banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Okt 2014, 10:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Mislim i na Ruje kad su mozgovi u pitanju ali oni nisu čuvali ostale. Svi su bježali u zone zapadnih sila.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2014, 14:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Amerikenjcima su se predali pred kraj rata general-major Rihard Gelen, pukovnik Gehard Vesel i potpukovnik Herman Baum. Da bi kod njih ostavili što bolji utisak, riješili su da ponesu sve povjerljive materijale koji su im bili dostupni, a to je najviše bilo izvještaja prikupljenih na istočnom frontu, nešto što ce OSS preteča CIA-e izuzetno cijeniti :evil3: Koju godinu kasnije sa njima na čelu stvoren je BND, njemački guzni haver CIA.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2015, 19:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:

“Računovođa Aušvica:” Esesovac je udarao bebu o kamion dok nije umrla
By Admin on 23 april 2015 - 16:03 · Razno

Oskar Grening (93), bivši čuvar nacističkog logora u Aušvicu, kojem je počelo suđenje u Lueneburgu na severu Nemačke, šokirao je prisutne u sudu svedočenjem o zverstvima u tom logoru. “Računovođa iz Aušvica”, kako su ga prozvali, ispričao je da je gledao kako esesovac udara bebu o kamion do smrti, prilikom dolaska novih Jevreja u logor.

– Moj prvi rad na prihvatnoj rampi mora da je bio negde u novembru 1942… i tu se desilo nešto što mi se urezalo u sećanje. Novopridošli su već otišli i prtljag je bio odnet, kada se odjednom ukazala beba koja je bila ostavljena. Oficir SS je uhvatio za noge i lupao je o čelične šipke kamiona, da bi je potom bacio u đubre na šinama. Srce mi je stalo. Bio sam šokiran, pa iako nisam imao prava da mu kažem ništa, kazao sam mu: “To što si upravo učinio, mislim da nije u redu” – tvrdi Grening.

Kaže da je dobio leden odgovor od esesovca.

– A šta bi ti uradio? Trčao za tom ženom i vratio joj bebu? – navodno je odgovorio oficir.

Grening kaže da je bio izuzetno potresen i da je kasnije zatražio od komandanta premeštaj iz Aušvica. On je ispričao sudu da je obezbeđivao prolaz hiljada Jevreja od stočnih vagona direktno do gasnih komora i da deli “moralnu krivicu” za to što se dogodilo.

Tužilaštvo Greninga tereti za učestvovanje u ubijanju, a on tvrdi da je bio svedok zverstava, ali da nije učestvovao u njima.

Greningov posao je bio da prikuplja stvari koje su pripadale deportovanima pošto bi oni stigli u logor i prolazili kroz proces selekcije koji je za mnoge značio odlazak u gasne komore.

On je proveravao njihov prtljag, uzimao i brojao sav novac koji je nalazio i slao ga u centralu SS u Berlinu, gde je korišćen za finansiranje ratnih operacija nacista. Zbog ovog posla dobio je nadimak “Računovođa Aušvica”.

(blic)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2015, 01:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Pravda ipak stiže logističare genocida
„Knjigovođa Aušvica“ Oskar Grening osuđen je na četiri godine zatvora. Da li će ovaj starac zaista ići iza
rešetaka, nije ni bitno. Presudna je poruka presude, piše u svom komentaru Feliks Štajner.
Rijetka je pojava u njemačkim sudovima da presuda bude teža nego što je to zatražilo tužilaštvo. Ali, u
slučaju Oskara Greninga to je zapravo nebitno, jer, u odnosu na činjenicu da je on saučesnik u ubistvu u
300.000 slučajeva, kazna je svakako zanemarujuće mala, bez obzira da li se radi o tri i po ili četiri godine
zatvora.
Višegodišnja kazna zatvora protiv jednog 94-godišnjaka djeluje apsurdno kao kazna na više od 100 godina
zatvora, uobičajena u mnogim zemljama za serijske prestupnike, a pošto savremena Njemačka ima veoma
human kazneni sistem, više je nego vjerovatno da Grening, s obzirom na krhko zdravlje, neće ni morati u
zatvor.
Spasavanje časti pravosuđa
Ova presuda je, dakle, čisto simbolična. Ona je prije svega spasila obraz njemačkom pravosuđu koje nije
uspjelo pred sud da izvede ni 100 od čak 7.000 pripadnika SS-a u Aušvicu, pravosuđu koje je protiv Oskara
Greninga 1977. godine povelo istragu, ali ju je 1985. obustavilo - zbog nedostatka dokaza.

Pri tom su još šezdesetih godina mnogi zločinci iz Aušvica bili poznati
imenom i prezimenom. Tada su bili mlađi i mogli su da budu
kažnjeni, da odu u zatvor. Mnogi od njih se nisu krili već su, kao
Oskar Grening, normalno živjeli u Njemačkoj i otvoreno pričali o
onome šta su radili i vidjeli. Ali, niko nije htio da ih tuži, niti da im
sudi.
Zašto je to bilo tako? To je prvi put opisano 1987. godine u sada
nadaleko poznatoj knjizi Inga Milera: "Stravični pravnici – neriješena
prošlost našeg pravosuđa". U njoj su detaljno analizirani zločini
pravnika u nacionalsocijalizmu i navedeno je koliko je njih prosto
nastavilo da radi u državnoj službi posljeratne Savezne Republike
Njemačke. Knjiga je i danas vrijedna čitanja.
Preživjeli kao svjedoci
Njemačka sada ima novu generaciju tužilaca i sudija. To je jedan od
razloga što je uopšte došlo do procesa protiv Greninga. Ali za suđenje
je, prije svega, zaslužna šačica dijelom odavno penzionisanih pravnika
koji nisu htjeli da odustanu od potrage za nacističkim zločincima. Oni
su se pobrinuli da se u procesu sasluša mnogo više svjedoka nego što je
bilo obavezno da bi se utvrdila krivica Oskara Groeinga.
Proces je svoju najveću simboliku imao baš u tim
trenucima: preživjeli iz Aušvica, imali su
vjerovatno posljednji put priliku da javno govore o
svojim patnjama i da to uđe u sudski zapisnik. što
je za mnoge od njih bilo mnogo važnije od izrečene
presude.
Nikad više siguran
I Oskar Grening je takođe dao značajan doprinos
simbolici ovog procesa. Za razliku od mnogih
optuženih za zločine iz vremena nacizma, on ništa
nije demantovao niti negirao, nego jasno priznao
svoju krivicu. "Aušvic je bio mjesto u kojem nije
smjelo da se saučestvuje" – ova rečenica u Greningovoj završnoj riječi, trebalo bi da odzvanja u ušima svih
neonacista i onih koji negiraju holokaust.
Na kraju, odlučujuća poruka ove presuda ostaje da genocid i zločini protiv čovječnosti ne zastarijevaju!
Svako ko u tome učestvuje, čak i indirektno, nikada ne bi trebalo da zaboravi da bi ga pravda ipak mogla
stići.


'85 nije bilo dokaza, a sada su ih nasli

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs