banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 17:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Znaci u prirodi
PostPoslato: 07 Jun 2011, 18:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Da bi nekoga o necemu obavijestili, prenesli mu nekakvu poruku ili mu ogranicili ili usmjerili kretanje služimo se znakovima. Postoje razni znakvi u našem današnjem životu. Svi "traže" da ih razumjemo, da ih poslušamo, da im vjerujemo jer jedino tako opravdavaju svoje postojanje.

Ako zanemarimo sve znakove vezane za sve vrste prometa, ostaje nam još uvijek znakova koje bi trebalo poznavati. U šumi tih znakova htjeo bih vam nekoliko izdvojiti koji se ticu grupacije znakova u prirodi.

U prirodi se može susresti znakova koji nas upucuju na puteve koji vode u raznim smjerovima...


Slika


... ili su postavljeni u prirodi a namjenjeni uskom broju strucnih službi koje vode brigu o podrucju gdje se ti znakovi nalaze...


Slika


... neki nam obilježavaju nadmorsku visinu na kojij se nalaze ...


Slika


... ili nam kao planinarski, pokazuju u prirodi u kojem smjeru i na kojoj udaljenosti se nalaze planinarski domovi ili vrhovi planina ...


Slika


... neki nam baš puno ne znace u životu, ali su postavljeni jer ništa pametnije njihov tvorac ne izmisli ....


Slika


... odredeni znakovi nas informiraju o dopuštenim radnjama na odredenom mjestu i u odredenim vremenima ...


Slika


... i da ne nabrajam baš previše ima ih kojekakvih ovakvih i onakvih.

Ali - kako to u pricama biva, ima i ovakvih znakova koje ne postaviše ljudi, ali su "jaci" od onih koje ljudi postaviše.

Šetajuci se po prirodi u zaledu Plitvickih jezera po napuštenim cestama podrucja gdje je i bog rekao laku noc, naidoh na asvaltirani put koji je preprecen rampom na kojoj se nalazi veliki znak STOP. Rampa i znak jasno govore da je dalje zabranjen prolaz. Pored rampe vidi se utabana staza kojom se rampa obilazi, što nam govori da se niti rampa, a niti znak ne poštuju i da ljudi pored rampe prolaze u podrucje šume gdje je zabranjen ulaz.


Slika


I ja sam ignorirao zabranu ulaska u taj predio. Jednostavno sam obišao rampu po utabanoj stazi i produžio asfaltiranim putem dalje. Iza rampe na nekih stotinjak metara cesta zavija u lijevo, a na sredini ceste nekakva gomilica...


Slika


Došavši bliže imam i šta vidjeti. "Postavio" medvjed svoj "znak". Obilježio teren i kao da porucuje: "Nije STOP gdje ljudi kažu da je STOP, vec je STOP tamo gdje ja kažem da je STOP". Pa nam daje na izbor koji znak cemo poštivati. Onaj koji ljudi postaviše i odoše, ili onaj koji On postavi i ostade tu negdje u blizini.


Slika


Kako inace poštujem prirodu i znakove u prirodi i ovoga puta ispoštovah poruku znaka.

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs