banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 307 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Kakvi Rumunji, vampiri su iz Bosne!

Vampiri iz knjiga nemaju veze s fenomenom "pravih vampira", a prvi pisani izvori o njima ne dolaze iz Rumunjske, nego iz priča iz Srbije, Hrvatske, Kosova i BiH, tvrdi njemački znanstvenik koji je doktorirao na temu vjerovanja o vampirima.


Dr. Peter Mario Kreuter, autor djela "Vjerovanje u vampire u jugoistočnoj Europi", ispričao je za Deutsche Welle kako se odlučio istražiti ovaj fenomen.

Otkrio je da, suprotno uvriježenom mišljenju, prvi podaci o vampirima ne dolaze iz Rumunjske, nego s naših područja. Početkom 18. stoljeća u selu Medveđi u današnjoj Srbiji pri padu sa zaprežnih kola poginuo je izvjesni Arnont Pavle, koji je došao s Kosova, gdje ga je progonio vampir.

Slučaj Arnonta Pavla prva je konkretna povijesna priča u kojoj se spominje fenomen vampira. Prvi pisani podaci na temu potječu još iz 1342. godine, kad je srpski car Dušan u ukazu zabranio svećenicima sudjelovanje u iskopavanju i spaljivanju leševa za koje se pretpostavljalo da imaju čarobne moći, naveo je Kreuter.

Priča o Arnontu Pavlu iz Medveđe, koji se spominje u dokumentima iz 1731. i1732. godine, vjerojatno se dogodila oko 1720. godine. Pet godina kasnije u jednom mjestu na sjeveru Bosne, a koje se u izvorima naziva Gradišk, spominje se kako se izvjesni Petar Plogojević vratio iz mrtvih, a u izvještaju iz sela iz sela Medveđa govori se o jednoj ženi, Milici, 50-godišnjakinji koja je navodno uzrokovala smrt 50 ljudi.

Slika

Starih priča o vampirima ima i u Hrvatskoj, naveo je Kreuter, koji je ispričao i o zanimljivom vjerovanju u "kršnike". Za njih se u Dalmaciji vjerovalo kako su ljudi rođeni u posebnim okolnostima, te kako imaju sposobnost borbe protiv vampira. Protiv njih se ne bi borili u ljudskom obliku, nego bi se s vampirima borila njihova duša.

Prva pisana izvješća iz Rumunjske, za koju se vjeruje da je "domovina" priča o vampirima, datiraju tek nekoliko desetljeća nakon izvješća s ovih prostora. Iz Rumunjske je svakako potekla priča o Vladu Tepešu, brutalnom vojskovođi koji je uživao u mučenju protivnika, a kojeg je besmrtnim učinio Bram Stoker, autor romana o grofu Drakuli. ali Rumunjska nije jedina zemlja jugoistoka Europe sa sličnim pričama.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Само сам чекао ко ће да отвори ову тему овде :-))
Чичак твајлајт зоне :-)

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
A Sava Savanovic?

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:18 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa vampir je jedina riječ iz srpskog jezika koja je zaživjela u "svjetskom jeziku".....Čekam da se Talija javi sada,ona je autoritet,tj pogledala je "Sumrak".......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Je li gledao ko slučajno onaj film (kog sam se sjetio kad Elvis pomenu Savu, i ne mogu se sjetiti ni autora, ni...manje više ičega, pošto sam bio umoran kao pas kad sam ga gledao) o vampirima, na fazon dokumentarca, pominje se i Sava, mislim da bi autor iz Srbije, bio je prikazan u okviru "horor" dijela Kratkofila 2009, u maloj sali, zadnje ili predzadnje veče...(nakon filmova je svirao Đuraz)
Imao sam program KF2009 negdje na disku, pa ako nađem, postaviću kako se tačno zvaše film, ako se niko ne sjeti u međuvremenu...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
koliko sam se ismijao kad sam ovo vidjeo :D :D :D
klinci se sad loze na pirate sa kariba i vampire iz twilight-a pa sto to dvoje ne bi spojili
Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 14 Jul 2010, 16:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Врх.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 08:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
Ebote, jos malo ce skontati da su i vanzemaljci ustvari iz Bosne..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 08:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Mene neki vampir sinoć ujeo za gujicu :(

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 08:52 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Svrbi li?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 09:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
osamstotinazena je napisao:
Mene neki vampir sinoć ujeo za gujicu :(



Trebala si i ti njega :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 09:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Majena mu gujica, nije to za grickanje. U pravu je _zoka, to je bio komarac garant! Riješena misterija i zanimljivost :fadein:

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 09:38 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
To sam ja,istraživač natprirodnih pojava i ubica vampira....Abraham Van Helsing mi je srednje ime..... :D.....Ziri po svojim metodama više podsjeća na Bafi....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 10:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
This is an actual report of the history of Peter Plogojowitz which was accounted by an official in 1725.



In 1725, in the village of Kisilova in Serbia - then considered part of Hungary by the Austro-Hungarian Empire - the administrator of the district wrote the following report:



From The Imperial Provisor, Gradsk District



"After a subject by the name of Peter Plogojowitz had died, ten weeks past - he lived in the village of Kisilova, in the Rahm district - and had been buried according to the Raetzian custom, it was revealed that in this same village of Kisilova, within a week, nine people both young and old, died also, after suffering a twenty-four hour illness. And they said publicly, while they were yet alive, but on their deathbed, that the above-mentioned Peter Plogojowitz, who had died ten weeks earlier had come to them in their sleep, laid himself on them, and throttled them, so that they would have to give up the ghost. The other subjects were very distressed and strengthened even more in such beliefs by the fact that the dead Peter Plogojowitz's wife, after saying that her husband had come to her and demanded his opanki, or shoes, had left the village of Kisilova and gone to another."



"And since with such people (which they call vampires) various (physical signs) are to be seen - that is, the body decomposed, the skin, hair, beard and nails growing - the subjects resolved unanimously to open the grave of Peter Plogojowitz and to see if such above-mentioned signs were really to be found on him. To this end they came here to me and, telling me of these events, asked me and the local pope, or parish priest, to be present at the viewing (The peasants' custom of referring to priests in such districts as 'popes' survived well into the 20th Century). And although I at first disapproved, telling them that the praiseworthy administration should first be dutifully and humbly informed, and its exalted opinion about this should be heard, they didn't want to accomodate themselves to this at all, but rather gave this short answer: I could do what I wanted, but (if) I didn't accord them the viewing and the legal recognition to deal with the body according to their custom, they would have to leave the house and home, because by the time a gracious resolution was received from Belgrade, perhaps the entire village - and this was already (said) to have happened in Turkish times - could be destroyed by such an evil spirit, and they did not want to wait for this."



"Since I could not hold these people from the resolution they had made, either with good words or with threats, I went to the village of Kisilova, taking along the Gradisk pope, and viewed the body of Peter Plogojowitz, just exumed, finding, in accordance to truthfulness, that first of all, I did not the slightest ordor that is characteristic of the dead, and the body, except for the nose which has somewhat fallen away, was completely fresh. The hair and beard - even the nails, of which the old ones had fallen away - had grown on him; the old skin, which was somewhat whitish, had peeled away, and a new one had emerged from it. The face, hands and feet and the whole body were so constituted, that they could not have been more complete in his lifetime. Not without astonishment, I saw some fresh blood in his mouth, which according to the common observation, he had sucked from the people killed by him. In short, all the indications were present that such people (as remarked above) are said to have."



"After the pope and I had seen this spectacle, while people grew more outraged than distressed, all the subjects, with great speed, sharpened a stake - in order to pierce the corpse of the deceased with it - and put this at his heart, whereupon, as he was pierced, not only did much blood, completely fresh, flow also through his ears and mouth, but still other wild signs (which I pass by out of high respect)* took place. Finally, according to their usual practise, they burned the above-mentioned body, in hoc casu, to ashes of which I (now) inform the most laudable Administration, and at the same time would like to request, obediently and humbly, that if a mistake was made in this matter, such is to be attributed not to me but to the rabble, who were beside themselves with fear."

"- Imperial Provisor, Gradisk District."

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 11:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2008, 17:47
Postovi: 653
Lokacija: Banja Luka
Ja sam sigurno neki potomak vampira, jer volim sočno da grizem :toothy7:
Iako me ne privlači pomisao za nečijom krvlju.... bar ne još :D

Cool pričice 8)

_________________
Maybe I just wanna touch U feel your warm inside again.
Maybe I just wanna hurt U the sweetest pleasure is me
I don't know why but I love to see U cry
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 12:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Little angel je napisao:
Ja sam sigurno neki potomak vampira, jer volim sočno da grizem :toothy7:



A svrbi li žrtvu mjesto ugriza?

Spoiler:
Mislim se, da mi ti sinoć nisi goozu ozlojedila :roll:

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 12:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2008, 17:47
Postovi: 653
Lokacija: Banja Luka
Zavisi koliko sočno ugrizem :D

Spoiler:
To sam bila sigurno ja :badgrin:

_________________
Maybe I just wanna touch U feel your warm inside again.
Maybe I just wanna hurt U the sweetest pleasure is me
I don't know why but I love to see U cry
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 12:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
cure, tema o komarcima je na viewtopic.php?f=33&t=50732...

c u there...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 15 Jul 2010, 13:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Euroth je napisao:
Je li gledao ko slučajno onaj film (kog sam se sjetio kad Elvis pomenu Savu, i ne mogu se sjetiti ni autora, ni...manje više ičega, pošto sam bio umoran kao pas kad sam ga gledao) o vampirima, na fazon dokumentarca, pominje se i Sava, mislim da bi autor iz Srbije, bio je prikazan u okviru "horor" dijela Kratkofila 2009, u maloj sali, zadnje ili predzadnje veče...(nakon filmova je svirao Đuraz)
Imao sam program KF2009 negdje na disku, pa ako nađem, postaviću kako se tačno zvaše film, ako se niko ne sjeti u međuvremenu...



Ja znam samo za ovaj iz 1973. (igrani, domaći horor, kultna Leptirica)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4-eN09M972w[/youtube]

Spoiler:
Cicak, znam za temu o komarcima, mislim da sam je posjećivala. Ovo što me ugrizlo baš kao da je vampir :) . A pogledaj Leptiricu, ako te ova tematika zanima.

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vampiri
PostPoslato: 18 Jul 2010, 12:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Да ли негде има читав филм?

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 307 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs