banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 12:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 27 Avg 2010, 07:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Leona je napisao:
Sta konkretno mislis pod "obicaje"? Mislis na ono bacanje jabuke preko kuce, kradju mladinih cipela (da li ukrasti prije sale ili posle), jedenje meda, ko prvi mora u kolonu a ko zadnji, koliko "peskira" se kiti na djevera a koliko na kuma, da li i kumovi i kumini roditelji moraju biti nakiceni do zuba sa peskirima, priglavcima i ostaliim... ?
Kad sam ja imala svadbu, moji roditelji su bili toliko okupirani tim obicajima, svako je dolazio sa strane i govorio "ovo morate ovako , ovo morate onako, red je obicaj je...sramota ako to ne uradite...kod nas se to radi ovako" ... i sto ljudi sto prijedloga i stotinu obicaja. ( Jos ako su mlada i mladozenja iz razlicitog mjesta to onda dovodi do duplih obicaja i prijedloga.)
I to je sve dovelo jadne ljude do ocaja, a htjeli bi sve da urade 'kako treba' jer se 'tako radi' i da 'narod ne prica' i naravno da su zeljeli da sve ispadne perfekt. Tako da je mene mama moja dan pre svadbe zvala 50 puta "jer se plan promijenio..ipak cemo to uraditi ili trebali bi to uraditi tako i tako jer to tako ide..." ...sto je mene sve iznerviralo i dovelo do placa, i rekla sam im da oni 'ne moraju svaki obicaj uvesti u igru'..naravno da je to sve bilo dobronamjerno, i jedna svadba je jedan veliki dogadjaj i za roditelja i svaki roditelj zeli da to sve izgleda lijepo, da budu zadovoljni i mladenci i gosti i komsije, i tetke, i bake, i deke, i kumovi i nekumovi... pogotovo kod nas na Balkanu gdje je jedna svadba za roditelja veci dogadjaj nego za mladence. :D
Da se mene pitalo, ja bih sve to uradila bez ijednog obicaja! Uzasavam se od obicaja. Obicaji su tu da se zadovolji raja, i da bude "zanimljivije" i da duze traje,ali to sve je jedno veliko nista. I uvijek ce se naci neko ko ce nesto reci ili biti nezadovoljan jer je dobio peskir manje ili jer mu nije ponudjena medena rakija, ili jer nesto nije uradjeno po obicaju iz njegovog sela...

Ne znam sta tacno mislis pod obicaje, ja tipam na to, jer ja smatram da su to nasi standardni obicaji. Ako planiras/te uskoro svadbu, moj savjet je da se ne optrerecujete previse sa obicajima, ima vaznijih stvari od obicaja. Jedna svadba je jedna velika ceremonija cije pripreme kostaju mnogo zivaca, vremena, hodanja, novca... pa zasto traciti vrijeme na obicaje.


Ccc, sto roditelji znaju unervoziti covjeka. Umjesto da prepuste mladencima da srede sve jer je njihova svadba u pitanju, i da se 7 dana prije svadbe rijese svih obaveza, oni bi i dan prije svadbe mijenjali program.. A izgleda da je roditeljima pogonska sila ono: "Sta ce reci narod?" :angry3: A znam i mladence koji bi uzeli i dva kredita, samo da bi njihove prijateljice kasnije pricale kako je ona imala super-skupu gala svadbu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 27 Avg 2010, 07:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Džontra je napisao:
MuskoBre je napisao:
Phoenix je napisao:
Meni je ubjedljivo najgori običaj prodaja mlade. Jbt, kao da smo inventar koji se prodaje. :angry4: 2,3 kamile ili 2,3 krave... I još sam bila na jednoj svadbi gdje se posvađaše oko para za tu prodaju! Uffff!!! :angry4:


Zasto imam osjecaj da si ti to malo prebukvalno shvatila?


Kao što rekoh, men se buraz za koji mjesec zženi, a ja trebam bit djever i kupovat mladu...i najgore od svega ima neka procedura prilikom toga koju namjeravam da izbjegnem...


Nista strasno, kao treba malo da se cijenkas, das prvo recimo X maraka, pa onda njezin buraz hoce vise, i onda kao uduplas svotu, i on kao pristane. Tako su meni rekli, ali ja sam napravio show od toga, nisam se drzao scenarija 100%, krenuo da se obracam narodu, dok kamera sve snima :lol: :lol:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 15 Sep 2010, 13:14 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 15 Sep 2010, 13:02
Postovi: 4
www.vizantijskoplavo-band.com
Bend za sve vrste zabava.....

Mozete nas pronaci i na Facebook-u:
http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1838318905

Nase video zapise mozete pogledati i na you tube-u:
http://www.youtube.com/watch?v=HzrCkGH-k20


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 15 Sep 2010, 16:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Hristov je napisao:
Nista strasno, kao treba malo da se cijenkas, das prvo recimo X maraka, pa onda njezin buraz hoce vise, i onda kao uduplas votu, i on kao pristane. Tako su meni rekli, ali ja sam napravio show od toga, nisam se drzao scenarija 100%, krenuo da se obracam narodu, dok kamera sve snima :lol: :lol:

Ovako nekako http://www.youtube.com/watch?v=AxbaYF5TwfY ? :D
Za koliko si ti kupio snajku? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 18 Sep 2010, 08:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Dobio je na veresiju :D Dao 200 km posto nisam imao sitnije, dobio mladu i kusur od 50 maraka :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 18 Sep 2010, 17:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Hristov je napisao:
Dobio je na veresiju :D Dao 200 km posto nisam imao sitnije, dobio mladu i kusur od 50 maraka :D


Nisam znao da si ozenjen Hristov :lol:

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 09:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Crko pare za tuđu ženu :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 15:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Čekaj zar Hristov nije djever u cijeloj priči?

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ja sam brazerovu suprugu "kupio" za 5 Slika prije par godina sure se plaho obradovao kad sam poceo da vadim crvene

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 16:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2010, 15:03
Postovi: 639
Moram vam ispricati licni ispad vezan za te svadbene obicaje...

Postoji neki obicaj koji se zove "prvinje" (ni dan danas ne znam sta je to - kao neka prva posjeta roditeljima mlade, valjda)..

I tako - pricam ja sa supruginim amidzom (ja se tek ozenio, jbg - pokusavam ostaviti utisak), on mene onako - "ocjenjuje"...prica neke svoje dogadjaje sa neke svadbe: "...i odemo ti mi u prvinje..."

A ja kao iz topa: "joooj, to (prvinje) mi nesto poznato - jel' to neko selo kod Cajnica?" :lol:

Epic fail kategorija.

_________________
100% sa zadrškom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 17:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Ја обожавам свадбе и већину тих обичаја :D Волим гужву, пијани и весели народ, волим весеље, коло и народњаке на свадби(слушам ја разну музику, али за свадбе ништа без народњака :D )

Што се тиче обичаја има оних који су стварно глупи и такви сигурно неће бити на свадби кад се ја будем женио(ако уопште будем и имао свадбу :( ). Мада има и оних обичаја који ми се допадају. Углавном свадбу не треба правити по томе шта хоће родитељи, него шта хоће младенци. И баш ме брига шта ће народ рећи.
Што се тиче неке свадбе по мом укусу то изгледа овако. Младини сватови се окупљају код њене куће, а младожењини код његове куће наравно. Ту одмах има закуска(сухомеснати производи) и пиће, тако да нико не кука како је пола дана био гладан и жедан.
Младожењини сватови иду по младу, изађе лажна млада(неки мушкарац обучен у женско) па онда цјенкање за праву младу и то је то. Не видим ништа лоше у томе. Штавише ако се то договори како треба зна да испадне веома лијепо и да се људи баш поштено насмију. А и касније кад гледате снимак стварно буде смијешно.
Након тога кратка закуска код младе, још алкохола, одсвира се која пјесма, одигра коло и ајмо даље :)

Онда у цркву. испред цркве млада баца цвијеће. Затим у ресторан, гдје вас чека матичар(дакле нема потребе да се малтретирају људи и иду у општину, кад матичар долази у ресторан). И то би било то!

Још само преостаје да младенци одиграју први плес, а након тога креће опијање и плесање читаву ноћ :D наравно ту још има крађа ципеле и торта
И само да кажем да никада не бих дозволио да иде слатка. То ми је безвезе, као да тражим од људи паре. Ако неко хоће, нек остави на столу од младенаца и то је то.
А да не причам који је шабанлук ако се на неким свадбама говори колико је ко дао. Мада је то сад мало другачије, најчешће људи ставе у коверту кад је слатка и то ми је некако најбоље.
Све остало око куповине прстења и торти зависи од вашег финансијског стања и од финансија вашег кума и осталих учесника и како се већ договорите :D колико ја знам кумови купују прстење, али ако су кумови сиромашни, а младенци богати, зајеби обичај, шта фали и да младенци купе... углавном то је све ствар договора

Те наше свадбе можда и јесу претјеривање у неким стварима, али какве год да су, оне представљају дио нашег народног фолклора и културе(бар донекле) и мени се као такве допадају. Ми Балканци смо иначе такве нарави, волимо претјеривати, прегонити, јебга такви смо.
Ја се искрено надам да ћу једнога дана имати овакву свадбу и да ћу тај обичај уз одређене модификације које иду са временом, пренијети и на своје потомке.


Poslednji put menjao Шајин dana 20 Sep 2010, 17:21, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Phoenix je napisao:
Čekaj zar Hristov nije djever u cijeloj priči?

Sad ste i mene zbunili. :oops: :D Ja mislim da je on bio glavni djever od njih 40. I ndadam se da nije ovako izgledalo
Spoiler:
Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika
:D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 17:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Naravno ja sam bio djever, djever kupuje mladu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 19:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
@NFL fanatik: ne nerviraj se mnogo oko toga. :) Blam jeste, ali šta onda? :D Nasmijali ste se i kraj. Ja imam rodbine na "izvoz", široka mi je familija sa obe strane, :-? i vjeruj mi većina njih mi je mnogo više puta uzrokovala glavobolju nego nešto lijepo. Znam da grozno zvuči, ali je to surova istina. :angry3:

Što se mene tiče, ja ću da izbacim taj dio kupovine mlade. Ili to ili svadbe nema. :angry4: Sve ostale običaje nekako mogu i da podnesem ali taj dio, to mi je katastrofa. Na jednoj svadbi na kojoj sam bila, brat je lijepo izveo mladu, poljubio je, zaglio i predao djeveru i rekao im (pošto je i mladoženja bio u blizini) da je čuvaju jer im predaje najveće blago. Inače, rano su ostali bez majke a ona je starija od njega pa mu je bila i sestra i mama. Pola svatova je plakalo. Zar može ljepše od toga?

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Phoenix je napisao:
Na jednoj svadbi na kojoj sam bila, brat je lijepo izveo mladu, poljubio je, zaglio i predao djeveru i rekao im (pošto je i mladoženja bio u blizini) da je čuvaju jer im predaje najveće blago. Inače, rano su ostali bez majke a ona je starija od njega pa mu je bila i sestra i mama. Pola svatova je plakalo. Zar može ljepše od toga?

па јесте, стварно је то лијепо.
а што се тиче фамилије најгоре је што већина има пуно рођака, па кад зовеш једног не можеш, а да не зовеш другог. питај Бога колико ће бити званица на мојој свадби, ако је будем правио једнога дана :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Šajin je napisao:
Phoenix je napisao:
Na jednoj svadbi na kojoj sam bila, brat je lijepo izveo mladu, poljubio je, zaglio i predao djeveru i rekao im (pošto je i mladoženja bio u blizini) da je čuvaju jer im predaje najveće blago. Inače, rano su ostali bez majke a ona je starija od njega pa mu je bila i sestra i mama. Pola svatova je plakalo. Zar može ljepše od toga?

па јесте, стварно је то лијепо.
а што се тиче фамилије најгоре је што већина има пуно рођака, па кад зовеш једног не можеш, а да не зовеш другог. питај Бога колико ће бити званица на мојој свадби, ако је будем правио једнога дана :lol:


Ako slučajno nađem mladoženju sa približno istim brojem rođaka, Borčev stadion je mjesto svadbe. Druge mi nema! :lol: :lol: :lol:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
и још нешто, ево један користан податак.
пошто је сад криза па људи гледају гдје да уштеде, опазио сам да доста дјевојака изнајмљује вјенчанице(свеједно ће их само тад једном обући, а јако су скупе). моја рођакиња се удавала и изнајмљивала је вјенчаницу, али не у Бањалуци, него је отишла у Приједор и тамо изнајмила јер је много јефтиније. Мислим да је уштедила око 300 марака, можда и више нисам сигуран.

Phoenix je napisao:
Ako slučajno nađem mladoženju sa približno istim brojem rođaka, Borčev stadion je mjesto svadbe. Druge mi nema! :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Joj jeste, u pravu si. Ja sam sad sa kumom ganjala vjenčanicu. Ono je stvarno sramota!!! :angry4:

Mada nikad mi neće biti jasno zašto žene i djevojke ne kupuju haljine ili ih ne šiju. Moja kuma je iznalmila prilično jednostavnu a jako lijepu vjenčanicu koja joj super stoji, ali bi mogla da je sašije sigurno za manje para nego što je platila za iznajmljivanje.

A nije mi jasna ni ta politika šlepa dugog 10 metara i milion nabora i podsuknji i kako djevojke uopšte izdrže u tome. :-? Shvatam ja da je vjenčanje jednom u životu ali ako zbog haljine presjedim čitavu svadbu, u čemu je onda poenta? Probala sam dugu haljinu sa nekoliko podsuknji za maturu i bila gola voda za 5 minuta. :fadein: Ne znam kako bih čitavu svadbu u tako nečemu izdržala, a kamoli u tim balskim vjenčanicama.

Moja mama još uvijek ima svoju vjenčanicu. Bijela, svilena, prelijepa, elegantna haljina koja joj je fenomenalno stajala. Odlična frizura, plavi pramenovi na smeđu kosu i plave oči i cvijet u kosi. Podsjeća me na zlatno doba Holivuda i tadašnje dive koje su znale kako da se elegantno obuku a da budu prelijepe. :love4: A ne ovo danas, kič i šund.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 20 Sep 2010, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
па ни мени нису јасне дјевојке које узмимају вјенчанице у којима једва ходају... да сам женско сигурно бих узео нешто једноставно
мада сам био на једној свадби гдје је млада након свих ттих церемонија скинула вјенчаницу и обукла неки нормалан комплет да би могла плесати


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: SVADBENI OBIČAJI
PostPoslato: 21 Sep 2010, 07:00 
svakako ne treba pretjerivati u tom. neke djevojke zele da navuku na sebe haljinu pod svaku cijenu, pa makar ne ustala sto phoenix kaze. treba izabrati neku udobnu, a opet nije taj dan obican, treba biti i nesto sto si ti zamisljao za taj dan i sto ti se svidja.
kod nas jesu cijene poprilicne, jos ako oblacis prvi put onda ti bas zabibere. ja sam cekala neku koju sam izabrala iz kataloga da dodje, kao nova kolekcija i posto je prva oblacim suknuli su mi bas poprilicnu cijenu.. al mi nije bilo zao kasnije.. heheh
to nije losa ideja da se ide u manje gradove, mada ne znam kakav je tamo izbor, jer dosta djevojaka iz manjih gradova dolazi bas u BL.
ja sam mislila ici u ZG jer mi je tamo drugarica iznajmila prekrasnu vjencanicu, i isla bih da nije iskrsla ova..
a bez obzira na obicaje, mislim da svakom treba dati mogucnost da se odluci, a ne da se mijesaju tetke, strine, komsiluk hoce li biti ovaj ili onaj obicaj... valjda ja treba da odlucim hoce li biti sta, pa moja je svadba... u svakom slucaju eto, kod mene nije bio niti jedan i sretna sam zbog toga.. bilo je sve kako sam zamislila


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs