banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Maj 2024, 00:46

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20369 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903 ... 1019  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Apr 2018, 13:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23499
HE Višegrad godišnje proizvede oko 1 TWh, ako je na tržištu prosječna godišnja cijena oko 60 evra po MWh može se naplatiti i do 60 mil evra. Ali da prodaju na tržištu. Ali ako bi samo tržišno poslovali, nekada kada je struja najskuplja tokom zime, u kritičnim satima za MWh može otići i preko 200 evra. U Mđarskoj nedavno bila i 300 evra. Sada je oko 30.
Instalisana snaga HE Višegrad je 3x105 MW. Govori se o neiskorišćenom hidropotencijalu Drine od preko 3500 MW. Ako turizam u, oko, na Tari može da donese preko 500 miliona evra godišnje, onda super. Ako može i više, onda zatvoriti i postojeće i od njih napraviti turističke atrakcije... Ali kada par puta bude skuplje grijanje i hlađenje na struju, onda fino se sjetite turizma. Ili će biti druga priča kada džep osjeti.

Vezano za još neka lične procjene za potrošnju i proizvodnu struje. Eto na radi privreda, pa nema potrošnje stuje u BiH. Par sličica.
Spoiler:
Slika
Slika
Slika

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 13:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
A možemo i ovako:napraviti nuklearnu elektranu. Ona je najisplativija. Kad sve sjebavamo,da sjebemo do kraja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 13:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2018, 10:54
Postovi: 110
To je to, crno na bijelo.

Pošteni Srda je napisao:
A možemo i ovako:napraviti nuklearnu elektranu. Ona je najisplativija. Kad sve sjebavamo,da sjebemo do kraja.


Nemamo nuklerani potencijal :)

Francuzi zbog tradicije i Mesmerovog plana sa pocetka sedamdesetih imaju oko 75% instalisane snage u nuklearnim elektranama...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 14:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
super_koza je napisao:

Jebes takav potencijal, ako cemo sve usrati


Aleluja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 15:28 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12126
Dejo: je napisao:
Te brojke koje si ti naveo za npr TE Tuzla su PROIZVEDENA godisnja elektricna energija tog bloka, a ne instalisana snaga, znaci GWh, a instalisana snaga Tuzle je oko 700 MW, nesto preko toga.


Ajd sad procitaj koje sam ja to brojke navodio, pa opet reci da li je to instalisana snaga ili godisnja proizvodnja.
Ako cemo se raspravljati, da bar budemo precizni...

Ja sam, cini mi se, svuda koristio instalisanu snagu...

Dejo: je napisao:
Dakle, potencijala ima, cak i da se udvostruci trenutna proizvodnja, a da je stetno za rijeke jeste, ali i u toj Austriji koja ima 13 GW instalisane snage u hidroelektranama isto tako steti prirodi, sta da se radi.

Isto kao i sa rudama. Ako smo voljni da iskopamo rupu do Kine, mozda i nadjemo nesto...
Mislis da su 13 GW instalisane snage 100% austrijskog potencijala? Sta mislis zasto oni ulazu dalje u solarne panele i vjetroelektrane, a ne u nove hidroelektrane?
Procitaj malo kolika se frka napravila oko nove hidroelektrane u Gracu...

Pošteni Srda je napisao:
A možemo i ovako:napraviti nuklearnu elektranu. Ona je najisplativija. Kad sve sjebavamo,da sjebemo do kraja.


Zato sam ja ranije i pisao o nuklearkama i raspitivao se. Ispostavlja se da one nisu toliko lose koliko se ljudi njih boje.
Danas se one spominju kao zelena energija...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ciStnd9Y2ak[/youtube]

https://www.youtube.com/watch?v=ciStnd9Y2ak


Usput, manite se one price kako smo mi prebogati samo nas stranci ubise, ili kako smo mi na strateski vaznom mjestu pa se svi otimaju oko nase zemlje.
Jebe se njima za nas, samo smo mi kompletne budale...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 16:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2018, 10:54
Postovi: 110
super_koza je napisao:

Isto kao i sa rudama. Ako smo voljni da iskopamo rupu do Kine, mozda i nadjemo nesto...
Mislis da su 13 GW instalisane snage 100% austrijskog potencijala? Sta mislis zasto oni ulazu dalje u solarne panele i vjetroelektrane, a ne u nove hidroelektrane?
Procitaj malo kolika se frka napravila oko nove hidroelektrane u Gracu...


Namjera mi je da kazem da mi ne koristimo nas potencijal koji mozemo, vec da bacamo pare na gluposti i zaduzujemo se, tj. ne mi, vec oni koji upravljaju drzavom.

Potencijal imamo i kakve to veze ima sa elektranom u Gracu i rudom do i oko Kine? Nama se ulaganje u solarne panele i vjetroelektrane ne isplati. Ulaganje u hidroelektrane se isplati pod uslovom da nadjemo investitora sa kojim cemo dijeliti profit.
Solarni paneli su skupi i u njih nece investirati niko sa strane, mi nemamo para, a vjetra nemamo dovoljno za neku znacajniju proizvodnju.

Dakle, sta hocu da kazem - ti si rekao da je neka budala napisala da BiH ima ogroman hidropotecijal jer imamo samo 3.5 GW instalisane snage, dakle nisi skontao sta je potencijal, mogucnost. Ja kazem da imamo mogucnost za mnogo vise i da je to jedna od rijetkih opcija da se izvucemo iz finansijske krize za nekoliko decenija, umjesto da dizemo kredite do beskonacnosti. Da li ce to skoditi prirodi - hoce, da li ce se ostvariti - vjerovatno nece, zna se sta je alternativa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 17:08 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Apr 2018, 20:01
Postovi: 7
Na kraju ce sve to biti neminovno letu stuke iznad i pjevaju mase o tome da ni jedna ljubav nije sretna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 17:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12126
Preskocio si onaj dio za instalisanu snagu i proizvedenu energiju, zasto? :D

Razumio sam ja tebe dobro, a i znam razliku izmedju trenutnog stanja i potencijala.

Ako imamo sav taj ogromni potencijal, zasto se zajebavamo sa nekim potocima kao sto je Ugar?
Opet ti kazem, jebes takav potencijal ako ces unistiti sve rijeke koje imamo. Ovdje sam spomenuo Grac, kao cijenu tog potencijala...

Imamo potencijal i da nadjemo svakakve rude, ako smo voljni kopati dovoljno duboko. Eto ti poenta oko rupe do Kine, ako vec sam nisi mogao skontati. Dakle, poenta je da iskoristavanje tog potencijala ne dolazi samo od sebe.

Bivsa drzava koja je imala para i znanja da pravi razne elektrane, nije napravila mnogo od tih hidroelektrana koje se danas spominju u BiH. Mislite da oni nisu znali za taj potencijal? Zasto su se odlucivali na druge oblike elektrana? Hidroelektrane su valjda jeftinije za rad u odnosu na termoelektrane, puno cistije i nije bas da mogu potrositi energent...

Mi imamo 3.5 GW ukupne instalisane snage, od toga je recimo malo vise od pola u hidroelektranama.
Imamo tri kapitalne hidroelektrane:
HE Capljina (430 MW)
HE Visegrad (315 MW)
HE Salakovac (210 MW)

Pored toga imamo jos dvije od preko 150 MW i dvije preko 100 MW. Sve ostalo je sica...

Evo, neko je kacio potencijal sliva rijeke Drine: http://www.henadrini.com/?page_id=328

Kako god okrenem, u ovoj tabeli pise 1370 MW potencijalno instalisane snage, a i tu imas svega 3-4 kapitalna projekta. HE Visegrad je vec igradjena, tako da tu imamo jos oko 1000 MW potencijala.

Na postojecih 2 GW instalisane snage, dodali bismo jos 1 GW instalisane snage, a usrali citav drinski sliv. Tu smo onda ne 3 GW. Kako doci do onih spominjanih 6-7 GW, a da ne useremo svaki potok.
Kakav je to onda potencijal? Nikakav! Ne mozemo racunati da unistimo sve sto imamo...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 17:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2018, 10:54
Postovi: 110
Evo sad sam opet procitao tvoju poruku, vidim da si napisao blok 3 100 MW, na prvi pogled mi je to izgledalo kao 3100 MW, pa sam pomislio da si mislio na proizvedenu energiju jer je prevelik red velicine, a ne na instalisanu snagu. Napisi drugi put malo preglednije.
Ta elektrana na Ugru je malena, za velike elektrane trebaju i ozbiljne investicije, a i ona je pod koncesijom neke austrijske ili njemacke firme.
Taj potencijal sa rijekama je na dohvat ruke, a da kopamo do Kine je ipak malo teze. Bivsa drzava je napravila toliko koliko je mogla bez da se zaduzuje i prima strane investitore sa kojima bi dijelila dobit. Mi para sada nemamo i potrebno je da sposobni ljudi naprave posao i privuku investitore tako da bismo izvukli bar dio profita iz tog rijecnog potencijala. Ok, mozemo i sacuvati rijeke i prirodu ali onda prakticno nemamo sta da ponudimo...turizam nam bas ne ide od ruke.
Zar je 1GW na Drini malo? Dvije hidroelektrane Ziraja kod Teslica su isto male elektrane (oko 900 KW) koje su kompletno u vlasnistvu frime Mega Elektrik, firme sina direktorice Elektrokrajine koja od njih kupuje struju. Znaci drzavni novac odlazi privatnim licima za nesto sto je moglo biti u drzavnom vlasnistvu. Tu u okolini Teslica imaju jos dvije manje Elektrane koje su takodje u privatnom vlasnistvu. Jeste, moguce je postaviti gomilu elektrana na svaki sto bi ti rekao potocic ili rjecicu, uz par vecih na Drini bi se mogla udvostruciti proizvodnja.
Stanare smo dali olako za kikiriki koji je odavno potrosen. Ukradi danas 100 evra umjesto da ulozis, sacekas par godina pa ukrades nekoliko hiljada a da ostane i za druge, da karikiram.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 17:58 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Apr 2018, 20:01
Postovi: 7
Predlazem da to resite na sledecem partijskom sastanku-Letu stuke


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 18:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12126
Problem je samo sto poslije 1 GW na Drini ne bi ostalo nista od prirode.
Mozda bismo na nivou BiH mogli nagurati jos 1.5 GW, a da to bude ok kompromis. To bi nas stavilo na 3.5 GW, sto nikako nije lose. Ali se ne treba zavaravati duplo vecim ciframa od toga, jer bi nam to prirodu skroz sjebalo i kao takvo i nije potencijal. Ove cifre sam bubnuo onako ofrlje, ne baratam nikakvim ciframa, ali mislim da mozes skontati poentu mog pisanja.

Treba naci zlatnu sredinu izmedju instalisane snage i ocuvanja prirode... :wink:

Nisam znao za tog sina i njegove elektrane. Iskreno, ni najmanje me ne cudi to. Ne kaze se dzabe da je BiH drzava za rodjaka...
A i odavno mi ubijamo vola zbog kile mesa, sto bi se reklo...

Ovim putem bih zelio pozdraviti sve one koji ne izlaze na izborima... :roll:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 18:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23499
Razlika između malih HE i srednjih/velikih je ta što su one male, do 5 MW ili 10 nisam siguran kako gdje, se smatraju obnovljivim izvorima energije. I odatle priča oko otkupa, subvencija, fondova, pravila, ....
EU gura priču o 20% iz tih izvora, a mi smo daleko do toga. Na tu priču recimo Italijani uzimaju ogroman novac iz fondova, a ima i naših koji rade na jugu Italije... naravno da nema korupcije i mućkanja tu... Tako da naši samo vježbaju i prave, te mini HE. Za veći procenat, morala bi struja da ide gore. Vjerovatno skoro duplo, pa da se približimo EU prosjeku.

Spoiler:
Slika

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 20:35 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Apr 2018, 20:01
Postovi: 7
Nema veze paprika je paprika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2018, 22:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2018, 10:54
Postovi: 110
Evo jos jedna prica iz prve ruke, gradska razvojna agencija CIDEA je 2010. htjela da se ukljucimo u pricu oko 20% obnovljivih izvora energije koju spominje danijel, jer je grad Banjaluka tada potpisao neki sporazum po kome se obavezuje da ce u narednih 10 godina 20% potrosnje energije grada Banjaluka dolaziti iz obnovljivih izvora. Radjen je pilot projekat u cilju da se privuku strani investitori, ali kad su likovi skontali da treba za pocetak da imaju detaljne analize vjetra, sunca na podrucju grada i otpada koji moze da se iskoristi za spaljivanje i energanu na to gorivo (cijeli kompleks je zamisljen da bude u Ramicima), odustali su od toga brze nego sto su zapoceli...2 godine od isteka tog roka mi nemamo nista. Tadasnji direktor CIDEA-e i rukovodioci nisu bili u stanju da iznesu taj projekat jer nemaju strucni kadar i znanje vec su partijski ljudi koji znaju samo da zavrnu gdje mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 13:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
cicak je napisao:
Kanite se rijeka. Ostavite ih za turizam, za kupanje.
Voda je naše najveće blago.

А онда кад мало нарасте водостај Босне, имаш хиљаде пластичних боца које долазе из Федерације. Ккава смо ми стока генерално то нема на далеко...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 13:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12126
Eto ti besplatne sirovine, samo postaviti mreže, skupljati i preprađivati... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2018, 13:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Па да нисмо стока, неко би то и урадио. Нарочито у општини Добој, нарочито јер већ постоји постројење за прераду отпадне пластике. Ал јебе се живо општинарима, ђе су они у свему томе?

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2018, 14:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
upadnete u gomna.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2018, 14:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36400
To je kada se na forumu nista ne desava...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Maj 2018, 11:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
dr. Jovo Ubiparip je napisao:
upadnete u gomna.



Figurativno il' za prave?

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20369 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 897, 898, 899, 900, 901, 902, 903 ... 1019  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs