banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 16:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 290 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Sep 2011, 08:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39420
Lokacija: Месечева икра
Elvis Presley je napisao:
O Puma Punku sam citao, da, precizno sijecen kamen. Ostalo, nista posebno. Piramide su opet po meni sve i svja a za piramide sam cvrsto ubjedjen da su ih najnormalnije napravili ljudi uz ogromno zalaganje, brojnost robova i uz dosta vremena.

Nije samo precizno sječen kamen....U pitanju je materijal od koga je tvrđi samo dijamant,u pitanju su nevjerovatne težine blokova,u pitanju je kompleksnost gradnje,elementi koji se savršenu uklapaju,a za koje bi bili potrebni ozbiljni građevnski nacrti (malo vjerovatno za kulturu koja ne zna da piše),u pitanju je preciznost sječenja za koju bi danas trebali CNC strojevi.Kad ti napišeš tako "precizno sječen kamen,ostalo ništa posebno" čovjek bi rekao da se radi o nekom zidiću koji služi kao međa između dva imanja u bosanskim brdima....
Kad si već spomenuo piramide,u seriji se pojavljuje jedan građevinski vještak,koji radi u nekoj laboratoriji za standarde,a koji je uporedio "ravnoću" ploha u piramidi sa stolom za "vještačenje"...A za "vinkl" je rekao da prevazilazi umjeće današnjih graditelja....


Onaj dio posta u kojem si se osvrnuo na moju primjedbu o krutosti tvoji stavova nisam skontao :oops:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
_zoka je napisao:
Elvis Presley je napisao:
O Puma Punku sam citao, da, precizno sijecen kamen. Ostalo, nista posebno. Piramide su opet po meni sve i svja a za piramide sam cvrsto ubjedjen da su ih najnormalnije napravili ljudi uz ogromno zalaganje, brojnost robova i uz dosta vremena.

Nije samo precizno sječen kamen....U pitanju je materijal od koga je tvrđi samo dijamant,u pitanju su nevjerovatne težine blokova,u pitanju je kompleksnost gradnje,elementi koji se savršenu uklapaju,a za koje bi bili potrebni ozbiljni građevnski nacrti (malo vjerovatno za kulturu koja ne zna da piše),u pitanju je preciznost sječenja za koju bi danas trebali CNC strojevi.Kad ti napišeš tako "precizno sječen kamen,ostalo ništa posebno" čovjek bi rekao da se radi o nekom zidiću koji služi kao međa između dva imanja u bosanskim brdima....
Kad si već spomenuo piramide,u seriji se pojavljuje jedan građevinski vještak,koji radi u nekoj laboratoriji za standarde,a koji je uporedio "ravnoću" ploha u piramidi sa stolom za "vještačenje"...A za "vinkl" je rekao da prevazilazi umjeće današnjih graditelja....


Onaj dio posta u kojem si se osvrnuo na moju primjedbu o krutosti tvoji stavova nisam skontao :oops:

I za statue sa Usrksnjih ostrva donedavno nisu imali objasnjenja pa su danas sve misterije oko tih ostrva uklonjene.
Sto se tice Puma Punku, ne shvatam zasto ljudi odbijjaju da povjeruju u mogucnost ljudskog stvaralastva i predanosti, vec se uvijek okrecu misteriji i raznim teorijama cim se nesto ne moze objasniti.

Uostalom, da neka civilizacija ima tehnologiju putovanja kroz svemir, mislim da bi im zaostavstina na jednoj posjecenoj planeti bila nesto vise od gomile "precizno sijecenog" kamenja.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Poslednji put menjao Elvis Presley dana 06 Sep 2011, 12:35, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Sta je bilo sa statuama sa Uskrsnjeg,nisam to upratio?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:32 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39420
Lokacija: Месечева икра
Koje je rješenje misterije statua Uskršnjih ostrva?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Pa bilo je vise stvari koje nisu objasnjenje, prva je sta je bilo sa citavom civilizacijom. Uglavnom radilo se u ratovima izmedju plemena (cak su opisali i jedan period mira izmedju plemena i nacin na koji su birali poglavicu, svako pleme je imalo svog predstavnika koji je imao zadatak da donese jaje neke pticurine koja se gnijezdi samo na ostrvcetu udaljenom nekoliko kilometara, imali su neke splavove od trske i plivali su uz morske struje i vracali se nazad, ko prvi donese jaje njegovo pleme vlada jedan "mandat") ali i krcenju zelenila, danas na Uskrsnjim ostrvima ima jako malo visokog rastinja a i zemlja nije pretezno plodna tako da je doslo do borbe za prezivljavanje. Uskrsnja ostrva su jedna od najizolovanijih ostrva na svijetu tako da se nije moglo ni seliti ili ici do drugih prostora po hranu ili sirovine.

Sto se tice Moaia, kamen od kojih su radjeni je vrlo lak za obradu a najveca misterija vezana za njih je kako su ih dovukli od kamenoloma koji su bili udaljeni kilometrima. E sad, tehnika je jako jednostavna ali ne mogu to objasniti, trebala bi neka mala demonstracija ili simulacija uglavnom dosta ljudi, konopci i to je to.

Evo ima i par slika, ovo je teorija sa balvanima:
Slika

Ali cak je moguce i bez ovih balvana na ovaj nacin vuci statue, radi se o, kako sad da to objasnim, njihanju statue sa jedne strane na drugu dok ona stoji uspravno, i svaki put kada se jedna strana pomjeri sa tezista povuce se statua prema naprijed. Eto, otprilike :)

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ta teorija je nategnuta k'o ovaj konopac sa slike.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Onaj ko ne zeli objasnjenje, njemu nista nece biti dovoljno da ga ubjedi.

Uvijek je zanimljivije imati misteriju i mastati o kojecemu pa cak i o malim zelenim nego upotrijebiti malo mozak.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Elvis Presley je napisao:

Ali cak je moguce i bez ovih balvana na ovaj nacin vuci statue, radi se o, kako sad da to objasnim, njihanju statue sa jedne strane na drugu dok ona stoji uspravno, i svaki put kada se jedna strana pomjeri sa tezista povuce se statua prema naprijed. Eto, otprilike :)


Ovo je nemoguce. Statua bi morala biti totalno asimetricna za ovako nesto, tj. da joj centar mase bude sto dalje od njene vertikalne ose ili da ima jako visoko teziste, bar na 2/3 visine. To nije tako jer je izradjena od homogenog materijala i sira je pri dnu, logicno. To su gabaritni objekti i trenje je ogromno, tako da jedino ova teorija sa balvanima sljaka. Gurati nesto tako veliko koristeci njegovo sopstveno teziste je tesko i za neki veci ormar. Probaj pa ces vidjeti.
Ili su je gurali jedno 2 godine.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Elvis Presley je napisao:
Onaj ko ne zeli objasnjenje, njemu nista nece biti dovoljno da ga ubjedi.

Uvijek je zanimljivije imati misteriju i mastati o kojecemu pa cak i o malim zelenim nego upotrijebiti malo mozak.


Nije stvar da se ne zeli objasnjenje, nego je poenta da ono bude smisleno i koliko toliko potkrepljeno cinjenicama a ne nagadjanjima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 12:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
:roll:
http://www.bibliotecapleyades.net/arque ... ster02.htm

Meni se ne da vise.

Slika

"Czech engineer Pavel Pavel discovered that statues can be moved upright; they can in fact be made to ‘walk’. Two ropes are attached to the top of the statue and used to pull it to each side alternately, while another two are fastened down at the base and alternately pulled forward. As one team pulls on the top rope to make the statue tilt to the right, the other team pulls the left-hand side of the base forward before the giant tips back again. "

"In one experiment on the island, a 2.8 m (9 ft) statue of 4 or 5 tons was moved using this method; only 3 men were needed to tilt it, and 5 to pull it forward. A 4 m (13 ft) statue of 9 tons was also moved in this way."

"Only 16 people were required to move it a distance of 6 m: 7 tilting and 9 pulling forward. It could therefore have been moved 200 m per day. It was so stable that it could tilt 70° without falling. This is because of the statues’ ingenious design: the thickness from front to back of the upper part is so insignificant compared to the bulky lower body that the centre of gravity is almost at the navel."

Znam ja da ti to studiras i sve to ali de malo...

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 13:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Elvis Presley je napisao:
:roll:


Znam ja da ti to studiras i sve to ali de malo...


Buraz, znam ja da si ti filozof pa nikad ne dovodim u pitanje nesto iz te oblasti, ako kazes da je tako. Jer nema potrebe. Ja ti samo kazem da je ovo puko nagadjanje. Figura je poprilicno simetricna i centar mase je blizu ose. Njihanjem lijevo-desno, ona se nece pomjeriti napred-nazad. Ili jako malo. Teziste bi moralo biti pomjereno skroz napred ili nazad pa kad je ljuljas da se pomjera u tom smjeru. Ja sam ovo cak probavao, ne iz dosade, sa ogromnim starim ormarima i ne ide.
To mi nije nikako logicno da su oni uspjeli sa statuama od 14 metara. Dobro, necu reci da je nemoguce, ispravljam se. Ali je van svake pameti. Ta fora sa balvanima je krajnje jednostavno i shvatljivija.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 13:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Ташко je napisao:
Buraz, znam ja da si ti filozof pa nikad ne dovodim u pitanje nesto iz te oblasti,

On je nešto još gore od toga (da, ima nešto gore od toga)

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 13:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Covjece citas li ti sta sam citirao gore? Ljudi su to uspjeli i to veoma mali broj ljudi. Statua je tako i dizajnirana. Ormar ima pravougaonu bazu i sto je jos vaznije siru bazu.

Teorija sa balvanima stoji za manje statue ali za vece ne jer je tezina statua prevelika i smrskala bi drvo. Ali ova teorija stoji i za te ogromne Moaie, jednostavno vise ljudi, vise konopaca i vise vremena.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 13:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Elvis Presley je napisao:
Ali cak je moguce i bez ovih balvana na ovaj nacin vuci statue, radi se o, kako sad da to objasnim, njihanju statue sa jedne strane na drugu dok ona stoji uspravno, i svaki put kada se jedna strana pomjeri sa tezista povuce se statua prema naprijed. Eto, otprilike :)


Ja sam govorio o ovome. Ovdje se govori o cistom "njihanju" lijevo-desno. Tu nema sile koja bi djelovala da se tijelo pomjera naprijed.
Ovo sto pise u ovom tekstu je nesto drugo, to sam sad procitao. Tu pise i da se paralelno ta statua vuce naprijed. To nisi pomenuo. I dalje mi je to nategnuto, ali je mnogo realnije. Jer se smanji dodirna povrsina sa podlogom i puno manje je trenje. Jedino je pitanje stabilnost. Ali ako pise da su je naginjali do 70 stepeni, to znaci da joj je teziste jako nisko, sto je super.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 13:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Ma odmah sam ja rekao da je tesko za objasniti, ali baza nije cetvrtasta pa da je toliko trenje.
A rekao sam da kada se nagne na jednu stranu vuce se naprijed, ali zapravo se statua ne vuce vec se po ivicama baze "kotrlja" prema naprijed. Tesko je objasniti rijecima stvarno.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 13:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Elvis Presley je napisao:
i svaki put kada se jedna strana pomjeri sa tezista povuce se statua prema naprijed


Ja sam ovo shvatio tako da gravitacija vrsi rad, a ne covjek.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 14:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39420
Lokacija: Месечева икра
Ok,recimo da to objašnjava kako......Bitnija stvar je: "zašto?"...Bez odgovora na to ne možeš smatrati da je riješena misterija.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 15:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Religija?

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 15:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
_zoka je napisao:
Ok,recimo da to objašnjava kako......Bitnija stvar je: "zašto?"...Bez odgovora na to ne možeš smatrati da je riješena misterija.

Zasto???

Zasto su gradjene Piramide, Partenon, Borobudur, Stonehenge? Zasto je izgradjen kip Tisi Milosavljevicu pred crkvom?

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2011, 15:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
pa elvis je najbolji dokaz da vanzemaljci postoje on ko E.T. u sve se razumije :)

naravno da su tu evo i dokaza

Spoiler:
Slika

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 290 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs