banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 12:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Okt 2009, 11:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Maj 2009, 10:00
Postovi: 375
U EU agrar je ''navodno'' u tolikom usponu, da se stvaraju velike rezerve, i problem je onda očuvati te rezerve pri čemu se javljaju materijalni izdaci npr. troškovi struje recimo hladnjače itd., tako da su oni odlučili radije stimulirati poljoprivrednike da ne siju godinu ili jedno vrijeme, čime su novac iz skladištenja preusmjerili u proizviodnju i korisno ''odmaranje zemljišta'' za samu zemlju.
Eto koliko je napredna poljoprivreda u EU - plačaju vam samo da ne sijete.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2009, 11:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
Zeo je napisao:
U EU agrar je ''navodno'' u tolikom usponu, da se stvaraju velike rezerve, i problem je onda očuvati te rezerve pri čemu se javljaju materijalni izdaci npr. troškovi struje recimo hladnjače itd., tako da su oni odlučili radije stimulirati poljoprivrednike da ne siju godinu ili jedno vrijeme, čime su novac iz skladištenja preusmjerili u proizviodnju i korisno ''odmaranje zemljišta'' za samu zemlju.
Eto koliko je napredna poljoprivreda u EU - plačaju vam samo da ne sijete.

a smanjenje uvoza?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2009, 17:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Maj 2009, 10:00
Postovi: 375
joj druže mučiš me,
ja sam sa tim završio još malo i 10g, slabo razmišljam o tom, a pročitao sam pred ispit 3 knjige i to debele iz argarne ekonomije,
koliko mi je poznato farmeri u EU primaju ili su primali itekakve podsticaje, dakle domaća proizvodnja je zaštićena, ako neko hoće da uvozi postoje barijere, tarife ili kvote kako već,
...stvarno o uvozu da pričam postao sam zbunjen, sad ovisno o tome valjda ima li banana ili ne odnosno pšenice, to se i odlučuje što će se uvoziti.
Kod nas je praksa da pored domaće robe koje ima , uvozi se strana jeftinija, dakle nema zaštite, ljudi gube, pojedinci na dobitku, a država u padu,
EU očito ne dozvoljava uvoz robe koju ima, dakle štiti domaće, mislim da roba koja se uvozi će biti skuplja od domaće te je ljudi kao skuplju neće uzimati, a zaradu će imati EU, a strani poduzetnik će uzeti minimalnu dogovorenu cijenu uvoza, to je npr. uvozim ja mlijekom za 0,25E, a država da cijenu npr.Dubičkog mlijeka u Austriji od recimo 2E, dakle u budžet (ukoliko se ja razumijem) EU odlazi zarada od 1,75E, i tako EU profitira i raste i jača, ili jačaju političari samo, ili dijele zaradu?
Valjda je tako, ne znam drugačije, tko zna neka izloži...

Smanjenje uvoza - očito je da su niske uvozne cijene, te da se slabo tko odlučuje uvoziti u EU, ako baš ne mora,a roba ne smje propasti.

Zasigurno da EU ne uvozi onda pšenicu, ako je ima dovoljno, to je logično, ovisno od robe, banane mora uvoziti, ali ne i pšenicu.

Sad je moguće da EU te zalihe, ili dio njih proda npr. u J.Ameriku po nižoj cijeni nego što li je to na tržištu (u prodavnici) u EU.

Ne mogu zasad više o tome mozgati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2010, 09:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11346
Lokacija: PL / BL
Nisam ekonomista ali mogu da objasnim "lopatologijom" - EU ne dozvoljava destabilizaciju trzista. Ukratko - ni jedna clanica ne moze da proizvodi odredjeno dobro (ulje, secer, jabuke, aluminijum, nebitno...) u vecoj kolicini nego sto odredjuju zakoni EU. Na taj nacin se stiti proizvodnja svih clanica i ukida mogucnost stvaranja vjestackih cijena.
Rezultati - dajem za primjer PL jer sam tu vec dovoljno dugo - poskupilo ulje i secer jer su morali da zatvore dobar dio fabrika (bilo ih previse). Vecina rudnika je takodje zatvorena jer bi kopali vise uglja nego pola EU zajedno. Jbg...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2010, 09:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
mirdza je napisao:
Ukratko - ni jedna clanica ne moze da proizvodi odredjeno dobro (ulje, secer, jabuke, aluminijum, nebitno...) u vecoj kolicini nego sto odredjuju zakoni EU. Na taj nacin se stiti proizvodnja svih clanica i ukida mogucnost stvaranja vjestackih cijena.

Tačno.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2010, 10:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Rekoh davno, teski socijalizam :lol:






Nemam nista protiv!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs