banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 21:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Nov 2017, 22:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ovaj radenko se sjeca nestasica struje u toku rata i zaboravlja popalve duz i poprijeko regije. Valjda je za sve kriva HE Bocac :-P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 23:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ja mislim da oni tamo imaju HAARP pa da sebi nagone vode koliko im treba...

Bočac k'o Đerdap... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 23:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Sistem za uzbunjivanje i obavjestavanje isto povukao vlagu pa zatajio...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 23:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Naizad tema okrenu na pravi kolosjek :D

Sent from my Redmi Note 3 pro


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2017, 23:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Normalno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 01:33 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
mirdza je napisao:
Nekada sam zimi redovno pecao kraj Kastela. Branu su uvijek pustali u isto vrijeme, i voda je rasla po 100-150cm u toku 30min. Pri niskom vodostaju.


Neka je promjena u rezimu rada dosad su pretezno po dani ispustali vodu izuzev kad bas danima pada kisa al kolko sam skonto na netu pravi se Bocac2 zato navece moraju ispustat vodu :D .Pitanje je kakav ce vodostaj biti kad naprave ovu drugu a jos govore i o onoj u Krupi mada narod neda hoce stalno bit dubok,hoce i ono malo ribe toliki Vrbas odnijeti u Savu,ovo je mozda vec za drugu temu ali stari ljudi su prije HE Bocac pricali da je Vrbas bio pun ribe...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 01:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
super_koza je napisao:
To je sve normalno... :D

Vidim da se razumijes,jedno dobro pitanje kad na centrali puste vodu koliko se daleko nizvodno moze osjetit dizanje nivoa vode ??


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 02:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Tamo negdje kod Dardanela.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 02:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ne znam koliko tačno ima ribe u Vrbasu. Kad sam ja išao roniti, nije bilo neobično vidjeti jata riba. Stari ljudi vole romantizovati stara vremena, tako da to ne treba preozbiljno shvatati...

Vodostaj Vrbasa poslije brane se ne bi trebao mijenjati, jer se hidro elektranom ne mijenja brzina toka Vrbasa.
Drugi je problem kad kojekakve potoke i rječice preusmjeravaju u jedno korito da bi se nagomilala potencijalna energija, pa ostala korita presuše ili maltene presuše.
Evo primjer:
1) Dok praviš branu, Vrbas je preusmjeren i normalno teče
2) Kad napraviš branu, Vrbas prvo puni akumulaciju i tad je smanjen vodostaj
3) Kad se napuni akumulacija, Vrbas teče kao i bez brane

Vodostaj Vrbasa prije brane se drastično mijenja i usporava. Na brani treba što veća visinska razlika da bi se dobio hidrostatički pritisak za pokretanje generatora.
To je problem jer se mijenja ekološki sistem. Stanište se mijenja, ima manje zemljane površine, a više vodene. Vodena površina je dosta mirnija nego što je bila.
Riba ne može da cirkuliše kroz brane, ako se ne prave neki posebni prolazi za njih i tako dalje...

Nemam pojma na kojoj se udaljenosti osjeti porast vodostaja kad se brana pusti. Zavisi kojom brzinom se ispušta voda i koliko dugo, u svakom slučaju...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 09:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Philby je napisao:
Za par sati voda nadošla i povukla se? Junače, kuća mi je na 15 m od Vrbasa, dio dvorišta je bio poplavljen i ako sam išta mogao raditi tih par dana, to je praćenje nivoa vode jer nije bilo nijednog puta iz naselja da nije pod vodom.


Moja kuca je 400m od vrbasa u Budzaku 2. Voda je lagano pocela da nadolazi u toku noci i ujutro i raste, secam se odvezli smo auto do intereksa, tad je bila do zgloba. Nakon par sati, u toku jutra i do 13 casova vec je bila uveliko i na glavnoj cesti, stigla i do intereksa, do popodneva je meni bila do struka. Sutra je vise nije bilo. Kad 1,5 m vode u roku od 24h nadojdje i prekrije jedan deo grada pa se isto tako povuce onda da, to je neko pustio branu pa ju onda zatvorio.

vlakanje je napisao:
Philby je napisao:
Za par sati voda nadošla i povukla se? Junače, kuća mi je na 15 m od Vrbasa, dio dvorišta je bio poplavljen i ako sam išta mogao raditi tih par dana, to je praćenje nivoa vode jer nije bilo nijednog puta iz naselja da nije pod vodom.


govorimo o petku prijepodne i noci sa cetvrtka na petak?!
kod mene je drugacija situacija kod oba pitanja. kuca mi je nekih 300m od vrbasa i tacno je da je u cetvrtak popodne i navece nivo vode u dvoristu postepeno rastao. recimo, od 18.00 do 22.00 za 1 m!
ali u petak ujutro, oko pola 7 ujutro je krenulo naglo da raste. 1m-1,5m u roku od sat vremena i nakon toga jos ali manjim intezitetom.
a sto se povlacenja tice, isto tako se, poprilicno brzo nivo vode spustio za 1m, mozda i malo vise u petak popodne i onda je nastavila polako da se povlaci to vece.


To je ono sto sam i ja rekao, znaci ista nam je bila situacija. Ocigleno je da je neko opasno zaje... ali niko nije odgovarao


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 13:46 
Evo AHS Bocac nekoliko zadnji dana

Slika


Vrh
  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 22:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
super_koza je napisao:
Ne znam koliko tačno ima ribe u Vrbasu. Kad sam ja išao roniti, nije bilo neobično vidjeti jata riba. Stari ljudi vole romantizovati stara vremena, tako da to ne treba preozbiljno shvatati...

Vodostaj Vrbasa poslije brane se ne bi trebao mijenjati, jer se hidro elektranom ne mijenja brzina toka Vrbasa.
Drugi je problem kad kojekakve potoke i rječice preusmjeravaju u jedno korito da bi se nagomilala potencijalna energija, pa ostala korita presuše ili maltene presuše.
Evo primjer:
1) Dok praviš branu, Vrbas je preusmjeren i normalno teče
2) Kad napraviš branu, Vrbas prvo puni akumulaciju i tad je smanjen vodostaj
3) Kad se napuni akumulacija, Vrbas teče kao i bez brane

Vodostaj Vrbasa prije brane se drastično mijenja i usporava. Na brani treba što veća visinska razlika da bi se dobio hidrostatički pritisak za pokretanje generatora.
To je problem jer se mijenja ekološki sistem. Stanište se mijenja, ima manje zemljane površine, a više vodene. Vodena površina je dosta mirnija nego što je bila.
Riba ne može da cirkuliše kroz brane, ako se ne prave neki posebni prolazi za njih i tako dalje...

Nemam pojma na kojoj se udaljenosti osjeti porast vodostaja kad se brana pusti. Zavisi kojom brzinom se ispušta voda i koliko dugo, u svakom slučaju...

Ipak vodostaj puno raste zar vodu na turbine ne pustaju kroz otvore kroz koje mogu pustati manje ili vise vode u odredjenom vremenu ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2017, 23:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Vidi, vodu mogu puštati kroz turbine i proizvoditi struju ili kroz nužne otvore. U oba slučaja mogu kontrolisati brzinu ispusta, s tim da je logično da nužni otvori imaju veći maksimalni protok.
Čisto sumnjam da ispuštaju vodu kroz nužne otvore u toku dnevne nivelacije vodostaja, jer se ta voda koristi za proizvodnju struje koja pegla povećanje potrošnje kad se ljudi vraćaju sa posla i pale ringle, rerne i ostalo...
Ispuštanjem vode kroz nužne otvore bukvalno bacaju pare niz vodu... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Nov 2017, 21:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Sad je ekstremno visok ne smanjuje se nikako,gledam onaj splav se iskrivio na donjem dijelu,izgledaju camci kao da su zahrdjali nedaj ti boze havarije,valjda znaju sta rade...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Nov 2017, 21:33 
radeon je napisao:
Sad je ekstremno visok ne smanjuje se nikako,gledam onaj splav se iskrivio na donjem dijelu,izgledaju camci kao da su zahrdjali nedaj ti boze havarije,valjda znaju sta rade...


vodostaj je normalan...ni blizu bilo kakvom ekstremu...juce je bio za skoro pola metra veci


Vrh
  
 
PostPoslato: 01 Dec 2017, 02:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Mjesto Surjan kod Bocca gdje nazalost cesto se desava da ljudi slete autom u Vrbas jel neko zna jel to iznad HE Bocac ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 23:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Vrbas je jucer najveci od kraja ljeta nosio je ipet granje i balvane,ipak me cudi bio je deset centimetara snijeg i puho onaj vjetar pustaju staru vodu kozna odkad... jbg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2017, 23:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Sjecas li se Vrbasa iz vremena Olimpijade?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2017, 02:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Koji je smisao teme uopšte?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2017, 02:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Pokušaj zajebavanja naroda?

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs