banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 22:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jan 2012, 13:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Nisam to probao, ali sam jeo bukvin žir i odličan je. Nije baš ko lješnik ili orah, ali je sasvim finog okusa i lako se guli. Problem je što ne rodi svake godine, nekad ga uopšte nema a nekad ga bude na tone.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 19:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Сремуш (дивљи, медвјеђи лук) је сјајан. Захваљујући Славку из "Зелених стаза" сада знам гдје га могу наћи и у комшилуку. :) Највећу количину ове биљке сам видио (и наравно брао :) ) на Димитор-у (планина у подножју које се налази "Зеленковац") и то непосредно пред врх. Цијело шумско тло га је препуно на непрегледном пространству...

Као што "Ратник" рече, треба пазити да се не замјени са ђурђевком а чуо сам приче да га знају побркати и са чемериком или мразовцем (мада за ово посљедње двоје стварно треба бити специјалац).

Поред карактеристичног снажног окуса и мириса бјелог лука, примјетио сам да листови сремуша расту директно из луковице, тј. из земље, док код осталих сличних биљака постоји дршка из које онда расту листови.

Киселица је такође супер, посебно добро дође као освјежење у дугим љетним походима. Мада, читам да не ваља претјеривати због велике количине оксалне киселине коју садржи.

Буквин жир још нисам пробао. На Мањачи сам прошле године пролазио поред двије букве препуне жира. Планирао сам отићи у скупљање, али се изјаловило... :(
Када смо код мањаче, приликом поменутог похода накупио сам велике количине Кантариона и Вранилове траве (Оригана)

Од жирева у исхрани користим храстов жир, који је, због велике количине танина изузетно горак. Правио сам и брашно, а потом хљеб, 100% од храстовог жира. Иначе танин се користи као прва помоћ код тровања па ако се случајно "залетите" па грицнете неку "незгодну" биљчицу, трк по храстов жир или кору из које се искувавањем добија танин.

Храстов жир чисти организам од отрова, тешких метала..., а има и диуретичко дјеловање па није пожељно претјеривати (из искуства :oops: ).
Горчина се може ублажити испирањем жира при чему се смањује и количина танина.

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 19:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
osamstotinazena je napisao:
Mlade listove maslačka koristim za salatu. Veoma je ukusna i bogata svim i svačim.
Корјен је такође одличан, може се јести сиров или кухан, замјена за кромпир.

osamstotinazena je napisao:
Zovu berem za sok i čaj, mada me ljeti ništa ne rashladi bolje od domaćeg soka od zove, hladnog, svakako.

Koprivu ili žaru spremam kao spanać. Dobra je i za kosu.

Vrganj berem u šumi poslije kiše. U njega sam jedino sigurna, ostale gljive ne poznajem dovoljno dobro. Spremam ga za jelo.

Za čaj takođe: brezu, lipu (list), šipurak (plod).
Супер! :)
С тим да је шипурак сјајан и претворен у џем (мармеладу). (ове године убрах преко 40 кг истог и вриједило је сваког шипка, мљац... :) ).

osamstotinazena je napisao:
Na balkonu sadim peršun, bosiljak, mirođiju, kamilicu u dugačku saksiju.
У стану (балкону) за сада држим само босиљак и чуваркућу која је одлична ако се узима сваки дан по један листић.

osamstotinazena je napisao:
Spoiler:
Želja mi je da uberem plod kokosa, da ga ili razbijem i popijem sok, ili da uguram slamku u isti (o načinu ispijanja još moram razmisliti).
Нисам схватио баш најбоље :confused1: гдје да убереш кокос? Имаш дрво у кући / стану ??

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Hm, moji ukucani i ja jedemo razne gljive koje bere svekar ili muzev ujak, kao sto su bukovace, vrganji, lisicarke, zatim neke koje zovu bijele gljive,...(ako se sjetim jos koje dopisacu).

Takodje mladu koprivu spremamo kao spinat.

Od drenjina spremamo liker.

Za caj beremo sipak i trnjine.

od maslacka sam pravila med.

Kao i svi, dosta koristimo kesten.

Zova za sok.

kad se sjetim jos pisem.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 00:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
BrankoP je napisao:
Супер! :)
С тим да је шипурак сјајан и претворен у џем (мармеладу). (ове године убрах преко 40 кг истог и вриједило је сваког шипка, мљац... :) ).


Mljac i po! I ja najviše volim! Nisam ga spravljala, ali kupim od nekih teta sa Zlatibora.

BrankoP je napisao:
У стану (балкону) за сада држим само босиљак и чуваркућу која је одлична ако се узима сваки дан по један листић.

Jel ti ikad išta od bubica napalo bosiljak? Čime to rješavaš?

BrankoP je napisao:
osamstotinazena je napisao:
Spoiler:
Želja mi je da uberem plod kokosa, da ga ili razbijem i popijem sok, ili da uguram slamku u isti (o načinu ispijanja još moram razmisliti).
Нисам схватио баш најбоље :confused1: гдје да убереш кокос? Имаш дрво у кући / стану ??


Ma joook :lol:

Nego me nervira Bear Grylls, crknem i ogladnim i ožednim gledajući ga kako se ventra po lozama, lejama, zaraslim šumama Amazonije, kako visi sa stijene i jede bubu koju hvata u letu, sav prljav, iznuren, nakon što su ga pijavice ispile, koje je sačuvao za večeru pored zmijskog legla, čija je koža dobra za prašumski opanak. I onda taman kad se sva empatišem kako čovjek nema vode i kako je nakon svih tih pojedenih buba i suhopernih gmazova žeeeeeeeeeeedan, e on onda nađe plod kokosa, i tako sočno popije sok iz njega, a meni usta ostanu suva. Ustanem, popijem vode, ništa.. džaba.. Žedna kokosove koko vodice..

I sad, mogla bih ja kupiti kokos pa popiti, pa bih mogla kupiti kokosov sok, pa bih mogla svašta nešto, al nije to to. Hoću da ga uberem. I tako. Moje gluposti.

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 09:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
Kokosovo "mlijeko" je bezveze. Ružno.
Elem,mogli bi na proljeće kada nikne ovo sve organizovati kakvu "degustaciju"....Ima nas zainteresovanih za takve stvari,a koji ne znamo ama baš ništa o njima :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 10:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Warrior of the Light je napisao:
Evo još o bljuštu, čuo sam da ga narod zove "kuka" ali nisam pojma imao da su ga i na vikipediju stavili :) :

Kod nas se takođe zove "kuka" a za naziv bljuša nisam nikad čula. Sprema se na više načina.

Slika

Tušac (tušt), od njega se pravi palata, mesnat je i ima prijatan ukus. Može se spremati i kako kuka, sa jajima.

Slika

Maslačak (žućanica)

Slika

Čevčeg, sprema se kao blitva ili spanać.

Slika

Štir, dobar samo dok je mlad. Može kao blitva, sa pire krompirom kao prilog.
itd.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 11:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
osamstotinazena je napisao:
Jel ti ikad išta od bubica napalo bosiljak? Čime to rješavaš?
За сада ништа...

osamstotinazena je napisao:
Ma joook :lol:

Nego me nervira Bear Grylls, crknem i ogladnim i ožednim gledajući ga kako se ventra po lozama, lejama, zaraslim šumama Amazonije, kako visi sa stijene i jede bubu koju hvata u letu, sav prljav, iznuren, nakon što su ga pijavice ispile, koje je sačuvao za večeru pored zmijskog legla, čija je koža dobra za prašumski opanak. I onda taman kad se sva empatišem kako čovjek nema vode i kako je nakon svih tih pojedenih buba i suhopernih gmazova žeeeeeeeeeeedan, e on onda nađe plod kokosa, i tako sočno popije sok iz njega, a meni usta ostanu suva. Ustanem, popijem vode, ništa.. džaba.. Žedna kokosove koko vodice..

I sad, mogla bih ja kupiti kokos pa popiti, pa bih mogla kupiti kokosov sok, pa bih mogla svašta nešto, al nije to to. Hoću da ga uberem. I tako. Moje gluposti.
:lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pVux9-aFiV0[/youtube] :D

_зока je napisao:
Elem,mogli bi na proljeće kada nikne ovo sve organizovati kakvu "degustaciju"....Ima nas zainteresovanih za takve stvari,a koji ne znamo ama baš ništa o njima :)
Зашто да не. И сам још увијек истражујем и учим а нема ништа боље од учења кроз праксу.

Talija je napisao:
Tušac (tušt), od njega se pravi palata, mesnat je i ima prijatan ukus. Može se spremati i kako kuka, sa jajima.

Čevčeg, sprema se kao blitva ili spanać.
Шта је палата?
Чевчег до сада нисам прикупљао а нисам сигуран ни имали га код нас.

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 11:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Uh, tek sad vidim :confused3: slovna greška, mislila sam "salata", sorry.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 12:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Talija je napisao:
Uh, tek sad vidim :confused3: slovna greška, mislila sam "salata", sorry.
Хехе, ја мислио специјалитет неки. :D

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 12:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Још једна широко распрострањена биљка на нашим просторима је Суручица (Filipendula hexapetala) Једна од првих биљака коју сам упознао и коју радо берем и конзумирам. Јестива је цијела а нарочито су храњиви гомољчићи величине и облика бадема. Штавише, и окусом подсјећају на горки бадем.

Примјењује се у лијечењу гихта и реуматизма, за излучивање зноја и отровних твари, чишћења крви, код лијечења пробавних органа и за снижавање температуре. (Извор: Атанасија Рашић - Преживети у природи стр. 41 - 42)

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 13:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ovo nisam nikad vidjela, ni bijelu ni rozu, podsjeća na vrijesasto cvijeće, a ukus gorkog badema ukazuje na malu količinu cijanida (kao i u sjemenu jabuke).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 14:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Цијанида?! :o Први пут то чујем. Претпостављам да се ради о неотровним једињењима цијанида. :)

Talija je napisao:
Ovo nisam nikad vidjela, ni bijelu ni rozu, podsjeća na vrijesasto cvijeće, a ukus gorkog badema ukazuje na malu količinu cijanida (kao i u sjemenu jabuke).
Вјероватно зависи од тога гдје сакупљаш биље. Понир је рецимо препун суручице. Може се наћи малтене на све и једној ливади у огромној количини. Само је мало потешко за ископати због тврде земље.

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 14:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Dunja, jabuka, kruška u svom sjemenu sadrže cijanid glikozid. Ima ga i neko cvijeće, npr hortenzija.
Poznata je teorija o uzimanju jabukovih i kruškinih sjemenki u liječenju kancera (kancer voli slatko, a ovojnica sjemena je slatka a cijanid iz sjemena ubija ćelije raka). O tome ima na netu.
(Miris cijanida je miris bademovog marcipana, tj. gorkog badema)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 01:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Rodoslove, a raštan? :wink:

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 07:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Raštan je kulturna kultura! :D Za one koji možda ne znaju šta je to, to je kupus, slika
Spoiler:
Slika

Što se tiče marmelade od šipurka malo je problematično izdvojiti one sitne dlačice koje odvratno bodu po usnama i jeziku, tj. treba malo više vremena ali kad se to odradi tek onda se može uživati u marmeladi.
Mi smo to kući radili cijeđenjem kroz tanku žensku najlon čarapu. Malo je pipavo, al neophodno.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 22:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Talija je napisao:
to je kupus


The wild one. :)



Sad se sjetih Mušmule. Mog negdašnjeg nadimka u šturom kružiću nekih ljudi. :)

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs