banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 440 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Jul 2012, 15:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Elem, odlučih ja konačno nakon višegodišnjeg razmišljanja da se malo bavim ratarstvom...iako o ratarstvu nemam pojma. Imao sam jedan cilj: da proizvedem povrće sa minimumom "neprirodnih" uticaja, tj bez prskanja pesticidima, isekticidima, sredstvima protiv korova i sl....U suštini ,jedina hemija koju sam koristio je malo vještačkog đubriva u jednom momentu i mrvica nekog fungicida za paradajz. Iz par objektivinih i subjektivnih razloga zemlju nisam pripremio jesenas ili zimus nego proljetos. Ovako je to izgledalo na početku:
Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika
Uzeo sam manji komad zemlje, možda pedeset kvadrata i prvo ga preštijao, čovjek mi isfrezao motokultivatorom i pođubrio stajnjakom (al' smrdiiiii). Dio kultura koje sam planirao da posadim sam sadio direktno na to pripremljeno tle, a od dijela sam pravio rasadu, tj posadio u čašice sa idejom da to kasnije presadim. Od rasade ništa nije bilo :? Papriku i paradajz sam kupio na poljoprivrednom dobru Instituta.
Sadio sam krajem aprila i tokom cijelog maja, a posadio sam paradajz, papriku, grašak, tikvice, krastavac, kupus, blitvu, mrkvu, peršun i luk....Sada to izgleda ovako:
Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika
Od posađenog do sada je prispio luk, toliko da mladi luk nisam morao kupovati ove godine, a biće ga i za "stari" sigurno par desetaka kilograma, tikvice već polako pristižu, a za desetak dana nadam se i prvom paradajzu i krastavcima. Grašak bi trebao brati već danas, čim malo zahladi. Vidjećemo šta će biti, čini se da će biti dobar rod...Od paprike neće ništa biti :? ali kažu starci da paprika nikada nije ni uspjevala u mom selu.
Ono što sam htio da kažem ovim postom je da ovo i nije neka pamet, a ne traži ni neko preveliko fizičko angažovanje...Na malom komadiću zemlje svako može sebi napraviti bašticu, proizvesti si nešto zdravog povrća, pomoći kućnom budžetu i stvoriti sebi mjesto za "puštanje mozga na pašu" i mentalnu relaksaciju. Kontam sledeće godine uduplati površinu koju ću sijati, a i uložiti koji dinar u "kap po kap" sisteme navodnjavanja.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
super ti je ovo, samo ja nikad ne bih djubrio stajnjakom (sve je to tu negdje sa vjestackim, s tim da sa vjestackim znas sta unosis u zemlju)
sto se tice te paprike, jesi nosio zemlju na ispitivanje? kontam, da si im rekao da ces saditi papriku rekli bi ti koji mineral da uneses u zemlju, uspjelo bi garant...
i ako sam dobro shvatio, ova basta ti je pored kuce? ako je tako onda ti kap po kap ne treba, po mom misljenju... ono tu si non stop, kad je potrebno zalijes i cao...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Zašto ne stajnjakom? Kontam sledeće godine kompostom, ovaj put nisam imao dovoljno vremena da ga pripremim....Zemlju nisam nosio, kontam mala je bašta, a i nisam neki ljubitelj paprika :D
Bašta jeste kod kuće ali sam čitao da je bolji urod ako se koristi kap po kap nego ako se zaliva na klasičan način....a i jedna stavka koja je vrlo bitna za nas lijene ljude - lakše je :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Maria Thun je napisala nekakav priručnik za organsku proizvodnju hrane i poznavaoci prilika se kunu u njega. Tu ima dosta korisnih savjeta ali središnje mjesto zauzima njen kalendar za baštenske radove http://www.bunkahle.com/astrolog/mocal.cgi
Tvrdi Maria da vrijeme sadnje, presađivanja, rezidbe i sl. stvari bitno utiče na napredovanje i prinose biljke. Možda negdje ima i ta njena knjiga.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
zato sto u stajnjaku ne znas koliko kojeg elementa imas... bubam, zemlja ti ima magnezijuma taman koliko treba, a ti mu jos dodas stajnjaka koji sadrzi najvise Mg, ostalih elemenata slabo, pa je i prinos manji... ja sam uvijek za vjestacka djubriva (s tim da znas sta zemlji treba)...
ma sta ti je to, 2 minuta posla, toliko lijen nisam ni ja :D

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:22 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Nisi ti upoznao mene :)
@vjevo
Hvala! Da nema ovo slučajno na srpskom?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
фино то изгледа Зока. што кажеш уколико није превелика површина која се обрађује и није то неки посао, а имаш домаће непрскано


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa osim tog početnog kopanja imaš svega tri četiri sata laganog posla sedmično....Što se tiče kopanja, za sledeću godinu sam sredio da mi čovjek to sredi malim traktorom Tomo Vinković pošto će biti veća površina tako da kopanja neće ni biti :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
мојим старцима лик тракторчетом одради те почетне припреме. орање, брнање и слично. али касније неколико пута они окопавају, не све него оне биљке које реба. нарасте трава јебга


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Nema na srpskom ali imaš mogućnost da prebaciš na engleski pa klikneš na dugme Aktualisieren. Simboli su jednostavni i baziraju se na podjeli koju je Maria uvela. Ona dijeli biljke na korjenaste(simbol šargarepa), lisnate (simbol kupus), biljke sa plodovima iznad zemlje (simbol paradajz). Zelena crta označava pogodne dane za presađivanje. Samo prebaci na englesi i sve ćeš razumjeti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Hvala! :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Svaka čast. Ja sam još daleko od ovoga, parcela je tu, ali je toliko zarasla u šikaru, trnje i bujad da će čitava ova sezona izgleda otići na krčenje i čišćenje.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Warrior of the Light je napisao:
Svaka čast. Ja sam još daleko od ovoga, parcela je tu, ali je toliko zarasla u šikaru, trnje i bujad da će čitava ova sezona izgleda otići na krčenje i čišćenje.
што не запалиш то све на јесен када се осуши? таман је пепео добар за земљу


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
kolika je parcela? daj nekom 50-100 km, da se ne zajebavas sa tim...

ps. nemoj paliti :D ne slusaj sajina :P

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 16:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Шајин je napisao:
Warrior of the Light je napisao:
Svaka čast. Ja sam još daleko od ovoga, parcela je tu, ali je toliko zarasla u šikaru, trnje i bujad da će čitava ova sezona izgleda otići na krčenje i čišćenje.
што не запалиш то све на јесен када се осуши? таман је пепео добар за земљу

Loša ideja....Neiskusan piroman=šumski požar. Radije poslušati Branu....
Btw, gdje se parcela nalazi?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
1,1Ha veličine, u Motikama je. Odavno je zaraslo u šikaru i paljeno je nekoliko puta do sad, pa opet nije mnogo pomoglo. Baš hoću da ručno iskrčim, jer mi dođe bolje od bilo kakve teretane :lol: Neki grubi plan je da na pristupačnijim zaravnjenim dijelovima dignem neku plantažicu, a ostatak parcele (gdje je strmije i kamenitije) krenem s permakulturom.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Ljudi u Srbiji siju žalfiju na takvim plantažama i iznajmljuju nasade žalfije pčelarima (pčelari inače traže takve nasade za ispašu pčela. Med od žalfije je teško naći i nije jeftin). Tako dva puta skidaju kajmak sa plantaže. Doduše, ne znam da li neko kod nas otkupljuje žalfiju i ostalo ljekovito bilje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
pa brat bratu tako neces zavrsiti do zime :D
kod mene je u susnjarima bilo vecinom nisko rastinje...
platio sam 350 km da me doceka gola zemlja(~8 dunuma), spremna za gnojenje...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:18 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Sad gledam na HRT-u "Vrtlaricu" (odlična emisija) i nešto što je spomenula me podsjetilo na osnovni razlog zbog kojeg izbjegavam hemiju, samim tim i vještačko đubrivo....Ja nemam "gradsku" vodu, tj imam svoj bunar. Vještačka mineralna gnojiva štete podzemnim vodama. Neću da đubrim i sebe zajedno sa paprikama :D

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2012, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Braneee svi se hvale kako u teretani rade čuda, šta je 1,1 ha do jeseni. :lol:

A vjerovatno čovjeku nije žurba.

Nego što se tiče pesticida i vještačkog đubriva u malim povrtnjacima ja sam protiv toga, jer je onda isplativije kupiti gotovo nego se zajebavati da dobiješ isto zatrovano ko zna čime uz neku minimalnu uštedu. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 440 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs