banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Okt 2012, 23:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Platan brzo raste i eto hlada prije unuka :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 16:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
ja se ne razumijem u tematiku, ali ovi se hvale da imaju sve
http://industrijskeplantaze.com/

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 18:30 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Kad smo kod sadnje.....jeste da nije drvo....kada se sade maline i kupine i zna li ko kakav pouzdan rasadnik za te dvije vrste?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 18:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Posadio sam danas nekih 40 sadnica hrasta, graba i bukve, kontam namiriti na 100 komada i ne dirati vise, a kad na proljece vidim koja vrsta se najbolje primila nastaviti cu nju forsirati....

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2012, 18:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
@zoka
http://www.poljoprivreda.ba/component/c ... e-i-kupine

pregledaj ovde forum, mozes naci dosta korisnih informacija... a znao sam za jedan rasadnik negdje pored teslica, ali da me ubijes ne mogu se sjetiti niti ga izguglati...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Dec 2014, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
gdje se moze nabaviti sadnica bukve....radije to posumim po njivama nego onaj kineski korov....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 13:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Feb 2009, 01:51
Postovi: 318
Lokacija: Banja Luka
Bukvu i sotale vrste možeš nabaviti u rasadniku Šume RS u Doboju a možda imaju i Inustrijske plantaže, njihov rasadnik je negdje u Lijevče polju. Kontaktiraj ih da provjeriš da li komercijalno prodaju ili proizvode za vlastite potrebe. Vidio sam i rasadnik kod Univerziteta ( kampus) imaju izložene i cijene.
Ako samo želite da vam drvo raste, borovi ( pogotovo bijeli bor) su def vrste za vas - njihov procenat uspjeha razvijanja je veći od 90%. Ali, nisam siguran koliko je bor estetski prihvatljiv a i postoji problem što kiseli zamljište, tako da ako ćete imati neku baštu u blizini, može biti problem.
Smrču izbjegavajte saditi jer ima plitak korijen - ukoliko je na osami, jako se brzo razvija ali zbog plitkog korijena možete doći u situaciju da je morate rušiti, barem je tako meni bilo, jer se gadno savijala i prijetila da udari na kuću.
Jela je jako lijepa vrsta, fino se razvija na osami, ali jela traži visinu. Ako je sadite niziji, moguće je da ostane u stanju vegetiranja - da stari, a da se jako slabo razvija.
Sadnja i uzgoj lišćara je komplikovaniji proces od sadnje četinara - traže više pažnje. Nisam sigran koliko bi uspješno bilo puko vađenje prirodne sadnice iz šume i preseljenje na otvoreni prostor. Nekim vrstama je potrebna sjena da bi se razvijale - trebate se posavjetovati sa stručnjacima.
Lipa je prelijepo drvo i odlično se razvija na osami ali nisam fan, jer zaista ima problematično korjenje a i njen cvijet privlači mnogo insekata.Ne bih je sadio blizu kuće.
Moje omiljene vrste su Ginko i Liriodendron. Brzorastuće su i imaju lijep habitus, list i cvijet. Ginko se može naći u rasadnicima a za Liriodendron ne znam.
Mnogo zavisi gdje vam se nalazi lokacija. Gledajte da se posavjetujete sa strucnjakom. Ako ne znate, javite mi se u inboks, nisam strucnjak ali ponesto znam ili vas mogu uputiti na nekoga ko moze pomoci.

_________________
Klauss

“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Ima Liriodendron tulipifera u Tamarisu ako na njega misliš...Imaju solidan izbor listopadnog i četinarskog drveća, mada je to uglavnom u zoni hortikulture...
Kad spomenu lipu, i ja nisam pobornik njene sadnje... u potkozariju ima jedna (po ličnoj provjeri dokazana) teorija da u dvorištu u kome lipa preraste krov kuće ta kuća postaje pusta od tog prezimena, to jest ili ostane napušteno kućište ili dođe drugo prezime... naravno nije to samo zasluga lipe...elem
@_Krol_ najbliže Banjaluci, šumskih sadnica imaš u Industrijskim plantažama ... klasičnu bukvu ćeš teško naći, i ovi u Tamarisu imaju samo crvenolisnu, jedino možda da kontaktiraš i "CSRP Doboj" što ga spomenu klauss, ali sumnjam da će i oni imati, j.biga, bukva sama od sebe raste :)... ne znam gdje planiraš sadnju, klauss ti je već napisao, više faktora ti utiče na izbor vrste... a i bukva je vrsta sjenke, u prirodi dolazi tek kad već postoji izvjestan sklop... naše napuštene njive prvo zarastu brezama, pa onda dođe bagrem, grab i tek onda se javlja bukva...dakle ako ćeš na ledini saditi biraj nešto drugo...

edit:
ajd da izreklamiram i jednog drugara koji ima isto rasadnik :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Za bor mogu potvrditi da jako brzo raste, i do 70cm godišnje. Smrče polako moram sjeći jer su na ivici, vjerujem da bi brzo mogle da se izvale i unište par metara obale u blizini. Jela se pati, po 10-25 godišnje, nikako ne napreduje.
Recimo bor je za desetak godina došao do 6-7 metara, a jela jedva metar. Ispod bora skoro da nema trave, pa je zahvalno i za održavanje.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Bor, vrsta sviejtla, jela izrazita vrsta sjenke, zna "zastarčiti" bude stara 20-ak godina a ne veća od onih što sad prodaju na pijaci...
A šta ćeš sjeći na smrči...valjda ne misliš na vrh?

edit: misliš potpuno ih uklanjaš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Potpuno, na nulu. :)
Dvije sam već uklonio, jednoj (najvećoj) se počeo sušiti vrh i ona bi trebala za koji dan da padne.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Ma ljudi imao sam bukovu sumu pa malo pomalo isjekla se za grijanje pa mi zelja da ponovo to isto podrucje posumim...ono nije dibidus gola sjeca bila al opet osvojila bujad i kupina nekad lijepu sumu......


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Philby je napisao:
Potpuno, na nulu. :)
Dvije sam već uklonio, jednoj (najvećoj) se počeo sušiti vrh i ona bi trebala za koji dan da padne.


mahinalno pitah, na nekoliko mjesta po dvorištima sam tako vidio četinare gdje su im odsjekli vrh.. i tako to ruglo stoji godinama, eventualno se pojavi "bajonet" ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
_Krol_ je napisao:
Ma ljudi imao sam bukovu sumu pa malo pomalo isjekla se za grijanje pa mi zelja da ponovo to isto podrucje posumim...ono nije dibidus gola sjeca bila al opet osvojila bujad i kupina nekad lijepu sumu......


ccc, šta bi ti uradio da te postave za direktora šuma...kad si tako postupio sa svojom šumom :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
despot777 je napisao:
_Krol_ je napisao:
Ma ljudi imao sam bukovu sumu pa malo pomalo isjekla se za grijanje pa mi zelja da ponovo to isto podrucje posumim...ono nije dibidus gola sjeca bila al opet osvojila bujad i kupina nekad lijepu sumu......


ccc, šta bi ti uradio da te postave za direktora šuma...kad si tako postupio sa svojom šumom :D



budala moj brate....dok su ljudi svoju ogradjivali a krali drzavnu ja pokojnom caci glavu htio skinuti....sijeci svoju i cuti....sad se debelo kajem


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
u tvom slučaju ja bih išao sa crnim borom, a onda poslije uvoditi lišćare, mada će se oni sami vremenom pojavljivati...i ne očekuj da ćeš se skoro ogrijati iz te šume...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Mislis zbog toga da se rijesi bujadi i ostruga?

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2014, 14:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
primarno je izbor crnog bora jer je vrsta svijetla i može biti pionirska vrsta, da ne čeka brezu 10-15 godina koja bi se pojavila u toj bujadi...a poslije može uvoditi i neke lišćare...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs