banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 01:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Sep 2008, 10:46 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2006, 18:18
Postovi: 89
Lokacija: Banjaluka
U raspravi na nekoj drugoj temi (ovog foruma) sam slucajno spomenuo fly fishing. Na prvu sam naletio na kolegu koji se bavi ovim sportom.

Dakle, interesuje me da li ima jos kolega koji se bave ovim divnim sportom i uopste ima li neko iskustva sa ovim vidom ribolova?

Za one koji ne znaju o cemu je rijec (http://en.wikipedia.org/wiki/Fly_fishing), fly fishing je vid ribolova na mušicu uz pomoć štapa (kod nas poznatiji kao mahač) tradicionalnom metodom. Dakle, koristi se šnjura (fly line) koja ima svoju težinu i kojom se vrši zabačaj. Lovi se imitacijama mušica (http://www.danica.com/flytier/) koje se vezuju na podvez. Inace ovaj sport je jako popularan u americi i evropi.
http://www.youtube.com/watch?v=qWCijyz6d0U

Mušičari su pravi ljubitelji prirode i u njihovim redovima je najviše pristalica C&R (uhvati i pusti) pokreta. Svi su prvenstveno ljubitelji i cuvari prirode, zagriženi ribolovci.
Naše vode (prvenstveno salamonidne) su još uvjek relativno čiste i očuvane, ali ako se nastavi ovako (zagadjenje kojekakvim biološkim i nebiološkim otpadom, elektrane itd.) nećemo još dugo uživati u našoj prirodi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2008, 11:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2002, 08:41
Postovi: 1585
Lokacija: Banjaluka
Uvjek me je ovo privlacilo, ali nikad nisam zbavio opremu... Najblize sto sam prisao tome je sa obicnim stapom i onim posebnim plovkom sto citav pluta, i jos se nakaci 3,4 musice... Hvatao sam pastrmke sa tim... Ali nije to to kao sa pravim mahacem, to je umjetnost... Znas li koliko dodje mahac, sa masinicom, kanapom i svim ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2008, 13:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2006, 18:18
Postovi: 89
Lokacija: Banjaluka
Pazi,

Sve zavisi sta hoces i koliko para imas (kao i sve ostalo).

Za nase uslove jeste malo skup sport, ali kada nabavis osnovno, nije tako strasno. Kod nas imas mahace od 70-80KM pa nadalje, kolce je od 30-40KM pa nadalje, a snjura 40-ak KM (mada sam misljenja da za snjuru i pocetnik treba da izdvoji nesto vise novca jer je kvalitet tu najbitniji). Muhe su u prodaji po 1,5KM. Par podveza i spreman si za vodu.

Ako imas novca profi stapovi su oko 600-700$ i vise (dozivotna garancija i razna cuda), kolca takodjer oko 400-500$, snjure po 100$ i vise. Sport je otisao daleko, najjaci proizvodjaci opreme imaju stvarno razna cuda (od stapova, muha opreme, do odjece itd) Mozes pogledati cifre i kompletnu ponudu ovih stvari na jednom od vodecih americkih proizvodjaca kompletne opreme za ovaj sport, orvis ( http://www.orvis.com/store/shop.aspx?di ... 446&bhcp=1 )

Nisu skupi stapovi neophodni. Ako nadjes nesto sto ti se svidi, reci sta i rado cu ti pomoci u izboru.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2008, 14:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2002, 08:41
Postovi: 1585
Lokacija: Banjaluka
Pa nisu se nesto cijene promjenile od kad sam ja zadnji put gledao... Bez nekih 200km nema nista... Za sad nemam li love ni vremena da se ponovo pocnem time baviti, al mi je to uvjek u planu kad sredim zivot, nema nicega ljepseg od prirode i ponosa nakon dobrog ulova :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Dec 2008, 11:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
gimli idemo u ribolov posle ng, samo da skinem paucinu sa stapova i zapicimo na neko jezero :D


obozavam pecati a nisam ove godine mozda jednom, nesto vise gotivim jezero...opusteno...

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Dec 2008, 14:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2002, 20:07
Postovi: 1149
Lokacija: BL
Ribolov je extra, ali zahtijeva dosta vremena i para. Meni stapovi vec godinu dana stoje, skupljaju prasinu, jednostavno nemam vremena...
Ali najgore je kad odes negdje sa ekipom, izvadis stapove, zabacis i shvatis da si zaboravio najvaznije. PIVO :lol:

_________________
*/

?>


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Dec 2008, 18:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2002, 08:41
Postovi: 1585
Lokacija: Banjaluka
I koju kobaju, za nabosti na stap, i okrenuti na logorskoj vatri XD


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs