banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 22:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 15:31 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2010, 22:31
Postovi: 23
E ljudi moji, može li mi neko ko je imao iskustva sa svadbama i običajima da kaže šta kako tu ide?
Bila bi veoma zahvalna. Ajmo malo o tim našim običajima :-)

_________________
Ko vidi nindžino lice i priča o tome, umreće u najvećim mukama!
Ma bezi Koma, nemoj da te udavim u wc šolju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 15:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Za pocetak, striptizeta na momackoj veceri. Ili vise njih.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 15:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Sta konkretno mislis pod "obicaje"? Mislis na ono bacanje jabuke preko kuce, kradju mladinih cipela (da li ukrasti prije sale ili posle), jedenje meda, ko prvi mora u kolonu a ko zadnji, koliko "peskira" se kiti na djevera a koliko na kuma, da li i kumovi i kumini roditelji moraju biti nakiceni do zuba sa peskirima, priglavcima i ostaliim... ?
Kad sam ja imala svadbu, moji roditelji su bili toliko okupirani tim obicajima, svako je dolazio sa strane i govorio "ovo morate ovako , ovo morate onako, red je obicaj je...sramota ako to ne uradite...kod nas se to radi ovako" ... i sto ljudi sto prijedloga i stotinu obicaja. ( Jos ako su mlada i mladozenja iz razlicitog mjesta to onda dovodi do duplih obicaja i prijedloga.)
I to je sve dovelo jadne ljude do ocaja, a htjeli bi sve da urade 'kako treba' jer se 'tako radi' i da 'narod ne prica' i naravno da su zeljeli da sve ispadne perfekt. Tako da je mene mama moja dan pre svadbe zvala 50 puta "jer se plan promijenio..ipak cemo to uraditi ili trebali bi to uraditi tako i tako jer to tako ide..." ...sto je mene sve iznerviralo i dovelo do placa, i rekla sam im da oni 'ne moraju svaki obicaj uvesti u igru'..naravno da je to sve bilo dobronamjerno, i jedna svadba je jedan veliki dogadjaj i za roditelja i svaki roditelj zeli da to sve izgleda lijepo, da budu zadovoljni i mladenci i gosti i komsije, i tetke, i bake, i deke, i kumovi i nekumovi... pogotovo kod nas na Balkanu gdje je jedna svadba za roditelja veci dogadjaj nego za mladence. :D
Da se mene pitalo, ja bih sve to uradila bez ijednog obicaja! Uzasavam se od obicaja. Obicaji su tu da se zadovolji raja, i da bude "zanimljivije" i da duze traje,ali to sve je jedno veliko nista. I uvijek ce se naci neko ko ce nesto reci ili biti nezadovoljan jer je dobio peskir manje ili jer mu nije ponudjena medena rakija, ili jer nesto nije uradjeno po obicaju iz njegovog sela...

Ne znam sta tacno mislis pod obicaje, ja tipam na to, jer ja smatram da su to nasi standardni obicaji. Ako planiras/te uskoro svadbu, moj savjet je da se ne optrerecujete previse sa obicajima, ima vaznijih stvari od obicaja. Jedna svadba je jedna velika ceremonija cije pripreme kostaju mnogo zivaca, vremena, hodanja, novca... pa zasto traciti vrijeme na obicaje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 16:04 
Ma kakvi obicaji crni, zadnji put svadba krenula u jedan, a ja se tek u 6 alkohola dohvatio, fuj obicaji. :D :D

Citiraj:
Da se mene pitalo, ja bih sve to uradila bez ijednog obicaja! Uzasavam se od obicaja. Obicaji su tu da se zadovolji raja, i da bude "zanimljivije" i da duze traje,ali to sve je jedno veliko nista. I uvijek ce se naci neko ko ce nesto reci ili biti nezadovoljan jer je dobio peskir manje ili jer mu nije ponudjena medena rakija, ili jer nesto nije uradjeno po obicaju iz njegovog sela...

x2

Ajde nije problem u obicajima tolio, ali kad se iskomplikuje e to me nervira...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 16:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
tensSa je napisao:
Ma kakvi obicaji crni, zadnji put svadba krenula u jedan, a ja se tek u 6 alkohola dohvatio, fuj obicaji. :D :D

..

Ja sam jednom tek u 18:00 h dobila rucak na svadbi. Citav dan cirkus sa obicajima, leti tamo leti vamo, i ostase gosti gladni. :D :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 16:14 
Na to i ja mislim, hranu sma dobio tek po sata nakon pica, dok su se svi smjestili u salu i ostale gluposti...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 17:28 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2010, 22:31
Postovi: 23
MuskoBre je napisao:
Za pocetak, striptizeta na momackoj veceri. Ili vise njih.


Zaboravio si onda naglasiti i na djevojačkoj večeri da budu striperi i to mnogo njih....hehehhe

Pa nismo valjda spali na te stripere i striptizete, nije ti ovo Amerika.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Ko vidi nindžino lice i priča o tome, umreće u najvećim mukama!
Ma bezi Koma, nemoj da te udavim u wc šolju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 17:35 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2010, 22:31
Postovi: 23
Leona je napisao:
Sta konkretno mislis pod "obicaje"? Mislis na ono bacanje jabuke preko kuce, kradju mladinih cipela (da li ukrasti prije sale ili posle), jedenje meda, ko prvi mora u kolonu a ko zadnji, koliko "peskira" se kiti na djevera a koliko na kuma, da li i kumovi i kumini roditelji moraju biti nakiceni do zuba sa peskirima, priglavcima i ostaliim... ?
Kad sam ja imala svadbu, moji roditelji su bili toliko okupirani tim obicajima, svako je dolazio sa strane i govorio "ovo morate ovako , ovo morate onako, red je obicaj je...sramota ako to ne uradite...kod nas se to radi ovako" ... i sto ljudi sto prijedloga i stotinu obicaja. ( Jos ako su mlada i mladozenja iz razlicitog mjesta to onda dovodi do duplih obicaja i prijedloga.)
I to je sve dovelo jadne ljude do ocaja, a htjeli bi sve da urade 'kako treba' jer se 'tako radi' i da 'narod ne prica' i naravno da su zeljeli da sve ispadne perfekt. Tako da je mene mama moja dan pre svadbe zvala 50 puta "jer se plan promijenio..ipak cemo to uraditi ili trebali bi to uraditi tako i tako jer to tako ide..." ...sto je mene sve iznerviralo i dovelo do placa, i rekla sam im da oni 'ne moraju svaki obicaj uvesti u igru'..naravno da je to sve bilo dobronamjerno, i jedna svadba je jedan veliki dogadjaj i za roditelja i svaki roditelj zeli da to sve izgleda lijepo, da budu zadovoljni i mladenci i gosti i komsije, i tetke, i bake, i deke, i kumovi i nekumovi... pogotovo kod nas na Balkanu gdje je jedna svadba za roditelja veci dogadjaj nego za mladence. :D
Da se mene pitalo, ja bih sve to uradila bez ijednog obicaja! Uzasavam se od obicaja. Obicaji su tu da se zadovolji raja, i da bude "zanimljivije" i da duze traje,ali to sve je jedno veliko nista. I uvijek ce se naci neko ko ce nesto reci ili biti nezadovoljan jer je dobio peskir manje ili jer mu nije ponudjena medena rakija, ili jer nesto nije uradjeno po obicaju iz njegovog sela...

Ne znam sta tacno mislis pod obicaje, ja tipam na to, jer ja smatram da su to nasi standardni obicaji. Ako planiras/te uskoro svadbu, moj savjet je da se ne optrerecujete previse sa obicajima, ima vaznijih stvari od obicaja. Jedna svadba je jedna velika ceremonija cije pripreme kostaju mnogo zivaca, vremena, hodanja, novca... pa zasto traciti vrijeme na obicaje.


Joj sada me uhvatila trta, pa kontama šta ću, ima tu čitav spisak :evil3: stvari za obaviti...Što se tiče vjenčanice ko to iznamljuje, treba li mi kuma išta donositi, kum, rodbina, ko donosi te torte, šta je sa bidermajerom koji je od svježeg cvjeća a šta je sa onim svilenim koji ostaje meni???? Htjela bi da se to organizuje ali da se ljudi ne bacaju u trošak... :-? :(

_________________
Ko vidi nindžino lice i priča o tome, umreće u najvećim mukama!
Ma bezi Koma, nemoj da te udavim u wc šolju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 17:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Ne volim teatralne manifestacije prepune kica.Jos ako su te manifestacije masovne,ne volim guzvu.Guzvu jedino podnosim na stadionu,ali to je vec drugi feeling.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 18:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
običaj bacanja posteljine kroz prozor, nakon prve bračne noći, da se pokaže čednost mlade...o žalosti.
Običaji, bilo koje vrste = glupost, nešto čime smiruješ razne babe oko sebe koje vele "mora se". E, pa nemora se

Što je najgore, moj nerođeni brat se uskoro ženi, a familija njegova je puna raznih običaja, to nije normalno. Bolje sve te pare potrošiti na put u Vegas, imaš svadbu i medeni mjesec u jednom, daleko od očiju svih poznatih ljudi.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 09 Avg 2010, 23:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Uuuuu običaji... Znam ih podosta jer sam oduvijek voljela da čitam o njima. Ali danas ih volim više na papiru nego u praksi. :)

Činjenica je sledeća: svako selo ima svoje običaje. O svakom od njih i njihovim varijantama pisane su knjige cijele, mada za mene je to puno peripetija. Ako već hoćeš da ih se pridržavaš, najbolje bi ti bilo da se raspitaš o običajima koji vladaju u kraju odakle ti je budući muž jer svaki običaj ima milion varijanti a ti si žensko, udaješ se i sva ta ostala priča o muškoj dominaciji...

Što se bidermajera tiče, neke stvari su uvijek iste. Treba da imaš dva, jedan koji ti kupuje kuma i koji je od živog cvijeća. To je bidermajer koji se baca i simbolizuje djevojaštvo kojeg se ti odričeš samom udajom. Mjesto bacanja zavisi opet od običaja određenog kraja, mada je, navodno, najpreporučljivije ispred crkve. Drugi ti kupuje svekrva, on je od plastičnog ili satenskog cvijeća i njega čuvaš; simbolizuje period života kada si žena i zbog toga ne smije da uvene jer je to trajna kategorija. Po običajima, predaje ti ga svekrva ili djeveruša. Kod nas je djeveruša mladoženjina sestra ili rodica dok je na zapadu mladina.

Veliki problem dalje predstavlja to što smo uvezli mnogo zapadnih i katoličkih običaja, kao da nam nije dovoljna i cijela zbrka naših. Stoga, moja preporuka, što manje cijele te gungule to bolje. Najbolja svadba na kojoj sam bila nije bila svadba nego prava žurka. Mladenci su bili srećni, opušteni i odmorni a ne izmoreni i nervozni, a i gostima je bilo mnogo bolje jer nisu morali po cijeli dan da čekaju iće i piće.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 06:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Uuuuuu Radosave...čega sve nema, nek crkne selo, al' nek živi običaj...
Svadba ne bi trebala biti patnja za mladence, nego najsretniji i najopušteniji dan...valjda...

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 08:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Red Roses je napisao:
Joj sada me uhvatila trta, pa kontama šta ću, ima tu čitav spisak :evil3: stvari za obaviti...Što se tiče vjenčanice ko to iznamljuje, treba li mi kuma išta donositi, kum, rodbina, ko donosi te torte, šta je sa bidermajerom koji je od svježeg cvjeća a šta je sa onim svilenim koji ostaje meni???? Htjela bi da se to organizuje ali da se ljudi ne bacaju u trošak... :-? :(

To su sitnice, uradi onako kako vama odgovara (ako je to tvoje vjenčanje); negdje je običaj da mladoženja da lovu za vjenčanicu, a negdje mladini roditelji plaćaju vjenčanicu, kuma kupuje bidermajer, a negdje svatovi donose torte a negdje ne, nego samo lovu. :)
Sve ti je to stvar dogovora, što sve mora biti po nekim pravilima? :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 09:00 
moje idealno vjencanje bez ijednog obicaja, i tako je i bilo.... niti svatova, niti zastava, kolone koja trubi... svi su cekali u hotelu, samo je muz dosao po mene, niti najglupljeg obicaja po meni slatke rakije, niti kradje cipele, niti peskira ni plahta, prstenje kupila sama, kao i finansiranje svadbe, osim sto mi je kuma kupila buket jer joj je to bila zelja, torte kupljene, .... muzika po previdjenom repertoaru, sva sreca nemam kojekakvih padobranaca u familiji koji bi narucivali sidji raso s planine...
obicaje volim, volim slusati o njima i cijenim ljude koji se pokolenjima drze obicaja koje ih vezuju za njihovu porodicu...
krkanske obicaje ne volim niti ih smatram obicajima, takodje iz dna duse ne mogu smisliti obicaje zvane STA CE LJUDI RECI, zbog ljudi, zbog sela, zbog komsija, e moj Nusicu...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 14:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Meni je ubjedljivo najgori običaj prodaja mlade. Jbt, kao da smo inventar koji se prodaje. :angry4: 2,3 kamile ili 2,3 krave... I još sam bila na jednoj svadbi gdje se posvađaše oko para za tu prodaju! Uffff!!! :angry4:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 17:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2003, 12:01
Postovi: 510
Lokacija: Banjaluka
al najgore je kad na mrkonjićanskoj svadbi krene prozivka na slatkoj...Marko je dao 50 KM, Ilija je bogme bio dobar...čak 120 KM...i tako....ma fujjjj...cak na toj istoj svadbi je morao dolaziti kamion elektrodistribucije sa korpom da bi digao mladu da prebaci jabuku preko kuce, jer je kuca bila na 3 sprata+tavan....ma mislim haooooossss...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 17:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Phoenix je napisao:
Meni je ubjedljivo najgori običaj prodaja mlade. Jbt, kao da smo inventar koji se prodaje. :angry4: 2,3 kamile ili 2,3 krave... I još sam bila na jednoj svadbi gdje se posvađaše oko para za tu prodaju! Uffff!!! :angry4:


Zasto imam osjecaj da si ti to malo prebukvalno shvatila?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 19:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Phoenix je napisao:
Meni je ubjedljivo najgori običaj prodaja mlade. Jbt, kao da smo inventar koji se prodaje. :angry4: 2,3 kamile ili 2,3 krave... I još sam bila na jednoj svadbi gdje se posvađaše oko para za tu prodaju! Uffff!!! :angry4:

Da i to sto kazes. Mene je brat prodao za 300 evra. :angry4: A koliko sam mu valjala u zivotu, pa to se ne moze platiti. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 19:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
MuskoBre je napisao:
Phoenix je napisao:
Meni je ubjedljivo najgori običaj prodaja mlade. Jbt, kao da smo inventar koji se prodaje. :angry4: 2,3 kamile ili 2,3 krave... I još sam bila na jednoj svadbi gdje se posvađaše oko para za tu prodaju! Uffff!!! :angry4:


Zasto imam osjecaj da si ti to malo prebukvalno shvatila?


Kao što rekoh, men se buraz za koji mjesec zženi, a ja trebam bit djever i kupovat mladu...i najgore od svega ima neka procedura prilikom toga koju namjeravam da izbjegnem...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 10 Avg 2010, 19:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Leona je napisao:
Da i to sto kazes. Mene je brat prodao za 300 evra. :angry4: A koliko sam mu valjala u zivotu, pa to se ne moze platiti. :D


Ovo bi valjalo za potpisa! :lol: :lol:

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs