banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 08:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 216 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jan 2012, 19:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2012, 20:23
Postovi: 27
BMary je napisao:
Suncica_88 je napisao:
Da,ali mi kazu da je problem sto ima tamo nekog rodjaka koji jeste i danas-sutra moja bi se djeca igrali sa malim Mujom ha,ha

Je li ovo i tvoje mišljenje?



Pa naravno da bi moja djeca znala za svog rodjaka Muju,ali to meni ne smeta..ne vidim problem u tome.. Pa svi smo mi od krvi i mesa..je li bitno ko se kako zove??


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 19:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5945
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Jeste bitno je, ali to nije tema.
Bila je ovakva tema, ne da mi se ponavljati.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 19:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2012, 20:23
Postovi: 27
skeva je napisao:
Suncica_88 je napisao:
Drago mi je :) A bi l' imali problem da je pola bosnjakina/muslimanka???


Moja cura je muslimanka, ja sam srbin (otac bosanski srbin, majka crnogorska srpkinja, i moglo bi se reci da sam veliki patriota, ali prije svega sam covjek) i ne vidim u cemu je problem...
Govoris o mjesanju krvi... svaki normalan covjek zna da su muslimani u stvari srbi i hrvati koji su radi lakseg zivota primili islam.... takodje znacajan broj nasih cukun cukun baba je silovao ili mozda samo lijepo oplodio :lol: neki aga, turcin ili ko vec tako da ni mi nismo bas nesto cistokrvni pa ne vidim tu nesto znacajno jer smo vec dovoljno izmjesani... vise smatram da je taj nacionalni karakter vezan za psihu a ne za krv...
Sto se tice vjere...nismo vise u srednjem vijeku da se oko toga sporimo, mada, prvenstveno ima slucajeva kod muslimanskih porodica uglavnom koji prave problem oko toga sto i nije cudno jer im se vjera pa samim tim i vjernici nesto sporije razvijaju i u fazi su hriscanstva iz 14-15 vijeka sto nije nikako dobro.... Sto se srba tice, to je dosta manji problem...mozda bi samo nekih 5% porodica pravio frku oko toga jer su 60% srba komunisti u dusi i zive za bratstvo i jedinstvo :) , a ostali uglavnom nesto arlaucu ali nisu zatucani kad ljubav pokuca na vrata :) .... Sto se hrvata tice, oni su nesto izmedju, protezu se od ustasa do bas kulturnih i svjetskih ljudi al vecina imaju osjecaj za ljubav bez obzira na vjeru...

Sve u svemu, ja ako se se budem zenio sa svojom djevojcicom sto je dosta vjerovatno ali nije sigurno naravno nikad ne bi od nje trazio da mijenja vjeru, ali bi naravno djecu odgajao u pravoslavnom duhu koji prije svega favorizuje ljubav i toleranciju prema svim vjerama i nacijama....


Sasvim korektno razmisljanje..vrlo objektivno. Djelim tvoje misljenje. Nas se narod previse osvrce na rat i uzimaju to kao glavni razlog zasto je "mjesanje" zabranjeno. I OK,razumijem i to..sve razumijem... Meni samo nije jasno zasto se dize prasina oko toga sto je neko iz mjesanog braka..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2012, 20:23
Postovi: 27
blackrose je napisao:
Jeste bitno je, ali to nije tema.
Bila je ovakva tema, ne da mi se ponavljati.



Zasto je bitno? Pa uzmimo u obzir da se moja rodjaka uda za muslimana..i njena djeca dobiju "muslimanka" imena...pa sta sad?? I eto,moja bi se djeca opet igrali sa njima.... Valjda se gleda ko je kakav covjek,a ne kako se zove ili koje je nacionalnosti. Mozda ja imam previse liberalno razmisljanje za ove prostore..stvarno ne znam :(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5945
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Nisi shvatila.
Vazno je kako se neko zove, ali ne i koje je vjere. :wink:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
Сунчице све се гледа,а то ти потврђује и истраживање рађено на територији Сарајева 98% бошњака никада не би ступило у везу са србима!


И да не требају ми никакве анкете, имам један од примјера пред очима! Отац бошњак,мајка Српкиња,дакле нису видјели рата и ових срања,отишли у Аустрију 88,имају двије кћерке и објема је забрањено да се забављају са Србима! Дакле ма колико то неког тангирало,итекако је све битно,нису за то криви националисти,није за то крива нека фразирана пропаганда,једноставно не волимо се!

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
siki2086 je napisao:
Ako je bliza porodica tolerantna i nije nacionalisticki nastrojena, mjesani brak nece imati problema sa te strane.

Ako je jedna porodica ne tolerantna ili obe, onda ce ta ne tolerancija na indirektan ili jos gore, direktan nacin uticati na brak.


Maestralno objašnjeno. Jer koliko god svi bili zaljubljeni, ne možeš roditelje tek tako precrtati.

Nisam imala ovakvih situacija u životu, ali imam dosta široku porodicu i jedino što dosad nije bilo u njoj jeste istopolni brak i Jevrej u familiji. Sve ostalo, pa i druga rasa, je prisutno u nekom daljem koljenu. :lol:

I sve zavisi od slučaja. Jedna rodica (oboje roditelja su joj Srbi) se udala za dečka kome je majka Hrvatica. Svaki put kad je vidi, svekrva je rasplače, najčešće po nacionalnoj osnovi.

A opet, brat kome je otac Slovenac (moj tetak) je oženio Srpkinju i nikad sa tazbinom nije imalo problema, iako su rođeni mali Janezi, koji su kasnije i križani.

Moja dobra drugarica je raskinula vjeridbu zbog ovoga. Majka joj je Srpkinja, a otac je Bošnjak, čak je bio i šehid u ratu i poginuo na toj strani na muslimanskoj strani. Hodala je sa dečkom koji je Bošnjak, ali je svekrva nije podnosila, da bi sve kulminiralo svađom gdje ju je i on nazvao četnikušom, a prethodno se sto puna zakleo da mu to nije bitno.

Opet, situacija ima i gdje su sve Srbi, pa se ne mogu očima podnijeti.

Ali opet moraš da vodiš računa da je ovo Balkan i da zla krv seže duboko. Ako si spremna i na varijantu da podneseš eventualno vrijeđanje po nacionalnoj osnovi i svađe koje sa tim dolaze, želim ti sreću!

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2012, 20:23
Postovi: 27
drinin vuk je napisao:
Сунчице све се гледа,а то ти потврђује и истраживање рађено на територији Сарајева 98% бошњака никада не би ступило у везу са србима!


И да не требају ми никакве анкете, имам један од примјера пред очима! Отац бошњак,мајка Српкиња,дакле нису видјели рата и ових срања,отишли у Аустрију 88,имају двије кћерке и објема је забрањено да се забављају са Србима! Дакле ма колико то неког тангирало,итекако је све битно,нису за то криви националисти,није за то крива нека фразирана пропаганда,једноставно не волимо се!


Pa dobro, to je jedan primjer.. Mogu i ja navesti nekoliko primjera gdje sve odlicno funkcionise,ljudi skroz tolerantni i ne gledaju ko je sta.

To da se ne volimo...to je generalizacija.. Rat je nazalost ucinio svoje,ali zivot tece dalje.. Ako se dvoje vole,ako su normalni i tolerantni..onda u cemu je problem? Mozda bi za tebe licno bio problem zbog ovog ili onog razloga..ali treba malo i objektivnije sagledati. Bar tako ja smatram... Sad,svako ima pravo na svoje misljenje.. I jesam postavila post bas da vidim sta ljudi misle :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2012, 20:23
Postovi: 27
Phoenix je napisao:
siki2086 je napisao:
Ako je bliza porodica tolerantna i nije nacionalisticki nastrojena, mjesani brak nece imati problema sa te strane.

Ako je jedna porodica ne tolerantna ili obe, onda ce ta ne tolerancija na indirektan ili jos gore, direktan nacin uticati na brak.


Maestralno objašnjeno. Jer koliko god svi bili zaljubljeni, ne možeš roditelje tek tako precrtati.

Nisam imala ovakvih situacija u životu, ali imam dosta široku porodicu i jedino što dosad nije bilo u njoj jeste istopolni brak i Jevrej u familiji. Sve ostalo, pa i druga rasa, je prisutno u nekom daljem koljenu. :lol:

I sve zavisi od slučaja. Jedna rodica (oboje roditelja su joj Srbi) se udala za dečka kome je majka Hrvatica. Svaki put kad je vidi, svekrva je rasplače, najčešće po nacionalnoj osnovi.

A opet, brat kome je otac Slovenac (moj tetak) je oženio Srpkinju i nikad sa tazbinom nije imalo problema, iako su rođeni mali Janezi, koji su kasnije i križani.

Moja dobra drugarica je raskinula vjeridbu zbog ovoga. Majka joj je Srpkinja, a otac je Bošnjak, čak je bio i šehid u ratu i poginuo na toj strani na muslimanskoj strani. Hodala je sa dečkom koji je Bošnjak, ali je svekrva nije podnosila, da bi sve kulminiralo svađom gdje ju je i on nazvao četnikušom, a prethodno se sto puna zakleo da mu to nije bitno.

Opet, situacija ima i gdje su sve Srbi, pa se ne mogu očima podnijeti.

Ali opet moraš da vodiš računa da je ovo Balkan i da zla krv seže duboko. Ako si spremna i na varijantu da podneseš eventualno vrijeđanje po nacionalnoj osnovi i svađe koje sa tim dolaze, želim ti sreću!


Sto bi roditelje trebao iko precrtati? Mislim da svako bira za sebe..nece niko vjecno biti sa tim roditeljima,nit ce zivjeti sa jednim ni sa drugim.. Treba kao roditelji posavjetovati ali vrsiti pritisak ili nametati svoja neka uvjerenja je malo previse.

Jeste svaka situacija razlicita.. Ima primjera gdje mjesani brak super funkcionise i ima primjera gdje nije bas idealno.
Ali evo konkretnog primjera,tj moj momak koji je iz mjesanog braka..njegovi roditelji super funkcionisu i nemaju ni sa jedne ni sa druge strane problema tipa vrijedjanje na osnovu nacionalnosti. Mada, problem je taj sto moja strana porodice nije odusevljena sto mu je majka muslimanka,tj bosnjakinja,, komunistkinja...
Sad,po mom nekom razmisljanju..ono si sta ti je otac (bar na ovim nasim prostorima se tako gleda) .. I znajuci da moji roditelji ne bi odobrali vezu/brak sa hrvatom ili muslimanom, vodila sam se time da mu je ipak otac srbin i da ne bi bilo problema.. Sad sam se nasla u cudu kad sam saznala da ipak moji na to gledaju na taj nacin.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 20:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Suncica_88 je napisao:
Sto bi roditelje trebao iko precrtati? Mislim da svako bira za sebe..nece niko vjecno biti sa tim roditeljima,nit ce zivjeti sa jednim ni sa drugim.. Treba kao roditelji posavjetovati ali vrsiti pritisak ili nametati svoja neka uvjerenja je malo previse.


Bilo bi super da su roditelji to dok dijete ne odraste, da ga vaspitaju a poslije puste da sami odlučuju. Ali je činjenica da nisu svi roditelji takvi, između ostalih, očigledno ni tvoji nisu takvi.

Ja nisam rekla da ti treba da uradiš ovo ili ono, pa prema tome ja ne bi trebalo da budem meta tvoga napada. Treba sa svojim roditeljima to da raspraviš, a ne sa nama. Ja sam čak ljepo i napisala da imam rođaka svih nacionalnosti i vjera kod nas i svih mješavina. I volim ih, sa nekima sam i bliža nego sa "čistim Srbima", šta god to značilo.

Samo sam ti skrenula pažnju na činjenicu da roditeljsko mišljenje, kasniji uticaj i eventualne probleme koji mogu da nastanu, treba da uvrstiš u jednačinu prilikom odlučivanja.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 21:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Jan 2012, 20:23
Postovi: 27
Phoenix je napisao:
Suncica_88 je napisao:
Sto bi roditelje trebao iko precrtati? Mislim da svako bira za sebe..nece niko vjecno biti sa tim roditeljima,nit ce zivjeti sa jednim ni sa drugim.. Treba kao roditelji posavjetovati ali vrsiti pritisak ili nametati svoja neka uvjerenja je malo previse.


Bilo bi super da su roditelji to dok dijete ne odraste, da ga vaspitaju a poslije puste da sami odlučuju. Ali je činjenica da nisu svi roditelji takvi, između ostalih, očigledno ni tvoji nisu takvi.

Ja nisam rekla da ti treba da uradiš ovo ili ono, pa prema tome ja ne bi trebalo da budem meta tvoga napada. Treba sa svojim roditeljima to da raspraviš, a ne sa nama. Ja sam čak ljepo i napisala da imam rođaka svih nacionalnosti i vjera kod nas i svih mješavina. I volim ih, sa nekima sam i bliža nego sa "čistim Srbima", šta god to značilo.

Samo sam ti skrenula pažnju na činjenicu da roditeljsko mišljenje, kasniji uticaj i eventualne probleme koji mogu da nastanu, treba da uvrstiš u jednačinu prilikom odlučivanja.


Moja namjera nije bila da te napadam..i ne razumijem zasto si moj komentar shvatila na taj nacin...
Pa ovo je forum,mjesto gdje se dijele misljenja,iskustvo pa i vode rasprave o razlicitim temama...
Zahvaljujem se za odgovor :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jan 2012, 21:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Nešto mi tvoj prošli post bi oštar. :lol: Možda sam pogrešno protumačila. :wink:


Samo sam ti navela par situacija iz stvarnog života, ne moje mišljenje, da znaš sa čime se susrećeš i da mnogo toga uzmeš u obzir. :wink:

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 14:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Zavisi kako pojedinac prihvata i poima život. Nekome je čaša uvijek do pola prazna a nekome do pola puna, stvar shvatanja.
"Miješanje krvi" to mi je pomalo smiješno, jer svi smo mi sa ovog malecnog prostora Balkana isti, ma kako se to nekome sviđalo ili ne sviđalo. Ako bih gledala na čistoću krvi, onda bih gledala da u genezi ne postoji neka nasljedna bolest a ne kako se ko krsti.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 16:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
mozemo mi pricat sta hocemo ali cinjenica je da je danas "vjera" in! i da se ceni"etnicka cistoca", samim tim sklapanjem "mjesanog" braka automatski se "spustate" na donju kategoriju nize klase, a isto je i sa djecom iz takvih brakova(osim naravno ako se krste u "vjeri"koja je in u njihovoj sredini)
primjer; nacionalni praznici, slave, na sve strane stranacki partiji, (o drzavnim ustanovama da ne pricam)
elem kako cete vi sa svojim supruznikom prisustvovati 1takom prestiznom drustvenom eventu? (ako je razlicite vjere??? nije zgodno, vjerovatno vas niko nigdje nece ni pozvati, a u slucaju rata,,, bolje da se ne znasta bi bilo,,, :fadein: :fadein: :fadein:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9868
Lokacija: Далеко од раја
Slažem se sa avatarx. Takođe ovo su mi potvrdili još par starijih ljudi koji su preživjeli oba rata i koji su se pokajali jer su imali probleme i onda kad se (kako neki pričaju) nije toliko gledalo ko je čiji.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 23:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
isti slucaj ako su roditelji "protiv" mozes se odmah pozdravt jer se nece nikad pomirt s tim vec ce ti UVJEK i SVAKOM PRILIKOM nabijat na nos tvoju "gresku"! i uvjek ces biti izmedju svoje familije sa 1strane i "svog izbora" s druge,,, :fadein: :fadein: :fadein:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 23:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ako roditeljima nije bitna sreca vlastitog djeteta i ako se nakon izvjesnog vremena i prvobitnog soka ne pomire onda nisu ni zasluzili da ih djece i unuci cijene. Pricate o vjeri a u Svetom Pismu u prvim poglavljima pise da ce covjek ostaviti roditelje i priljubiti se zeni... to je prirodni proces a srcu se ne naredjuje.
Kao sto Talija rece, uveliko je bitnije obratiti paznju na genetske bolesti nego na cinjenicu kojim se nacinom moli Bogu. Samo male i primitivne sredine polazu paznju na ovakve stvari.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 01:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Jan 2010, 20:11
Postovi: 1793
lično sam bila u situaciji gdje me mati bivšeg odbila, jer nisam njene vjere.. a i ovdje na forumu, gdje se veliki hrišćanin izjasnio da njegova rodbina hoće samo čistokrvnu srpkinju za curu ili snahu.. dakle.. ništa novo.

_________________
Soulmate


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 08:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36434
Zasto su vam djeca iz naslova teme posebna?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 08:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
Inace kod nas je jedan od najvecih problema sto imamo situacije da gotovo tri generacija zive pod istim krovom.Tu se covjek ne moze osjecati samostalno ni pod razno.Da zivimo u normalnom drustvu i ekonomski razvijenom( kao sto ne zivimo), lijepo se pokupis , nadjes normalan posao ,iznajmis stan, pa nek zvocaju sami sebi koliko hoce ,a ja cu lijepo biti s kim ja hocu i radit cu ispod jorgana sta i koliko hocu.To danas konkretno u BL mogu samo rijetki.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 216 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs