banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Feb 2016, 12:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
Nakon puno peripetija, prije nekih godinu dana stanari su osnovali ZEV (zajednicu etažnih vlasnika). Zgrada je iz pedesetih, u glavnoj ulici i u očajnom stanju. Fasada je potencijalna opasnost za prolaznike. O krovu da i ne govorim.
Od Opštine nemožemo dobiti nikakvu pomoć iako je zgrada u centru i nažalost nimalo ne uljepšava grad....
Mene su izabrali za predsjednika skupštine zajednice. Veoma nezahvalna uloga koju obavljam volonterski...Kako do para da koliko-toliko popunimo mizerno mali budžet?
Elem, jedan poznati „licencirani operater mobilne i fiksne telefonije, internet servis provajder, mrežni operater, pružaoc kablovskog TV servisa i sistemskog integratora“ koristi naše potkrovlje i sa našeg krova „razgranao“ je mrežu prema ostalim stambenim objektima.
Da li je taj operater dužan da na račun ZEV-a plati neku nadoknadu?
Siguran sam da ovaj forum posjećuju i vrsni pravnici koji mi mogu odgovoriti. Unaprijed zahvalan jedan predsjednik Skupštine ZEV-a. 


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 13:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Hvataj se "Zakona o odrzavanju zgrada". Krov, tavan i potkrovlje su sastavni dio zgrade tzv"zajednicke prostorije" i skupstina stanara mora donijeti odluku o koriscenju istih. Ukoliko smatrate da bi vam isti "operater"trebao placati za koristenje- uputite dopis ka njemu i trazite sastanak. Vas predstavlja predsjednik UO, a ti sa funkcijom predsjednika skupstine , kao prvi medju jednakim, takodje ucestvujes. Da li ce te izvuci novac od njih-zavisi od vasih pregovarackih sposobnosti. Svski stan placa za odrzavanje zgrade shodno m2 stana koji posjeduje tako da cete tu, ako je u pitanju mala zgrada, tesko u dogledno vrijeme imati novac. Spremite dobre argumente za operatera :))


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 13:13 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Isto tako očekuj da će operator potegnuti argument da ako ne bude imao svoju opremu na toj lokaciji, neće moći pružiti servis u datom objektu... ako ste spremni da se odreknete i usluge i zarade - to je to :D
Ako je u pitanju operator mobilne telefonije, tj. oprema za tu namjenu, ne vidim zašto ne bi ste mogli da uzmete neke pare na račun toga.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 13:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
elektra777 je napisao:
Hvataj se "Zakona o odrzavanju zgrada".


Detaljno ga nekoliko puta pročitao. Nemamo UO jer je u pitanju 6 stanova i 2 poslovna prostora a uslov za UO je minimalno deset stanova.

<Enter_name> je napisao:
Isto tako očekuj da će operator potegnuti argument da ako ne bude imao svoju opremu na toj lokaciji, neće moći pružiti servis u datom objektu... ako ste spremni da se odreknete i usluge i zarade - to je to.


Samo dva korisnika su "uživaoci njihove usluga" :) A sa našeg krova kablovi idu prema tri zgrade. Slobodna procjena, nekih tridesetak klijenata...

Mislio sam da skupštini predložim najminimalniju moguću cijenu, recimo 120 KM godišnje, tek toliko da se pokriju godišnji troškovi APIF-a i računovodstva.

Hvala momci na savjetima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 14:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
A mjesecne uplate za odrzavnje zgrade? Svaka ZEV odredi cijenu u dogovoru sa stanarima, donese odluku da se naplacuje mjesecno odrzavanje, kod mene je to 0.20KM po kvadratu stana, i onda od toga placamo kojesta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 15:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
I kod mene je 0,20 KM po stanu. U pitanju je zgrada sa šest stanova, a ne neka desetospratnica. Šta hoćeš da kažeš? Da privatni operater nema obaveza plaćanja naknade za korišćenje prostorija koje pripadaju ZEV-u?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 15:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Cccc...eto ti sad....odoh u momke...
Elem, mislim da je Blaf mislio da niste odredili placanje odrzavanja vec kao pausal po stanu. Ja sam skontala da cete od operatera traziti toliku nadoknadu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 15:34 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Što se tiče zakupa operatora na lokacijama, sve je stvar dogovora. Obično se dogovara fiksna mjesečna cijena + plaćanje potrošene struje (kontrolno brojilo), ili se vrši kompenzacija sa uslugama operatora. Kablovski operatori obično ne plaćaju ništa pošto je uslov za pružanje usluge postavljanje opreme, a nerjetko im u ugovorima stoji stavka da je korisnik dužan obezbjediti postavljanje opreme za dalje širenje mreže. Što se tiče mobilnih operatora i bežičnih ISP-ova, stvar je kako sam već napisao, znam par ljudi kod kojih se na zgradi/kući nalazi pristupna tačka.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Mislio sam da to ne sakupljate, pa sam zato spomenuo. Ali kad je tako mala zgrada to je onda bas malo, samo za te troskove apifa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 15:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dobro me podsjeti ova tema da platim zev za ovu godinu :D
Pa ko kaze od foruma nema koristi 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 15:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
moja zgrada ce dati u zakup prostor za reklamu, 1000 marki godisnje

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 16:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
elektra777 je napisao:
Cccc...eto ti sad....odoh u momke...


Oprosti draga molim te...Bio sam tako nesmotren :)

<Enter_name> je napisao:
Kablovski operatori obično ne plaćaju ništa pošto je uslov za pružanje usluge postavljanje opreme, a nerjetko im u ugovorima stoji stavka da je korisnik dužan obezbjediti postavljanje opreme za dalje širenje mreže.


Jesi li siguran Enter za ovo dalje širenje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 16:18 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa pročitaj u ugovoru koji su potpisala ta dva korisnika u zgradi.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 16:25 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Tako gledano, kablovskog operatora ne bi nigdje bilo sa računicom... zamisli da imaš naselje koje čine samo kuće i nemoguće je svakog dohvatiti sa bandere. Kada bi oni svakom plaćali ako preko njegove kuće priključe drugog korisnika, davno bi odustali od tog posla. Druga je stvar ako oni hoće da postave opremu na tvoju kuću/zemlju, a ti ne koristiš njihove usluge...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 16:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Da, ali ako na toj lokaciji naprave čvorište i šalju kablove na sijaset strana onda je druga pjesma u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 16:42 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Definiši čvorište :D Nebitno, ako smatraš da previše opreme ima kod tebe, tražiš pare ili izmještanje... oni se odluče za ovo drugo i svima dobro.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 17:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
teksviler je napisao:
Nakon puno peripetija, prije nekih godinu dana stanari su osnovali ZEV (zajednicu etažnih vlasnika). Zgrada je iz pedesetih, u glavnoj ulici i u očajnom stanju. Fasada je potencijalna opasnost za prolaznike. O krovu da i ne govorim.
Od Opštine nemožemo dobiti nikakvu pomoć iako je zgrada u centru i nažalost nimalo ne uljepšava grad....
Mene su izabrali za predsjednika skupštine zajednice. Veoma nezahvalna uloga koju obavljam volonterski...Kako do para da koliko-toliko popunimo mizerno mali budžet?
Elem, jedan poznati „licencirani operater mobilne i fiksne telefonije, internet servis provajder, mrežni operater, pružaoc kablovskog TV servisa i sistemskog integratora“ koristi naše potkrovlje i sa našeg krova „razgranao“ je mrežu prema ostalim stambenim objektima.
Da li je taj operater dužan da na račun ZEV-a plati neku nadoknadu?
Siguran sam da ovaj forum posjećuju i vrsni pravnici koji mi mogu odgovoriti. Unaprijed zahvalan jedan predsjednik Skupštine ZEV-a. 

A što ne probate da odradite fasadu i krov u zamjenu-kompenzaciju za reklamno mjesto dugoročno npr. Metromediji ili nekom drugom firmom?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 22:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2014, 11:18
Postovi: 507
Dobra ideja i vrijedi pokušati ali...Što bi rekao komentator sa Arene: Šta kažu komunalni policajci, šta kažu komunalni policajci?!
Zgrada je u "strogom" centru grada i nekih sedamdeset metara udaljena od nacionalnog spomenika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2016, 22:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
A jbt pa ne kačiš na spomenik već na zgradu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2016, 00:18 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Previše gleda Krim Tim 2 :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs