banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 15:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Dec 2012, 02:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Fena - 04.12.2012 16:10

SARAJEVO - Nadležna entitetska ministarstva razmatraju model uvođenja naknade na tanke plastične kese koja bi destimulisala njihovo masovno i nekontrolisano korišćenje.

Cilj je da se destimulišu krajnji korisnici - kupci da uzimaju plastične kese, jer će na kasi morati platiti 10 feninga po jednoj kesi.

"Centri civilnih inicijativa (CCI) su prepoznali taj problem i zajedno s ministarstvima okoline u FBiH i RS razvili projekt koji je imao za cilj da propisom uredi način zbrinjavanja, odnosno smanjivanje upotrebe plastičkih kesa. Održano je više sastanaka kako bi se definisao model upravljanja tom vrstom otpada", rekao je Edin Terzić, savjetnik ministrice za okolinu i turizam FBiH.

Uredba kao provedbeni akt će omogućiti implementaciju pravilnika ovoga modela upravljanja-zbrinjavanja plastičnih kesa.

"Uredbu će donijeti vlade oba entiteta u isto vrijeme i stupiće na snagu istovremeno u oba entiteta, a to će biti u prvoj polovici 2013. godine", kazao je Terzić.

Pojašnjava da je zbrinjavanje plastičnih kesa debljine do 20 mikrona prepoznato kao problem u FBiH jer okolina biva sve zagađenija tom vrstom plastičnog otpada koji završava u prirodi, u koritima rijeka, šumama.

Na sjednici Međuentitetskog tijela za zaštitu okoline, 29. novembra, jedna od tačaka je bila vezana za donošenje uredbe o modelu zbrinjavanja ove vrste plastičnih kesa.

"Razmotrena su dva prijedloga-modela, od kojih su u jednom obveznici proizvođači ili uvoznici plastičkih kesa, a po drugom modelu obveznici su veletrgovci ili distributeri plastičnih kesa", pojašnjava Terzić.

U oba prijedloga naknade za stavljanje u promet plastičnih kesa iznose 0,05 KM po komadu, odnosno 50 KM na jednom pakovanju od 1.000 komada plastičnih kesa.

Oba modela, po njegovim riječima, imaju svoje prednosti i nedostatke.

"Zaključeno je da CCI pripremi analizu prednosti i nedostataka jednog i drugog modela u što kraćem roku da bismo mogli donijeti odluku koja bi zadovoljila i proizvođače i veletrgovce, a naročito da smanjimo upotrebu plastičnih kesa", kazao je Terzić.

Sistem je postavljen tako da te naknade dobija Fond za zaštitu okoline u jednom i drugom entitetu i prikupljena sredstva se distribuiraju za projekte sanaciju posljedica i za projekte proizvodnje biorazgradivih - višekratno upotrebljivih kesa.

"Sve ima za cilj da destimuliše krajnje korisnike - kupce da uzimaju plastične kese, jer će oni na kasi morati da plate 10 feninga po komadu", istakao je Terzić.

Stav Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i radne grupe je da se nađe model koji će biti najpovoljniji za zaštitu životne sredine, kazala je Gorjana Rosić, službenica za odnose s javnošću u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Osnovni cilj je da se smanji upotreba plastičnih kesa, koje su u ovom trenutku jedna od najvećih zagađivača životne sredine. Cilj je istovremeno ne opteretiti previše osnovnu zajednicu s obzirom na socijalno-ekonomsku situaciju koja vlada u BiH. Naći će se model koji je najpovoljniji za sve, kazala je Rosićeva.


Prava destimulacija za građane bi bila kada bi naknada iznosila barem pola marke, ali ovo su neki pozitivni pomaci.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 08:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
tokom odmora u HR susretoh se sa tom divnom praksom
najječe je što ljudi misle da smo tako stavrno kao nešto uradili za ekologiju
a ustvari to ješ jedan novi način da se otima od naroda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 11:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ne bih se slozila da je otimanje od naroda a i te kako ce uticati na ekologiju jer nesto sto platis neces olako baciti. Jos da uvedu praksu prodavanja iskljucivo papirnih ili stofenih kesa, to bi bio pun pogodak.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 11:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Odlicno, vracamo se dobrim starim cegerima.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 11:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
Da je stvarno zbog ekologije uveli bi papirne kese, ovako je kao sto Danijel kaze, jos jedan nacin da se otima od naroda..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 11:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Zasto mislis da je otimanje? Znas da se placaju kese, poneses svoju i zdravo zivio.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 12:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
ajkula je napisao:
Ne bih se slozila da je otimanje od naroda a i te kako ce uticati na ekologiju jer nesto sto platis neces olako baciti. Jos da uvedu praksu prodavanja iskljucivo papirnih ili stofenih kesa, to bi bio pun pogodak.


Možda hoće u smislu da će više ljudi nositi cegere sa sobom, ali ovako... čisto sumnjam. Lično ja neću žaliti za 10 feninga.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 12:03 
U Njemackoj je najnormalnije da se kesa placa, ali isto tako svi nose svoje kese od kuce.

Ja skoro nikada ni ne uzimam kesu, uglavnom nosim svoj ruksak i u njega trpam kada nesto kupujem...


Vrh
  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 12:04 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 17 Avg 2009, 07:33
Postovi: 1098
pa pazi kesa će se opet kupovati po tim cjenama
onečišćenje će biti smanjeno možda 10 %


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 16:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Na šta se sredstva troše, to je drugi par opanaka, a da je 10 feninga malo za mnoge, jeste, zato sam napisao da bi to trebalo biti skuplje, jer se bez kesa može živjeti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 16:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Bitno je da ljudi rade na tome. Možda će kasnije početi da prodaju i papirne kese.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 19:14 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
zerocool je napisao:
Da je stvarno zbog ekologije uveli bi papirne kese, ovako je kao sto Danijel kaze, jos jedan nacin da se otima od naroda..

Po čemu je papirna vrećica ekološka, a plastična nije? Ekološki je ceker.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 19:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Papir se razgradjuje plastika i ne bas :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 19:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
вјероватно су мислили на оне еколошке кесе од биоразградивог материјала, или на оне које су од рециклираног материјала. мада слажем се да је цекер право еколошко ријешење


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 19:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39422
Lokacija: Месечева икра
Da ali se papir pravi od drveta. Čak i ako bi se koristio reciklirani papir to će povećati proizvodnju "pravog" papira jer že ga zafaliti za nešto drugo...Nema ništa ekološko u papirnim vrećicama.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ma cekercina i tacka. Ionako vecini te kese sluze da pretovare robu iz kolica u kola. I nisu nesto.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 19:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3641
Otimačina klasična pod lažnim izgovorom-ekologijom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 20:17
Postovi: 2740
Lokacija: BN (Serbian Republic)
pocece oni da naplacuju i razgledanje artikala.
Ono udes razgledas e sad plati pa izadji...
Na svakom cosku pljackaju narod.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2012, 23:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
I treba da pocnu naplacivati kese. Ceker mi nikada nece biti tesko nositi u torbi. Jedino je malo problem kada se ide u kupovinu na veliko kud sa silom stvari i sto cu onda morati kupovati namjenske kese za smece :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 01:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
мени је већ смећарски оно што се ради у темпу. када пакујеш купљене артикле дадне ти касирка једну кесу или онолико колико процјени да ти треба и онда свако мало мораш тражити још кеса ако си пуно тога накуповао. плус што су оне кесе све тање и слабије па не можеш ни натрпати пуно ствари у једну, а да не причам што неке санитарије и слично никада не стављам са храном него одвојено.
тачно м исамо због тога драже отићи у Меркатор


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs