banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Malteski Hipogeum
PostPoslato: 09 Okt 2011, 00:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Hipogeum (Hypogeum) je malo poznata mreža podzemnih hramova i tunela na Malti koje su Englezi, a potom Maltežani, godinama brižljivo čuvali od očiju javnosti. Povremeno je otvaran samo ulazni hram koji dokazuje da nijedna antička kultura nije bila u stanju da pod zemljom iskleše i ugradi kamene blokove tške nekoliko desetina tona. Dugo su egipatske piramide smatrane najstarijim arhitektonskim zdanjima. Ipak, najraniji neolitski hramovi na Malti su stariji za oko hiljadu godina od navodnog datuma izgradnje čuvenih piramida u Gizi.

Ogromni kameni blokovi korišćeni su za izgradnju hramova. Moderni alati i tehnike bi i danas imali nepremostive poteškoće da izgrade nešto slično. Kako su ove teške kamene blokove pomerali pre šest hiljada godina, ostaje misterija.Pomenimo da ne postoje arheološki nalazi metalnih predmeta ili alata na Malti iz tog doba. Podzemni sistem hramova nazvan Hal Saflieni, ili poznatiji kao Hipogeum, je ipak posebno uzbudljiv. Kada je 1902. godine ponovo predstavljen svetu, izazvao je senzaciju u arheološkim krugovima. Hramovi i podzemne odaje su bukvalno urezane u kameno podzemlje. Tu su pronađene kosti preko sedam hiljada ljudi i zato se smatra da je Hipogeum zapravo velika grobnica. Tragovi “misterioznih ljudi” koji su izgradili hipogeum ne postoje. Jednako čudni su i tragovi kolica na kamenim putevima na Malti davno pre otkrića točkova. Malteški Hipogeum je jedan od najimpresivnijih objekata na UNESCO-voj listi.

Iako je Hipogeum toliko jedinstven, ipak su samo ulazne prostorije bile povremeno otvorene za javnost. Zabeležen je niz tajanstvenih nestanaka u podzemnim lavirintima pa se kroz istoriju radilo na tome da se o ovim objektima što manje zna. Moguće je, ispod zemlje, proći sa jednog na drugi kraj ostrva, ali je vlada zatvorila sve ulaze. Navodno, razlog je nestanak grupe učenika sa učiteljicom koji su ušli u podzemni lavirint i nikada se nisu vratili…



http://www.navidiku.rs/magazin/zabava/malteski-hipogeum_6358/


Je l' zna neko malo vise o ovome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Malteski Hipogeum
PostPoslato: 09 Okt 2011, 01:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Čitao sam ja o Hipogeumu, tekst je veći od ovog koji si postavio ali se svodi na isto, to je niz podzemnih tunela i hramova, zatvoreni su za javnost, ima ta priča o nestalim učenicima a možda i nekim pojedincima. Da li u tom tekstu ili nekom drugom pročitao sam o istraživačima koji su u tunelima čuli zvukove pa i vidjeli čovjekolika bića koja žive u mraku tih tunela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Malteski Hipogeum
PostPoslato: 09 Okt 2011, 09:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
Интересантна прича. Баш волим читати некад овакве ствари.
Како су ону били у могућности то градити? Размишљам - можда то нису људи градили? Ко зна шта је тада било? Неки посјетиоци? Сигурно да се више зна о овоме, али крију. Ако нпр. нису људи градили, ко је онда, да ли неко у прошлости посјећивао Земљу?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Malteski Hipogeum
PostPoslato: 09 Okt 2011, 11:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Jos jedan Stargate :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Malteski Hipogeum
PostPoslato: 09 Okt 2011, 11:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:15
Postovi: 1414
Nije baš samo ulaz dostupan, kompletan hram se može posjetiti samo što postoje liste čekanja. Malteška vlada dozvoljava samo jednu turu dnevno da bi se spriječilo tzv turističko zagađenje.

_________________
He's not a man, he's a holy half-dead who has seen the underverse.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs