banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 440 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Warrior of the Light, па ми смо комшије :D На којем дијелу Мтика имаш то? Је л' идеш оним путем преко Сарачице или преко Петрићевца?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Gornje Motike, puno lakše je stići preko Saračice, ali sad ima i pristojan makadamski put iz Donjih Motika.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Значи ти си горе скроз на брду :) а не знам на који ти макадамски пут мислиш из Доњих Мотика, ја знам да је прије био макадамски пут од школе у Мотикама па горе према брду и тим се путем могло спустити на другу страну према сарачици. међутим тај пут је сад асфалтиран и супер је. горе Каспиповић и онај Бањац имају викендице, па су изгледа себи средили асфалт :) И покојни професор Лончаревић је горе имао викендицу...
Само ми није јасан Касиповић никако. Често га видим како аутом прође поред моје куће, оде на викандицу. Када је већ средио асфалт до своје куће чуде ме да није регулисао и онај пут кроз Петрићевац који је очајан и веома узак.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
U suštini to je put od škole prema Sredovcu (tamo je izletište i crpna stanica za vodu) pa dalje prema Gornjim Motikama, jel na to misliš? Moguće da je to taj put samo da je u međuvremenu asfaltiran, nisam prolazio odavno jer dolazim s druge strane preko Saračice.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 22:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Warrior onda si ti bliže meni nego Šajinom, i ja sam odskora vlasnik parcele u tom dijelu Motika. Jesi li ti negdje uz taj put prema Sredovcu ili si gore na brdu do Saračice ?
P.S.Znaš li Stiju ?

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 22:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
вас дв ојица сте брђани, ја сам у долини :D мораћу и ја један дан да усликам башту што старци обрађују. фино изгледа


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 23:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Wrangler je napisao:
Warrior onda si ti bliže meni nego Šajinom, i ja sam odskora vlasnik parcele u tom dijelu Motika. Jesi li ti negdje uz taj put prema Sredovcu ili si gore na brdu do Saračice ?
P.S.Znaš li Stiju ?

Na brdu manje-više. Stijo, Stijaković neki? Ima čitav zaseok tamo s tim prezimenom, znam ih onako iz viđenja.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 00:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Ovo je sjajno, Zoka! Oduševljena sam! Hvala ti što si nam postavio slike i vjerovatno motivisao njima i druge da takvo šta slično pokrenu (mene jesi).
Vidim i Vjevora bika na temi, a znam da si i ti bik (a i ja sam), a znam da bikovi kad tad u životu moraju da čeprkaju nešto oko zemlje, ili barem maštaju o tome (a nikako da realizuju jer je bikove teško pokrenuti). No, kad se odluuuučeee... evo slika dokaznog materijala! :) To bude dovedeno do perfekcije!
Iščitala sam temu, imam par pitanja.
1. Šta je stajnjak?
2. Šta je kap po kap?
3. Koje povrće vam je najbolje uspjelo?

Nadam se da ću iduće godine krenuti i ja sa nekom svojom bašticom. Kad se zemlja za baštu obrađuje? Na jesen ili u proljeće?

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 01:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
вјерујем да ће ти и остали дати детљаније одговоре, али ајд да и ја напишем оно што знам :)
стајњак, стајско ђубриво. из штале од животиња. неки људи користе њега, неки користе вјештачко, а неки комбинацију :) оно помаже да поврће још боље роди. такорећи обогаћује постојећу земљу
кап по кап би требало да буде систем који полако стално капље и залива земљу, да не мораш ти заливати свако неколико дана.
које ће поврће најбоље успјети то зависи од мјеста локације баште, од климе, од земље свашта нешто. тачно се зна да у неком крају одређене културе супер успјевају, а неке лошије. такође зависи и од локације самог земљишта, јер неке врсте поврћа траже пуно влаге па им одговара нпр. близу ријеке и слично.
што се тиче обрађивања нисам ни ја најбоље упућен, мислим да може и у прољеће, али уколико се не варам моји старци ору у јесен да то добро смрзне преко зиме. мада има и култура које се саде у јесен, па онда раније и израсту.

Ако има неких нејасноћа за одређену биљку слободно питај, а ја ћу питати своје старце :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 01:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Шајин je napisao:
кап по кап би требало да буде систем који полако стално капље и залива земљу, да не мораш ти заливати свако неколико дана.


Da li je to neki izum koji se kupuje negdje? U Poljoopremi ili negdje na takvom mjestu i koja mu je cijena ako jeste?

Neko na prvoj strani reče da se odlučio za vrt radi paradajza, i ja bih najviše paradajzovala. Pa me najviše zanima kako pripremiti tlo za uzgoj paradajza i kakve sadnice kupiti, znam da ih ima više vrsta. Gdje ih kupiti?

Gdje se kupuje to đubrivo?

Hvala ti, Šaja! :thumbright:

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 01:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
за детаље око парадајза не знам баш, ако ти нико не одговори распитаћу се, мада мислим да ту нема никакве посебне филозофије у односу на остало поврће. једино рачунај да ће ти требати коље, тј. мали колчеви од једно метар висине за које се веже парадајз јер је претежак да стоји сам од себе.

што се тиче врста парадајза, мени је убједљиво најбоље воловско срце. велик и меснат, док овај обични некако буде мљацкав изнутра и превише воде буде у њему. међутим припази се ови на пијаци знају варати, ти тражиш нпр. расаду за воловско срце, а они ти продају обични. так осу зезнули моје старце прошлу годину. и немој да останеш сам она парадајзу посади још нечега ако већ планираш то радити. шта год да посадиш пуно је укусније него куповно, нема онај пластични укус него прави укус поврћа, а и здравије је јер је непрскано.

само немој очекивати да добијеш оно савршено поврће какво је куповно прскано. ето нпр парадајз зна убити град ил ипревише сунца и свашта нешто. па се мора и заливати. када су ове врућине сваки дан треба заливати. наравно не када су врућине, него нпр навече.
за систем кап по кап нисам упућен :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 01:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
И када си код поврћа које би садила, ево неких мојих фаворита:
Кукуруз посадити мало хибрида да има за печењке и за кување :) и посадити неколико босанчића па касније однијети у млин и самљети уколико волиш курузу или пуру
парадајз, поприлично занимљиво поврће и често се користи за салату. исто важи за краставац и зелену салату уколико волиш
лук, има и онај озими што прије никне. посадиш себи уколико га волиш јести.
кромпир, пуно буде слађи него куповни. једино што ћеш сваки дан морати скидати златице са њега или га попрскати модром галицом(плави камен). добро то није скроз чисто од хемикалија, али је сигурно здравије него онај куповни
ту су у паприке које увијек слабо успију мојим старцима.
затим мрква, першун, грашак, махуне, пасуљ, тиквице.

изабереш неколико култура које волиш јести и то засадиш.

пасуљ се исплати садити уколико хоћете на велико па да нешто зарадите. комшија поред мене засадио ок о2 дунума пасуља лежака. све га изашло са обрадом земље и окопавањем око 500 марака, а продаће га за 1000 минимално


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 01:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Da, volovsko srce.. i ja sam čula da je to najbolje. Možda da se ne kupuje na pijaci od seljana, nego u onoj Tržničkoj prodavnici na pijaci?

Paradajz će biti glavni dasa u mom vrtu, to sigurno, a svakako da ću još nekaj da posadim, zato i pitam šta najbolje uspijeva, da se prve godine puno ne razočaram. Ja to zamišljam da to raste, razvija se, buja, napreduje, rađa... Da gledam te plodove svog rada i da učestvujem i znojim se u bašti (i da se naguzim dok plijevim baštu da može komšija da me lupi po dupetu :P ).

Polako... uh.. Čekaj, neću prodavati, niti na veliko nešto praviti, to bi bila jedna mala baštica za vlastite potrebe.

Peršun imam na balkonu. I ostale začine. Celer bi bilo interesantno posaditi, jer je on uvijek skup kada se kupuje, a izuzetno je zdrav.

Sviđa mi se to za nošenje kukuruza na mlin. A gdje ima mlin? Krupa na Vrbasu?

Šta se najviše zalijeva? Šta traži puno vode?
Kočići za paradajz se mogu napraviti od nekih grana iz šume, jel važno da bude neko posebno drvo?

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 01:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
кочиће можеш направити од било чега, небитно које дрво. ето нпр. кукуруз не захтјева пуно влаге, тј. не требаш га заливати јер има дубок корјен. посадиш 50-100 комада у неколико редака, окопаш два пута у току сезоне да их не би угушила трава и коров и то је то. босанчиће за курузно брашно можеш однијети код било кога ко има млин. доста људи то има на селу. а можеш и тако у неку воденицу попут оне у Крупи. само мораш им рећи да ти ситније самељу јер знају доста пута прекрупно самљети. то је све до подешавања оног камења колики ће бити размак.
паприке, њих знам да треба доста заливати. и парадајз треба. не знам гдје га има купити осим код сељана на тржници.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 09:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Rasad je najbolje kupovati na poljoprivrednom dobru Instituta za poljoprivredu ili u nekom rasadniku, tamo znaš da dobijaš ono što si tražio, nema da te prejebu kao Šajinove starce na pijaci. Zbog toga sam i ja uzimao tamo. Ja sam sadio paradajz Jabučar i Hektor. Jabučar je ovde "domaća" sorta, a Hektor je uvozni ali je dobar. Kap po kap sisteme možeš kupiti u Obiju, nije preskupo samo trebaš procijeniti šta ti treba i koliko čega. To je na fazon DIY, kupiš i sastavaljaš ali je skroz jednostavno. Zemlju pripremiš u jesen, preoreš, da bi zimi mogla "izmrznuti" i tako postati "mehka i rahla" :D,a ostatak pripreme obaviš prije sadnje (gnojenje i frezanje). Meni je ovo prvi put da nešto sadim, pojma nemam o poljoprivredi osim onoga što je ostalo u malom mozgu dok sam švrljao raznim internet sajtovima i forumima o ratarstvu i čitao neke skripte. Sada se najviše oslanjam na knjigu "Zeleni kvadrat" koja se bavi baš tim, malim vrtovima i ratarima amaterima. Autorka knjige ima i dobru emisiju o tome na HTV-u.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 09:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Шајин je napisao:
вас дв ојица сте брђани, ја сам у долини :D мораћу и ја један дан да усликам башту што старци обрађују. фино изгледа

I ja sam u dolini, tačnije na onom putu koji vodi za Sredovac, čak mi i ta riječica protječe kroz parcelu a ravno kao na dlanu dušu dalo za vikendice i bašte.

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 09:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ja bih ti _zoka savjetovao da iduće godine 'baciš' kreča po povrtnjaku (prije frezanja). Zemlja kod tebe izgleda kao da ima dosta gline.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 09:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Warrior of the Light je napisao:
Na brdu manje-više. Stijo, Stijaković neki? Ima čitav zaseok tamo s tim prezimenom, znam ih onako iz viđenja.

Stijaković Željko, živi na Laušu, debel, vozi Citroena Pikasa i gore ima imanje a znam i Željku mesara a gore je i Rade Stijaković (prije držao DIS sokove) . Ja koliko znam gore imaju Stijakovići i Kremenovići, često sam tuda prolazio jer mi je djed gore sahranjen.
P.S.Kako se ti prezivaš ?

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 09:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Whotanoob je napisao:
Ja bih ti _zoka savjetovao da iduće godine 'baciš' kreča po povrtnjaku (prije frezanja). Zemlja kod tebe izgleda kao da ima dosta gline.

Ma kontam sad na jesen odnijeti zemlju na analizu, da vidim kakva je i da mi kažu šta sijati, a šta ne ili barem šta da dodam da bi mogao sijati određene kulture.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2012, 09:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
osamstotinazena je napisao:
Da li je to neki izum koji se kupuje negdje?

Neko na prvoj strani reče da se odlučio za vrt radi paradajza, i ja bih najviše paradajzovala. Pa me najviše zanima kako pripremiti tlo za uzgoj paradajza i kakve sadnice kupiti, znam da ih ima više vrsta. Gdje ih kupiti?

Gdje se kupuje to đubrivo?

Što ne pitaš Rodoslove, džaba ja tebi slala slike sa lica mjesta :lol:

Zalijevanjem po sistemu kap po kap se uštedi voda a biljka je stalno u kontaktu sa vodom.

Teoretski ovako to izgleda:
Spoiler:
Slika


i ovako uživo:
Spoiler:
Slika


Stajsko đubre kupiš tamo gdje ćeš obrađivati zemlju, valjda u okolini ima stočara koji prodaju.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 440 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs