banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 16:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Ruže
PostPoslato: 11 Nov 2010, 14:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Ej ljudi, jutros sam počeo uređivati dvorište, i odlučio da napravim cvijećnjak sa ružama :). Iskopao dosta rupa, pođubrio, i otišao da kupim ruže, kad one žene iz poljoprivredne apoteke kažu da se one sade u proljeće. Reko wtf?! Pa sve se radi, kopa, sadi, orezuje itd. u jesen. I aj da potvrdim to svoje, proguglam, i svi kažu da je jesen najoptimalniji period za sađenje ruža, mada, može i u proljeće. E pa moje pitanje je, gdje ima kupiti sadnica, jer ova telad neće uopšte da drže sad?

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 11 Nov 2010, 14:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ja sam svoje obrezala a neke bi najradije iscupala :oops: Jesi li pogledao u Obi-ju? Znam da su skuplji ali imaju svasta nesto.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 11 Nov 2010, 14:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
U svakom slučaju, ako sada nađeš sadnice ruža sa mladom klicom, u prvim hladnijim danima ih poklopi sa staklenom teglom ili plastičnom flašom (odrezanom na pola) da se mladi izdanci ne bi uništili od hladnoće.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 11 Nov 2010, 17:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
ma to ih ne zaštiti dobro od zime. Vidio sam dobar fazon, kako komšija zaštiti palmu. Nađe neki valjkasti predmet i stavi ga oko biljke, te natrpa talašku ili sitniju piljevinu, jer ona je dobar toplotni izolator, i umota providnom folijom. Time biljka dobija svjetlost, da se može hraniti, a dovoljno joj je toplo da prebrodi zimu. Ma hajd, sad i nije tolika hića za ružama, mada bi volio imati nešto tako lijepo u dvorištu. Imao sam od prije 15ak godina stare ruže, tj imam ih još, cvjetaju fino u sezoni, mada su bilo tako ružno raspoređene, ne znam koliko je bilo to oko frljavo kome se ta forma svidjela. Niti mogu proći kosilicom između, niti možeš pristupiti kojoj. Tako da, danas sam iskopao nove rupe, sa pravilnim rasporedom, povadio sve ruže, očistio korov, pa ću ih sutra saditi :).Ali hvala vam na savjetima! I ako nema ovakva tema, volio bih da se što više forumaša javljam, da dijeli svoja iskustva o vrstama koje imaju, načinu koji na koji ih održavaju, i slično.
Ajkulice, obija se uopšte nisam sjetio, ta ti je dobra! :)
Pozdrav!

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 11 Nov 2010, 17:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
ma to ih ne zaštiti dobro od zime. Vidio sam dobar fazon, kako komšija zaštiti palmu. Nađe neki valjkasti predmet i stavi ga oko biljke, te natrpa talašku ili sitniju piljevinu, jer ona je dobar toplotni izolator, i umota providnom folijom. Time biljka dobija svjetlost, da se može hraniti, a dovoljno joj je toplo da prebrodi zimu. Ma hajd, sad i nije tolika hića za ružama, mada bi volio imati nešto tako lijepo u dvorištu. Imao sam od prije 15ak godina stare ruže, tj imam ih još, cvjetaju fino u sezoni, mada su bilo tako ružno raspoređene, ne znam koliko je bilo to oko frljavo kome se ta forma svidjela. Niti mogu proći kosilicom između, niti možeš pristupiti kojoj. Tako da, danas sam iskopao nove rupe, sa pravilnim rasporedom, povadio sve ruže, očistio korov, pa ću ih sutra saditi :).Ali hvala vam na savjetima! I ako nema ovakva tema, volio bih da se što više forumaša javljam, da dijeli svoja iskustva o vrstama koje imaju, načinu koji na koji ih održavaju, i slično.
Ajkulice, obija se uopšte nisam sjetio, ta ti je dobra! :)
Pozdrav!

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 11 Nov 2010, 18:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9294
Nemoj pretjerati sa zasticivanjem, moze biti i previse pa da nema zraka. Moji su tako zeznuli smokvu, previse je utrpali pa nije prezivjela. Moja mama osisa ruze i poklopi teglom. Pitacu pa cu ti prenijeti detalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 12 Nov 2010, 09:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ovdje (na jugu) nije toliko hladno, mada mislim da nisu ni previše niske temperature tokom zime u BL (mislim da i nije velika razlika u temperaturama tokom zime).
Mandarine, limun se ovdje zaštićuju samo mrežom (kao mrežasti džak od krompira) i to je to. Ako ima mraza/inja on ostaje na mreži a ne direktno na lišću.
Palme su zasađene po čitavom gradu i ne zaštićuju se, jer nema potrebe.
Što se tiče smokava njima ne smeta zima, čak šta više, jednom prilikom smo se riješili štitastih vašaka sa debla smokve ledenom vodom u sred januara, poprskali smokvu i one su uginule, smokvi ništa nije bilo.

Ruže nismo nikad zaštićivali (jedino nove sadnice sa lastarima), jer čim prođe vegetacija one postaju "imune" na hladnoću.
Što se tiče već zasađenih ruža koje spominješ možda ih možeš lijepo oblikovati (na slovo V) tj. donje grane se obrezuju i ostavlja se jedna mladica a gornje iz krošnje se uvijek ostavljaju po dvije, tako da stablo nakon nekog vremena dobije lijep oblik, a i veći pristup samoj biljci (naravno, ovo za ruže penjačice ne važi).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 12 Nov 2010, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9294
Ma jeste hladnije, kako da ne. Nemoj da te tensa cuje. Bude i po -15 -16 nekad. Doduse kad bi vjerovao mojoj rodici iz Trebinja kad pocne kukati ispalo bi da je kod vas jos hladnije, ali navikli smo na njenu kuknjavu, hehe.
Smokvama ne smeta hladnoca kad porastu, ali kad su tek posadjene-mlade, malene, crknu preko zime pa iz korijena naraste nova na proljece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 12 Nov 2010, 12:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
:D Nekad pogledam temperature u vremenskoj prognozi i bude čak toplije u BL nego ovamo.
Ovdje zaista je rijetko kada minus, temperatura se zimi kreće uglavnom oko +5C - +10C, ali zato imamo vjetar. +5C bez vjetra i sa vjetrom se ne može uporediti. Šta god da obučeš vjetar probija, a da se pretrpaš garderobom ne ide jer bi se ispod svega toga oznojio + vjetar = ukočen vrat, ukočena leđa itd. :D

Evo šta zna vjetar učiniti: http://www.trebinjedanas.com/node/1032

Što se tiče smokava najbolje ih je (reznicama) saditi i kalemiti u rano proljeće, do jeseni i zime smokva ojača. Običnio se kalemi na divlju smokvu, jer je korijen divlje smokve izuzetno otporan. Takođe mandarine se kaleme na tibetanski trn, koji je u stanju da podnese veliki minus, tako da je bitno zaštititi samo krošnju.

Malo o cvijeću ponovo. U jesen cvjetaju hrizanteme i one su zaista praznik za oči. Često se na pijaci nađu biljke fino pikirane sa kupolom od cvjetova. Lako se iz saksije presađuju iako su u sezoni cvjetanja. Tokom proljeća i ljeta stablo izumire i nestaje a krajem ljeta i u jesen nova biljka izbija i pretvara se u galeriju boja. Ima ih raznih vrsta i oblika.

Ovakve "lopte" u ovom periodu gledam na pijaci.

Slika

Što se tiče ruža, sviđaju mi se i patuljaste ruže, koje u zimskom periodu krase dnevni boravak a ljeti se iznose vani.

Slika

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 08 Apr 2012, 15:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Zna li ko ima li gdje kupiti Red Berlin?

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Apr 2012, 09:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Šta ti bi sa onim ružama od prije dvije godine? :) Jesu preživjele? :D

Probaj u OBI-ju, mislim da svaki OBI-jev tržni ima isti asortiman.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 11 Jun 2012, 18:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Moja tema, a zalazim na nju svakih pola godine :D. Elem, opravdaću se tim da sam čekao da procvjetaju ruže. Sad su sve u punom cvatu, lijepe i mirisne. Preživile su te nove koje sam zasadio, ali nisu sve stare koje sam povadio i prepolovio im korijen. Najtužnije što nije žuta ruža preživjela, ona je najmirisnija bila. Srećom, jedna od ovih mladih koje sam kupio je žuta, pa je pomalo cvjetala ove godine i isto jako lijepo miriši. Ove jeseni planiram da ih ne podrezujem mnogo, želio bih da budu malo više, ove su još prilično niske. Sledeće godine bi trebale biti savršene.

A koja je fora da crvene i narandžaste čajevke ne mirišu? Samo roze i žute.

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 13 Jun 2012, 14:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Valjda hibridi, tj. ukrštanjem dobili boju pa se negdje usput izgubio i miris.

Moraš ih obrezivati ali im ne reži sredinu (srednje izdanke), samo oblikuj stablo.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 14 Jun 2012, 13:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Tako sam i planirao ;)

Elem, ima li gdje red berlin?

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Jan 2013, 20:20 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 25 Jan 2013, 00:59
Postovi: 6
Da li zna neko kojeg cvijeca ima najvise u petom mjesecu i koje je najjeftinije u to doba godine,tj.u petom mjesecu???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Jan 2013, 20:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
http://nafoku.de/flora/mai.htm

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Jan 2013, 20:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
sto se tice ruza...moj vam je savjet da ih ne obrezivate...








sasvim je dovoljno orezivanje

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Jan 2013, 20:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Sta je orezivanje :o

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Jan 2013, 20:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
ono sto ste vi mislili da je obrezivanje :)



obrezivanje je cirkumcizija ili sunecenje

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ruže
PostPoslato: 27 Jan 2013, 22:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
:lol: Svede se na isto pa kako god. :lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs