banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 13:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 454 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 23  Sledeća

Izaberite opciju
Muško sam i nemam ništa protiv zadržavanja prezimena 27%  27%  [ 33 ]
Muško sam i protiv zadržavanja prezimena 34%  34%  [ 42 ]
Žensko sam i za zadržavanje prezimena 22%  22%  [ 27 ]
Žensko sam i protiv zadržavanja prezimena 16%  16%  [ 20 ]
Ukupno glasova : 122
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Pa dobro raven, sve to stoji, ali ne radis to sve u jednom danu. Raspodijeli to sebi, nisi robot. :D
A kakve to veze ima sa prezimenom? Ti to moras da radis i kad zadrzis svoje prezime. Kakva je razlika da li to sve radis sa svojim ili njegovim prezimenom? To je vise stvar musko-zenskog odnosa, a ne mog-tvog prezimena.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
^ Word!

Bezveze, uzeli ste kao primjer žene Radu Radić a kao primjer muža Lijenguz Gotovinu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
Raven al nas ocrniiii...uuuuu....
Ispade sada da mi vama uopste ne trebamo jer vi sve radite??!!!! Mahh....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 19:20
Postovi: 202
Leona je napisao:
Pa dobro raven, sve to stoji, ali ne radis to sve u jednom danu. Raspodijeli to sebi, nisi robot. :D
A kakve to veze ima sa prezimenom? Ti to moras da radis i kad zadrzis svoje prezime. Kakva je razlika da li to sve radis sa svojim ili njegovim prezimenom? To je vise stvar musko-zenskog odnosa, a ne mog-tvog prezimena.


Da, i to stoji sto kazes, potpuno si u pravu. Da, napisah ovo, najvise izrevoltirana pomislju na neravnopravnost M/Z odnosa! Jer muskarci znaju (znam dosta takvih) i da uslovljavaju zenu da uzme njihovo prezime, sto otvoreno, sto prikriveno joj stavljajuci do znanja, sto svakako nije ravnopravnost u vezi, vec stvar izbora. Zasto muskarci ocekuju (ne svi) da zena mijenja ime, koje nosi od rodjenja, i koje je njena identifikacija u drustvu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 19:20
Postovi: 202
crni_bl je napisao:
Raven al nas ocrniiii...uuuuu....
Ispade sada da mi vama uopste ne trebamo jer vi sve radite??!!!! Mahh....


:lol:

pa napisah da ovo nije pravilo, ali ima ovakvih primjera mnogo. recimo, neka se prepoznaju slicni, i neka pokusaju da olaksaju obaveze svojoj zeni. I, SVAKAKO, neka ne prisiljavaju zenu da uzima njihovo prezime ako to ne zeli.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Ja nemam problema sa identifikacijom, smatram da ja cinim prezime, a ne ono mene.
Isto tako ni moj muz nema problema sa tim inace bi mu vjerovatno smetalo da zadrzim prezime. Svoje sam razloge navela i ne bih da se vracam na to. Smatram da nemam razloga da se pravdam bilo kome za svoju odluku.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Momci, ako nemate dilemu da li zadrzavati momacko prezime nakon zenidbe, tutanj sa teme! :lol:

Otvorite sebi neku ekvivalentnu temu, pa tamo iznosite misljenje. :cat: :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ako uzmes njegovo prezime, to jos uvijek ne znaci da on ima vlast nad tobom ili da je tvoj "gospodar". U slucaju da se neko osjeca tako, postoji i za to rjesenje, razvedi se, idi vrati svoje prezime ako ce te to uciniti srecnijom i cista stvar.
On niti je tvoj nadzornik, nit gospodar , niti gazda... samo zato sto nosis njegovo prezime. Zajednicko prezime znaci zajednicka stvar. Jer se brakom vezujete, postajete jedno. Djeca normalno nose prezime oca, sto ja smatram da je ok. Evo recimo u Italiji, to sam cula od jedne talijanke, zene ne uzimaju prezime od muza ... tako mi ona rece. Tako da ona ima svoje prezime dok se muz i djeca drugacije prezivaju. Sto je po meni suludo, ili ste/smo familija ili niste/nismo. Ako smo familija onda imamo nesto zajednicko, u ovom slucaju je to prezime. E sad, zasto bas njegovo prezime, o tome se da puno diskutovati i pricati... no i to je postala stvar ukusa. Muskarac je muskarac, tako treba da bude i da ostane. Ja hocu da mene muskarac stiti , a ne ja njega! :D (U slucaju da on uzme moje prezime, onda sam ja duzna da njega stitim a ne on mene, a to necu. :D )


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
Da Blek sta se imas kome pravdati! To je samo vasa stvar i nicija druga!
Ovo sto se ovdje pise po pitanju prezimena i sto ste dokazali (zeMska populacijo) je to da za vas u neku ruku uzimanje muskog prezimena je ponizenje (izuzetak Blek i Leona)!! Ja sam to skontao......sto znaci da je Hristov (ili ko vec), bio u pravu kada je napisao da se emancipacija odrazuje i na ovom polju...sto dalje znaci da samostalne zene su osjetljive po tom pitanju i ne daju da im se "gazi" djevojacko prezime...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 19:20
Postovi: 202
U slucaju da on uzme moje prezime, onda sam ja duzna da njega stitim a ne on mene, a to necu.

Sve je to, uglavnom, stvar licnog stava. I o ovome se da diskutovati. Zasto ja njega da stitim, ako je uzeo moje prezime, ko kaze da sam duzna? I obrnuto? Mislim da mi uzimanje njegovog prezimena nece donijeti zastitu kao sto bi donijelo njegovo fizicko prisustvo. Ako neko hoce da mi ukrade torbicu, nece se pitati za moje prezime, vec ce gledati da li sam sama, npr. banalizujem. Neki napadan muskarac, koji me ne poznaje, nece se pitati za moje prezime, vec ce, opet, gledati da li sam sama. Neko, opet, okrenut tradicionalnijim stavovima, reci ce za mog muza da je sonja, ako ne uzmem njegovo prezime. I sl. Stvar stava i izbora o cemu se moze raspravljati, a to je i poenta topica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
Mislim da treba zadrzati svoje prezime,bez nekog znacajnog razloga.....

I muskarci nakon vjencanja imaju opciju promjene prezimena i ako je to tako jednostavno zasto ni jedan ne kaze zadrzacu zenino prezme, ne i svoje i njeno vec samo njeno.

Ako je zbog djece i naslednika mislim da zene imaju vise prava na to jer je vise biologije,hemije ,fzike ,odgovornosti i svega drugog na njima (sto se tice djece ) i nepravedno je da djecu" identifikuju" samo po ocu kao da majka moze biti bilo ko i kao da uopste nije ni bitna- kao sto je slucaj kod nas u opstini-sistem raspoznaje samo oceve podatke i samo po majci(mislim samo sa majcinim podatcima ) gotovo je nemoguce bilo sta uraditi ili pronaci dijete u podatcima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Auh, tema napreduje rekordnom brzinom! :D

Ja sam staromodna pa sam izabrala zadnju opciju.
Znam da je problem mijenjanje prezimena u svim dokumentima, ali mi je glupo prezivati se drugačije nego dijete.
Duplo prezime dolazi u obzir ako su oba prezimena kratka, a ne npr. Aleksandra Dimitrijević - Hadžihafizbegović. (padoše mi ova duga prezimena na pamet)
Pa sad ti ovo ime i prezime upiši u neku kolonu koja je široka 4 cm u nekom od brazaca.
:lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
crni_bl je napisao:
Ovo sto se ovdje pise po pitanju prezimena i sto ste dokazali (zeMska populacijo) je to da za vas u neku ruku uzimanje muskog prezimena je ponizenje (izuzetak Blek i Leona)!! Ja sam to skontao......sto znaci da je Hristov (ili ko vec), bio u pravu kada je napisao da se emancipacija odrazuje i na ovom polju...sto dalje znaci da samostalne zene su osjetljive po tom pitanju i ne daju da im se "gazi" djevojacko prezime...


A šta napriča, jadna je ta emancipacija zasnovana na prezimenu :D

Usput, šta fali iskoristiti to uzimanje prezimena da se ugodi egu druge strane, a time dobiti prednost na nekim drugim poljima, recimo ... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Najgora je napisao:
A šta napriča, jadna je ta emancipacija zasnovana na prezimenu :D


Sta bi na ovo rekla ministarka-za-zene jedne evropske drzave koja je trazila da se u nacionalnoj himni rijec "braca" prosiri u " i sestre" :-k

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
Najgora je napisao:
crni_bl je napisao:
Ovo sto se ovdje pise po pitanju prezimena i sto ste dokazali (zeMska populacijo) je to da za vas u neku ruku uzimanje muskog prezimena je ponizenje (izuzetak Blek i Leona)!! Ja sam to skontao......sto znaci da je Hristov (ili ko vec), bio u pravu kada je napisao da se emancipacija odrazuje i na ovom polju...sto dalje znaci da samostalne zene su osjetljive po tom pitanju i ne daju da im se "gazi" djevojacko prezime...


A šta napriča, jadna je ta emancipacija zasnovana na prezimenu :D

Usput, šta fali iskoristiti to uzimanje prezimena da se ugodi egu druge strane, a time dobiti prednost na nekim drugim poljima, recimo ... :D


Nista ne fali!Kao sto sam napisao!
Hristov je napisao da ga nervira to nekakvo drzanje do sebe od strane zena koje su finaninsijski nezavisne, i da samo zato sto su eto one samostalne kontriraju ili izvoljevaju sa nekakvim svojim pricama tipa "ja da nosim tvoje prezime" a to bez razloga!!! To je bilo u pitanju i slazem se sa covjekom! Nista protiv uzimanja prezima ali sa razlogom...znaci ako ti je to zelja jer si ponosna i jako vezana no frka ali ako je eto samo nekakvo kontriranje onda necemo daleko stici! To je bi problem koji je naveo Hristov i na koji sam se ja nadovezao!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 14:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
@crni, citaj malo po temi ko sta pise, pre nego sto napises post. Pojma nemas sta je ko pisao, a dajes misljenje na osnovu toga.
I ruza je napisala da je zadrzala i svoje prezime.

@Leona, ne znaci to uopste da je ponizenje uzeti muzevo prezime, vec neke zene imaju potrebu da zadrze svoje prezime i dodaju muzevo, a neke cak i da samo zadrze svoje (recimo ja, lol).
O cemu tacno pricamo ovde, od ta dva pojma?

I sta me briga sto ce neki kreten ili neka baba iz nekog sela misliti o mome muzu?
Onaj koji nije nacisto sa tim, nece ni doci u priliku da bude moj muz. :D



I zakonski imas nekoliko opcija, koje ti ponude pri upisivanju u Knjigu vencanih, pa ne znam cemu tolika fama oko toga?
To sto je tradicija nalagala nekada da se uzima muzevo prezime, to nek okace o rep nekoj zivotinji.
Svako nek radi sta hoce, pa sta ko ima pricati sta treba ili ne treba, kako je po njegovom misljenju ispravno?!

Moji stavovi o zadrzavanju prezimena su takvi, uopsteno, ali ne tvrdim da jednom necu uraditi drugacije, ako budem nekad smatrala da je neki The One zasluzio da ponosno nosim njegovo prezime i da budem njegovo vlasnistvo. :D

Hugolina jeste malo bitchy curica, ali verujem da bi jednom, posebnom, kuvala obroke od 4 jela etc! 8) :cat:


Sto se tice tradicije, ranije se nije svasta guralo u svaku rupu(znalo se i sta je sta, kao i ko je ko), pa sta onda svi ti moderni muskarci drame oko prezimena.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 15:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
HugoLina je napisao:
@crni, citaj malo po temi ko sta pise, pre nego sto napises post. Pojma nemas sta je ko pisao, a dajes misljenje na osnovu toga.
I ruza je napisala da je zadrzala i svoje prezime.


:confused2: :confused2: :confused2:
znam sta je ruza napisala!! Meni se cini da ti slabo kontas ovdje al ajd nek budem ja taj...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 15:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 19:20
Postovi: 202
lijepa stvar je sto trenutno 35 posto kaze:
Muško sam i nemam ništa protiv zadržavanja prezimena!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 15:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Alfa i omega ove teme i svih mojih razmisljanja i motiv zasto sam otvorio temu, se vrti oko ovog:

HugoLina je napisao:
Moji stavovi o zadrzavanju prezimena su takvi, uopsteno, ali ne tvrdim da jednom necu uraditi drugacije, ako budem nekad smatrala da je neki The One zasluzio da ponosno nosim njegovo prezime i da budem njegovo vlasnistvo. :D


Sad zamisli ovu situaciju, djevojka koju volim zeli da se uda za mene ali ne smatra da sam ja The One i odluci ipak da zadrzi ZBOG TOGA svoje prezime.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 16 Feb 2010, 15:05, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2010, 15:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
crni_bl je napisao:
Najgora je napisao:
crni_bl je napisao:
Ovo sto se ovdje pise po pitanju prezimena i sto ste dokazali (zeMska populacijo) je to da za vas u neku ruku uzimanje muskog prezimena je ponizenje (izuzetak Blek i Leona)!! Ja sam to skontao......sto znaci da je Hristov (ili ko vec), bio u pravu kada je napisao da se emancipacija odrazuje i na ovom polju...sto dalje znaci da samostalne zene su osjetljive po tom pitanju i ne daju da im se "gazi" djevojacko prezime...


A šta napriča, jadna je ta emancipacija zasnovana na prezimenu :D

Usput, šta fali iskoristiti to uzimanje prezimena da se ugodi egu druge strane, a time dobiti prednost na nekim drugim poljima, recimo ... :D


Nista ne fali!Kao sto sam napisao!
Hristov je napisao da ga nervira to nekakvo drzanje do sebe od strane zena koje su finaninsijski nezavisne, i da samo zato sto su eto one samostalne kontriraju ili izvoljevaju sa nekakvim svojim pricama tipa "ja da nosim tvoje prezime" a to bez razloga!!! To je bilo u pitanju i slazem se sa covjekom! Nista protiv uzimanja prezima ali sa razlogom...znaci ako ti je to zelja jer si ponosna i jako vezana no frka ali ako je eto samo nekakvo kontriranje onda necemo daleko stici! To je bi problem koji je naveo Hristov i na koji sam se ja nadovezao!



Pišeš konfuzno :D
Ako idemo obrnutom logikom, a kažeš da samo gorde, nepokorive, samostalne i finansijski nezavisne zadržavaju svoje prezime, ispada da one koje uzmu muževo prezime su nesposobne, nesamostalne, nesigurne i sva sreća da se udadoše, jer bez tog drugog prezimena nisu ni za šta :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 454 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs