banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 05:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Sep 2011, 15:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Jedna osoba je poginula, a četiri su povređene u eksploziji koja se dogodila u nuklearnoj elektrani Markul u Francuskoj, oko 30 kilometara severno ad Avinjona. Zvaničnici tvrde da nema opasnosti od curenja radioaktivnog materijala.



Postrojenje Markul

Francuska agencija za nuklearnu bezbednost (ASN) navodi da je eksplodirala peć koja se koristila za topljenje otpada čija radioaktivnost varira od niske do veoma visoke. Agencija nije precizirala šta je bio uzrok eksplozije, ali je naglasila da je detonacija ograničena na kotlarnicu.

Kako navode neki mediji, eksplozija se desila u jednoj od radionica, u kojima se odlaže nuklearni otpad. Lokalni medij ''Midi libre'' navodi da za sada nije izdata nikakva naredba za karantin i evakuaciju susednih gradova.

Policija je potvrdila da nema kontaminacije izvan nuklearnog pogona koji se nalazi na oko 30 kilometara od grada Avinjona i oko 80 kilometara od obale Sredozemnog mora.

Direktor agencija UN za nuklearnu bezbednost Jukija Amano odmah je zatražio dodatne informacije o ovom incidentu.

Nuklearka Markule je postrojenje specijalizovano prizvodnju MOX goriva koje se dobija reciklažom plutonijuma iz nuklearnog oružja. U ovom postrojenju nema reaktora. Elektrana je nekada imala više malih reaktora, ali su svi ugašeni, a poslednji je isključen 2010. godine.



Markul je puštena u rad 1956. godine, a od 1970. godine u njoj su rađeni eksperimenti sa plutonijumom u vojne i industrijske svrhe.

Francuska ima najviše nuklearnih elektrana u Evropi - čak 58. Posle havarije u japanskoj Fukušimi, neke evropske zemlje su ubrzale procesi gašenja svojih nuklearki, dok je Francuska vlada zauzela stav da ostaju na ovom broju elektrana, pozivajući sa na visoku bezbednost reaktora.


View Larger Map

Podsetimo, na današnji dan pre šest meseci desila se havarija u nuklearnoj elektrani "Fukušima" posle razornog zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan. Iz Fukušime je u more iscurela velika količina radioaktivnog materijala, a područje oko nuklearke je i dalje prazno, podsećajući na "mrtav grad".

Ovde možete pogledati istoriju najvećih nuklearnih havarija koje su pretile čovečanstvu.

Opasan, ali kratkog veka

Tritium je radioaktivni izotop vodonika. Tritium je zbog svoje radioaktivnosti vrlo opaasan ukoliko se udahne, unese putem hrane ili vode ili apsorbuje u telo kroz kožu. Dobra stvar je da ima kratak vek, pa u ljudskom organizmu živi od sedam do 14 dana, što uz adekvatnu i pravovremenu terapiju smanjuje njegove dugoročne posledice po zdravlje.
Curenje tritiuma je zabeleženo kod 48 od ukupno 65 nuklearnih elektrana u SAD-u zbog čega se pojavljivala njegova veća koncentracija u pijaćoj vodi.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/ ... Francuskoj

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 10:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Je li to priroda ili prirodna nauka?
Filozofe, vec sam pisao o tome, nema potrebe za novom temom
http://www.banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=4&t=55095&start=100

Inace,isti dan je poginulo i preko sto ljudi kod naftovoda u Keniji, ali to tamo neki crnci u tamo nekoj Africi. Vazniji je jedan pginuli Francuz, nego sto poginulih Kenijaca.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 12:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ako pazljivije pogledas vrijeme objavljivanja moje teme i tvog posta oni se poklapaju. Ovo je pdf koji ukljucuje ekoloske katastrofe, a ti si slobodan da objavljujes vijest na crnoj hronici ako ti neko prigovori obrati se meni.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 09:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
I ono u Japanu je prirodna katastrofa, neuporedivo veca od ove, a tema stoji u "Novosti i desavanja", jer pretposavlljam da ovdje samo rijetki navracaju.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs