banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 21 Sep 2010, 10:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
NFL fanatik je napisao:
Postoji neki obicaj koji se zove "prvinje" (ni dan danas ne znam sta je to - kao neka prva posjeta roditeljima mlade, valjda)..

To mi je poznato, samo što se ovdje zove "prvišta" (prva posjeta nevjestinoj porodici) par dana iza svadbe.
A ima i termin "pohodi" tj. kad nevjestina rodbina dolazi u njen novi dom.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 22 Sep 2010, 14:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
meni ova tema ko upustvo za sto krkanskije vjencanje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 22 Sep 2010, 14:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Ili za izbjeći isto, pa kako ti draže.

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 22 Sep 2010, 14:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
boa je napisao:
meni ova tema ko upustvo za sto krkanskije vjencanje

можда јесте теби, али мени није...

у свим овим народним обичајима проналазим неке који су доста заотали и примитивни, али има и оних који су веома симпатични, лијепи, представљају дио наше културе и показују како се то некад радило


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 23 Sep 2010, 11:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Bilo krkanski ili ne, to je dio naše baštine, običaja... neke stvari se ne mogu primjenjivati kao što su bile prije običaj ali to ne znači da ih možemo tek tako zaboraviti. :wink:

Za moj ukus je mnogo ljepše skromnije vjenčanje, u užem krugu porodice i prijatelja, a sve veće, megalomansko, mi je gadno i tu se gubi smisao (mladenci postaju usputna pojava) a poenta prelazi na prestiž i dokazivanje.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 25 Okt 2010, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ajoj kad čujem da se prave svatovi od 500 zvanica pozli mi! :pale: :-&
Više od 60% ljudi koji dođu vidjeti u životu više nećeš a skršiš bruku para na muziku, žderačinu, piće i šta sve još. :drinking:
Bolje je da se obavi sve u krugu bliže porodice a te pare daju mladencima da se kuće, pitanje oćeš li te pare izbiti na slatkoj kakva su vremena danas [-(

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 26 Okt 2010, 08:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
nepokoreni je napisao:
Ajoj kad čujem da se prave svatovi od 500 zvanica pozli mi! :pale: :-&
Više od 60% ljudi koji dođu vidjeti u životu više nećeš a skršiš bruku para na muziku, žderačinu, piće i šta sve još. :drinking:
Bolje je da se obavi sve u krugu bliže porodice a te pare daju mladencima da se kuće, pitanje oćeš li te pare izbiti na slatkoj kakva su vremena danas [-(

Pa i ne skrši se toliko para, danas su u modi svadbeni saluni (salooni), pozove se silna gomila poznatih i nepoznatih i svako mora da baci koju paru, na ulasku se predaje koverta pa onda još dva tri puta i izbije se trošak svadbe.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 26 Okt 2010, 08:32 
najzalosnije mi je a i najogavnije ujedno kad neko pravi svadbu da se pokrije, da se izbiju troskovi ili ne daj Boze podignu kredit da bi ga kasnije od slatke vratio, da se bacas u dugove ili minus neki veliki, strasno.. kad ne bih imala para ne bih svadbu ni pravila... sve u skladu sa mogucnostima.. obicaj slatke rakije mi je takodje primitivan jer mi je to iznudjivanje novca od gostiju..
ja vjencanje pravim iskljucivo da pocastim meni drage ljude i da zajedno proslavimo taj dan, pri tom nikad nisam razmisljala koliko bi mi ko mogao dati.. moje vjencanje je bilo za 220 ljudi, sa raspolozivim novcem, pozivam ljude tim povodom da proslave sa nama taj dan, a ne da gledam koliko ce se ko iskesirati pa kako cu poslije platiti troskove sale, muzike ili praseta..
ako nisi pri parama fino napravis rucak za najblize i Bog te veselio..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 26 Okt 2010, 08:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
lollipop je napisao:
najzalosnije mi je a i najogavnije ujedno kad neko pravi svadbu da se pokrije, da se izbiju troskovi ili ne daj Boze podignu kredit da bi ga kasnije od slatke vratio, da se bacas u dugove ili minus neki veliki, strasno.. kad ne bih imala para ne bih svadbu ni pravila... sve u skladu sa mogucnostima.. obicaj slatke rakije mi je takodje primitivan jer mi je to iznudjivanje novca od gostiju..
ja vjencanje pravim iskljucivo da pocastim meni drage ljude i da zajedno proslavimo taj dan, pri tom nikad nisam razmisljala koliko bi mi ko mogao dati.. moje vjencanje je bilo za 220 ljudi, sa raspolozivim novcem, pozivam ljude tim povodom da proslave sa nama taj dan, a ne da gledam koliko ce se ko iskesirati pa kako cu poslije platiti troskove sale, muzike ili praseta..
ako nisi pri parama fino napravis rucak za najblize i Bog te veselio..

одлично речено. слажем се у потпуности 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 10:46 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 31 Jan 2011, 23:26
Postovi: 7
Prisustvovala sam svakakvim obicajima,ali mi je jedan bas ostao u sjecanju.Udavala mi se kuma(kojoj nisam bila kuma na vjencanju)...Juli mjesec,skoro 40 stepeni,gori sve.Mi sa mladine strane pozvani u svatove.Dolazimo i malo ranije,da ispostujemo sve kako treba.Kod mlade nista nije bilo za pojesti,cak ni na "cackalicu".Vjencanje u 15h,svatovi gladni,osamuceni od rakije i vrucine...Kada se ceremonija zavrsila,mladine svatove izdvoje u stranu da se slikaju ispred opstine samo mladozenjini svatovi!!!Mi stojimo sa strane kao sirocici i posmatramo slikanje.Prva uvreda!Kada su se mladozenjini svatovi slikali,napravili smo kolonu auta i pravac mladozenjinoj kuci pod sator.Mladini gosti uvrijedjeni zbog slikanja,ali hajd',nema veze.Stizemo pred sator,gladni,umorni a svi gosti stoje ispred satora.Prilazi nam domacin sa rijecima koje nikada necu zaboraviti:"Vi ste sa mladine strane?Vi se izmaknite od nasih svatova jedno 20 metara,i stanite tu,pa kada nasi gosti udju,onda cete i vi"!Druga uvreda! :angry4: I tako,izdvojimo se mi,opet kao sirocici...Vruce da se umre,stojim onako namontirana,u visokim stiklicama u nekoj prasini,drzim tortu koja se pocela topiti zajedno sa mojom sminkom,i posmatram sa strane mladozenjine svatove...Neki djed od jedno 70 ljeta uzima mikrofon i obraca se svatovima" dobro dosli dragi gosti,bla,bla,bla...evo sada cemo prozvati ko da udje pod sator :banghead: :banghead: :banghead: ...neka udje prvo kum,pa djever,pa kuma,pa..."ne sjecam se vise redoslijeda.Stojim u onoj prasini i gledam svatove,brat-bratu ima ih 200 sigurno.Dok dodje red na nas jadnike od mladine rodbine,ja cu umrijeti ili od gladi ili od vrucine.Mislim,ne moram naglasiti da nisam bila jedina koja se okrenula sa te svadbe i otisla kuci!!!
Htjela sam ovo da napisem iz razloga da buduce mlade dooobroo utvrde sa mladozenjom ili njegovim roditeljima kako ce se svadba "odvijati",ovo je primjer da sene treba slijepo voditi starinskim obicajima,treba ispostovati jednako SVE goste koji su pozvani.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 11:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Боже ме сачувај.... ово први пут чујем, али је баш тотално ретардирано


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 15:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pahulja
I ja prvi put čujem za takvu psihoje8atriju da te Bog sačuva! E ja sam rekao svojima (ima ih mašala :confused3: ) da ako budu na mojoj svadbi pravili narodna veselja i ciganske običaje ima da im lično zasviram svadbeni marš na M-84 pa ko preživi nek priča :evil: :evil4:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 15:22 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Pa nemoj onda praviti svadbu :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 16:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
доста тих обичаја је тешко испоштовати све и да хоћемо, поготово за људе који живе у граду.
ево како је један познаник од мог пријатеља прослави освадбу и мени је то сасвим у реду.
пошто је млада из Требиња седмицу дана прије отишло је неколико аута из БЛ, оно да се упознају са родитељима и ужом родбином од младе, договоре још неке детаље и тако то.

за свадбу је дошло нешто сватова са младине стране и они су одсјели у хотелу. ујутро скупила се само најужа родбина и отишли сви заједно у цркву да обаве вјенчање. након тога су директ у ресторан гдје је речено и осталим сватовима да дођу. није било ни слатке него ко је хтио могао се сликати са младенцима и оставити коверту на столу.

дакле већина сватова долази одмах у ресторан, ту дође и матичар, нема претјераног возања и малтретирања сватова.
веома једноставно, али и једино ријешење за људе који живе у граду


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 19:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
@PAhulja, to je stvarno dno dna od svadbe.
Kad se moja rodica udavala, prvo smo se skupil kod nje, tu je bilo jelo,'armonika ... Posto sam bio zaposlen necin, nisam stigao da jedem. Onda smo oko 1 krenuli u opstinu, ali od mladozenje, nekih 70ak kilometara odatle, svi onako djuture , u koloni. Nakon opstinskog vjencanja koje je potrajalo do neka 4 sata, krenusmo do crkve, koja je jos nekih dvadesetak kilometara dalje. Kod mladozenje kuci( dodatnih x kilometara), pod sator, stigosmo oko pola 6.Ni sam ne znam iz kog razloga (mozda tak'i obicaj tamo) , ali vecera se postavila tek u 7. Cak i oni koji su kod mlade nesto jeli,bili su ogladnili, a ja sreca da sam sjedio, jer bi se srusio. Onda je oko nekog doba pocela kisa, pa je voda pocela ulaziti sa strane, pa blato po ledjima, cupanje auta iz blata sa improvizovanog parkinga. Kruna svega je bila kazna za nefuncionisanje jednog stop svjetla u 3 sata ujutro (cudo da je ista radilo koliko je bilo vode, a blata je bilo i na krovu auta) kad smo se docepali prve civilizacije, ali ne marim , bili smo sretni da vidimo ljude, makar i u uniformi.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 20:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Zasto mi se cini da i to nije bila civilizacija, nego Knezevo? ;)

Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalim seeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 21:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Ajme pahulja, svašta sam čula ali ovo ne! :confused3:

Znam za par slučajeva (nisam prisustvovala, hvala Bogu) gdje se, po starim običajima, mladini i mladoženjini svatovi potpuno odvajaju. Mladini odu na vjenčanje i u jednu salu/šator/kuću a mladoženjini idu u drugu i to je centar zbivanja i glavna svadba a ovi maldini su "eto onako, sa strane". Sa mladom može da pođe samo brat jer naravno mlada ni kumu ne bira. ](*,)

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 21:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Pahulja je napisao:
Prisustvovala sam svakakvim obicajima,ali mi je jedan bas ostao u sjecanju.Udavala mi se kuma(kojoj nisam bila kuma na vjencanju)...Juli mjesec,skoro 40 stepeni,gori sve.Mi sa mladine strane pozvani u svatove.Dolazimo i malo ranije,da ispostujemo sve kako treba.Kod mlade nista nije bilo za pojesti,cak ni na "cackalicu".Vjencanje u 15h,svatovi gladni,osamuceni od rakije i vrucine...Kada se ceremonija zavrsila,mladine svatove izdvoje u stranu da se slikaju ispred opstine samo mladozenjini svatovi!!!Mi stojimo sa strane kao sirocici i posmatramo slikanje.Prva uvreda!Kada su se mladozenjini svatovi slikali,napravili smo kolonu auta i pravac mladozenjinoj kuci pod sator.Mladini gosti uvrijedjeni zbog slikanja,ali hajd',nema veze.Stizemo pred sator,gladni,umorni a svi gosti stoje ispred satora.Prilazi nam domacin sa rijecima koje nikada necu zaboraviti:"Vi ste sa mladine strane?Vi se izmaknite od nasih svatova jedno 20 metara,i stanite tu,pa kada nasi gosti udju,onda cete i vi"!Druga uvreda! :angry4: I tako,izdvojimo se mi,opet kao sirocici...Vruce da se umre,stojim onako namontirana,u visokim stiklicama u nekoj prasini,drzim tortu koja se pocela topiti zajedno sa mojom sminkom,i posmatram sa strane mladozenjine svatove...Neki djed od jedno 70 ljeta uzima mikrofon i obraca se svatovima" dobro dosli dragi gosti,bla,bla,bla...evo sada cemo prozvati ko da udje pod sator :banghead: :banghead: :banghead: ...neka udje prvo kum,pa djever,pa kuma,pa..."ne sjecam se vise redoslijeda.Stojim u onoj prasini i gledam svatove,brat-bratu ima ih 200 sigurno.Dok dodje red na nas jadnike od mladine rodbine,ja cu umrijeti ili od gladi ili od vrucine.Mislim,ne moram naglasiti da nisam bila jedina koja se okrenula sa te svadbe i otisla kuci!!!
Htjela sam ovo da napisem iz razloga da buduce mlade dooobroo utvrde sa mladozenjom ili njegovim roditeljima kako ce se svadba "odvijati",ovo je primjer da sene treba slijepo voditi starinskim obicajima,treba ispostovati jednako SVE goste koji su pozvani.

Ovo je zivi SAJKO od svadbe.Rekao sam sebi ako se ikad budem zenio ,samo registracija i zdravo.Ne volim seljacke masovne manifestacije otvorenog tipa sa babama ,cukunbabama ,strinama ,tetkama i komsijama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 21:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Ima nečeg u tvojoj (rijetko) mudroj izjavi, moj Veljune. Ali, znaj da se organizovanjem masovne svadbe, lako mogu utrostručiti uložena sredstva...Eto veselja mladencima...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 01 Feb 2011, 22:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Ali traume ostaju ,moj Dzontraloni.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs