banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 10:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Nov 2017, 06:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
U ratu nismo imali mjesec dana struje pored ove centrale kazu da su kapaciteti HE Bocac zanemarljivi,pomocna centrala koja uskace kad je opterecenje nemoze se dokazati nista ali postoje indicije da nagomilavanjem vode u jezeru mogu izazvati poplave u gradu nenamjerno ili namjerno u politicke ciljeve :D ,inace praktikuju da drze nizak nivo Vrbasa dok pada kisa i gomilaju vodu da bi kasnije iskoristili kad treba energija a onda se nekad prepuni jezero pa naglo ispustaju vodu,pricalo se davno da se tamo neki likovi napiju pa da neznaju sta rade.Jednom smo na Vrbasu bili dvjedoci kad je naglo nadoso vrbas metar iznad plitkog nivoa da bi ubrzo ga smanjili na minimum... :dmage:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 07:04 
Ja sam cuo nesto u vezi majskih poplava prije par godina da su usrali jebeno stvar oko pustanja vode, ali da se to sve zataskalo.


Vrh
  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 08:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Slabo su oni mogli da utiču tada.Pisalo se već ranije koliki je protok vode bio tad na pojedinim mjernim stanicama (tebi bi ti podaci trebali biti lako dostupni) i kad uzmeš u obzir zapreminu akumulacionog jezera koja nije nešto velika jednostavnim računom dođeš do toga da bi se tih dana potpuno prazno jezero napunilo za manje od 24 časa. Zadržavali su danima koliko je bilo moguće, a kad je došlo do vrha i kiša pojačala tempo ni mnogo veći sistem nije mogao spriječiti poplave nizvodno.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 09:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Milan je napisao:
Ja sam cuo nesto u vezi majskih poplava prije par godina da su usrali jebeno stvar oko pustanja vode, ali da se to sve zataskalo.

Jel ti stvarni nisi sam mogao da zakljucis da je u majskim polavama grad potopljen necijom greskom i da se to zataskalo. U roku od par sati voda je nadosla da je poplavila grad. Nikakvo upozorenje nije upuceno gradjanima od strane nikoga. Nakon par sati isto tako voda se povukla. To je jedino moguce ako otvoris branu pa onda opet zatvoris. Posle toga nista u medijima nije pricano o ovome vec samo se ceo slucaj prezentovao kao posledica velikih kisa.
Svaka normalna drzava bi uputila upozorenje gradjanima, organizovala masovne evakuacije ako nema drugog resenja itd. Nasi nista. Kad su poplave prosle onda idu nasi politicari kao dele novac sakom i kapom za sanacije, ljudi ih velicaju a ustvari taj novac nije dao ni jedan politicar vec ti isti ljudi od svojih plata. Koliko godina je skidano,vise se ni ne sjecam


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 09:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Za par sati voda nadošla i povukla se? Junače, kuća mi je na 15 m od Vrbasa, dio dvorišta je bio poplavljen i ako sam išta mogao raditi tih par dana, to je praćenje nivoa vode jer nije bilo nijednog puta iz naselja da nije pod vodom.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 10:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Radeon, nemoj pisati naslove tema velikim slovom. Dalje, daj malo pravopisa i gramatike u tom što pišeš...

HE Bočac je jedna manja elektrana, čiji je maksimalni kapacitet 110MW, dok recimo TE Gacko ima kapacitet od 300MW.

Razlika između normalne i maksimalne kote vode na Bočcu je 1 metar. Oni bi teoeretski mogli da spuste kotu za nekih 20ak metara, ali trebate imati na umu da to u tako kratkom periodu jednostavno nije moguće, tako da to otpada.

Znači, nivo vode je na normalnoj koti. Skontamo da će biti belaj i počnemo lagano prazniti akumulaciju. Belaj bude veći i nivo akumulacije raste brže nego što se voda ispušta. HE zadržava vodu do nivoa maksimalne kote da se ljudi koliko toliko mogu snaći i poslije puštaju vodu brzinom kojom dotiče...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 10:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Tog aprila 2014, kiša je padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, padala, svaki jebeni dan.

Ono što je problem što mi tada nismo bilo osvješteni, pa nismo uopšte reagovali na vrijeme, da se pomogne stvari iznositi, vreće sa pjeskom puniti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 10:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Civilna zaštita i vojska imali manje čamaca nego rafting klubovi. Struktura komandovanja u ovakvim situacijama u raspadnutom stanju. Niko ne preuzima odgovornost i preduzima nešto.

Puno stvari je škripalo, ali ne i brana...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 12:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ako je Vrbanja poplavila Kotor Varoš i Čelinac . . . Šta tek se dešavalo u BL.
Bilo je toliko vode da tri bočca ne bi mogla zadržati bujični talas.

Inače, jednom smo roštiljali pored Vrbasa i umalo nam voda nije poplavila i roštilj i sve :D Pustili momci . . .

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 13:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
To je sve normalno... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 13:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Nekada sam zimi redovno pecao kraj Kastela. Branu su uvijek pustali u isto vrijeme, i voda je rasla po 100-150cm u toku 30min. Pri niskom vodostaju.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 13:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
mirdza je napisao:
Nekada sam zimi redovno pecao kraj Kastela. Branu su uvijek pustali u isto vrijeme, i voda je rasla po 100-150cm u toku 30min. Pri niskom vodostaju.


super_koza je napisao:
To je sve normalno... :D


Nije tako samo zimi, nego uvijek nekad oko 4-5 poslije podne. Vodostaj ne igra neku ulogu.
Prijepodne podignu malo kotu vodu, pa onda oko 3 otvore branu da proizvedu malo vise struje jer je tad najvece opterecenje u domacinstvima...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 14:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Nekada davno, dok bejah mladjahni ribolovac, zimi su pustali branu izmedju 12.00 i 13.00.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 16:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
ratkop je napisao:
Milan je napisao:
Ja sam cuo nesto u vezi majskih poplava prije par godina da su usrali jebeno stvar oko pustanja vode, ali da se to sve zataskalo.

Jel ti stvarni nisi sam mogao da zakljucis da je u majskim polavama grad potopljen necijom greskom i da se to zataskalo. U roku od par sati voda je nadosla da je poplavila grad. Nikakvo upozorenje nije upuceno gradjanima od strane nikoga. Nakon par sati isto tako voda se povukla. To je jedino moguce ako otvoris branu pa onda opet zatvoris. Posle toga nista u medijima nije pricano o ovome vec samo se ceo slucaj prezentovao kao posledica velikih kisa.
Svaka normalna drzava bi uputila upozorenje gradjanima, organizovala masovne evakuacije ako nema drugog resenja itd. Nasi nista. Kad su poplave prosle onda idu nasi politicari kao dele novac sakom i kapom za sanacije, ljudi ih velicaju a ustvari taj novac nije dao ni jedan politicar vec ti isti ljudi od svojih plata. Koliko godina je skidano,vise se ni ne sjecam
Drži se ti fiziJologije, mani se ovoga. Doktor elektrotehnike (mislim da je energetičar) je pisao o ovome na forumu i tačku po tačku objasnio zašto nisi u pravu

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 17:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10251
Philby je napisao:
Za par sati voda nadošla i povukla se? Junače, kuća mi je na 15 m od Vrbasa, dio dvorišta je bio poplavljen i ako sam išta mogao raditi tih par dana, to je praćenje nivoa vode jer nije bilo nijednog puta iz naselja da nije pod vodom.


govorimo o petku prijepodne i noci sa cetvrtka na petak?!
kod mene je drugacija situacija kod oba pitanja. kuca mi je nekih 300m od vrbasa i tacno je da je u cetvrtak popodne i navece nivo vode u dvoristu postepeno rastao. recimo, od 18.00 do 22.00 za 1 m!
ali u petak ujutro, oko pola 7 ujutro je krenulo naglo da raste. 1m-1,5m u roku od sat vremena i nakon toga jos ali manjim intezitetom.
a sto se povlacenja tice, isto tako se, poprilicno brzo nivo vode spustio za 1m, mozda i malo vise u petak popodne i onda je nastavila polako da se povlaci to vece.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 19:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Da li se vi sjećate da je protok vode taj dan bio isti u Vrbanji i Dunavu na ulazu u Hr? Da je prosječan protok Vrbasa zadnjih godina u Bočcu ispod 100 m³/s, a da je između Bočca i Banjaluke u to vrijeme razlika u protoku bila čini mi se i preko 200 m³/s. Današnji protok na Bočcu je 70 m³/s, pa to dođe kao tri današnja Vrbasa niz oklona brda i planina za oko 40 km toka. Jedan od tih dana na Bočcu je protok bio 800 m³/s, a on ima max akumulaciju 55 miliona m³. A kolika je realno, to je pitanje. Znači oko 19 sati da se napuni od dna do vrha. A kiša je i prije toga padala i padala. I onda dodatno sve to podupla Vrbanja. Ako nemaš čime da regulišeš tok, onda kada se par stvari poklopi i pojavi se vodeni talas... odatle taj nagli skok, pa onda povlačenje. Pitanje ko je više uticao na to. Vrbanja ili Vrbas. Da li je iko izvršio neko istraživanje vezano za tu poplavu? Da se barem skupe zvanični podaci i de se pokuša objasniti šta se moglo, a šta ne uraditi. Mogao je neko izvući novac od stranaca za to :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 19:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Jeste, vrseno je istrazivanje, nakon iscrpne analize i uobzirenih dokaza, doslo se do zakljucka da je padala kisa...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Onda kada naredni put iznenadi ljude na spavanju, biće... krivac od ranije poznat.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 21:56 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
ratkop je napisao:
Milan je napisao:
Ja sam cuo nesto u vezi majskih poplava prije par godina da su usrali jebeno stvar oko pustanja vode, ali da se to sve zataskalo.

Jel ti stvarni nisi sam mogao da zakljucis da je u majskim polavama grad potopljen necijom greskom i da se to zataskalo. U roku od par sati voda je nadosla da je poplavila grad. Nikakvo upozorenje nije upuceno gradjanima od strane nikoga. Nakon par sati isto tako voda se povukla. To je jedino moguce ako otvoris branu pa onda opet zatvoris. Posle toga nista u medijima nije pricano o ovome vec samo se ceo slucaj prezentovao kao posledica velikih kisa.
Svaka normalna drzava bi uputila upozorenje gradjanima, organizovala masovne evakuacije ako nema drugog resenja itd. Nasi nista. Kad su poplave prosle onda idu nasi politicari kao dele novac sakom i kapom za sanacije, ljudi ih velicaju a ustvari taj novac nije dao ni jedan politicar vec ti isti ljudi od svojih plata. Koliko godina je skidano,vise se ni ne sjecam

Istina da je upozorenje doslo kasno,Vrbas je preko noci nadoso jos 2m iznad rekordno visokog nivoa koji je dosad bio,moguce da je politicarima trebalo nesto za predstojece izbore ili je bio neki kvar na centrali to nikad necemo saznati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 22:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Ja čuo ovi iz SDS-a išli pišati u Bočac, samo da podignu nivo jezera. Nije 100% provjereno, ali gdje ima dima ima i vode. Ili vatre. Kako već ide...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs