banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 15:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 188 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća

Da li bi ušli u vezu sa osobom koja ima invaliditet
Da 33%  33%  [ 17 ]
Ne 23%  23%  [ 12 ]
Ne znam 44%  44%  [ 23 ]
Ukupno glasova : 52
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
Nov sam na ovom forumu i zaista ne znam da li je ovakva tema možda već postavljana. Pretpostavljam da ljudi baš ne vole i ne žele razmišljati na ovu temu, ali eto zanima me šta mislite o tome, da li ste imali takvih iskustava i kako bi reagovali? Dakle, da li bi dopustili mogucnost da se zaljubite i udjete u emotivnu i intimnu vezu sa osobom koja ima telesni invaliditet(npr u kolicima, sa stakom, slepa...itd) a da je pritom sasvim psihicki, umno i intelektualno zdrava. Dakle da naglasim: pitanje je da li bi ste usli u takvu vezu. I dodacu jos ovo: osoba sam sa invaliditetom, pa me zanima kako ljudi na nekom forumu razmisljaju(i da li razmisljaju) na ovu temu. Voleo bih otvorene, iskrene odgovore, obrazlozenja, diskusiju. Hvala


Poslednji put menjao Rocky79 dana 20 Nov 2010, 12:04, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Imao sam prilike da prije par godina vidim lijepu djevojku u invalidskim kolicima, postoji ono što sam tada osjetio i ono što sam pomislio. Osjetio sam da mi je srce zagrialo kada sam je vidio, ali mozak mi je pričao drugu priču.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Zavisi od vrste invaliditeta. Sa nekim ko je u kolicima ne bih. Bez noge ili ruke ili oka.. ne bi mi smetalo.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
U principu osobe s invaliditetom namjerno i iz sasvim razumljivih razloga odbijaju svaki romantični kontakt s bilo kim.
S druge strane, osoba koja ima supružnika invalida dužna je do kraja života biti s njim i ne razočarati ga.

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:28 
Zasto ne u kolicima? :(

Mozda zbog previse obaveza prema toj osobi ili nesto drugo?

Ja nemam predrasuda prema tim stvarima, ljubav ne bira...


Vrh
  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
Halpert je napisao:
U principu osobe s invaliditetom namjerno i iz sasvim razumljivih razloga odbijaju svaki romantični kontakt s bilo kim.
S druge strane, osoba koja ima supružnika invalida dužna je do kraja života biti s njim i ne razočarati ga.




Ima istine, ali to je na neki nacin dvosmerna reakcija. Ja recimo, ne odbijam i nikad nisam odbijao romanticne kontakte, cak sta vise najcesce sam prilazio i prilazim, ali uglavnom bez nekih uspeha. Najcesce ide ono kalsicno: "jao ti si zaista ok momak, divna osoba, bas si simpatican(neke kazu i sladak) ali.." Mslim, razumem ja da ljudima nije jednostavno da se opuste ili da dopuste mogucnost zaljubljivanja, ulazak u vezu sa nekim ko ima fizicka ogranicenja, ali cesto se pitam da li bas uvek mora da bude tako. Jer npr za sebe mogu reci da se zaista trudim da moja fizicka ogranicenja sto manje uticu na svakodnevni zivot, trudim se biti u najvecoj meri biti samostalan, zavrsih fakultet, magistrirah, imam i posao. Dakle, svakodnevni zivot tece i pored invaliditeta(koji imam od rodjenja) ali kada su u pitanju veze, tu i pored sveg truda nekako slabo. Generalno gledano, cini mi se da osobe bez invalidieta najcesce imaju predrasudu, strah, odbojnost uci u vezu a druge osobe sa invaliditetom takodje ne rado ulaze u veze. Mislim nije da sad nesto "ocajavam" nego me cisto zanima da l je to bas toliki problem. Mada, izgleda da jeste. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
tensSa je napisao:
Zasto ne u kolicima? :(

Mozda zbog previse obaveza prema toj osobi ili nesto drugo?

Ja nemam predrasuda prema tim stvarima, ljubav ne bira...




lepo je sto nemas predrasude. ;) Ali isto tako treba razumeti i one koji imaju. Jer recimo lako je meni sa invaliditetom da pametujem, ja invaliditet imam ceo zivot, pa sam navikao na sebe. Tako da ja sebi delujem sasvim normalno. Ali verovatno, dosta ljudi bez invaliditeta to dozivljava kao problematicno i odbojno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:54 
Koji invaliditet imas?

Nije isto biti u kolicima i imati ostecen vid...


Vrh
  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 20:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
tensSa je napisao:
Koji invaliditet imas?

Nije isto biti u kolicima i imati ostecen vid...




Imam jedan oblik cerebralne paralize, diplegia spastica. Ostecen, nepravilan i otezan hod. Nisam u kolicima, pokretan sam, koristim staku kao pomagalo pri hodu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 21:28 
Danas sam vidjeo dijete u kolicima u trznom centru, lice mu okrenuto, nije mi bilo svejedno...jako tuzno vidjeti tako nesto... :(

I sam sam invalid na neki nacin, ali nemam problema sa tim...


Vrh
  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 21:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
tensSa je napisao:
Danas sam vidjeo dijete u kolicima u trznom centru, lice mu okrenuto, nije mi bilo svejedno...jako tuzno vidjeti tako nesto... :(

I sam sam invalid na neki nacin, ali nemam problema sa tim...

TensSa,moj i tvoj "invaliditet"ne mozes porediti sa nekim ko je u kolicima ili ima neku tezu tjelesnu manu...ja sam bila kratko u vezi sa momkom koji je u ratu izgubio stopalo,on se sa tim jako tesko nosi i pun je kompleksa ali isto tako imam druga koji hoda na stakama jer ima neko oboljenje kostiju,zavrsio je fakultet,non stop je u gradu,izlazi,druzi se ,radi a nisam ga nikad vidjela neraspolozenog niti bilo cim pokazuje da je "drugaciji"

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 22:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
Sto se tice price o kompleksima, ne bih sad mogao da kazem u ime svih invalida generalno, jer svako se na razlicit nacin suocava sa sopstvenim invaliditetom. Mogu reci za sebe da mislim da nemam kompleks, jer ja sebe dozivljavam kao normalnu osobu. A samim tim sto sam pokusavao i pokusavam ostvariti neku stabilniju trajniju emotivnu vezu mislim da ukazuje na to da se uspesno suocavavam sa cinjenicom da imam invaliditet. E sad, to sto neko sebe dozivljava normalno, uopste ne znaci da i okolina tako dozivljava. Cesto ljudi kazu: "kako sebe dozivljavas, tako ce i drugi". Nije to bas tako. Mislim ja stvarno imam i poznanike i prijatelje i drustvo i kolege, izlazim, sve to stoji. Ali ostaje ono sto je cinjenica, do sada uglavnom ni jedna zenska osoba se nije bas usudila uci u neku ozbiljniju vezu. Cak ni one koje su sve pozitivno rekle o meni. Prema tome, mogu ja sebe da dozivljavam pozitivno bez kompleksa, al to malo ima efekta. Mislim, znam da se i kod zdravih ljudi tesko danas ostvaruje veza. pa je mnogim ljudima cudno kada neko ko ima vidljiv telesni invaliditet, fizicka ogranicenja iskaze zainteresovanost za suprotni pol, zelju da ima vezu. Mislim, ljudi ce najcesce iz pristojnosti pruziti podrsku, ali cudjenje(kod mnogi i neverica) se primeti. Ps: pomenula si tog druga na stakama, pa me zanima sta on kaze, kako mu ide u ljubavnom zivotu? Jer, sve zavisi, to sto ga nikad nisi videla neraspolozenog, uopste ne znaci da ga mozda ne muce iste dileme. Ja recimo u svakodnevnom zivotu pred poznanicima, prijateljima i uopste pred drugim ljudima ne pricam o ovome(jer bi to ljude mozda smorilo i poceli bi da se sklanjaju), ali u sebi razmisljam. Jer ipak kao i svakog ljudskog bica, u nekim godinama(vec poprilicno zrelim) pozeli se prava ljubav, prava veza, mozda i porodica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 01:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Rocky79 je napisao:
Prema tome, mogu ja sebe da dozivljavam pozitivno bez kompleksa, al to malo ima efekta. Mislim, znam da se i kod zdravih ljudi tesko danas ostvaruje veza. pa je mnogim ljudima cudno kada neko ko ima vidljiv telesni invaliditet, fizicka ogranicenja iskaze zainteresovanost za suprotni pol, zelju da ima vezu.


Ti se jedna vrlo realna osoba i ne klnoi duhom.

Jedan od najvećih umova svijeta i čovjeku kome se ja divim, Stiven Hoking je imao dva braka i troje djece, a već je bio ozbiljno bolestan i paralizovan.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 03:09 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
filozof sa vrbasa je napisao:
Rocky79 je napisao:
Prema tome, mogu ja sebe da dozivljavam pozitivno bez kompleksa, al to malo ima efekta. Mislim, znam da se i kod zdravih ljudi tesko danas ostvaruje veza. pa je mnogim ljudima cudno kada neko ko ima vidljiv telesni invaliditet, fizicka ogranicenja iskaze zainteresovanost za suprotni pol, zelju da ima vezu.


Ti se jedna vrlo realna osoba i ne klnoi duhom.

Jedan od najvećih umova svijeta i čovjeku kome se ja divim, Stiven Hoking je imao dva braka i troje djece, a već je bio ozbiljno bolestan i paralizovan.


Hvala na podrsci. Ne mogu reci da sam klonuo duhom, jer zaista imam puno segmenata u zivotu, na kojima sa ostvaren. Struka, posao, putovanja, seminari, rad na svojoj rehabilitaciji, rad na raznim projektima pri fondu koji sam osnovao sa grupom prijatelja, rad sa drugim invalidima, kao strucni koordinator pri nekim udruzenjima, zatim drustvo, prijatelji, izlasci. Zapravo kada se te strane gledam moj zivot je ispunjen, cak mozda i ispunjeniji nego kod nekih ljudi koji nemaju invaliditet. Mada, ja licno se ne osecam potpuno zaokruzeno, ostvareno, jer postoji jedna velika praznina, praznina u emotivnim, intimnom zivotu. Znaci, da pojasnim, nije to sad nesto sto eto "mora biti po svaku cenu". Ne, ja samo osecam licnu zelju za pravim emotivnim zivotom. Ne znam, mozda ce neko reci da je takva zelja "sebicna"(s obzirom na invaliditet), ali ja ipak mislim da nije sebicno zeleti emotivni zivot. Ko zna, mozda ja zaista prizeljkujem nemoguce. Desavalo mi se cesto da su zenske osobe znale da kazu da ne mogu da veruju kako se usudjujem da im se udvaram, da ih muvam. Dakle, neke su bile prenerazene, neke su bile zbunjene, nekima sam se cak i dopao kroz pricu, duze upoznavanje, ali nisu imale hrabrosti..itd. Mada, ako uporedim tezinu invaliditeta pomenutog Stivena Hokinga(i sl primera) onda bih za moj invaliditet mogao reci da je "odmor na Havajima". Iako ne treba zaboraviti da je samo jedan jedini Stiven Hoking, briljantan um.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 09:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
tensSa je napisao:
Zasto ne u kolicima? :(
Mozda zbog previse obaveza prema toj osobi ili nesto drugo?



Upravo zbog obaveza. Imas li predstavu kakva je to obaveza? Danas - sutra, dobijes djecu i sav teret nosis sam na ledjima. Ne, hvala. Nisam toliko ni psihicki ni fizicki jaka.

Tvoj invaliditet i tebi slicni su zanemarivi i kao sto rekoh, na to se ne bih ni osvrtala. Moj otac je invalid, na protezama hoda bez problema ali ( recimo) vrecu krompira ne moze da ponese. Znaci, taj dio posla je na meni. Ovo je samo jedan od primjera a i ma ih mnogo.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 11:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Mar 2009, 15:14
Postovi: 317
wow,cuj ovih modernih wannabe sebicnih majki, a nekad su zene odgajale po troje djece,muz poginuo ili razvedene i sve su mogle same bez pola olaksanja koje je donela tehnologija unazad par decenija,a ova :roll: :roll:
sto bi rekao nas narod,jeben ti argument...

_________________
idem putem od kabistra, vazniji sam od ministra!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 12:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Da je patnja, patnja je. Ali problem je ako se "rodi" ljubav :)
Sve zavisi koliko je covjek spreman da se zrtvuje...

Rocky, upoznao sam dosta osoba sa invaliditetom. Bio sam i na par radionica i kampova sa takvim osobama. Zacudo, invalidi, su dosta optimisticniji i vedriji ljudi od nas zdravih. Imam osjecaj da vise cijene zivot i stvari oko sebe. Prije bih rekao da smo mi "zdravi" invalidi.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 13:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
sudoku je napisao:
wow,cuj ovih modernih wannabe sebicnih majki, a nekad su zene odgajale po troje djece,muz poginuo ili razvedene i sve su mogle same bez pola olaksanja koje je donela tehnologija unazad par decenija,a ova :roll: :roll:
sto bi rekao nas narod,jeben ti argument...



Nemoj tako, nije isto ako neku porodicu strefi neka nesreća i ako neko uđe u takvu vrstu veze. Ja sam vidio x primjera gdje žena ode sa djecom od muža koji je ostao invalid u ratu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 13:15 
azdajica-ny je napisao:
tensSa je napisao:
Danas sam vidjeo dijete u kolicima u trznom centru, lice mu okrenuto, nije mi bilo svejedno...jako tuzno vidjeti tako nesto... :(

I sam sam invalid na neki nacin, ali nemam problema sa tim...

TensSa,moj i tvoj "invaliditet"ne mozes porediti sa nekim ko je u kolicima ili ima neku tezu tjelesnu manu...

Slazem se sasvim, smjesno je to u odnosu na nekog ko je u kolicima ili ko treba tudju pomoc.


Vrh
  
 
PostPoslato: 13 Nov 2010, 15:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Najcesci ( i ujedno najtezi ) invaliditet je onaj koji se ne vidi na prvi pogled. 8)

Rocky, jesi li razmisljao o djevojci koja i sama ima invaliditet ? Mislim da bi te takva djevojka najlakse razumjela, bez zelje da prejudiciram bilo sta.

Sto se mene tice, vidljivi invaliditet mi ne bi bio prepreka za vezu. Problem bi mogao nastati jedino ako je on time opterecen i na neki nacin iskompleksiran. Poznavala sam momka sa visokom amputacijom noge koji je bio nevjerovatno zgodan i drag u isto vrijeme, ali istovremeno i nevjerovatno istraumiran time. Ako je lik neopterecen, samopouzdan i sarmantan, sve je cool. A ako sam/a sebe nije u stanju prihvatiti, onda je preambiciozno da to ocekuje od drugih. Uz napomenu da savrseno ne postoji, postoji samo manje ili vise uspjesna kombinacija vrlina i mana ( tj. invaliditeta ). :wink:

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 188 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs