banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 12:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Dec 2010, 20:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
O mostovima vec ima toliko napisano da mislimo da više nema šta da se napiše, a da se ne ponavljaju stare price: "te da su poveznica dvije obale rijeke, povezuju narode i države, spajaju kulture i civilizacije, omogucuju brz i siguran prelazak sa jedne na drugu stranu rijeke..."


Slika


I o ljubavi i zaljubljenosti ispjevaše se pjesme, ispricaše price, napisaše se romani i knjige, brdo materijala iz ove oblasti ekranizovalo se na filmovima, TV serijama... Neiscrpna tema o kojoj se svakodnevno nešta novo napiše.


Slika


Svojim obilaskom grada Kelna u Njemackoj, nekako spojih mostove i zaljubljenost. Pa krenimo nekakvim redom koji smo svi na ovaj ili onaj nacin proživjeli, proživljavamo ga ili cemo proživljavati.

Pjesnici kažu da je vrijeme zaljubljenosti najljepše vrijeme u ljudskom životu. Sve nekako lebdimo u oblacima snova proživljavajuci životne trenutke sa izrazitim ispoljavanjem emocija. Želimo da nam to stanje potraje jako, jako dugo, beskonacno.

U zaljubljenosti skloni smo raznim "obredima" za koje smo mišljenja da ce nam vezu sa najdražom osobom uciniti besmrtnom i vjecnom. Jedan takav obred (odnosno posljedice njega) vidio sam na željeznickom mostu preko rijeke Rajne.

Most zapocinje odmah iza poznate Kelnske katedrale.


Slika


Preko njega prelazi nekoliko kolosjeka željeznickih tracnica, a s jedne i druge strane mosta postoje pješacke staze sa kojih puca prekrasan pogled na rijeku i grad. Da ne bi pješaci prelazili preko željeznickih tracnica podignuta je žicana ograda koja sprecava prelaske preko tracnica.


Slika


A na toj ogradi mladi i zaljubljeni stavljaju lokot sa natpisom svojih imena i datuma koji zakljucavaju za žicu ograde u nekakvom svom "obredu" koji simbolizira zauvijek zakljucanu vjernost i ljubav jednoga prema drugome.


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2010, 20:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Hodajuci polako i gledajuci lokote, na njima se može vidjeti da ih ima vrlo starih, da osobe cija se imena na njima nalaze nisu sve iz Kelna, a niti da su iz Njemacke. Ima ih odsvakale i svima je ista želja ispoljena prilikom postavljanja lokota na ogradu - vjecna zaljubljenost jednoga u drugo, vjecna vjernost i odanost jedno drugome...


Slika


Slika



Slika


Slika


Oduševilo me je sa koliko mašte, nade i truda ima postavljenih simbola zaljubljenosti do u vjecnost. Koliko je samo ideja realizirano u tu jednostavnost zakljucavanja lokota...


Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2010, 21:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
... koliko je samo nade ugradeno u ovaj "obred", koliko uzdanja u moc tako jednostavnog cina - zakljucavanje...


Slika


Slika


Slika


Slika


... desetine hiljada lokota raznih oblika, boja, sistema zakljucavanja, desetine hiljada nada, zavjeta, obecanja, za desetke hiljada mladih srca koje kucaju jedno za drugo ...


Slika



Slika


Slika


Slika

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2010, 21:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
... gdje svaki lokot bi mogao ispricati barem dvije price, životne price, pune emocija, sretnih trenutaka, veselja i mladosti, nadanja ...


Slika


Slika


Slika


Slika


Razgledajuci te lokote imao sam osjecaj da se vracam u svoje dane mladosti, zaljubljenosti, nadanja i pravljenja ružicastih snova za buducnost...


Slika


Slika


Slika


... i nekako mi došlo milo oko srca od spoznaje da pojava takvih emocija kod mene dokazuje samo meni da me godine nisu pregazile, da još uvijek u meni kuca dio mladoga srca, da sam još uvijek mlad u srcu unatoc godinama ...


Slika


Slika


... ali makar moje godine prodoše, a sa njima i mladost i zaljubljenost, ipak preživješe i mladost i zaljubljenost kod nekih drugih, obnoviše se i prenašaše sa jednog mladog naraštaja na drugi ne poznajuci granice država niti boju kože, narodnost, vjeroispovjest. Pravi dokaz da ljubav nema granica...


:occasion5: :occasion5: :occasion5:

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs