banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 01:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 586 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Sledeća

Izaberite opciju
Za brak sam 75%  75%  [ 92 ]
Protiv braka/partnerske zajednice 4%  4%  [ 5 ]
Za zivot u partnerstvu ali bez vjencanja 21%  21%  [ 26 ]
Ukupno glasova : 123
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Feb 2010, 22:06 
malo off, nisam nesto u nasljednom pravu bas, ali koliko se sjecam vanbracna zajednica se nakon 9 godina izjednacava sa bracnom, to mi je ostalo sa faxa, cini mi se... sad sam gledala sl.gl. 54/02 porodicni zakon, i zakon o nasljedjivanju 01/09 i nisam nasla, mada sam samo preletila pogledom.. potrazicu sutra na poslu, ako bas nekog interesuje..


Vrh
  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 22:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
e majlili i ja bas sada trazim ali mi ne ide bas...do duse ja studiram u Srbiji pa je mozda tu mala razlika....ali koliko se ja sjecam tog ispita...zakonsko nasledjivanje nije moguce.

Mislim da ovo nije off zato sto jedan od razloga koji se cesto navodi u korist vanbracne zajednice jeste upravo to sto je ona danas zakonom zasticena i pravno izjednacena sa bracnom. A sem toga, kao sto je HugoLina napisala, u slucaju razlaza, manje je papirologije...

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 22:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Daj, bas proveri, jer smo nedavno pricali o tome bas i zezali jednu stariju tetu koja se udala za svog vanbracnog partnera. :D
Godinama je odbijala da se uda. :lol:

Evo nesto sto sam nasla na netu, sto bi trebalo da potvrdjuje ovu tezu o 3 godine.
Citiraj:
Vanbračni partner, koji je živio u vanbračnoj zajednici najmanje tri godine (FBiH i RS) ili krace ako je u vanbračnoj zajednici rođeno zajedničko dijete (FBiH)....

Zakon o Obitelji FBiH:
...
Član 3.
Vanbračna zajednica, u smislu ovog Zakona, jeste zajednica života žene i muškarca koji nisu u braku ili vanbračnoj zajednici sa drugom osobom, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.




majlili, nemoj pregon't sa ovih 9 godina, ko bi to izdrzao, nema smisla, nije ni zakon tako okrutan! :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Tu se nigdje ne spominje nasledjivanje!
Nasledjuje se zakonski ili testamentom..osnov za zakonsko nasledjivanje su srodstvo i bracna zajednica.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 22:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Pricasmo nakon koliko se izjednacava vanbracna zajednica sa bracnom.

O nasledjivanju sam pitala posebno, kao o jednom od prava vanbracnog druga, tj. da li postoji.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 23:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Vanbracna zajednica je zakonom izjednacena sa bracnom..uslov je 3 god provedene u istoj, ali to ne dira u nasledjivanje...ovdje se ipak radi o osnovu nasledjivanja...a to se ne moze mijenjati samo tako nekom odredbom porodicnog prava...
Vanbracna zajednica je izjednacena u smislu sticanja zajednicke imovine, njene podjele, prava vanbracnih partnera kod izdrzavanja i sl.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
To sam nasla na guglu, de ti vidi detaljno za to pravo nasledjivanja, neki izvod iz zakona, navedi konkretno clan. :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 23:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Evo prema zakonu o nasledjivanju R.Srbije....(potrazicu i R.Srpske)

Glava druga
Nasledjivanje na osnovu zakona
Zakonski naslednici

Krug zakonskih naslednika

Clan 8
Na osnovi zakona, ostavioca nasledjuju:
njegovi potomci, njegovi usvojenici i njihovi potomci, njegov bracni drug,njegovi roditelji, njegovi usvojioci, njegova braca i sestre i njihovi potomci, njegovi dede i babe i njihovi potomci i njegovi ostali preci.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2010, 23:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Tema o braku, a već na drugoj stranici se vodi priča ko šta dobija nakon razvoda/raskida. :lol: E Hristov, Hristov...

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2010, 10:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
Hristov se prosle sedmice ozenio a ove vec gleda kako da se razvede i da pokupi pljen......sigurno je u pitanju neka super bakica iz aVstrije cccccc crni Hristove sta ucini zeni na kraju zivota.....sram te bilo :lol:

e sad da kazem jednu na to nasljedje i tako to....nece ni bracni drug nit vanbracni nasljedit nista od mene,sve nosim sa sobom.........nedam nek se muce :lol:

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2010, 12:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2010, 13:21
Postovi: 371
Za BRAK naravno.I svakako sa (voljenom) ženom :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2010, 12:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
Ja sam za brak! Istina je da danas sve vise i vise ima razvoda i bice ih sve vise, ali ja sam ipak za brak sa voljenom, pa sad ako ide ide ako ne ide onda razvod...nisam za one brakove sto se odrzavaju eto samo zato sto su tu djeca ili zbog komsiluka...to ne!! Brak ce izgubiti smisao za koju deceniju i tu nema diskusije, i u tom pravcu ide citav svijet sa svojim zakonima i pravama, ali sad ko sad jos ima smisla i zato ja sam za!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2010, 23:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Ja sam za brak :) To mi je najljepša stvar koja mi se dogodila u životu.

I neka svako radi kako hoće i šta hoće, a da pri tom ne popuje drugom kako "bi trebalo" :roll:
Kao što Hugolina govori da treba živjeti 3 godine sa momkom prije udaje. Izvini, ali veću glupost u posljednje vrijeme nisam čula. Ti možda imaš takvu potrebu, ja je nisam imala i šta sad? Trebam i ja tebi reći da radiš po mom. Ne trebam :D

Naslušala sam se toga, prije nego što ću se udati, pogotovo što sam se udala, a da nisam trudna :) i što sam relativno kratko bila s momkom.
Neki dan mi je jedna cura, koja živi sa momkom, rekla: AAa, zaletila se! Najlakše se udati.
Ja sam joj na to odgovorila da se nije lako razvesti. Ostala je bez komentara.
Uostalom, ne vidim potrebu da neko nekom nešto govori, kad njegovo mišljenje apsolutno nema nikakvog uticaja na život jedne individue, a ljudi su često skloni tome, pa i ja sama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 08:14 
slozicu se sa prasicom, pored toga sto sam za brak, apsolutno mislim da nema veze koliko je neko zajedno prije toga... kad znas da je to to, jednostavno znas... moj muz i ja smo se znali 2 mj. prije nego sto me je zaprosio a nakon jos 2 poceli smo zivjeti zajedno.. dok bih svakog ispitala 3 godine i potrosila silno vrijeme, ne bih se udala do sedamdesete dok dodje pravi..


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 10:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ako je potpis kod matičara nešto što obavezuje dvoje pa nakon nekog vremena ne moraju da se trude da održe živom svoju vezu, ako sliježu ramenima na svoj fizički izgled i pravdaju se "pa šta, udata sam", ako ostaju zajedno samo radi djece, ako to rade zato što to svi ostali rade, ako to znači da ima ko da te pere i kuva - onda definitivno nisam za brak.

Ako je brak sve suprotno ovome gore navedenom - onda jesam.

Kakva je razlika između vanbračne i bračne zajednice?
Radije sam za "de facto" živu prakričnu vezu, nego za "de jure" zakonsku, mrtvu, obavezujuću.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 10:29 
ja sam vec navela, da se ne ponavljam, da nisam za brak pod svaku cijenu, ali kad se kliknete jednostavno znas da je to to, i onda sam definitivno za brak, i svakom ga preporucujem... :D :D :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 10:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
Citiraj:
kad znas da je to to, jednostavno znas... moj muz i ja smo se znali 2 mj. prije nego sto me je zaprosio a nakon jos 2 poceli smo zivjeti zajedno.. dok bih svakog ispitala 3 godine i potrosila silno vrijeme, ne bih se udala do sedamdesete dok dodje pravi..


ovo je bas ljep primjer kako treba da se stupi u brak.........ili da kazem kako se hvata zadnji voz ili ti vagon :cat:

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 10:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2008, 20:03
Postovi: 3753
Jesam ali sumnjam da će moći iko da izađe na kraj sa mnom :D tako da....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 10:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2010, 22:56
Postovi: 18
Za brak ...divna mala zajednica vezana ljubavlju zasto da ne? ...plus tradicija i sve ostalo ...ma sve je to jing i jang :wink:
A ko ne riskira ne profitira 8) a gdje ces veceg profita od malog toplog doma kojeg dijelis sa nekim koga volis :fadein: :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2010, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Okt 2003, 11:42
Postovi: 2802
Lokacija: grob
brak....i da imam pravo na legalnu ljubavnicu, i predbracni ugovor sve je moje i na meni.....
ha ja....djindjic.....demokratski........... :evil3:

_________________
ovan
Tretira ih kao plen, kao slabiji pol I upravo zato ga žene vole.
Imajte na umu: ne zna šta je ”predigra”
Idealan sex: brz I divalj, gde sve puca od strasti, halteri, rajsferšlusi, majice…

kaže narod ne laže valjda


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 586 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs