banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Apr 2010, 01:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Posle kome progovorila nemački
Trinaestogodišnja devojčica iz Knina probudila se pre dve sedmice iz kome i umesto maternjim, progovorila tečnim nemačkim jezikom, prenose hrvatski mediji.
Pored pedijatara, devojčicu su pregledali bolnički defektolog i psiholog, ali uzrok promene jezika još ne znaju, preneo je hrvatski list "24 sata" koji navodi da je, posle kome, devojčica znala nemački mnogo bolje no što ga je mogla naučiti u školi. Devojčica je primljena u splitsku bolnicu pre dva mesecaa zbog trovanja krvi.

Neuropsihijatar i sudski veštak Mijo Milas ističe da je ovaj slučaj medicinski neobjašnjiv, a dolazi iz duboke podsvesti.
"Mnogo toga se može se sačuvati duboko u mozgu mladog čoveka, tako da je devojčica mogla percipirati nemački jezik iz okoline ili školskih lekcija daleko više nego što se očekivalo ili što je izgovarala. Moguće je da je bila i mentalno povezana s nekim ko je izučavao u njenoj blizini taj jezik", kazao je neuropsihijatar.

Milas podseća da su i u mnogobrojnoj literaturi opisani ljudi koji su povratkom iz nesvesnog stanja progovorili drevnim jezicima.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=423860



Djevojčica iz Knina nakon kome progovorila njemački
Djevojčica (13) iz Knina, koja se prije dva tjedna u splitskoj bolnici probudila iz kome, umjesto na materinjem hrvatskom jeziku, progovorila je njemački. Prije dva mjeseca primljena je na Odjel pedijatrije zbog trovanja krvi. Imala je visoku temperaturu i bila je u bunila. Napose je pala u nesvjesno stanje. Nakon liječničkih tretmana probudila se i počela s okolinom komunicirati na njemačkom. Neki koji su je čuli kažu da je pokazala poprilično znanje koje nadilazi ono što je mogla naučiti u školi. No, iako nije govorila hrvatski jezik sve je razumjela što joj se govorilo. Na pitanja je, pak, odgovarala na njemačkom. Još je uvijek u splitskoj bolnici gdje na oporavku i promatranju.
- Nakon što se probudila prije dva tjedna počela je govorit samo njemački jezik, kojeg je učila dvije-tri godine u školi. Nikad ne znate pri oporavku iz takvih stanja kako će mozak reagirati i što će se prvo upaliti. No, evo, počela je sad pričati i hrvatski Radi zaštite prava pacijenata ne smijem više ništa govoriti - rekao nam je u subotu dr. Dujomir Marasović, ravnatelj KBC Split. Slučaj je zaintrigirao liječnike splitske bolnice koji se do sad s time nisu susreli i nisu dali cjelovitu dijagnozu. Osim pedijatara, prelazak djevojčice na njemački su razmatrali bolnički defektolog i psiholog.


http://www.24sata.hr/news/djevojcica-iz ... ki/168010/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 01:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Hvala Ti Bože sve Ti se može.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 09:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
:scratch:
a?
Sto ja ne padnem u komu, a probudim se kao diplomirani inzenjer gradjevine :lol:
samo da nabavim neku ''mlocugu'' i nadjem dobrovoljca da ''komira'' njome 8)

Da je cudna ova pojava, jeste... ali da je nesto novo, pa i nije bas...
u svakom slucaju :confused3:

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Poslednji put menjao Ташко dana 13 Apr 2010, 09:30, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 09:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Dogovorimo se da te pošaljem u komu...Kad se probudiš kao dipl.ing građevine godinu dana meni 20% od plate.Kad se skontaš jeftiniji od studija.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 09:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
_zoka je napisao:
Dogovorimo se da te pošaljem u komu...Kad se probudiš kao dipl.ing građevine godinu dana meni 20% od plate.Kad se skontaš jeftiniji od studija.


uvjek ima ljudi koji su spremni pomoci :lol:

najcudnije je sto je ona govorila njemackim na tom nivou, koji prelazi nivo njemackog koji je ucila u skoli :confused2: .. ko kad bi ja sad krenuo latinski perjati... lagano...

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 09:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2009, 21:43
Postovi: 598
Pa se u Paprikovac posadiš i sa Škrbićem polagano žanješ? Nisi ni ti lood.

_________________
Ko iskreno i strasno ljubi Istinu, Slobodu i Otadžbinu,
slobodan je i neustaršiv ko Bog, a prezren i gladan ko pas.

"Nacionalizam je zlo koje ne spaja nego razdvaja ljude, jer ih negira u njihovoj pravoj biti - čovječnosti" - MILAN KANGRGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 13:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Zanimljiv fenomen. Moja hipoteza je da ukoliko govorimo vise jezika, aktiviramo zasebne mozdane dijelove prilikom koristenja datog jezika ( inace bismo u svakodnevnom govoru brkali jezike jedan sa drugim ). Shodno tome mislim da se dio mozga u kome je bilo pohranjeno znanje njemackog aktivirao umjesto hrvatskog dok je djevojcica bila u komi. Da je kojim slucajem pocela govoriti kineski npr. o kojem prethodno nije imala bilo kakvo znanje, onda bi ova vijest bila daleko teza za objasniti. Sva sreca da nije tako. :P

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 13:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Interesantan fenomen, podsjeca me na slucaj iz vojske kad je kolega poceo u snu pricati na nekom orijentalnom jeziku. Neki ce vjerovatno razlog za to traziti u proslim inkarnacijama.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Baš sam to htio napisati, da iznesete svoje mišljenje i komentare o ovom fenomenu.

Moja teorija je da se radi o sjećanju na neki prošli život u kojem je govorila njemački, pa joj se znanje njemačkog jezika iz podsvijesti (ili kojeg god dijela duha gdje je to inače pohranjeno) izlilo u svijest. Ovakvih slučajeva ima još, to i piše u samoj vijesti o ovome

Citiraj:
Milas podseća da su i u mnogobrojnoj literaturi opisani ljudi koji su povratkom iz nesvesnog stanja progovorili drevnim jezicima


A skrećem pažnju i na ovaj dio

Citiraj:
Neki koji su je čuli kažu da je pokazala poprilično znanje koje nadilazi ono što je mogla naučiti u školi



Koliko je meni poznato sva znanja, iskustva, sposobnosti koje su stečene u nekom životu i koje su zaključane se mogu "povući" to jest "downloadovati" u sadašnje stanje svijesti, i time pridodati sadašnjem znanju, iskustvima, sposobnostima. Kod nekih se to dešava ovako nesvjesno i često usljed nekih težih bolesti, jakih groznica, kome, a kod nekih to ide kroz duhovnu izgradnju, ili možda kroz regresoterapiju. A nerijetko je to sadržano u onome što čovjek zna ili osjeća o nečemu a ne može objasniti otkuda mu to. Između ostalog su ljudi dosta različiti i zbog tih stvari, svi su podsvjesno vođeni i time šta su i ko su a što predstavlja "njihovu ličnu istoriju" koja se razlikuje od drugih.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:25 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Vader je napisao:
Baš sam to htio napisati, da iznesete svoje mišljenje i komentare o ovom fenomenu.

Moja teorija je da se radi o sjećanju na neki prošli život u kojem je govorila njemački, pa joj se znanje njemačkog jezika iz podsvijesti (ili kojeg god dijela duha gdje je to inače pohranjeno) izlilo u svijest. Ovakvih slučajeva ima još, to i piše u samoj vijesti o ovome

Citiraj:
Milas podseća da su i u mnogobrojnoj literaturi opisani ljudi koji su povratkom iz nesvesnog stanja progovorili drevnim jezicima


A skrećem pažnju i na ovaj dio

Citiraj:
Neki koji su je čuli kažu da je pokazala poprilično znanje koje nadilazi ono što je mogla naučiti u školi



Koliko je meni poznato sva znanja, iskustva, sposobnosti koje su stečene u nekom životu i koje su zaključane se mogu "povući" to jest "downloadovati" u sadašnje stanje svijesti, i time pridodati sadašnjem znanju, iskustvima, sposobnostima. Kod nekih se to dešava ovako nesvjesno i često usljed nekih težih bolesti, jakih groznica, kome, a kod nekih to ide kroz duhovnu izgradnju, ili možda kroz regresoterapiju. A nerijetko je to sadržano u onome što čovjek zna ili osjeća o nečemu a ne može objasniti otkuda mu to. Između ostalog su ljudi dosta različiti i zbog tih stvari, svi su podsvjesno vođeni i time šta su i ko su a što predstavlja "njihovu ličnu istoriju" koja se razlikuje od drugih.



Zasto onda samo jezik? Zasto onda ne i potpuno sjecanje na "prosli zivot"?


Poslednji put menjao Dust dana 13 Apr 2010, 14:25, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Naravno da kod hrišćana ova teorija ne prolazi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:26 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
filozof sa vrbasa je napisao:
Naravno da kod hrišćana ova teorija ne prolazi.


Ni kod muslimana. Ovu teoriju samo mogu potkrijepiti Hindu, Animisti i Budisti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Hm, znala sam da ces to na ovaj nacin objasniti Vader. Ne mislim tako, mozda zato sto ne vjerujem u reinkarnaciju. Moguce je da je ona imala mnogo vece znanje njemackog nego sto je toga bila svjesna, ali ga nije koristila zbog nedostatka samopouzdanja. Ne vjerujem ni u regresoterapiju, smatram je New Age duhovnim lutanjem i mamcem za lakovjerne i sugestibilne. Ako pogledas bilo koju bebu od 9 mjeseci npr. primijetices da ima odredjeni temperament, ali ne i znanje. Hiljadu puta se ustane na noge dok ne nauci stajati, 5000 puta kaze ba-ba, dok jednom ne kaze ma-ma i sl. Mislim da sa dusom ( koja je kod ljudi ista, ali se da zatrovati ako osoba ne vodi racuna o njoj ) dobijemo odredjeni temperament i to je sve.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Davno, u knjizi "Super pamcenje" sam citao kako je neki profesor citao na glas svaki dan tekstove nekog starog jezika, da li je bio latinski ili ne znam koji.
Taj profesor je imao slugu koji je cistio kucu i slusao profesora kako cita, onako u prolazu dok je cistio kucu, iako nije ni rijec razumio niti se trudio da zapamti. Vec jednostavno isto kao kad nesto radimo i slusamo usput radio i ne znajuci sta slusamo. Usput mi radio razumijemo, dok ovaj sluga nije razumio ni rijec niti je svjesno slusao vec samo u prolazu dok je cistio.
Desilo se nesto sluzi, da li je pao ili nesto slicno, i odjednom je poceo recitovati te citate tog izumrlog jezika koji nije ni znao vec samo slusao nesvjesno dok je cistio kucu. Tako da je objasnjenje mozda psiholoske prirode.
Drugi slucaj sam cuo da su neka djeca naucila jezik gledajuci satelitsku televiziju. Mozda je tako i ovaj slucaj, samo sto se to udarcem kasnije aktiviralo kao kod sluge ovog profesora.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 14:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Dust je napisao:
Zasto onda samo jezik? Zasto onda ne i potpuno sjecanje na "prosli zivot"?


Povukla je u svijest samo dio onoga što je imala. Nije povukla sve vjerovatno iz istog razloga zbog kojeg su te stvari inače zaključane za ljude...zasad.



filozof sa vrbasa je napisao:
Naravno da kod hrišćana ova teorija ne prolazi.


Smatram se hrišćaninom.


Ali odmah da kažem da ne namjeravam da ova tema ode u tom smjeru, o raspravi ima li ili nema reinkarnacije i slično. Samo sam iznio svoju teoriju kao što je Japanese_rose iznijela svoju i to je to. Nema rasprave. Tim prije što postoji velika mogućnost da ova zanimljiva tema ode u prepucavanje i offtopic, u priču o tome ko ispravno vjeruje a ko ne, koji vjernici i vjerski pravci vjeruju u reinkranmaciju a koji ne, jer to sve nema veze sa ovom temom. O reinkarnaciji već postoji više tema na DiR. Umjesto toga iznesite svoje teorije i to je to.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 16:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Cekajte, mala iz Kinina, znaci more je blizu, a sa njim i njemacki turisti sa buljucima djece... Uz malu pomoc njemackih satelitskih kanala...

Osim toga nigdje se u tekstu ne spominje stepen njenog znanja njemackog prije te kome, nema izjava ni roditelja ni nekoga iz njegog drustva...

Sta reci nego 24.sata :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 16:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
I meni je to palo na um. Znam jednu profesoricu njemackog iz BL cija je kcerka odrastala uz njem. satelitske kanale. Sa vec 4 god. pocela vise da prica na njemackom nego na maternjem, pa je zena morala iskljuciti satelitsku. Djeca brzo uce, mozda je to, mada ne tvrdim. U svakom slucaju interesantan slucaj (zasto imam osjecaj da se ponavljam :D)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 16:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Od moje kolegice iz bivse firme djeca su isto tako progovorila njemacki, sto zbog dugih ljetovanja u Dalmaciji kod dede i babe, sto zbog dugogodisnjeg gledanja djecijih satelistkih kanala na njemackom jeziku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 17:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ja sam njemački tečno naučila govoriti uz TV... Pokupila i naglasak i vokabular...

Ali ovu ružinu teoriju apsolutno ne podržavam... Mislim, znala više nego što je mislila da zna, halooo... Pa kako onda neko propriča latinski ili tako nešto, a nije nikad učio? Nema pojma o tome. Dešavalo se ovakvih slučajeva i prije, baš se sjećam da sam jednom o tome slušala, čovjek propričao na jeziku koga uopšte nije poznavao i nije imao nikakve veze sa njim.

Prije da podržavam Vaderovu teoriju, mada se nikad nisam definisala po pitanju da li postoji reinkarnacija... Iskustva ljudi govore kao da postoji, međutim ko će znati kako se to dešava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Apr 2010, 19:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Citiraj:
Ali ovu ružinu teoriju apsolutno ne podržavam... Mislim, znala više nego što je mislila da zna


A sta ako je ta teorija proizasla iz vlastitog iskustva ? Pretpostavka da svi funkcionisu na isti nacin je pogresna.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs