banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 11:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Mar 2011, 19:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2010, 14:25
Postovi: 329
Bio sam dokon pa sam u ruke uzeo štivo zanimnjivog naslova "Blago Cara Radovana"
uopšte nisam znao o čemu "knjiga govori"
došao sam do devete glave i našao zanimnjiv tekst...kako jedan od najvećih srpskih pisaca doživljava ženu:

http://sr.wikisource.org/sr-el/Благо_цара_Радована:_О_жени_(Глава_9)

Šta mislite o ovom stavu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 19:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Citiraj:
Ништа не упропасти љубав колико човекова претерана доброта. Да вас жена воли женски, морате с њом поступати мушки.


Apsolutno tacno u 99% slucajeva.

Citiraj:
Никад не би требало потпуно усрећити жену, која је свагда дете или дивљак, јер хоће да се преједе и препије, и да поразбија сама своје играчке.


Naravno, mogu samo da ponovim isto

Citiraj:
Човек заљубљен одмах мисли како своју срећу да подели, а жена мисли како да своју срећу удвостручи.


Mozda bi bilo jednostavnije da sam sav tekst kopirao :). Sta reci, osim da je veoma dobro sroceno i napisano. Ipak se nadam da nisu sve zene ovakve :lol: :lol: :lol:

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 19:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Feb 2008, 02:17
Postovi: 826
Blago cara Radovana mi je odlicna knjiga. Mislim da ima mnogo istine u njoj. Ovo je jedan primer samo, ima tu dosta aspekata u kojima on opisuje zenu, npr. u pogledu vere. I ostali delovi knjige su isto jako zanimljivi, O prijateljstvu ili O sreci npr.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 19:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2010, 14:25
Postovi: 329
Ja se u potpunosti slažem sa gore navedenim tekstom samo u malo blažem obliku (čovjek ne treba da bude tiranin)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ja sam prije jedno petnaestak godina naletio na ovo od ducica i odmah zakljucio da on nije konj da je on nilski konj teska kategorija toliko bljuvotina na jednom mjestu nema ni na forumima.

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
chils je napisao:
ja sam prije jedno petnaestak godina naletio na ovo od ducica i odmah zakljucio da on nije konj da je on nilski konj teska kategorija toliko bljuvotina na jednom mjestu nema ni na forumima.

Amin!

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Feb 2008, 02:17
Postovi: 826
Ja ne vidim na osnovu cega to zakljucujete. Mozda bi trebalo malo pazljivije procitati ovu knjigu, i to u celosti. A ko je malo vise upoznat i sa ostalim Ducicevim delima ce bolje shvatiti kako da tumaci ovo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Dučića sam baš voljela dok sam čitala samo njegovu poeziju. Ali kad sam došla do njegovog štiva o ženama, dođe mi muka, momentalno. Oko većine drugih stvari o kojima je pisao u "Blagu cara Radovana" je, uglavnom, u pravu (bar iz mogu ugla posmatranja) ali sa ženom je baš zas**o. Toliko šovinizma i gorčine... Pogotovo razočara ako čitate njegovu poeziju prije proze. Sam sebe pobija u svojim mišljenjima...

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Nisam procitao knjigu, samo ovaj dio i svidja mi se. Ne zato sto omalovazava zenski rod (mada mi se cini da to ovaj dio teksta ne radi) , nego jednostavno zato sto je to istina. Naravno svako od nas je razlicit i razlicito tumaci ovo.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2010, 14:25
Postovi: 329
Prozu je pisao mozgom a poeziju srcem...nema tu pobijanja samog sebe...

Ja znam da su alkohol i promiskuitet loši po zdravlje ali ih ipak upražnjavam...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Phoenix je napisao:
Toliko šovinizma i gorčine...


Mozda je covjek pisao tako jer je bio povredjen od strane neke osobe. Mozda bas nju opisuje, a i mnoge slicne njoj. Cast izuzecima.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Šta je on onda ako je prozu pisao mozgom, istoričar??? Kako neko može biti umjetnik ako svoje djelo piše samo glavom, bez duše, bez srca, bez osjećaja? Ne može, može biti samo kritičar ili istoričar ili nešto slično.

Sneva čovjek o ženi većoj no sve žene, nečemu što ne može da bude, a ovamo o stvarnim ženama piše veoma nepohvalno. Ma daj molim te! K'o da je čitav život imao tlinest godina...

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ako se ne varam, on je imao duži odnos ljubavne korespondencije sa jednom ženom iz naših krajeva (Semberije?), ko zna kroz šta su sve prolazili, ljubav putem pisama je vjerovatno znala biti frustrirajuća, to pisanje mi liči više na povređenog mužjaka ( imam tu knjigu ovdje)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 19 Mar 2011, 20:44, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2010, 14:25
Postovi: 329
žene ](*,)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Hristov je napisao:
to pisanje mi liči više na povređenog mužjaka


Vrlo vjerovatno, ali tu ima i mnogo istine. Vise nego sto ce i jedna zena, djevojka sa foruma da prizna ( i svi oni koji se osjecaju tako :lol: ).

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Ovaj tekst ne omalovažava žene samo je realan, u većini slučajeva je i danas tako.

"Žena ima više nežnosti, a čovek ima više dobrote; žena je velikodušna, a čovek je plemenit. Žena oprašta, ali ne zaboravlja, čovek zaboravi i kad ne oprosti."

"Žena se zaljubi u čoveka dok ga sluša, čovek u ženu dok je gleda."

"Veliki čovjek svaki proces srca podigne neizbježno do procesa uma; i tako filtrirajući kroz mozak stvari sna i mašte, one postanu bezlične ili čak sasvim izblijede. Postoji ludilo ljubavi, a ne postoji mudrost ljubavi. Zato su ljubavi velikih ljudi pune protivrječnosti, kobnog i smiješnog. Obični ljudi za takve ljubavi ne znaju niti prave ljubavne nesreće doživljavaju."

"Brak se najčešće sastoji od jednog lažova i jednog nasilnika."

"Žena dobro zna da je slaba samo kad voli."

"Ja pamet muškarca računam po onome što kaže, a pamet žene po onom što ne kaže."

Citiraj:
U jesen 1893. godine na balu u tek sagrađenom hotelu „Drina“ maldi i ambiciozni učitelj Dučić susreće tek svršenu učenicu Trgovačke škole Magdalenu Nikolić. S njom se tajno verio 5. novembra 1893. godine, a njihova prepiska će se nastaviti i nakon Dučićevog odlaska iz Bijeljine i prelaska u Mostar na učiteljovanje od 1895. do 1899. godine. Jedan deo te korespodencije je sačuvan, kao i pismo koje je Dučićev prijatelj i pesnik Aleksa Šantić uputio Magdaleni 6. aprila 1901. godine moleći je da pomogne u prikupljanju pretplate za svoje „Pesme“. Ljiljana Lukić, profesor u penziji, čuva u ličnom vlasništvu prepisku između Dučića i Magdalene.

Profesorica Lukić navodi da je Dučić kratko stanovao u kući Magdalene Nikolić koja je stanovala sa sestrom. Posle raskida sa Dučićem Magdalena se zarekla da nikada više neće izaći iz kuće. „Kao kakva romaneska heroina živela je od uspomena i jedine srećne trenutke nalazila je u čitanju pisama i pesama čoveka koga je volela“, zaključuje profesorica Lukić. Dučićeva tajna verenica u amanet je ostavila da joj nakon smrti na spomenik uklešu sledeće reči, koje i dan danas stoje uklesane na bijeljinskom groblju: „Maga Nikolić-Živanović, 1874-1957, sama pesnik i pesnika Jove Dučića prvo nadahnuće“.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Moracu da zbavim ovu knjigu, svidjaju mi se i ovi citati :)

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 20:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
"Žena je po prirodi stvorenje zlo, sujetno i bolesno." <--- Direktan Dučićev citat, iz 9. glave o ženama iz Blaga.

Zapitajte se da li je vaša mama, sestra, ćerka zla, bolesna i sujetna i ko normalan može cijeli ljudski rod ili čak njegovu većinu (da, na svijetu ima više žena nego muškaraca) da generalizuje kao takvu? Ko mu daje pravo?

I da, vjerovatno da jeste bio povrijeđen, gvranpero. Ali da li je on nekoga povrijedio? Neko poput njega, koji je potekao iz ničega, a poslije bio konzul u inostranstvu, na visokom položaju, bogat, moćan i lijep (postoje dokazi, slike, pisma, opisi drugih ljudi iz tog perioda da je bio veoma lijep i šarmantan muškarac). On je za mene tipični predstavnik šoviniste i ženomrzca. Lijep sam, bogat sam, moćan sam i žene ima da mi se klanjaju.

"Čovjek vlada ženom samo kad vlada sobom..." Ko si bre ti da vladaš nekim??? "Da vas žena voli ženski, morate s njom postupati muški. Treba biti tiranin, ali dobar..." I ovo su riječi jednog umjetnika, pjesnika, mislioca... Ma daj, molim te. Ovo je tipično razmišljanje jednog neandertalca, što je on očigledno i bio, bez obzira na sav glanc i obrazovanje koje je dobio.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 21:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Možda treba malo šire gledati na njegove riječi, ne samo bukvalno. U zavisnosti od vaspitanja, načina života, životnog iskustva različito tumačimo ove citate. Evo još jedan interesantan:

"Lepa je svaka žena osim one koja misli da to nije, i one koja misli da jeste." :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Mar 2011, 21:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
BMary je napisao:
Možda treba malo šire gledati na njegove riječi, ne samo bukvalno. U zavisnosti od vaspitanja, načina života, životnog iskustva različito tumačimo ove citate. Evo još jedan interesantan:

"Lepa je svaka žena osim one koja misli da to nije, i one koja misli da jeste." :D


Što će reći da njemu nije lijepa nijedna, kad malo razmisliš...

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Poslednji put menjao Phoenix dana 19 Mar 2011, 21:07, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs