banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Kvantna mehanika
PostPoslato: 29 Nov 2010, 20:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Caos..

Kao sto i sam naslov kaze, kvantna mehanika, ili quantum mechanics.. kako god..
Da li mozda neko od vas proucava ovu granu teorijske fizike? Koje knjige iz te oblasti su vam ostale u dragom sjecanju?

I naravno, ukoliko neko ima nekih nedoumica oko same teorije, neka se slobodno javi, porazgovaracemo..

Pozdrav od hemicara..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 30 Nov 2010, 19:41 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2010, 17:13
Postovi: 46
Mene interesuju paralele između kvantne fizike i spiritualne tradicije Budizma i Hinduizma. Radi se o tome da je ono do čega su došli istraživači proučavajući kvantne pojave prešlo granice naučno/racionalno/empirijsko/eksperimentalnog i našlo se na prilično neobjašnjivom polju koje ima karakter duhovnog (ma šta to značilo)

_________________
Ko ima uši neka čuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 30 Nov 2010, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Ja kvantnu mehaniku planiram za nekih pola godine detaljnije proučavati, pošto ću to najvjerovatnije za magistarski raditi...pa me tad pitaj :D
Ono što mi je u njagorem sjećanju je diskusija Bohr – Einstein, i koliko me u pojam ubijala :lol:
Tako mi i treba kad otvaram podforum koji inače i ne gledam...sad su se bolna sjećanja vratila...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 30 Nov 2010, 20:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
Komuso je napisao:
Mene interesuju paralele između kvantne fizike i spiritualne tradicije Budizma i Hinduizma. Radi se o tome da je ono do čega su došli istraživači proučavajući kvantne pojave prešlo granice naučno/racionalno/empirijsko/eksperimentalnog i našlo se na prilično neobjašnjivom polju koje ima karakter duhovnog (ma šta to značilo)


Je l' to neko gledao "What the bleeep do we know"? :)

Inače, tih paralela nema, jer kvantna fizika nije postojala u vrijeme nastanka budizma i hinduizma. A sad ljudi mogu da tumače...

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 30 Nov 2010, 21:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Vjerovatno Komuso misli na teoriju superstringova.

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 01 Dec 2010, 09:56 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2010, 17:13
Postovi: 46
kliber je napisao:
Komuso je napisao:
Mene interesuju paralele između kvantne fizike i spiritualne tradicije Budizma i Hinduizma. Radi se o tome da je ono do čega su došli istraživači proučavajući kvantne pojave prešlo granice naučno/racionalno/empirijsko/eksperimentalnog i našlo se na prilično neobjašnjivom polju koje ima karakter duhovnog (ma šta to značilo)


Je l' to neko gledao "What the bleeep do we know"? :)

Inače, tih paralela nema, jer kvantna fizika nije postojala u vrijeme nastanka budizma i hinduizma. A sad ljudi mogu da tumače...


Između ostalog sam gledao i taj film - i fenomenalan mi je.
Nije postojala kvantna fizika kao nauka, postojalo je (valjda) kvantno stanje svemira.To kvantno stanje je otkrila i nagovijestila praksa budizma i hinduizma ne služeći se alatima
nauke koji se danas koriste u objašnjavanju kvantnih pojava. Znači paralele postoje,ali u suštini a ne u metodama i istorijskom trenutku.

_________________
Ko ima uši neka čuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 01 Dec 2010, 16:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
Komuso je napisao:
To kvantno stanje je otkrila i nagovijestila praksa budizma i hinduizma ne služeći se alatima nauke koji se danas koriste u objašnjavanju kvantnih pojava.


Kao npr. šta?

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 01 Dec 2010, 18:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Vjerovatno je mislio na ovo

http://ezinearticles.com/?Quantum-Physi ... id=1106191

ili ovo

http://discovermagazine.com/2009/feb/13 ... r-thoughts

Najbolje da sam kaze sta je mislio da sad mi ne pogadjamo koristeci kvantnu mehaniku :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 01 Dec 2010, 19:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Postoji sasvim dovoljan broj paralelnih svijetova da bi svi mi bili u pravu. :P

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kvantna mehanika
PostPoslato: 02 Dec 2010, 17:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Džontra je napisao:
Ja kvantnu mehaniku planiram za nekih pola godine detaljnije proučavati, pošto ću to najvjerovatnije za magistarski raditi...pa me tad pitaj :D
Ono što mi je u njagorem sjećanju je diskusija Bohr – Einstein, i koliko me u pojam ubijala :lol:
Tako mi i treba kad otvaram podforum koji inače i ne gledam...sad su se bolna sjećanja vratila...


hehe, njihov dijalog..
kvantna mehanika.. klasicna teorija jedno, teorija superstruna nesto sasvim drugo..
drago mi je cuti da se neko time zanima, i naravno, srecno pri izradi magistarske teze. ja sam takodje iz te oblasti radio magistarski..

budizam, prica se, sad koliko je tacno, ta je buudha, ili ti buda, meditativnim tehnikama dosao do odredjenih znoliakljucka kako i na koji nacin funkconise svijet u kome nase misli egzistiraju. po njegovom misljenju u pitanju su frekvencije.. to je otkrio prije 2.500 godina, a tek nedavno je otkrivena teorija super-struna, koja govori u principu to isto, samo na jedna drugaciji nacin.

iako je makrosvijet raznolik i zanimljiv u svim svojim oblicima, ipak, na mikro nivou te raznolikosti i nema.. svega nekoliko kvarkova... tako da, kombinacijom raznih cestica nastaju protoni, elektroni i neutroni, njihovim kombinacijama hemijski elementi, pa jedinjenja, itd.. tako da, svaka cestica se moze posmatrati iskljucivo kao talas odredjene frekvencije. ukoliko bi smo promijenili tu frekvenciju, to vise ne bi bila ta cestica vec neka druga.. to je ono sto buda kaze, frekvencija mikro-cestica.

naravno, teorija super-struna jos nije potpuna, a veliki broj matematicara i fizicara na njoj rade.. naravno, u svoje ideje treba vjerovati!!! i nikada posustati.. matematika je potrebna, fizika takodje, ali masta mnogo vise, bez nje nismo u stanju zamisliti, pretpostaviti..

uzivajte...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs