banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 18:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 489 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Jul 2012, 10:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
_зока je napisao:
Ako je i bilo pilotove greške, ona je bila isforsirana problemima koji su se već desili, gubljenjem uzgona i kvarom na avionu. Nije da ih je pilot sam otjerao u smrt....


Čini mi se da se to ne karakteriše kao greška, nego kao odstupanje od predviđene procedure... U vazduhoplovstvu postoji niz procedura za vanredne situacije... Ja sam to bar tako doživio, ali poenta je u svim ostalim propustima pored kojih se uopšte došlo u situaciju da se taj avion nađe u vazduhu... Poslednji u nizu je nepoštovanje procedure od strane pilota... Tako da ako sve uzmemo u obzir, tragedija bi se desila, možda ne taj dan, ali sigurno neki sledeći...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 10:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Avg 2011, 07:33
Postovi: 623
lik se prepao...jbg bojao se da slupa avion i sleti u neku šikanu, a ovako je slupao sebe tim okretanjem...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 12:03 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
ali poenta je u svim ostalim propustima pored kojih se uopšte došlo u situaciju da se taj avion nađe u vazduhu... Poslednji u nizu je nepoštovanje procedure od strane pilota... Tako da ako sve uzmemo u obzir, tragedija bi se desila, možda ne taj dan, ali sigurno neki sledeći...

Na to sam ja i mislio....Njegovo postupanje je bilo uslovljeno nizom događaja koji nisu smjeli da se dogode...Ne reaguju svi smireno u krtitičnim situacijama, jbg....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2011, 16:34
Postovi: 289
Na osnovu cega tvde ti nazovi stucnjaci u toj komisiji da je pilot pokusao okret? Pa to su osnove, i nemoguce je da pilot sa 300 + sati to ne zna i pokusa okret. Ako je pokusao okret, kako je avio pao samo 30 metara od ose piste? I zasto nisu uzete izjave od svejdoka na pisti vec kasnije od nekih prolaznika koji to nisu posteno ni vidjeli? Na toj visini i brzini je nemoguce namjerno, bilo kojom komandom izazvati da avion tako padne, to vam svaki pilot moze potvrditi. Preopterecenost? Taj avion je bio nekih 80-tak kila ispod dozvoljene granice nosivosti. Gorivo? Sertifikovaj je na auto benzin u USA i tamo je tako uvijek vozen. Kakvi mjehurici u gorivu, pa neko ko je malo vise upucen zna da je to cista glupost. Pa zasto onda nije pokrenuta procedura protiv onih koje nekvalitetno gorivo prodaju po nasim pumpama ako je vec do goriv? Pricaju o nepravilnostima u knjigama, pozivaju se sto neko nije dobro sabrao sate lete pa umjesto 40 stavio 41. Pricaju o nekim prepravkama, a nista nisu dokazali. Oni kazu da knjige o servisu aviona i satima moze bilo ko pisati i na osnovu toga oni tvrde da avio nije bio ispravan... Da su imali obraza kao sto nisu, rekli bi da ne znaju uzrok kao sto i ne znaju i sa time zavrsili. Jednostavni nista nije ostali da se moze vjestaciti. Pa 90% nesreca tog tipa u vazduhoplovstu ostane misterija. Neozbiljno je iznositi samo puka nagadjanja i bacati ljagu na mrtve ljude, njihove porodice i padobranski klub. I jako je zalosno sto se sve to koristi u neke duge svrhe i sto odredjeni ljudi preko toga pokusavaju prigrabiti pozicije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Avg 2011, 07:33
Postovi: 623
pa radi čega onda izgiboše ljudi kad je po tebi sve savršeno bilo?...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:15 
Citiraj:
Pa 90% nesreca tog tipa u vazduhoplovstu ostane misterija.


Ne bih se bas slozio sa ovim...


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
ivory je napisao:
Na osnovu cega tvde ti nazovi stucnjaci u toj komisiji da je pilot pokusao okret? Pa to su osnove, i nemoguce je da pilot sa 300 + sati to ne zna i pokusa okret. Ako je pokusao okret, kako je avio pao samo 30 metara od ose piste? I zasto nisu uzete izjave od svejdoka na pisti vec kasnije od nekih prolaznika koji to nisu posteno ni vidjeli? Na toj visini i brzini je nemoguce namjerno, bilo kojom komandom izazvati da avion tako padne, to vam svaki pilot moze potvrditi. Preopterecenost? Taj avion je bio nekih 80-tak kila ispod dozvoljene granice nosivosti. Gorivo? Sertifikovaj je na auto benzin u USA i tamo je tako uvijek vozen. Kakvi mjehurici u gorivu, pa neko ko je malo vise upucen zna da je to cista glupost. Pa zasto onda nije pokrenuta procedura protiv onih koje nekvalitetno gorivo prodaju po nasim pumpama ako je vec do goriv? Pricaju o nepravilnostima u knjigama, pozivaju se sto neko nije dobro sabrao sate lete pa umjesto 40 stavio 41. Pricaju o nekim prepravkama, a nista nisu dokazali. Oni kazu da knjige o servisu aviona i satima moze bilo ko pisati i na osnovu toga oni tvrde da avio nije bio ispravan... Da su imali obraza kao sto nisu, rekli bi da ne znaju uzrok kao sto i ne znaju i sa time zavrsili. Jednostavni nista nije ostali da se moze vjestaciti. Pa 90% nesreca tog tipa u vazduhoplovstu ostane misterija. Neozbiljno je iznositi samo puka nagadjanja i bacati ljagu na mrtve ljude, njihove porodice i padobranski klub. I jako je zalosno sto se sve to koristi u neke duge svrhe i sto odredjeni ljudi preko toga pokusavaju prigrabiti pozicije


Ovakvi izvještaji se rade na osnovu uvaženih standarda, pretpostavki, ranijih sličnih slučajeva i iskustava, ali takođe i na osnovu činjenica...
Ljudi koji vode taj klub su zabrljali i da je pravde odgovarali bi za životre tih mladića, to znaš i ti kao i ja, bez ikakvih ekspertskih izvještaja...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2011, 16:34
Postovi: 289
To se ne zna niti ce se ikad znati. Glupo zvuci ali je jednostavno tako, malo guglaj pa pogledaj koliko nesrece u vazduhoplovstu ostane misterija a pogotova sa ovim tipom vazduhoplova. Svim pilotima, preiskusnim, vonim i civilnim, to nije jasno, kako je avio tako pao. Jer je to nemoguce namjerno izvesti na toj visini i brzini i nikako ne moze biti posljedica okreta. Jednostavno, samo mjesto pada koje je samo 30 metara od ose piste to iskljucuje. Pa sama ta nazovi komisija ,cija je strucnost upina kao i same metode rada pogotovo, je utvrdila da ne zna uzrok i to su rekli. A nabrojali su neke pretpostavke i to vise njih. Najbolje bi bilo da se angazuje neka medjunarodna komisaja pa bi onda vidjeli kakav su niz gluposti i bljuvotina ovi nazovi strucnjaci nabacali


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2011, 16:34
Postovi: 289
tensSa je napisao:
Citiraj:
Pa 90% nesreca tog tipa u vazduhoplovstu ostane misterija.


Ne bih se bas slozio sa ovim...


Mislio sam na ovaj tip vazduhoplova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:20 
To da, ali generalno bolji avioni imaju crne kutije i ostalo sto biljezi svaki moment leta tako da se tacno zna sta uzrokuje nesrecu.

A sto se tice ovoga, odgovornost treba da nosi onaj ko je pustio momke u avion...


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2011, 16:34
Postovi: 289
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
ivory je napisao:
Na osnovu cega tvde ti nazovi stucnjaci u toj komisiji da je pilot pokusao okret? Pa to su osnove, i nemoguce je da pilot sa 300 + sati to ne zna i pokusa okret. Ako je pokusao okret, kako je avio pao samo 30 metara od ose piste? I zasto nisu uzete izjave od svejdoka na pisti vec kasnije od nekih prolaznika koji to nisu posteno ni vidjeli? Na toj visini i brzini je nemoguce namjerno, bilo kojom komandom izazvati da avion tako padne, to vam svaki pilot moze potvrditi. Preopterecenost? Taj avion je bio nekih 80-tak kila ispod dozvoljene granice nosivosti. Gorivo? Sertifikovaj je na auto benzin u USA i tamo je tako uvijek vozen. Kakvi mjehurici u gorivu, pa neko ko je malo vise upucen zna da je to cista glupost. Pa zasto onda nije pokrenuta procedura protiv onih koje nekvalitetno gorivo prodaju po nasim pumpama ako je vec do goriv? Pricaju o nepravilnostima u knjigama, pozivaju se sto neko nije dobro sabrao sate lete pa umjesto 40 stavio 41. Pricaju o nekim prepravkama, a nista nisu dokazali. Oni kazu da knjige o servisu aviona i satima moze bilo ko pisati i na osnovu toga oni tvrde da avio nije bio ispravan... Da su imali obraza kao sto nisu, rekli bi da ne znaju uzrok kao sto i ne znaju i sa time zavrsili. Jednostavni nista nije ostali da se moze vjestaciti. Pa 90% nesreca tog tipa u vazduhoplovstu ostane misterija. Neozbiljno je iznositi samo puka nagadjanja i bacati ljagu na mrtve ljude, njihove porodice i padobranski klub. I jako je zalosno sto se sve to koristi u neke duge svrhe i sto odredjeni ljudi preko toga pokusavaju prigrabiti pozicije


Ovakvi izvještaji se rade na osnovu uvaženih standarda, pretpostavki, ranijih sličnih slučajeva i iskustava, ali takođe i na osnovu činjenica...
Ljudi koji vode taj klub su zabrljali i da je pravde odgovarali bi za životre tih mladića, to znaš i ti kao i ja, bez ikakvih ekspertskih izvještaja...


Ma nije problem u odgovornosti i naravno da svako treba odgovarati. Ali poenta je u nestrucnosti ovoh ljudi, pa sam sastav komisije ne zadovoljava propise o istim. Problem ja njihov metod radi, totalno pogresan i nestrucan


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
e da još jedna stvar, koja se ovdje spominje, a to je vrsta benzina, prije svega mora da se zna definicija oktanskog broja ili "N" , a ona ide otprilike ovako, visina "N" oktana i oktanskog broja izražava osobinu benzina da ne izvrši samopaljenje na visokim temparataurama i pritiscima, a što je broj viši označava kvalitetnije benzine, pa je oznaka avonskog kerozina za klipne motore čini mi se 132 "N"
A definicija "I" heptana je za dizelska goriva i označava sposobnost za samozapaljenje goriva na što nižim temparaturama i što nižem pritisku... ovo sam pisao pojednostavljeno da ljudi shvate što lakše...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Која смо ми стока без имало образа, па то је чудо. 5 младих живота угашено, и сад сви перу руке, поготово ова стока која води тај клуб.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
WinstonWolfe je napisao:
Која смо ми стока без имало образа, па то је чудо. 5 младих живота угашено, и сад сви перу руке, поготово ова стока која води тај клуб.

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 13:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
To je osnovni problem ovde, pa makar pilot bio kriv za los manevar, zna se ko je odgovoran i ko izbegava odgovornost


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 14:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Јуче гледам неког жваљу из клуба на тв-у, као може у САД бензин, па као може и код нас, а притом заборавља нагласити да се САД и РС не могу поредити ни по чему.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 14:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Avg 2011, 07:33
Postovi: 623
bas sam i ja to gledao i nisam se mogao nacuditi kakve gluposti lik valja...ako su svi onakvi i onako razmisljaju ono dole treba ograditi bodljikavom zicom i nikom ne dati pristupa...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 14:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2011, 16:34
Postovi: 289
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
e da još jedna stvar, koja se ovdje spominje, a to je vrsta benzina, prije svega mora da se zna definicija oktanskog broja ili "N" , a ona ide otprilike ovako, visina "N" oktana i oktanskog broja izražava osobinu benzina da ne izvrši samopaljenje na visokim temparataurama i pritiscima, a što je broj viši označava kvalitetnije benzine, pa je oznaka avonskog kerozina za klipne motore čini mi se 132 "N"
A definicija "I" heptana je za dizelska goriva i označava sposobnost za samozapaljenje goriva na što nižim temparaturama i što nižem pritisku... ovo sam pisao pojednostavljeno da ljudi shvate što lakše...


Przidente, iako ovo nije Vasa, da kazem, primarna tema, ne mogu a da ne primjetim vasu dominaciju izrazenu u gore citiranom postu. :D

I jos nesto. Ja nemam nikakve zeze sa padobranskim klubom. Samo sam rekao gole cinjenice i cilj je bio da ukazem na lakrdiju "gospode" iz komisije. Jako je ruzno sto se ova velika tragedija koristi u neke druge svrhe i sto pojedinci pokusavaju da se okoriste. Al to ide njima na dusu ako je imaju. Svakako da treba utvrditi sve cinjenice ako je to moguce i pozvati onda ljude na odgovornost. Samo ovo nije pravi put


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 15:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2006, 14:27
Postovi: 190
Da ne govorimo o tome da ozbiljne istrage avionskih nesreca traju mjesecima, a ova istraga je bila gotova za mjesec dana.Mislim da bi se trebalo traziti drugo misljenje jer ta prica o gorivu je malo mutna i zvuci kao da je cilj sto prije donijeti zakljucke i zavrsiti istragu. Sigurno da je postojao niz propusta ali nabrujana je masa stvari proceduralne prirode koje ne bi dovele do smrtnog ishoda. Izmedju ostalog, pomenuto je da je klub radio tandem-skokove, a da nije bio licenciran za to sto nema veze sa ovim slucajem kao i da pokojni Goronja nije imao sve licence za obavljanje obuke mladih padobranaca sto isto nema veze sa slucajem. Znaci primarno je da se otkrije sta je bilo sa motorom.

_________________
Glasali ste-gladujte!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 15:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
WinstonWolfe je napisao:
Јуче гледам неког жваљу из клуба на тв-у, као може у САД бензин, па као може и код нас, а притом заборавља нагласити да се САД и РС не могу поредити ни по чему.


Zvaljo je moj buraz. I zaboravljas da je svaki od tih padobranaca mogao biti u tom avionu i da su izgubili ne drugare, nego prijatelje.
Da je bilo propusta u klubu bilo ih je, ali niko nije radio protiv kluba. Ne mogu da shvatim da ne kontate da je pokojni Goronja bio vrlo vazan u tom klubu i mislite li da bi taj covjek sam sebi radio o glavu.

A lesinari koji su se okupili oko ove tragedije mi se gade.

rotore ja svaki put kad procitam tvoj post, kontam da li si ti tako ogranicen stvarno ili samo nas na forumu za-ebavas.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 489 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: carref0ur i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs