banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 00:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Jul 2011, 17:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Živim blizu Vrbasa i svako malo gledam kako stoka krkne neki frižider ili bilo kakav krupniji ili sitniji neorganski otpad u rijeku, pa se isfuravam. Vodim se onom politikom " počni od sebe da bi se nešto postiglo na krupnom planu".

Nedavno sam išao na incelov bazen, kad neka fuksetina staje autom na sred mosta, uključuje sva 4 žmigavca, izlazi iz auta i baci svoju flašu u rijeku. Još kao ona neka dama, napucana, pa htio sam nju ruknut u rijeku, kad sam to vidio!

Prolazim kroz mađir, uživam u šumskom okruženju, kad baci pogled na stranu, a ono tone smeća u jarku.

Kad pitam nekog što baca smeće u vodu dobijem odgovor "PA SVI TAKO..". Meni je iskreno tužno što u gradu ima svega nekoliko onih kontejnera za posebne "kategorije" smeća i nemamo tvornicu za recikliranje otpadnih sirovina. Kontam da je džabe da razdvajam u posebne kese staklo, plastiku, i td, kad sve ide na isto mjesto.
Gdje se nalazi gradska deponija, ili ih ima više?

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 18:31 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Deponija je u Ramićima.Jedina je i regionalnog je karaktera.

Neki dan gledam na HRT-u emisiju o privatnim preduzetnicima i kao jedna od glavnih grana u koje se isplati ulagati i počinjati biznis navedeno je recikliranje i zbrinjavanje otpada.Al' dok god naši bizMismeni kontaju da je bolje otvoriti prodavaonicu ili kafić jer je brži povrat novca mi objekat koji se bavi reciklažom nećemo dobiti.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 19:26 
Nikada, ali bas nikada nisam bacio smece u rijeku.

To uglavnom rade novopristigli sabani...


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 19:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Znam ih ja puno "rođenih Banjalučana" kojima nije strano baciti smeće bilo gdje pa i u rijeku...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 19:42 
Znam da ima i toga, zato sam i napisao "uglavnom". :)

Kad je neko neodgojen onda nema veze odakle je...


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 20:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9852
Lokacija: Далеко од раја
Joj koji mi je merak kad vidim da svakakvo smeće istovaraju kraj puta ili u rijeku da ih prijavim komunalnoj.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 20:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Pogledajte ovo, mada nije kod nas.

U njivu izručeno 500 kilograma klaničnog otpada


Slika
Citiraj:
Pre nekoliko dana sam sa ove parcele požnjeo ječam. Kada sam video šta mi je na njivi šokirao sam se. Na gomili su obrađene kosti,iznutrice i drugi otpad od životinja. Zvao sam JKP “Kruševac” ali su mi rekli da nisu nadležni a osim toga nalaze se u štrajku. Pozvao sam Gradsku upravu ali se niko nije javio jer preko vikenda ne rade. Dok inspekcija dođe na lice mesta da snimi situaciju ovo će da se raspadne ili će psi i druge životinje da ga razvuku. – ljut je Goran Miletić iz Cerove.
Sa parcele gde je životinjski otpad istovaren širi se nesnosan smrad, životinje raznose iznutrice po okolnim parcelama tako da je ovo mesto potencijalno leglo zaraze.

Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/263701 ... nog-otpada


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 16:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Na raskrsnici kod Perduvovog groblja u budžaku, ulice Šegin Put i Ilije Garašanina je prekjuče posječeno sve divlje rastinje, konačno dovedeno u red. Međutim, sad je otkrivena odvratna strana te "čistine". Toliko je smeća bacano među šiblje i u tu visoku travu, što se nije primjetilo dok je bila biljna "zavjesa", a da je to sad baš ružno za gledati. Ebem ti seljake!

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
Iggy_PoP je napisao:
Živim blizu Vrbasa i svako malo gledam kako stoka krkne neki frižider ili bilo kakav krupniji ili sitniji neorganski otpad u rijeku, pa se isfuravam. Vodim se onom politikom " počni od sebe da bi se nešto postiglo na krupnom planu".

Nedavno sam išao na incelov bazen, kad neka fuksetina staje autom na sred mosta, uključuje sva 4 žmigavca, izlazi iz auta i baci svoju flašu u rijeku. Još kao ona neka dama, napucana, pa htio sam nju ruknut u rijeku, kad sam to vidio!

Prolazim kroz mađir, uživam u šumskom okruženju, kad baci pogled na stranu, a ono tone smeća u jarku.

Kad pitam nekog što baca smeće u vodu dobijem odgovor "PA SVI TAKO..". Meni je iskreno tužno što u gradu ima svega nekoliko onih kontejnera za posebne "kategorije" smeća i nemamo tvornicu za recikliranje otpadnih sirovina. Kontam da je džabe da razdvajam u posebne kese staklo, plastiku, i td, kad sve ide na isto mjesto.
Gdje se nalazi gradska deponija, ili ih ima više?


Ima gradska deponija. Ne znam tačno gdje je. Kolega mi radi tamo. Depot ili slično se preduzeće zove. Odvajaju smeće u nadi da će se jednom pojaviti i fabrika za preradu istog.

Prije dvije godine su gospoda iz gradske uprave radili u studiju izvodljivosti. Ipak, neko se sjetio da je bolje graditi vjetrenjače za struju nego fabriku prerade čvrstog otpada... pa je neće ni biti u dogledno vrijeme.

Ovdje treba dodati da gradska vlast nije kriva! - jer se niko nije pobudnio, a bila je i javna rasprava. Sami smo si krivi.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 22:26 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Nov 2012, 22:07
Postovi: 5
Žalosno, ali istinito.
Ljudi svakodnevno bacaju smeće gdje stignu, a često i u rijeku Vrbas. Bacaju od plastičnih flaša, preko frižidera, do uginulih životinja.

Slažem se sa politikom "počni od sebe da bi se nešto postiglo na krupnom planu". Mislim da svako od nas može puno uraditi da se ta loša praksa zaustavi.

A ima i svijetlih primjera. Koliko znam Eko centar Bočac jezero se bavi sakupljanjem otpada sa rijeke Vrbas. Vidjela sam par fotografija i to je skoro nevjerovatno koliko se otpada nakupi na mreži u Eko centru.
Neobično je to što se tamo radi tako važan posao, a o tome se jako malo zna. Mislim da takav rad zaslužuje podršku od grada Banja Luke i od građana pojedinačno.
Nedostaje nam više ekološko osvještenih građana koji daju svoj doprinos.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 23:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nije mi jasno zašto bacaju frižidere i ostalu bijelu tehniku? :) Ima li iko da to otkupljuje? Ovdje to svako nosi u jednu firmu koja se bavi otkupom sirovine i za jedan npr. frižider ili veš mašinu može se dobiti oko 50-60 KM.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 23:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Bacanje bijele tehnike u Vrbas nije uopšte neki novi fenomen. Bio sam kritikovan jednom kada sam za slične vandale rekao da su stoka, te to sada neću učiniti, što zbog kritike, što zbog toga što neću da vrijeđam domaće životinje.
Za vrijeme rata, svi ti stari šporeti, frižideri i vešmašine su izvađeni i od njih su pravljene peći "bubnjare" koje su od smrzavanja spasle mnoge porodice u Boriku.
Ali narod izgleda nije ništa naučio. Umjesto da čuva Vrbas koji je čist bio par godina nakon rata, počinje se opet. Valjda da se nađe ako opet bude kakvog novog rata, možda će poslužit za nešto...

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 23:50 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Nov 2012, 22:07
Postovi: 5
Nadam se da ćemo početi čuvati Vrbas i ostale rijeke. Neophodna je uključenost cijele zajednice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 23:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2011, 23:57
Postovi: 670
Svi razmisljaju na fazon "sta fali ako ja bacim kao da to nesto znaci" i tako svi...i eto ga stvori se smece svud oko nas..

_________________
Who said nights were for sleep?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 23:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Treba udariti po džepu, na taj način zdrava navika se veoma brzo stiče.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Nov 2012, 23:58 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Nov 2012, 22:07
Postovi: 5
Nikako mi nije jasno da neko može baciti smeće u rijeku kao da je to normalno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Nov 2012, 00:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Talija je napisao:
Treba udariti po džepu, na taj način zdrava navika se veoma brzo stiče.

Apsolutno. A onog ko bude uhvaćen drugi ili treći put poslati u ljubičastom kombinezonu da skuplja smeće po obalama i parkovima mjesec dana, bez naknade.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Nov 2012, 00:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Hajd' ako je u pitanju onaj most kod Incela, to je bar malo dalje ali ja sam u po bijela dana vidio drolju kako baca kesu smeca sa Venecije u Vrbas i vraca se u auto i odlazi.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Nov 2012, 00:37 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Nov 2012, 22:07
Postovi: 5
Da li ste upoznati sa tonama plastičnog i raznog drugog otpada koji se zaustavi na mreži u Eko centru Bočac jezero? Strašno!!! Evo pronašla sam njihov sajt. Valjda je još u izradi.

http://ekocentar-bocacjezero.com/zastitna-mreza/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Nov 2012, 00:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Gledala sam ovo na tv, 20 kilometara smeća. :? Ima ekipa koja to danima i danima čisti, pakuje plastične flaše u kese i tovare u kamione. Užas.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs