banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 05:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: 8 dana bespivice
PostPoslato: 22 Jul 2011, 20:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
E ljudi šta me snade. Osam (8) dana bez pivce, bez napitka koji život znaci. Nisam to nikada mislio, cak niti naslucivao, da mi se može dogoditi u životu. Dobro, možda za situaciju da mi se toliko zdravlje pogoršalo pa eto zbog zdravstvenih razloga da je ne mogu konzumirati, ili da sam se negdje izgubio u divljini (?) pa eto razloga zašto bez pivce.



Slika


Medutim ovih strašnih 8 dana prodoše bez da mi se zdravlje pogoršalo ili da sam se izgubio u divljini. Dapace, bio sam u gradu, cak i više njih i ostadoh bez pivce. Imao sam i novce da je kupim, medutim niti novac mi nije pomogao. Oni koji me poznaju prosto da ne povjeruju ovime što napisah.


Slika



Išao sam i u kafane i ugostiteljske lokale, zalazio u hotele i opet ostadoh bez nje. Pivce niti za lijek. Nudili mi nekakav surogat bezalkoholne pivce, sumnjiva izgleda i još diskutabilnijega okusa. Surogat koji niti malu žed da ugasi, a kamo li moj apetit prema pravoj, alkoholom zacinjenoj pivci na koju i vinska mušica sa radošcu slijece.


Slika



A sve moje pivske muke zapoceše 19.08. nakon polijetanja aviona sa Zagrebackog aerodroma. U avionu, nema pive. Sletjesmo u Tunis, a tamo niti "P" od pive.A temperatura prelazi 30 celzijusa u zraku. Sunce upržilo kao da nas spaliti hoce.

Pomoc zatražih od turistickog vodica. Njegove rijeci me naježiše, strah u kosti zavukoše, neugodni grc u stomaku napraviše: "Kakve pivce u Tunisu i to sada u vrijeme mjeseca Ramazana?"


Slika


Noge mi se odsjekle kada sam to cuo, a povratka nema do iducega cetvrtka, do 26.08. Osam dana mucenja, osam popodneva i noci sanjanja hladne pivce. Osam stoljeca neprolaznoga vremena, vremena koje samo stoji, ne krece se. A vani žega. Salo se u meni topi.

Prilikom odabira mjesta za provod godišnjeg odmora odabrah pakao Tunisa, pakao u kojem imaš pive - a u biti je nemaš. Raj sa najljepšim i najzgodnijim ženama koje ti dadu, ali nemaju "onu stvar". I tu treba da se odmorim. Još u mjesecu Ramazana. Nisam odmah niti shvatio šta to znaci. U iducim danima to ce me u ocaj baciti.


Slika



Inace je Tunis zemlja u kojoj su vrlo velika vecina Muslimani. Oni po svojoj religiji ne piju alkohol, ali ga se moglo kupiti u nekima trgovinama u koje turisti navracaju. Ali za vrijeme Ramazana niti te trgovine ne smiju imati alkohol na svojim prodajnim policama, a niti ga "ispod šanka" prodaju. Obidoh više trgovina i nigdje ništa. Sve su "pocistili" sa polica. Cak preko dana vecina ugostiteljskih objekata je zatvorena. Ne rade jer domaci živalj po danu ne jede, ne pije, ne puši, ne vodi ljubav...



Slika



Posljednja nada mi je bila posjeta mjestu Sidi Bou Said. Jednim od najljepših gradova u Tunisu. Grad umjetnika. Racunam u sebi sa zadnjom iskricom nade koja tinja, da tu medu umjetnicima ima bohema, umjetnicki opi*enih ljudi mokrom carapom po glavi. Pa onako racunam možda se tu nešto ušicari. Ali ništa. NIŠTA.

Kako vidite iz ovih fotografija, sa velikom sam nadom ušao u jedinu otvorenu kafanu u tome mjestu. Smještena na atraktivnoj lokaciji koja dominira glavnom ulicom, lijepa izvana i iznutra. Ali siromašna na šanku. U njoj možete popiti kavu, sok i caj.

Opredjelio sam se za caj i dobio ga. Caj od mente sa pinjolima. Prijao mi je na onoj vanjskoj temperaturi od 35 celzijusa. Cak me i osvježio.


Slika


Ali sam bio i ostao ubjeden da bi mi hladno pivce i te kako olakšalo tako visoku temperaturu zraka. Ako ne baš prvo, ali drugo sigurno. Garant.

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 8 dana bespivice
PostPoslato: 23 Jul 2011, 00:18 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2011, 18:54
Postovi: 931
Pa ti idi u Tunis.. ;)

_________________
Пустити фашисте на улице у име демократије је исто као пустити пацове у дјечије собе у име екологије.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs