banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Slika

Andrew Caine Dobre su te epizode u Africi

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
Hertzog je napisao:
Da taj pojam "oko Sahare" nije malo posirok? :lol:


:lol:
A davno sam citao strip, ne sjecam se svega, ima tamo preciznija lokacija. Sjecam se da su u sred pustinji naisli na nesto kao dok i onda im je neko pricao da je tu sve nekad bilo more, bla, bla. :D Ali mislim da je to isto bilo negdje blizu Maroka.

E taj! Jesu, moguce da imam 1-2 stripa iz nekih epizoda iz Afrike, moracu pronaci da vidim. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 14:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Imam i ja to negdje, skidao se Zagor nekad
Slika

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 15:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
Ukratko za prepricati:

Atlantis se u Platonovim spisima pominje kao grad-ostrvo juzno od velike planine, zasticen od jakih sjevernih vjetrova, gradjevine koje su izgradjene i ukrasene trima raznobojnim kamenjem: crvenim, crnim i bijelim, koji je imao nekoliko zetvi (dvije?) godisnje i bio okruzen s nekoliko prstenastih bedema i kanala..

Dolina 'Souss-Massa' izmedju velikog i malog Atlasa na jeziku lokalnih, drevnih berbera koji prema predanju obitavaju u toj regiji vec 5000 god. upravo znaci "ostrvo".. Na padinama Atlasa nalaze se kamenolomi sa sve tri varijante obojenog kamena, a i uz samu ivicu Agadira koji je centar te doline, tacnije na lokaciji odmah podno velikog Atlasa.. geomorfolski nalazi ukazuju na prstenaste oblike odmah sjeveroistocno od njeg.. i prastare, potpuno urusene kamene formacije koje prema arheol. nalazima pokazuju da su nastale minimalno u neolitu. Lokacija nije u potpunosti ispitana, ali je narusena aktivnostima lokalnih gradjevinskih preduzetnika koji su uzurpirali taj rejon.
I tom dolinom danas teku dvije rijeke, upravo: Souss i Massa donoseci plodni mulj u danas pretezno pustinjsku dolinu i ulijevajuci se na kraju u atlantik. Pretpostavka je da su u drevna vremena uz kombinaciju tople atlantske okeanske struje, plime i negdasnjih rijeka upravo navodnjavani ti drevni kanali, i dolina.. Blaga klima koja je vladala prije nekoliko hiljada godina uz zavrsetak ledenog doba omogucavala je time nekoliko zetvi godisnje i floriranje civilizacije.. Uz sve to dolina se nalazi i na enormnom tektonskom rasjedu: 'South Atlasic Fault' koji upravo cijepa Atlas na dva dijela i time se otvara pretpostavka da je veliki zmeljotres uz prateci cunami sa Atlantika potom progutao civilizaciju, kao moguce i isusio lokalne izvore koji su prema Platonovom predanju obitavali u rajskim vrtovima u samom srcu Atlantide.

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 15:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
_зока je napisao:


:D

Postoji popularan mit da je crnomorska dolina potopljena u jednom trenutku po isteku posljednjeg ledenog doba kad su porastom nivoa mora popustile stijene na Bosforu i Mediteran se onda naglo izlio preko njih u to navodno slatkovodno jezero..
Na isti naicn se navodno napunio i Mediteran vodom iz Atlantika kad je popustio Gibraltar..

Samo se pitam gdje su onda prethodno oticale vode iz tog jezera ako se ono konstantno punilo vodom iz nekoliko ogromnih rijeka.. :roll:

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 15:22 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Čita se Gibins, a?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 15:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
_зока je napisao:
Čita se Gibins, a?


Ko ti je taj? :P ..mjok, gledo sam neki dokumentarac prije koju godinu..

Ali posve sam siguran da se svasta moze naci u crnomorskom mulju, bice toga hrpa narednih godina.. :)

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 16:06 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Arheolog i pisac avanturističkih romana na fazon Indijana Džonsa. Ima jedan solidan roman na temu Atlantide i minojske civilizacije u kojem je zastupljena ta teorija o prelivanju preko Gibraltara i Bosfora.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 16:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
Mr Jack Lumber je napisao:
Imam i ja to negdje, skidao se Zagor nekad
Slika


gdje ima da se skine ovaj strip? nekad sam čitao zagora ali mi je ovo promaklo.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 17:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1822
Lokacija: Vijena
_зока je napisao:
Arheolog i pisac avanturističkih romana na fazon Indijana Džonsa. Ima jedan solidan roman na temu Atlantide i minojske civilizacije u kojem je zastupljena ta teorija o prelivanju preko Gibraltara i Bosfora.


Da nije eventualno jos jedan 'samouki' iz drustva Von Denikena, Osmanagica, Klausa Done (ovaj je vamo od mene svaboaustrijanac) i sl. koji samo stancaju knjige prepune pseudocinjenica da bi se domogli lake love..?! Informisacu se jos. Mulj u priobaljima mediterana krije hrpu potopljenih mitova.. Eno mislim da kopaju i dalje tamo oko Cadiza u Spaniji.. Pa mozda pronadju i tu i u Maroku istovjetne nalaze ako krenu s iskapanjem.. Moz da bude na kraju i da jesu atlantidske izbjeglice ili ono bar kolonije osnovane na tom mjestu poslije zemljotresa il potopa..

Inace prije neki dan odgledo ovaj dokumentarac:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T5DNvYMtkyk[/youtube]

Ovaj Hancock mi je dosad najprijemciviji i najvjerodstojniji od ove ekipe sto sam naveo.. Sve preporuke

Odgledo sam jos par o samim piramidama, prikupio nekih cinjenica i poslije svega sam preko 90% siguran da su Keopsova piramida i sfinga ispred nje nastali prije 10.500 god. p.n.e.

A si gledo ovo?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BoS75-0BRWo[/youtube]

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 17:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Slika


Preporučujem ovu knjigu, nema ništa o Atlantidi, ali ima o Majama, Vaskršnjem ostrvu, Vikinzima, i nisu nebuloze tioa Osmanagić,Ajk, Deretić i slična kompanija.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mit o Atlantidi
PostPoslato: 17 Mar 2015, 17:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Michigenac je napisao:
_зока je napisao:
Arheolog i pisac avanturističkih romana na fazon Indijana Džonsa. Ima jedan solidan roman na temu Atlantide i minojske civilizacije u kojem je zastupljena ta teorija o prelivanju preko Gibraltara i Bosfora.


Da nije eventualno jos jedan 'samouki' iz drustva Von Denikena, Osmanagica, Klausa Done (ovaj je vamo od mene svaboaustrijanac) i sl. koji samo stancaju knjige prepune pseudocinjenica da bi se domogli lake love..?!

Ma jok, čova je stekao PhD iz arheologije na Kembridžu i radio godinama kao arheolog i ronilac prije nego je počeo pisati knjige....
http://davidgibbins.com/bio/

O tom mehanizam iz Antikitere sam čitao, slabo gledam dokumentarce.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs