banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 20:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Mar 2016, 15:19 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Za montazu Totala znam da je duznost korisnika da obezbedi saglasnost za montazu tanjira od ZEV-a, mislim da je i kod kablovske ovakva prica. Mislim da su vece sanse da ces otjerati operatora nego uzeti neke pare od njih. A pitanje je da li ce ta dva korisnika htjeti da raskinu ugovor. Kako god, sa srecom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2016, 15:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
Sjećaš li se enter kad sam ja pisao o prvoaprilskim poskupljenima a ti mi odgovorio u stilu "ako ne plaćaš oni te isključe".

Nije ni bitno, odustajem.


Poslednji put menjao teksviler dana 07 Mar 2016, 15:23, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2016, 15:23 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Moje pamcenje je kao kod vinske musice... maksimalno 3 sekunde :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2016, 16:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
Enter, imam molbu jednu za tebe...


Molim te, isključi me sa banjalukaforum.com (ili meni laiku reci kako se mogu isključiti)

Danas sam zadnji put na ovom forumu...Znam da vam je teško što vas napušta neko ko je smarao, zamisli, sa tristotine postova ali...

Veliki i prijateljski pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2018, 20:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2017, 13:52
Postovi: 412
Lokacija: I. Sarajevo
I mi smo u procesu registrovanja, ja sam predsjednik UO. Kakve su obaveze posle osnivanja oko vodjenja evidencije i tako to. Naprave se tabele u Excelu Uplate/Isplate/Dugovanja i je l' to to?! Ko isporucuje racune stanarima i kako?! Hajd' pisite malo kako i sta nije na odmet ?! Nekako bih voljeo sto manje razmisljanja o ovome.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 10:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Primi moje saučešće!
I ja sam se zaje.bao prije par godina...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 10:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
nemanja066 je napisao:
I mi smo u procesu registrovanja, ja sam predsjednik UO. Kakve su obaveze posle osnivanja oko vodjenja evidencije i tako to. Naprave se tabele u Excelu Uplate/Isplate/Dugovanja i je l' to to?! Ko isporucuje racune stanarima i kako?! Hajd' pisite malo kako i sta nije na odmet ?! Nekako bih voljeo sto manje razmisljanja o ovome.
Moras da uzmes knjigovodju sa licencom koji vodi bilanse. Placas ga oko 2.5KM po stanu. Otvoris racun u banci nakon sto formiras zev, pečat napravis. Internet bankarstvo opciju pokrenes da mozes da pratis stanje i da placas fakture. Imas opciju da izaberes blagajnika koji skuplja novac ili da knjigovodja pravi fakture i salje stanarima. Kako god se odlucite. Svake godine ide zavrsni racun za APIF koji se placa 36KM. Moras sa svima koji ti rade neke usluge u zgradi imati ugovor. Naplatu radis npr ciscenje, lift, struja zasebno plus dio za odrzavanje objekta koji ti je min 0.20KM po kvadratu. Garazna mjesta, supe ide tih 0.20x2. Isto ide i za poslovne prostore. Znaci stan od 50kvadrata placa 10km za zgradu plus ciscenje 5km struje5 km i odrzavanje lifta 4km. Ovo je primjer.
Svaka 6 mjeseci radis presjek stanja o finansijama, pratis dugovanja. Sve duznike kao pravno lice mozes da saljes na sud zbog dugovanja. Ako treba neka preporuka pomoc javi se na pp pomocu ti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 11:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1860
Lokacija: Transilvanija
S tim da sa 0.2 KM po kvadratu ne možeš opstati. Kod mene je 0.35.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 13:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Pa ja sam dao primjer. Igra ulogu i koliko ima stanova u zgradi, igra ulogu i kakvi su zahtevi stanara? Ako je dubok dzep sto da ne i 0.50KM
To se sve stavi na papir pa se vidi kolikobsebizlazi mjesecno. I onda se zna ima li dovoljno novca za investicije ili nema.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 16:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2017, 13:52
Postovi: 412
Lokacija: I. Sarajevo
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Moras da uzmes knjigovodju sa licencom koji vodi bilanse. Placas ga oko 2.5KM po stanu. Otvoris racun u banci nakon sto formiras zev, pečat napravis. Internet bankarstvo opciju pokrenes da mozes da pratis stanje i da placas fakture. Imas opciju da izaberes blagajnika koji skuplja novac ili da knjigovodja pravi fakture i salje stanarima. Kako god se odlucite. Svake godine ide zavrsni racun za APIF koji se placa 36KM. Moras sa svima koji ti rade neke usluge u zgradi imati ugovor. Naplatu radis npr ciscenje, lift, struja zasebno plus dio za odrzavanje objekta koji ti je min 0.20KM po kvadratu. Garazna mjesta, supe ide tih 0.20x2. Isto ide i za poslovne prostore. Znaci stan od 50kvadrata placa 10km za zgradu plus ciscenje 5km struje5 km i odrzavanje lifta 4km. Ovo je primjer.
Svaka 6 mjeseci radis presjek stanja o finansijama, pratis dugovanja. Sve duznike kao pravno lice mozes da saljes na sud zbog dugovanja. Ako treba neka preporuka pomoc javi se na pp pomocu ti.


Tek treba u registrator da predam papire, posle ostane poreska, pecat i banka. To znam otprilike kako ide, zavrsicemo sa registracijom/osnivanjem ZEVa, internet bankarstvo naravno i sve to.

Nego to dodatno sada uvode namete sa tim knjigovodjama. Naravno da sam za opciju da knjigovodja salje fakture za uplatu. Jel i taj zavrsni finansijski izvjestaj za APIF radi knjigovodja. OK to za ugovore, nova je zgrada, 10 godina, za sada ce samo biti odrzavanje lifta i redovno ciscenje/servisiranje-zamjena sijalica, bravarija i sl. struja ide svima na stan podijeljeno.

Tzv. redovno i investiciono odrzavanje. Otkud sad odvojeno, mislio sam da se placa 0.20+KM/m2 i 0.40KM za poslovne i sve je tu. 20 stanova i 4 poslovna (od kojih je 1 aktivan, ostali ne dolaze)...sa tim naknadama ni na nulu necemo izgurati. Mora to na najmanje 0.30KM/m2, slagali se pojedinci ili ne. Jbg drzava uvodi namete, poskupljuje zivot, sta ja mogu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 16:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Ne znam sta ti ovo na kraju znaci? Pitanje ili konstatacija.
Knjigovodja radi zavrsni racun. On je kod nekog 50 a kod nekog 100km. Kod vecine 100.
To se mora odraditi i poslati APIFU. Zakonom je odredjeno da stanje za pravne subjekte takodje vodi knjigovodja. Ne mozes da izbjegnes.
Imas 20 stanova i 4 poslovna. Sasvim je ok cijena od 0.20KM
Nisi me ocito razumio. Odrzavanje lifta i ciscenje kao i struja zajednicka se sve dodatno placa. Pa ti onda racun izgleda ovako

Odrzavanje lifta 3km
Odrzavanje čistoće 5km
Zajednicka potrošnja struje 3km
Usluge knjigovodje 2.5km
Investicioni odrzavanje za stan 50 kvadrata 10km

Svi placaju koji su pod tim krovom. Dakle svaki lokal placa radio ne radio. Inace gobis sudom.
Iz zajednickih parabza investicije sve popravljas i placas mimo dadzbina koje sam gore nabrojao. Garaze ako imas dole isto naplacujes p9 kvadrstu kao i lokale.
Naravno poslovni ne placa struju i ove stavke. Oni samo placaju investiciono odrzavanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 18:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2017, 13:52
Postovi: 412
Lokacija: I. Sarajevo
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Ne znam sta ti ovo na kraju znaci? Pitanje ili konstatacija.
Knjigovodja radi zavrsni racun. On je kod nekog 50 a kod nekog 100km. Kod vecine 100.
To se mora odraditi i poslati APIFU. Zakonom je odredjeno da stanje za pravne subjekte takodje vodi knjigovodja. Ne mozes da izbjegnes.
Imas 20 stanova i 4 poslovna. Sasvim je ok cijena od 0.20KM
Nisi me ocito razumio. Odrzavanje lifta i ciscenje kao i struja zajednicka se sve dodatno placa. Pa ti onda racun izgleda ovako

Odrzavanje lifta 3km
Odrzavanje čistoće 5km
Zajednicka potrošnja struje 3km
Usluge knjigovodje 2.5km
Investicioni odrzavanje za stan 50 kvadrata 10km

Svi placaju koji su pod tim krovom. Dakle svaki lokal placa radio ne radio. Inace gobis sudom.
Iz zajednickih parabza investicije sve popravljas i placas mimo dadzbina koje sam gore nabrojao. Garaze ako imas dole isto naplacujes p9 kvadrstu kao i lokale.
Naravno poslovni ne placa struju i ove stavke. Oni samo placaju investiciono odrzavanje.


E hvala, sad je jasnije, sve sam mislio da se placa jedna tarifa (onih 0.2KM/m2) pa je izgledalo malo. OK cim registrujem ovo, ganjam knjigovodju da vodi to, pa cemo dogovoriti sa njim oko troskova i svega!

Prakticno moja obaveza kao predsjednika UO-a, je da saljem info (izvode) knjigovodji o mjesecnim uplatama, i isplatama za redovno odrzavanje. On ce na osnovu toga formirati i dug i praviti potrebne izvjestaje i predavati u APIF /jednom godisnje/, kao i slati svima mjesecno racune u postansko sanduce ?!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 19:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1860
Lokacija: Transilvanija
Ja preporučujem da pročitaš Zakon o održavanju zgrada i da ga se držiš strogo. Vidio sam da dosta ZEVova u BL posebno obračunaju redovno i investiciono održavanje. Međutim, ja u Zakonu ne vidim ništa što može podržati to. Tamo se pominje samo da UO predlaže, a Skupština usvaja vrijednost boda za obračun akontacije sa pokrivanje svih troškova, pri čemu je minimum 0.2 KM, odnosno dvostruko za PP.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 20:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2017, 13:52
Postovi: 412
Lokacija: I. Sarajevo
drakula je napisao:
Ja preporučujem da pročitaš Zakon o održavanju zgrada i da ga se držiš strogo. Vidio sam da dosta ZEVova u BL posebno obračunaju redovno i investiciono održavanje. Međutim, ja u Zakonu ne vidim ništa što može podržati to. Tamo se pominje samo da UO predlaže, a Skupština usvaja vrijednost boda za obračun akontacije sa pokrivanje svih troškova, pri čemu je minimum 0.2 KM, odnosno dvostruko za PP.


I ja vidjeh to sad, ranije sam prelistavao, ne detaljno, clan 34 i 35. Jbm li ga ne znam ni sam vise sta, definitvno je malo 0.2KM za sve troskove pa i 0.3 :-? Vidjecu na dogovoru kako cemo usvojiti, ovo je bolje resenje 0.2+ redovno odrzavanje. Sve je stvar dogovora, bolje da ostane viska nego da manjka. Znam da bi i ovih 0.2 kao cjelokupni troskovi tesko islo, a ne jos dodatno, poznavajuci narod.

Znaci koliko god da se stavi za stan KM/m2, po zakonu automatski povlaci da mora (ili ne) biti duplo od toga za Poslovni prostor.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 20:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Vidi, redovno i investiciono nije razdvojeno. Zajednički je racun. U ostalom ave je stvar dogovora stanara. Ali ako se se sve placa brz stavki onda je potrebno bar 50pf po kvadratu da se uzima. Mazda cak i malo vise. Inace nema opstanka a ni novca za neku investiciju.

Kao predsjednik UO si niko i nista, ne mozea nista bez clanova upravnog odbora.
Tvoje je da se brines oko zgrade da zoves majstore da potpisujes ugovore itd.
U banci das email od knjigovodje i banka salje i njima i tebi email izvjestaja. Dakle trebas i email za ZEV da napravis da bi dobijao iste. Tvoje je samo da nosis fakture iz sanduceta do knjivodje. I naravno dabplacas te fakture. Mada i to mozes da ovlastis knjigovodju da placa. Onda ti ostaje samo da udaras pecat ako gdje treba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Pa ako ces po zakonu onda uzmi 0.50km pp kvadratu. I onda bude jednako svima. I poslovnim i vama.
0.20km ima logike gdje ima 80 stanova. Onda tu ima neke vajde da se skupi neka marka


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 20:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2017, 13:52
Postovi: 412
Lokacija: I. Sarajevo
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Tvoje je samo da nosis fakture iz sanduceta do knjivodje. I naravno dabplacas te fakture. Mada i to mozes da ovlastis knjigovodju da placa. Onda ti ostaje samo da udaras pecat ako gdje treba.


Ne kontam sta imam nositi, kad ce svim stanarima rasporediti fakture (sa uplatnicama) koje placaju u banci. Ja mogu jedino da vodim evidenciju o uplatama na izvodima banke. Necu ici od stana do stana i skupljati ko je uplatio. Jedino ako ce u moje sanduce ubaciti te fakture koje treba popuniti ko je uplatio i koliko i ovjereno odnijeti na kraju mjeseca da on ima tu evidenciju. Drugacije ne vidim.

Ali o tom, po tom, mislio sam da neko ima iskustva oko toga pa da cisto upozna malo, nije na odmet biti upoznatiji i ranije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 20:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Slabo kontas :)
Elektrokrajina salje fakturu, ko cisti salje fakturu, isto ko odrzava lift popravlja krov itd svi oni salju fakturu putem poštarA. Ono dodje do sanduceta za zajedničke troškove, onaj ko ima kljuc od njega uzima ih i odnese do knjigovodje. Eto docarao sam ti. Sa knjigovodjom dogovoris da ti svaka 3 mjeseca napravi presjek stanja i posalje i tu vidis koliko imas dužnika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 04:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2017, 13:52
Postovi: 412
Lokacija: I. Sarajevo
Odlucili smo sami da vodimo ZEV, da nam ne uzimaju bezveze svakog mjeseca po 100KM ni za sta. Finansijski izvjestaj na kraju godine ce uraditi komsija, koji je certifikovan. Jedino to kao treba, za mjesecno vodjenje ne treba nikakav knjigovodja, raspitao sam se, sto je i ok, da nas ne deru kao da smo firma.

Ja sam napravio uplatnice, postoji program za to, radi lakse kontrole i manipulacije (Za 20 stanara se sredi za 10min sve). 3x na A4, svi podaci kao i standardna. Kakva su iskustva, da li ce mi banka uvaziti to, ili mora biti ona 'kupovna'. Ovako mi je lakse stancati/baratati, onako bih morao pisati ili rucno ili matricni stampac (a i to je pitanje). Nije mi logicno da bude problem. Kontamo samo uplatnice sibati stanarima, i na ulazu samo staviti spisak (tabelu) ko je kad i koliko platio, dugovi, troskovi ovo ono, kako bi se maksimalno smanjili troskovi oko vodjenja...

Mogu poslati sliku (.pdf) nekome na PP da vidi je li OK!

Bilo bi 2-3KM troskova mjesecno na tu papirologiju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 06:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Vidis kako ne razmisljas. Zatrpaces se poslom ti i jos vas par, ostali cr laditi jaja. I nikad se neces izvuci iz tih obaveza. Ja ne vidim razlog zasto je problem platiti ljude da to rade. 2km mjesecno po stanu nije frka.a sve ti uradjeno. Al dobro shvatićes to kad pocnes da ludia i da se gubis u ciframa. Bukvalno svaki dan imas pola sata posla. Da sracunas uvedes itd. Taj ko bude radio zavrsni mora da ima svoj pecat.

Uglavnom moje misljenje da ces samo sebe zakopati obavezama zbog 25km godišnje. Pa dok platis blagajnika svaki mjesec 40 50 km to je skoro pola para za knjigovodju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs