banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 22:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jan 2011, 17:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
BEATIFIKACIJA pokojnoga pape Ivana Pavla II. ključan je korak u postupku njegova proglašenja svecem, a za taj čim mu je potreban još samo potpis sadašnjeg pape Benedikta XVI. Prema pisanju talijanskog dnevnika Il Giornale, kongregacija za pitanja svetaca je odobrila prvo čudo Ivana Pavla II. Kongregacija je potvrdila da je francuska časna sestra Marie Simon-Pierre čudesno ozdravila od Parkinsonove bolesti upravo uz pomoć pape Ivana Pavla II, koji je i sam bolovao od te bolesti. U skladu s crkvenim pravilima, za beatifikaciju je potrebno jedno čudo, a za proglašenje svetim dva.

Prema riječima stručnjaka za vatikanska pitanja, komisija je jučer na sastanku odobrila ovo čudo. Glasnogovornik vatikana zasad to nije želio komentirati.

Prefekt kongregacije za pitanja svetaca Angelo Amato sutra će zaključke komisije predstaviti papi Benediktu XVI, koji potom treba potpisati dekret kojim će priznati čudo i odlučiti o datumu službene beatifikacije.

Talijanski mediji spekuliraju da bi se beatifikacija službeno mogla proglasiti 3. travnja, na šestu obljetnicu smrti pape Ivana Pavla II, ili 16. listopada, na dan kad je Karol Jozef Wojtyla izabran za papu.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/papa-ivan-pavao-ii-bit-ce-beatificiran-priznato-mu-cudesno-ozdravljenje/532771.aspx

Nisam znao za ovo u svakom slucaju zanimljivo.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2011, 21:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
"Izlijecio" sestru Mari Simon i to nakon smrti, a sam umro od te iste bolesti. Ili jos bolje, zasto nije isao okolo i lijecio ljude kada je cudotvorac....ooomajgad
A sto ste tice izljecenje, sestri je zaista bolje, a sad nesto gledam, guardian je bio objavio da joj se bolest vratila, ali je to iz crkve demantovano. Zanimljivo. A mozda je i pogresna dijagnoza :D

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 11:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kaže Isus "Tvoja te vjera ozdravila, idi u miru".

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 09:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Kažu, sad se katolički vjernici mogu njemu moliti za ozdravljenje... :-? A kao krunski dokaz njegove svetosti je ozdravljenje opatice. A niko se ne pita otkud praksa da se opatica moli za ozdravljenje čovjeku odmah poslije njegove smrti.. :-?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 09:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ljudi hoće da iskoritiste njegovu popularnost prije nego ga ljudi zaborave.Marketing.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 09:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Sve će to jednog dana propasti. I ne samo to.
Ne treba se čuditi gluposti ljudske većine. Treba raditi na sebi i pustiti druge da žive.
Koliko se može.

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 09:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ne čudim se ja gluposti ljudske većine, nego ćutnji one manjine čiji je zadatak da priča. Još dijele nekoliko ampula sa njegovom krvlju, kao relikvije.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 10:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Hristov je napisao:
Ne čudim se ja gluposti ljudske većine, nego ćutnji one manjine čiji je zadatak da priča. Još dijele nekoliko ampula sa njegovom krvlju, kao relikvije.



Pametniji popušta.
Revolucija je krmača koja proždire svoj okot.
Zli vladaju i može im se.

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 12:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Jan 2010, 20:11
Postovi: 1793
Hristov je napisao:
(..)Još dijele nekoliko ampula sa njegovom krvlju, kao relikvije.


ne dijele. imaju 4 ampule sa njegovom krvlju. stalno pristupne su samo u poljskoj, 2 posjeduje njegov dugogodisnji privatne sekretar..

meni je to.. :confused4:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gI4zXlHm_Lo[/youtube]

_________________
Soulmate


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2011, 19:44 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:15
Postovi: 1414
Valjda čuvaju krv da ga naprave istog takvog kada tehnologija bude dostupna, mogu da naprave više njih zbog lakšeg putovanja/misionarenja.

_________________
He's not a man, he's a holy half-dead who has seen the underverse.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2014, 23:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Na velikoj liturgiji u Vatikanu koju je predvodio papa Franjo svecima su proglašeni dvojica ranijih papa koji su ovu dužnost obavljali tokom 20. stoljeća. Od danas su papa Ivan XXIII i papa Ivan Pavle II i sveci, javlja Anadolu Agency.

Na velikoj liturgiji na trgu Svetog Petra u Vatikanu okupilo se na stotine hiljada vjernika. Liturgiju je predvodio papa Franjo, a prisustvovao je i i sada već bivši papa emeritus Benedikt 16. Ceremoniji proglašenja svetaca prisustvovale su 122 delegacije iz cijelog svijeta.

Budući da je pokojni papa Ivan Pavle II bio Poljak na trgu Svetog Petra biolo je mnogo Poljaka, a također je bila istaknuta i poljska zastava.

Ulice u okolini trga bile su zatvorene.
Radiosarajevo.ba


Citiraj:
Genijalan šahovski potez pape Franje
Niko nije primorao papu Franju da istodobno proglasi svetim dvojicu prethodnih papa. No on je imao dobre razloge za to, smatra u svom komentaru Stefan Dege.

Obojica papa se nalaze na suprotnim pozicijama crkve. Aktualni papa se pak pozicionirao između te dvije krajnosti. Riječ je o pametnom diplomatskom šahovskom potezu.
Ivan Pavao II, koji je zbog svoje sklonosti putovanjima još za života nazvan "Užurbani papa", profilirao se u političkom jedinstvu Europe. Istodobno je preklinjao Crkvu da zastupa njegov konzervativni kurs. Ivan XXIII je nasuprot tome, kako je to formurlirao jedan povjesničar crkve, razbio "vrata i prozore, kako bi pustio svježi vjetar u Ckrvu". On je inicirao Drugi vatikanski koncil koji je urodio reformama i pobrinuo se za otvaranje prema čovjeku.
Stefan Dege
Proglašenje svetim obavlja sadašnji papa iako on sam nije započeo proces kanonizacije. On na taj način predstavlja i svoje vlastito poimanje ove funkcije. Ovdje poljski konzervativac, tamo italijanski reformator - između tih suprotnosti se smjestio Franjo. Ipak on ne naglašava suprotnosti. On želi oba pontifikata učiniti komplementarnim, shvatiti ih kao da se međusobno dopunjuju.
To je pametno. Samo na taj način Franjo gradi mostove, što je hitno neophodno. Jer očekivanja od Crkve su velika. Nakon stupanja na dužnost skromnog karizmatika Franje prije godinu dana iza zidina Vatikana - ali ne samo tamo - počelo je ogromno natezanje između tradicionalista i reformista. Franjini naredni koraci - prilikom sinode o katoličkom seksualnom moralu u jesen ili pri temi o decentraliziranju procesa crkvenog odlučivanja - će pokazati koliko daleko ide njegova hrabrost za provođenjem reformi. I ko u Ckrvi slijedi njegov put.
Dvostrukom kanonizacijom papa Franjo se nije odredio. Ali on se - što je vidljivo svima - otvorio za sve opcije.
Autor: Stefa Dege


http://www.dw.de/genijalan-%C5%A1ahovsk ... 71-html-cb

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs