banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Okt 2012, 10:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 22:30
Postovi: 728
Lokacija: Sarajevo
http://blog.dnevnik.hr/toco1980foto/201 ... adiva.html

_________________
Ovako...planiram postati dobar fotograf tamo negdje u 97-oj godini zivota! A onda je zivot preda mnom!
Eh da, I love Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 16:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 251
Kod nas u RS zakon nije takav čak čini mi se malo oštriji nego u FBiH.

http://www.mup.vladars.net/zakoni/rs_la ... .03%29.pdf

Neovlašćeno fotografisanje
član 175.
(1) Ko neovlašćeno sačini fotografski, filmski
ili drugi snimak nekog lica ili njegovih prostorija bez
njegove saglasnosti
, povređujući time osjetno njegovu
privatnost, ili ko takav snimak preda ili pokazuje
trećem licu ili mu na neki drugi način omogući da se s
njim upozna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne
godine.
(2) Ako djelo iz stava 1. ovog člana učini službeno
lice zloupotrebom službenog položaja ili ovlašćenja,
kazniće se zatvorom do tri godine.


Ja bih to ovako protumačio: u suštini zabranjeno je fotografisati osobe bez njihovog pristanka(bez obzira da li je javna površina ili ne) zato što ta osoba može reći da si povrijedio njenu privatnost i tu se sva priča završava. Takođe ako staneš na javnu površinu i fotkaš npr. banku takođe kršiš zakon ako te prijave naravno (a vjerovatno hoće). U zemljama EU to je dozvoljeno dok god si na javnoj površini imaš pravo da fotografišeš skoro sve, čak i policiju sve dok ih ne ometaš u vršenju dužnosti ...

Ako neko ima druge informacije-tumačenja neka slobodno podijeli ...



p.s.
Evo jedan zanimljiv video koji su sačinili fotgrafi iz Londona a bavi se ovom problematikom ...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FJH9F7Hcluo[/youtube]


Poslednji put menjao Psychonaut dana 28 Okt 2012, 16:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 16:17 
Kada bih ja snimio policajca kako prima mito (na ulici npr.) time bih povrijedio njegovu privatnost?


Vrh
  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 16:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 251
Haha. Ne znam to stvarno da li je kod nas dozvoljeno fotografisati službena lica. Volio bih čuti ako neko zna nešto o tome ... U "kulturnijim" zemljama to se čak i podstiče upravo zato što oni rade za narod i narod ih ima pravo kontrolisati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 16:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 22:30
Postovi: 728
Lokacija: Sarajevo
hmmmm, u sustini-ko ne zeli da se fotografise-neka ne izlazi uopste iz kuće!!!Valja li ova? :wink: Problem kod nas (malo izrazenije kod nas nego u ostalim zemljama!), je ta neka paranoja, prije rata su bile lafo neke vojne tajne(eto...vidjeli smo kako smo uspjeli sacuvati vojne tajne...!? :) :) ), a poslije rata je neka paranoja od previse stranih objekata koje su bukvalno napravljene na svakih 200-300 m! U Sarajevu su me bas dosta legitimisali, fazon je što i ne fotografisem neke osobe(gluho bilo!), nego fotografisem neku staru arhitekturu, ali opet avaj! I to je izgleda zabranjeno? Medjutim posto sam se prekalio u inat fotografa, samo im kazem da slobodnu pozovu policiju....pa neka zovu...!Znam da mi ne mogu zahtjevati da izbrisem memorijsku karticu jer ih upozorim da ce morati platiti štetu od 10000 KM! Toliko sam procijenio moj materijal na memorijskoj kartici, pa nek izvole! :roll:

_________________
Ovako...planiram postati dobar fotograf tamo negdje u 97-oj godini zivota! A onda je zivot preda mnom!
Eh da, I love Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 17:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Tamo gdje naidjem na saobracajni znak, zabranjeno fotografisanje, ja to namjerno uslikam, ali nikada ne bih nekoga koga ne poznajem slikao po sred lica, jer smatram to nekulturom.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 17:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 251
Filozofe u tom slučaju bi se ulična/urbana fotografija mogla takođe nazvati nekulturnom. Mnoge fotografije sa ulice nastaju bez pitanja: "Da li mogu da vas fotografišem?". Kada si na javnom prostoru gdje je mnogo ljudi to je malo nezgodno za definisati. Naravno da je nekulturno unijeti se nekom u lice na pola metra i fotografisati ga, to je već povreda ličnog prostora ... međutim za te ulične fotgrafije se ionako ne koristi takav pristup, obično su u upotrebi 85mm i duži objektivi ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 17:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 22:30
Postovi: 728
Lokacija: Sarajevo
Psychonaut je napisao:
Filozofe u tom slučaju bi se ulična/urbana fotografija mogla takođe nazvati nekulturnom. Mnoge fotografije sa ulice nastaju bez pitanja: "Da li mogu da vas fotografišem?". Kada si na javnom prostoru gdje je mnogo ljudi to je malo nezgodno za definisati. Naravno da je nekulturno unijeti se nekom u lice na pola metra i fotografisati ga, to je već povreda ličnog prostora ... međutim za te ulične fotgrafije se ionako ne koristi takav pristup, obično su u upotrebi 85mm i duži objektivi ...

Potpisujem!
Osim toga, kako bi se onda definisali fotoreporteri, kad moraju fotografisati na ulici pojedinacno ljude ili grupno, e sad...zamislite da na svako fotografisanje donose papir da potpisete.....ma slikajte slobodno-ne mogu vam nista!!!!

_________________
Ovako...planiram postati dobar fotograf tamo negdje u 97-oj godini zivota! A onda je zivot preda mnom!
Eh da, I love Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 21:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2006, 21:14
Postovi: 104
Meni je prosle godine dosao u posjetu prijatelj koji radi kao foto-repotrer za cro agenciju PIXSELL i dok smo setali gradom ja sam morao svratiti do porodicnog dr u zgradi poliklinike samo da nesto uzmem, par minuta. On je imao vidljiv foto aparat preko ramena i ostao je ispred da me saceka.
Kad sam izasao van njega su legtimisali dvojica iz SIPE koji rade na obezbjedjenju americkog konzulata iako on nista nije slikao, vidjeli su aparat i odmah dotrcali legtimisali i zapisali podatke.

Opet slikao sam ona dva kipa ispred palate predsjednika, prije toga upitao onog u uniformi smijem li, on odobrio i napravio sam jedno 50-tak snimaka


Sto se zakona tice razlicit je zakon u federaciji (dozvoljeno slikanje svega sa javne povrsine) u odnosu na ovaj nas (povreda privatnosti), dakle ako u parku slikas dvoje kako se ljube (ili nesto vise), u federaciji je to sasvim legalno, ovdje ima elemenata krivicnog-prekrsajnog dijela (ne razumijem se u te formulacije)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 21:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
filozof sa vrbasa je napisao:
Tamo gdje naidjem na saobracajni znak, zabranjeno fotografisanje, ja to namjerno uslikam, ali nikada ne bih nekoga koga ne poznajem slikao po sred lica, jer smatram to nekulturom.


Pa nije zabranjeno slikati znak :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 21:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Moja slika je jednom izašla u glasu srpske sa nekim tekstom nevezanim za mene. Uslikali me na zidu kastela, bože sačuvaj. Nije mi ni padalo na pamet da ih nešto tužim jer kontam da je svako ko je na javnoj površini i otvorenom prostoru samim tim javna ličnost.

Par godina poslije toga jedan drug je jednu našu sliku iskoristio u emisiji na RTRS-u. I kad sam mu rekao da ću ga tužiti jer držim pivo na slici i ispadam alkoholičar i seljak rekao je da nemam prava jer nas je više na toj slici i to nije privatna fotografija. Čak mi je poslao neke papire od RTRS-a u kojima se oni ograđuju od svega toga i u suštini je nemoguća situacija u kojoj se ti možeš žaliti.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 21:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ja sam jednom izasao na naslovnoj u Blicu i bilo mi je milo. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Okt 2012, 21:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
I da, jednom je neko snimio policajca kako uzima mito i hvalio se sa tim pa je on platio kaznu, a policajac prošao (najvjerovatnije) nekažnjeno.
Isto je prije par godina bio slučaj da je neko uslikao policajca na dužnosti u nekoj kafani ili klubu, objavio tu sliku na fb i za to sve dobio kaznu.

Ja bih mu rekao, ja ću vas uslikati i poslati prvim novinama na koje naletim. Tu ti ne mogu ništa.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2016, 18:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2013, 22:19
Postovi: 334
Lokacija: na okuci
Da li he dozvoljeno fotografisati u muzejima i galerijama, kod nas prije svega, u drugim državama je vjerovatno drugačiji zakon?

_________________
Све док Врбас Бањалуком тече...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2016, 19:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Дозвољено је ако није изричито забрањено. :) Ево рецимо у музеју Николе Тесле нико не прави питање. У Верони, у "Јулијиној кући" је дозвољено фотографисање без употребе блица. У "Дуждевој палати" у Венецији је забрањено фотогрфисање. Итд...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2016, 21:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ugledah temu pa mi na pamet pade Vaskovićeva objava fotografija bečkog stana krivovilice Špirića.Po ovom zakonu o fotografisanju on može tužiti i dobiti na sudu Vaskovića..........pod uslovom da je stan njegov :D
Znam da od toga nema ništa ali ono....hipotetički :wink:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2016, 22:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Prvo, ko zna ciji je stan.
Drugo, sta znaci bosanski zakon u Austriji?
Trece, sta ti je zensko :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2016, 22:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Jbg,ovajTNS poklapa poklopljeno,soli posoljeno.........

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Poslednji put menjao Čiča iz Rogače dana 19 Feb 2016, 22:20, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2016, 22:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Uvijek dodam malo Vegete u supu. Volim kad je taze :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2016, 00:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
shakal je napisao:
Ja sam jednom izasao na naslovnoj u Blicu i bilo mi je milo. :D


I ja sam izašao u Nezavisnim kad je bio protest protiv nezavisnosti Kosova, ali još mi je draže što se na zvaničnoj stranici grada Banjaluka, kad se govori o mladima nalazi moja slika.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs