banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 16:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Prirodni hladnjak
PostPoslato: 25 Avg 2011, 20:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Ako itko zna šta znaci hladno pivce popiti putniku namjerniku, onda vjerujte mi, to sam ja osobno. Hladno pivce u nekima trenutcima prosto dušu lijeci. Do njega je lagano doci u naseljima gdje hladnjaci rade punim kapacitetima. Ali kako doci do njega u prirodi, daleko do naselja u uvjetima gdje nikada el.struja nije "krocila svojom nogom"? Kako u vrucim danima ljeta kada sve prži i topi se, doci do daška korisne hladnoce koju cemo prenijeti na bocu omiljene pivce?



Slika


Za odgovor na ova i slicna pitanja morao sam posegnuti u nekakve svoje doživljaje kretanja prirodom. Pa evo jednoga koji ce dati odgovor na postavljena pitanja.

Za nedavnoga sudjelovanja u TDI, dunavskoj regati, putovao sam izmedu dvije skupine kanuista sam na rijeci. Imao sam vremena da , što rece moj nekoliko dana ranije upoznati prijatelj Radojica, malo razgovaram sa Dunavom. U tom našem "razgovoru" gdje je Dunav meni puno toga pricao, a ja šutio i slišao, zacuo sam i poziv sa obale da svratim na pice.


Slika


Pozivu sam se odazvao i upoznao tri predivna covjeka: Batana, Daria i Dacu. Postavili su svoj logor uz Dunav desetak kilometara nizvodno od Apatina u šumi. O njima cu kasnije raspresti još jednu pricu, ali za ovu su bitni jer su u potpunosti iskoristili sve prirodne resurse koje su zatekli na odabranom mjestu za logor.


Slika


Tako jedno drvo stare vrbe pretvoriše u viseci ormar, na koje objesiše mnoge stvari koje su im potrebne, a trebaju biti uvijek pri ruci. Povješaše tu tranzistor, razne kuhinjske posude, noževe, mrežice za cuvanje ulovljene ribe i štošta još. I da drvo ne bude samo jednostrano iskorišteno, ocistiše i rupu u njemu nastalu trulenjem debla.


Slika


Ta rupa je cijeli dan zaklonjena od sunca, pruža se oko tridesetak centimetara u dubinu, u njoj je uvijek vlaga i hladnoce. Iskoristiše je za prirodni frižider. Staviše bocu s rakijom, nekoliko boca pivce i riješiše problem neimanja tvornickog uredeja za hladenje koji traži el. energiju, koja tu nikada nije ni "došla".

Blizina vode obilno popunjava prirodni "frižider" vlagom i svježinom tako da savršeno funkcionira. Isprobao sam i rakijicu, a još više pivcu i kao osoba od iskustva odgovorno tvrdim da su na najpovoljnijoj liniji hladnoce za konzumaciju.

Tko mi ne vjeruje neka u ljetnim danima isplovi iz Apatina i na desetak kilometara nizvodno naici ce na logor, pa ako ga pozovu uvjeriti ce se osobno u ovu tvrdnju.


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs