banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 00:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Šator
PostPoslato: 17 Dec 2010, 20:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Veoma je važno da za boravka u prirodi imate dobru, provjerenu opremu koja ce vam boravak ciniti ugodnim, a i koja ce vas zaštititi od vremenskih nepogoda. Pored dobre kišne kabanice ili kišnoga odijela koje vam omogucava kretanje po kiši veoma je važno da imate dobar šator u koji cete se zakloniti za vrijeme odmora ili spavanja.

On mora udovoljavati više uvjeta da bi bio dobar:
- Mora se pri slaganju svesti na najmanju mogucu dimenziju kako bi se lakše prenosio i ostavio pored sebe dosta prostora i za ostalu opremu. Cesto je taj prostor ogranicen, tako da maleni šator ne smeta ostaloj opremi.
- Nadalje mora da bude takav da se lagano i brzo postavi, a isto tako i da se rastavi.
- Važna je komponenta da kada je sastavljen bude dovoljno cvrst da izdrži jace nalete vjetra.
- Mora u njemu biti dovoljno prostora za vas i vašu opremu (ako je za jednu osobu), odnosno za broj osoba za koje je predviden.
- Trebao bi što dulje trajati ispravan za upotrebu


Slika


Uzimamo si šator one velicine koliko osoba namjeravamo smjestiti u njega. Može biti za dvije, tri, cetiri ili više osoba. Nadalje šator nas mora štititi od nepogoda, vjetra i kiše. To znaci ne samo da mora odozgo štititi od padanja kiše, vec i odozdo treba biti nepropustan tako da nas ne iznenade i u njega udu vode koje teku površinom terena gdje smo ga postavili.

Moj šator star je dvije godine. Prošle godine s njime sam logorovao na rijekama Muri i Kupi i zadobio povjerenje u njega. Divan mali iglu šator za dvije osobe, lako se postavlja i sklapa, malo prostora zauzima.

Poneseh ga i ove godine na Dunavsku regatu TID 2010 uzdajuci se u njegove "moci" Ali avaj... U Backoj Palanci je nocu jako padala kiša. Šator pušta vodu odozgo tako da mi se ucinilo kao i da ga nema. Curi voda sa svih strana. Oprema mi se navlažila, na podu se diglo negdje i do 10 cm vode, od sna nema ništa. Jedva sam cekao jutro pa da nestanem iz te vodurine.

A ujutro kada ga rasklopih ... Ma nije on baš tako loš. Eto unatoc tih 10-tak cm vode koja se napunila u njemu pod šatora je izdržao. Nije propustio niti kapi vode da izade iz njega. Zadržao je stoicki svu vodu koju je krov propustio. Pa ti onda razmisli kakav šator trebaš, sa dobrim pokrovom, sa dobrim dnom ili sa dobrim i pokrovom i dnom.


Slika


PS. Prošle godine mi je dobar bio jer niti jedan dan nije padala kiša.

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Šator
PostPoslato: 18 Dec 2010, 00:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Pozdrav. Citam Vas podforum, redovno :)
Zanima me par stvari. (Mozda ste odgovore na moja pitanja vec naveli, a da ja nisam upratio).
Sa koliko ljudi/prijatelja idete na ove pohode?
Da li ste ikako isli sami? Kakva su iskustva...
Kad je "sezona" ekspedicija? Da li idete zimi?

Imam jos hrpu pitanja, ali ne bih sve od jednom :D
Uzdravlje.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Šator
PostPoslato: 18 Dec 2010, 08:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2010, 14:51
Postovi: 698
Lokacija: Zagreb
Gotovo idem sam po vremenu koje dopušta da uživam u putu, uz put upoznajem nove ljude, krajeve, običaje... Zimi ne idem ili rijetko i to na kratke relacije. Budi strpljiv i na puno svojih pitanja naći ćeš odgovore :occasion5:

_________________
Živim snove, ne sanjam život


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs