banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 08 Jul 2012, 23:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Jul 2012, 00:57
Postovi: 22
Interesantno je da svi spominju Atlantidu kao nesto nestvarno. Ne razumem. Zar nije moglo to biti bogato okruzenje koje je imalo par losih biznis poteza, plus susa, plus neki rat, i jednostavno osiromasilo i propalo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 08 Jul 2012, 23:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nasli bi ostatke. Logicnija je ova teorija da je nestalo pod vodom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 09 Jul 2012, 13:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Koliko se sjećam, Platon je pisao/pričao o tome a zatim je taj zapis izgorio u Aleksandrijskoj biblioteci? Ostalo je nešto kao usmeno predanje, a usmena predanja su sklona krivljenju i preuveličavanju.
No to ne znači da nije postojao neki otok, ostrvo koje je nastanjivao urban narod.
Zanimljivi su mi satelitski snimci, ali nije nimalo neizvodljivo da neka ekspedicija zaroni i pokuša pronaći bar neki ostatak.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 13 Jul 2012, 16:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Postoji jedna knjiga koja detaljno objašnjava sve o "Atlantidi".
Pričao mi je jedan drugar iz okoline Doboja da su tu knjigu kupili on i njegov pašanac za sitne pare kod uličnih prodavača knjiga u Trebinju. Knjiga je bila tvrdih korica sa odličnim ilustracijama. Vukla se tako od jednog do drugog čitaoca par mjeseci i onda se zagubila.
Volio bi da znam više ili da pronađem nekako tu knjigu, odnosno čim saznam nešto više obavjestiću Vas sve zajedno ovdje!

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 13 Jul 2012, 16:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ja sam cuo da je drug od mog kuma vidio kod brata od strica na ozrenu knjigu koja lici tom opisu ne znam da li je jos uvijek tamo jer je bilo prica da je komsija ponio sa sobom na vozucu

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 13 Jul 2012, 18:10 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
cooltura je napisao:
Postoji jedna knjiga koja detaljno objašnjava sve o "Atlantidi".
Pričao mi je jedan drugar iz okoline Doboja da su tu knjigu kupili on i njegov pašanac za sitne pare kod uličnih prodavača knjiga u Trebinju. Knjiga je bila tvrdih korica sa odličnim ilustracijama. Vukla se tako od jednog do drugog čitaoca par mjeseci i onda se zagubila.
Volio bi da znam više ili da pronađem nekako tu knjigu, odnosno čim saznam nešto više obavjestiću Vas sve zajedno ovdje!


Ako je to ono sto mislim, ta knjiga se zove Atlantida, tako nesto i ima bez tvrde korice to je imao moj drug Amel, ali on je sad u Bihacu, mozda bi bilo dobro da ga nekako kontaktiras.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 12 Jan 2013, 14:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Jan 2013, 17:28
Postovi: 45
Постоји изузетно интересантна (и изузетно прихватљива) теорија да је уски тесанац Ђердапске клисуре између Малог и Великог казана (граница између Србије и Румуније) заправо оно што Платон назива Херакловим стубовима. Ако се узме доба када је, по Платону, био тај рат (а био је пре изливања великог мора - Тетиса тј. делова Тетиса као што је Панонска низија):

http://www.carnivorousplants.org/cp/ima ... Tethys.jpg

Заиста добијамо једну територију тачно оне величине и географије коју је Платон описао. Тако да је изузетно могуће да се негдашња Атлантида налазила у пределу румунских западних Карпата и Баната. А опет, у том рејону срећемо прегршт археолошких налазишта из периода мезолита и неолита из културе Лепенског Вира и Винче (нпр. најпознатије налазиште је Крна), а у римско доба Сармизагетузу (или Сармогетушу), престоницу Дакије и место чувене битке и Трајанове коначне победе над Дачанима:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... mblu_1.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Regia.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ndezit.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... r_disc.JPG

Интересантно је поменути да се ови кругови налазе на тачно 2000 километара од Стоунхенџа, а археолози и даље не желе да потврде да је ово из римског периода, јер је много старије...

Ово је, наравно, само теорија, али, ко зна... А постоји и нова теорија која се поклапа са свим овим (Тетис, потоп), јер је недавно нађен велики антички град у Русији (тј. остаци) коме се не зна старина, то сте вероватно видели у новинама


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 12 Jan 2013, 16:03 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Postoji li ijedna teorija koja ne aludira na to da su Srbi narod najstariji?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 12 Jan 2013, 16:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Naravno da ne, amebe pa mi! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 12 Jan 2013, 16:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
cela evropa im se smeje sa ovim megalomanskim instalacijama i sve to u klasicnom stilu

:lol: pogresna tema :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 13 Jan 2013, 14:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Jan 2013, 17:28
Postovi: 45
_зока je napisao:
Postoji li ijedna teorija koja ne aludira na to da su Srbi narod najstariji?


Брате, наравно да су Србији старији од амеба, па ко је онда могао да им да име? :lol: :lol: :lol:

О каквим Србима човече, то је географија, ко зна ко су ти народи и ко зна од каквих све мешавина разних племена и народа Срби настадоше... :wink: Имаш ти теорију (која је јако добро утемељена) да су Срби заправо Илири који су се у 10. веку пре Христа доселили из Лужиче Србије, такође и да смо се доселили у 4. миленијуму са Тибета и Индије као део Аријеваца (Индоевропљана), као и теорија (Мавро Орбини) да смо се доселили из Лапоније у Шведској. А свака теорија је утемељена и има доказа, тако да ко зна шта је истина и ко зна која смо мешавина. А биће да смо у највећем делу потомци Илира (60%) и Словена који су их асимиловали (20-30%), као и многих других народа који су овде били (Грци, Готи, Хуни, Авари, па чак и Турци са 0,3% по генетским истраживањима и Нормани са чак 2%). То су подаци швајцарског института за генетику.

Удаљисмо се од теме због твоје опаске о Србима пре Срба... Али, не видим где сам ја то у горњем тексту било какву алузију имао на Србе ;) Ја ионако добрим делом и нисам пореклом Србин (44% сам Шоп, 25% Србин, 6% Јурук (народ из Мале Азије)), тако да немам никакве личне потребе да их величам Србе. И не мораш одмах да ме узимаш на нож, не знам само што си се толико наврз'о на мене и све што напишем... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 16 Nov 2013, 14:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2012, 09:20
Postovi: 241
Lokacija: Banja Luka
Načuo sam svakojakih teorija o toj davno nestaloj civilizaciji. Pa evo iznjeću nešto što me je najviše zaintrigiralo:

Već si spomenuo činjenicu da su bili izuzetno bogati i razvijeni, nauka im je bila jako dobro razvijena. Sad za to da su ratovali sa Helenima nisam čuo, ali sam čuo za nešto slično toj tvojoj teoriji. Atlantida nije bila jedina civlizacija u to vrijeme, navodno je postojala još jedna civilizacija koja se nalazila na prostoru Tihog Okeana. Nosila je ime Lemurija (zapravo otok je nosio ime Lemurija ali je i nacija dobila po tom istom) i Atlantiđani su vodili krvav rat protiv njih, navodno šteta je bila tolika da su izazvali erupciju pojedinih vulkana koji su ih na kraju uništili. Oni koji su preživljeli izbjegli su u ostale dijelove svijeta. Tako je jedna grupica ljudi predvođena Kraljem Totom (kralj Atlantide, kažu da je bio polu čovjek polu bog) došla na prostor današnjeg Egipta i počeli da dižu jednu novu civlizaciju (narod, kako god). Pa tako postoji teorija da su oni zapravo pravi tvorci tih piramida, što možda i može biti tačno jer su bili daleko napredniji od naroda koje su tu zatekli. Navodno su piramide mnogo starije nego što se misli da su, ali ne bih da skrećem sa teme.

Kralj Tot je napravio nekakve tablice koje je razbacao po svijetu, navodno jedna od njih se nalazi u jednoj od piramida i pristup joj nije moguć...

Toliko od mene...

_________________
Slika
“Do not compare yourself to others. If you do so, you are insulting yourself.”
“If you want to shine like sun first you have to burn like it.”


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 16 Nov 2013, 18:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
NemoN je napisao:
Načuo sam svakojakih teorija o toj davno nestaloj civilizaciji. Pa evo iznjeću nešto što me je najviše zaintrigiralo:

Već si spomenuo činjenicu da su bili izuzetno bogati i razvijeni, nauka im je bila jako dobro razvijena. Sad za to da su ratovali sa Helenima nisam čuo, ali sam čuo za nešto slično toj tvojoj teoriji. Atlantida nije bila jedina civlizacija u to vrijeme, navodno je postojala još jedna civilizacija koja se nalazila na prostoru Tihog Okeana. Nosila je ime Lemurija (zapravo otok je nosio ime Lemurija ali je i nacija dobila po tom istom) i Atlantiđani su vodili krvav rat protiv njih, navodno šteta je bila tolika da su izazvali erupciju pojedinih vulkana koji su ih na kraju uništili. Oni koji su preživljeli izbjegli su u ostale dijelove svijeta. Tako je jedna grupica ljudi predvođena Kraljem Totom (kralj Atlantide, kažu da je bio polu čovjek polu bog) došla na prostor današnjeg Egipta i počeli da dižu jednu novu civlizaciju (narod, kako god). Pa tako postoji teorija da su oni zapravo pravi tvorci tih piramida, što možda i može biti tačno jer su bili daleko napredniji od naroda koje su tu zatekli. Navodno su piramide mnogo starije nego što se misli da su, ali ne bih da skrećem sa teme.

Kralj Tot je napravio nekakve tablice koje je razbacao po svijetu, navodno jedna od njih se nalazi u jednoj od piramida i pristup joj nije moguć...

Toliko od mene...


U Visokom. 8)

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 05 Okt 2014, 05:19 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2014, 16:39
Postovi: 8
Lokacija: RS / BiH
treba pitati egipatske sveštenike


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Opet o Atlantidi:

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=03&dd=17&nav_id=969367

Jbt, i kao klinac sam upravo mislio da je Atlantida jedino moguca tu negdje oko Atlasa.. :o


Ima li nekog ovde da jos interesuje ova tematika??

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
Sad se sjeti da je u jednom od Zagorovih stripova bila prica da je Atlantida oko Sahare u Africi. :D Ne sjecam se koji broj to bi, ali bila su 2-3 stripa u toj prici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
EDIT: Greska izbrisah prethodni tekst kad sam htio da ubacim jos dodatni komentar! :-?

A evo opet osvrt sa YT prema Hübneru:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sDbNV3EJhGw[/youtube]

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Poslednji put menjao Michigenac dana 17 Mar 2015, 15:03, izmenjena 3 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
Ne sjecam se, ne znam ni jel to iz Zlatne serije ili je nesto sa strane. To je bilo u Africi, neka crna magija i raznorazna cuda su bila, borio se zajedno sa onim likom sto mu je pomogao da ubije Krakena. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Da taj pojam "oko Sahare" nije malo posirok? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:24 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Evo prave istine o Atlantidi:
http://webtribune.rs/nemci-i-vatikan-su ... kom-grbu/#

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs