banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 10:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Feb 2011, 12:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Slika

Cijeli sjeverni dio Zemlje od Kanade do Kine okovan je snijegom. Stručnjaci tvrde da je sa ovom zimom počelo ledeno doba koje će trajati najmanje 30 godina.

Novo ledeno doba već je počelo na planeti. Satelitski snimak severne Zemljine hemisfere, koji je objavilo američko nacionalno udruženje za okeane i atmosferu, pokazuje da je cijeli sjeverni dio planete od Kanade na zapadu do Kine na istoku okovan ledom. Stručnjaci kažu da takav snimak još nisu vidjeli.

Meteorolozi i klimatolozi tvrde da je ova zima tek početak i da Zemlju očekuje ledeno doba, koje će trajati najmanje narednih 30 godina.

Iako se ledeno doba očekivalo, stručnjaci smatraju da su niske temperature i obilne snježne padavine na sjevernoj polulopti ipak posljedica globalnog zagrijavanja. Bivši potpredsjednik SAD i osnivač fondacije koja se bavi očuvanjem klime na zemlji Al Gor pobornik je te teorije.

"Naučna zajednica se već duže bavi tim pitanjem. Povećane količine snijega u skladu su sa onim što su stručnjaci predviđali kao posljedicu globalnog zagrijavanja. A za sve to odgovoran je čovjek", napisao je Al Gor na svom internet blogu.

Da je ledeno doba već počelo, najbolje mogu da posvjedoče Amerikanci. Naime, SAD su pogodile nezapamćene snježne oluje. Paralisana je skoro polovina zemlje, zima je odnijela 12 žrtava, a milioni su ostali bez struje. Saobraćaj je izuzetno otežan, a čitavi dijelovi američkog srednjeg zapada bukvalno su zatrpani snijegom visine 60 centimetara. Oblast zahvaćena jakom zimskom olujom dugačka je 3.000 kilometara - od Teksasa na jugu do Mejna na sjeveroistoku SAD, a pogođena je polovina od 50 američkih saveznih država. Snježna mećava zatvorila je škole i državne službe, a procjene su da je olujom zahvaćeno više od 100 miliona ljudi.

Zbog nevremena je proglašeno vanredno stanje u četiri američke savezne države - Ilinoisu, Indijani, Misuriju i Oklahomi. Meteorološke službe izdale su građanima posebno upozorenje da zbog ekstremno niskih temperatura i zaleđenih ulica ne izlaze iz domova.

Željeznički saobraćaj ne funkcioniše na jednoj od najprometnijih pruga, od Njujorka do Filadelfije, jer je zimska oluja izazvala prekid snabdijevanja željezničkih vodova strujom. Njujorški metro kasni, a neke linije gradskih autobusa ne rade. Zatvoreni su aerodromi u Bostonu i Čikagu, a njujorški aerodromi djelimično rade. U Americi je, od utorka, zbog nevremena otkazano više od 15.000 letova.

http://www.banjalukalive.com/drustvo/po ... -doba.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 12:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
http://videoteka.novatv.hr/multimedia/i ... uropu.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 12:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Buraz... :shock:
Nemam sad vremena da čitam tekst ali ova slika je jeziva... :?

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 13:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Citiraj:
Palaeociklusi

Suma prijelaznih faktora koji djeluju na Zemljinu površinu je ciklična: klima, oceaske struje i drugi pomaci, struje vjetrova, temperature itd. To je sve posljedica cikličnih promjena u kretanju planeta koji s vremenoms sve te faktore uravnotežuje. Ti su faktori izazvali učestale glacijacije u pleistocenu.

Milankovićevi ciklusi


Glacijacija u pleistocenu je bila niz glacijalija i interglacijacija, stadijala i inetrstadijala koji su pratili periode promjene klime. Danas se vjeruje da su glavni faktor u klimatskim promjenama bili Milankovićevi ciklusi. To su periodičke varijacije u regionalnoj solarnoj radijaciji uzrokovane promjenama u kretanju Zemlje.

Milankovićevi ciklusi nisu mogli biti jedini faktor, jer oni ne mogu objasniti početak ni kraj pleistocenskog ledenog doba, kao ni učestala ledena doba. Najbolje služe kao model unutar pleistocena te se na temelju njega mogu odrediti ledena doba svakih 100.000 godina.


Slika

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 13:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23488
Mislim da kada bi narednih deset godina samo led i snijeg bio na cijeloj Zemlji, da bi se i tada Al Gor javio i rekao da je to zbog globalnog zagrijavanja...
Ne javlja se više toliko povodom toga, izgleda da trgovanje emisijama CO2 ide dobro... malo im je finansijska kriza poremetila cijene...

Citiraj:
Financial Crisis Drives Down Price of Pollution

As the economic effects of the financial crisis deepen, it has become surprisingly cheap to pollute. Prices for carbon dioxide emissions permits have fallen below 12 euro per ton. Some companies are selling them to generate much needed cash...
http://www.spiegel.de/international/eur ... 21,00.html

A spominje li neko vulkansku aktivnost od prošle godine i njen uticaj na klimu?
Čitavo ljeto viču o globalnom zagrijavanju, a čim zahladi odmah ledeno doba... Jedino ovaj Al(icimur) malo odudara od toga :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 14:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12382
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Мислиш на ону Исландску ерупцију? Мислим да је исувише мала да би имала глобални значај. Бај д веј, недавно се пробудио и вулкан у Јапану, на Кјушу-у.

Spoiler:
Slika


Што се тиче леденог доба, Миланковић је то лијепо објаснио. Земљина кретања (а посебно угао нагиба коијм Сунчеве зраке падају на Земљину површину) иду у том смјеру да се приближавамо леденом добу. Што се тиче ове зиме, стварно је идиотски на основу једне зиме односно једногодишњег периода закључивати како нам пријети неко ледено доба и то веома скоро. Сматрам да је ово само посљедица мас-медија и глоабалног увезивања па информације стижу са једног на други крај свијета готово инстанто и онда дају повода за овакве готово апокалиптичне приче којих су људи жељни.

Citiraj:
Godina 2010. - druga najtoplija u istoriji

Protekla godina se u Britaniji završila temperaturama ispod nule, obilnim snežnim padavinama i poledicom, ali je na globalnom planu 2010. bila druga najtoplija godina na Zmelji, tvrde naučnici Meteorološke službe, koji su u svom jučerašnjem izveštaju potvrdili zaključak o globalnom zagrevanju planete, piše danas londonski “Indipendent”

Preliminarni podaci prikupljeni sa mernih stanica na kopunu i moru razmeštenih po celom svetu pokazuju da je od 2010. bila vrelija samo 1998 po visini prosečnih globalnih temperatura.

Naučnici dodaju da su od kada se vodi statistika, tri najtoplije godine zabeležene u poslednjoj deceniji, između 2001. i 2010.

Međutim, dve druge organizacije koje se bave beleženjem temperatura na Zemlji - američka Nacionalna aeronautička i svemirska administracija (NASA) i Nacionalna okeanska i atmosferska uprava (NOAA) - tvrde da je 2010. bila najtoplija godina svih vremena.

Ipak, zaključci sva tri naučna tima jasno pokazuju da se Zemlja zagreva i da greše svi oni koji sumnjaju u globalno otopljavanje.


Шта са овим? Ово је очито у супротности са оним горе, коме вјеровати? :D

И још нешто, да ли је ово најхладнија зима које се сјећате?

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 15:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23488
Ne mogu biti siguran, davno je to bilo. Dok sam spremao kod Golubovića Električna mjerenja :) ,
pročitao Kroz vasionu i vekove od Milutina Milankovića. I mislim da sam tu prvi put pročitao da ako dođe do globalno zagrijavanja da će u Velikoj Britaniji zbog skretanja golfske struje zahladiti.
Golfska struja utiče na islandski ciklon, koji značajno utiče zimi na vrijeme u Evropi.

A što se tiče vulkana u Islandu, nešto mi se čini da je prethodna godina bila aktivnija. Mada ima tu i do medija, ali sam uvijek pratio takve informacije. Vulkanima fasciniran od djetinjstva.
Mislim da sam nekada čitao da može i manja erupcija uticati na narednu zimu. MIslim da je bilo spomenut uticaj Etne na zimu u Evropi.. Od količine padavina zbog izbačenog materijala u atmosferu do temperature zbog sprečavanja sunčevih zraka. Ne mora baš biti kao eksplozija Tambore :) A vulkan u Islandu se baš nalazi na dobrom položaju da rasprši brzo preko mlazne struje po cijeloj sjevernoj polulopti Zemlje.
Ili su krave krive za sve :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
skypostman je napisao:
И још нешто, да ли је ово најхладнија зима које се сјећате?


Sjećam se one jedne kad je par dana bilo od -20 do -15.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 16:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
Moramo se vise jednom dogovoriti da li nas u sledecih 30 godina ceka globalno zagrijavanje ili ledeno doba :))

Inace, ova slika gdje su auta poledila je relativno stara, i definitivno nije fotografisano ove zime...

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 16:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
guess who je napisao:
skypostman je napisao:
И још нешто, да ли је ово најхладнија зима које се сјећате?


Sjećam se one jedne kad je par dana bilo od -20 do -15.


Sjecam se i to dobro nisam normalno nocu spavao stalno sam imao neke more ...februar mjesec cirka 2005/06

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 16:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12382
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
danijell je napisao:
Ne mogu biti siguran, davno je to bilo. Dok sam spremao kod Golubovića Električna mjerenja :) ,
pročitao Kroz vasionu i vekove od Milutina Milankovića. I mislim da sam tu prvi put pročitao da ako dođe do globalno zagrijavanja da će u Velikoj Britaniji zbog skretanja golfske struje zahladiti.
Golfska struja utiče na islandski ciklon, koji značajno utiče zimi na vrijeme u Evropi.



Тачно, ако погледаш на карту логично је. Велика Британија се налази на истој географској ширини као сјеверо-исток САД-а а разлике у температурама су значајне и очите, а све захваљујући Голфској струји. Е сад то скретање Голфске струје је нешто чему научници доста посвећују пажњу у посљедње вријеме, мада ја још увијек нисам наишао на неке значајније резултате тих истраживања. Везано за Исландски циклон, веома значајан за климу сјеверне Европе поготово, мада за нас је битинији Азорски антициклон(љети) и Сибирски(зими) рекао бих. Хвала Карпатима и Алпама. :D

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2011, 16:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
u svijetu Ledeno doba u Bih doba gladi!

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs