banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 22:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Feb 2011, 01:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Peter Egner, osumnjičen da je kao pripadnik nacističkih okupatorskih snaga za vreme Drugog svetskog rata u Srbiji učestvovao u ubistvu oko 17.000 ljudi, umro je u 89. godini, nedaleko od Sijetla u SAD.


http://www.mondo.rs/s196388/Info/Srbija/Umro_Peter_Egner-_Smrt_brza_od_pravde.html


Idemo dalje.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 01:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Često ispada da zločinac ovakvog kalibra, koji se uspio izvući na vrijeme i pobjeći na zapad, u izolaciji doživi starost, stekne tamošnju penziju i tek se onda otkrije.
Usraše su npr. dobro živjele u Španiji, Portugalu i Južnoj Americi i tamo dočekali starost, istakli se kao uzorni članovi tamošnjeg društva (one koji su bili u drugim državama Evrope često su bili ukokani od strane udbinih terminatora), pa onda znade se naći pokoji nacistički zločinac u nekim australskim ili portugalskim staračkim domovima itd.

Samo, ovo može biti zanimljivo i zahtjeva posebnu temu, kako Srbija goni nacističke zločince iz WW2.

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 01:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Nisam baš upućen u ovo, znam da potražuje od Mađarske nekog Mađara. Jebiga, zbog naših problema izgubili smo dragocjeno vrijeme, a čini mi se da ni Titina Juga nije puno pridavala pažnje da se oni vamo prebace na suđenja.

Kao da je sve ostalo na sumnjivim strjeljanjima `45 -`50.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 01:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Slučajevi poput Milivoja Ašnera, pa i Artukovića najbolje dokazuje brzinu i efikasnost jugoslovenskog pravnog sistema.

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 01:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
„NOVI SAD - Direktor Centra "Simon Vizental" iz Jerusalima Efraim Zurof ponovo je apelovao na tužilaštvo u Mađarskoj da procesuira tužbu protiv Šandora Kepira, mađarskog žandarma iz Drugog svetskog rata, koji se sumnjiči da je učestvovao u zločinima fašista.

Zurof je za današnji novosadski "Građanski list" rekao da je Srbija Mađarskoj dostavila potrebnu dokumentaciju, koja dokazuje krivicu Šandora Kepira.

Prema njegovim rečima, ukoliko Kepiro (94) uskoro ne bude izveden pred sud, preti opasnost da i on, poput nedavno preminulog ustaškog zločinca Ive Rojnice, zbog poznih životnih godina "izbegne pravdi".

Zurof je kazao da je stekao utisak da Mađarska ne želi da ga izvede pred sud, odnosno da odugovlači proces kako Kepiro ne bi bio u stanju da mu se sudi.

Šandor Kepiro ranije je u odsustvu bio osuđivan za zločine u Novosadskoj raciji u januaru 1942. godine, kada su pod led Dunava mađarski fašisti bacili više od 1.300 Jevreja, Roma i Srba....



Da ne govorim kako su ove okolne zemlje vrlo osjetljive na temu WWII.

Zaboga šta bi sa antifašizmom u koji se toliko zaklinjemo ili to ne važi za Rome i nas.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 15:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Halpert je napisao:
Slučajevi poput Milivoja Ašnera, pa i Artukovića najbolje dokazuje brzinu i efikasnost jugoslovenskog pravnog sistema.

Sto se tice Artuukovica, Jugoslavija ga je locirala i potrazivala jos sezdestih godina proslog vijeka, ali su Ameri uvijek odugovlacili i odbijali da ga izruce.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 19:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Plašili se da neće imati pravedno suđenje?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2011, 09:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
Ne. Hrvatska emigracija je lobirala protiv njegovog izrucenja. Uz to je imao podrsku odredjenih krugova u katolickoj crkvi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 13:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Citiraj:
ПОЧИЊЕ СУЂЕЊЕ ШАНДОРУ КЕПИРУ

У Будимпешти почиње суђење Шандору Кепиру (96) на основу оптужби да је 1942. године починио злочине над Србима, Јеврејима и Ромима у Новом Саду.


Инфо
09:08 | 05/05/2011





Извор: РТРС


Почетку суђења присуствоваће тужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић, а процес ће пратити и директор Центра "Симон Визентал" из Јерусалима Ефраим Зуроф и представници Јеврејске општине из Новог Сада међу којима су и породице жртава нацистичких злочина у том граду јануара 1942. године.

Тужилаштво за ратне злочине Србије је 2008. године покренуло истрагу против Кепира, због сумње да је учествовао у убиству више од 1.200 Срба, Јевреја и Рома, током фашистичке Рације, коју су мађарске окупационе снаге организовале у јануару 1942. године.

Српско тужилаштво у међувремену је уступило предмет мађарском правосуђу, јер је и тужилаштво те државе покренуло поступак против Кепира.

Кепиро се терети да је од 21. до 23. јануара 1942. године учествовао у Новосадској рацији, у којој су окупационе снаге убиле и под лед Дунава бациле најмање 1.200, а према неким најновијим истраживањима и више од 4.000 Новосађана.

Рација је током јануара спроведена и у Шајкашкој области у Бечеју и у њој је убијено најмање 4.000 особа, а према најновијим истраживањима и више од 12.000, међу којима је био велики број жена, дјеце и стараца.

Кепиро је пети на листи најтраженијих одбјеглих фашиста из Другог свјетског рата за којима трага Центар "Симон Визентал" из Јерусалима.

Због учешћа у Рацији, био је два пута осуђиван на затворске казне од десет, односно 14 година, али их никада није одслужио јер је послије Другог свјетског рата побјегао у Аргентину, одакле се у Мађарску вратио прије неколико година.

Осумњичен је и да је учествовао у депортацији новосадских Јевреја у концентрациони логор Аушвиц 1944. године.

Сведоци тврде да је Кепиро у вријеме Новосадске рације био жандармеријски капетан.

С.В.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 13:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
U al ce se nasekirati ako dobije dozivotnu kaznu... Uz to, bolje mu je u zatvoru, nego kod kuce... Tu bar ima stalnu negu i hranu, ovako bi morao nekome placati da brine o njemu... Pravda mozda jeste spora i dostizna, ali cesto ispadne smesna...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 13:50 
Citiraj:
Pravda mozda jeste spora i dostizna, ali cesto ispadne smesna...

x2


Vrh
  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 14:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ma nema se tu nista naplatiti, koliko je zanimljivo natezati se sa fasistickim elementim u drzavnim institucijama Austrije, Madjarske, Ukrajine...

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2011, 15:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
filozof sa vrbasa je napisao:
Nisam baš upućen u ovo, znam da potražuje od Mađarske nekog Mađara. Jebiga, zbog naših problema izgubili smo dragocjeno vrijeme, a čini mi se da ni Titina Juga nije puno pridavala pažnje da se oni vamo prebace na suđenja.

Kao da je sve ostalo na sumnjivim strjeljanjima `45 -`50.

Griješiš sinko. Juga je imala UDBU koja je regrutovala kriminalce da ih ubijaju vani, ekstradicija i suđenja su bila skupa i otegnu se u nedogled.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Maj 2011, 17:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Pravio se da ne čuje

Bivši kapetan mađarske žandarmerije Šandor Kepiro, optužen za ratni zločin nad Srbima, Jevrejima i Romima u Novom Sadu u Drugom svetskom ratu, na suđenju je pokušao da se pravi da ne čuje ali je kasnije odustao od te namere, ispričao je zamenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić. „U samoj sudnici, Kepiro je prvo pokušao da simulira da ne čuje, onda je tužilac viknuo Kepiroov, a on se okrenuo. Videlo se da simulira. Kasnije je odgovarao, videlo se da prati”, ispričao je Tanjugu Vekarić posle završetka jučerašnjeg pretresa.

-------------------------------------------------------------

Vukčević sedeo uz mađarskog tužioca

Ukazujući na atmosferu u sudnici, Vekarić je istakao da je dobra saradnja i simbolično prikazana s obzirom da je srpski tužilac Vukčević sedeo neposredno pored tužioca koji je predstavljao mađarsku optužnicu. On je dodao da će suđenje biti nastavljeno sutra i izrazio očekivanje da bi presuda Kepiru mogla da bude izrečena do 19. maja.

Vekarić je napomenuo da u Budimpešti vlada veliko interesovanje javnosti za taj slučaj, kao i da su se ispred suda mogle videti kako pristalice Kepiroa, tako i mladi Jevreji sa žutim zvezdama – simbolima holokausta.

Tanjug
objavljeno: 06.05.2011.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Kepiro-Nisam-ucestvovao-u-Novosadskoj-raciji.lt.html

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Maj 2011, 03:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
tensSa je napisao:
Citiraj:
Pravda mozda jeste spora i dostizna, ali cesto ispadne smesna...

x2

:( :(
bice prije da je pravda smijesna,a rijetko ispadne dostizna :P

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2011, 18:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
ДЕМЈАЊУК НА СЛОБОДИ ЗБОГ СТАРОСТИ
Џон Демјањук (91), осуђени чувар из нацистичког логора Собибор, биће због старости пуштен на слободу упркос изреченој казни од пет година затвора због помагања у убиствима 27.900 Јевреја, саопштио је суд у Минхену.

Инфо
19:26 | 12/05/2011


Извор: СРНА

"Оптужени ће бити пуштен", рекао је судија Ралф Алт, након што је прогласио Демјањука кривим и осудио га на пет година затвора.
Демјањук је током суђења демантовао да је био чувар, тврдећи да је и сам био ратни заробљеник и жртва. Његови адвокати рекли су да ће се жалити на пресуду.
Процес против Демјањука вођен је 19 мјесеци и повремено је прекидан, пошто је оптужени одбијао да присуствује рочиштима због лошег здравља, чак и у случајевима када су љекари говорили да је способан за суђење.
Он је био у притвору од када је изручен из САД у Њемачку 2009. године.
В.Д.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2011, 01:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kepiro oslobođen

Citiraj:
Šandor Kepiro oslobođen optužbi za učešće u Novosadskoj raciji tokom Drugog svetskog rata, kada je stradalo najmanje 1.200 Jevreja, Srba i Roma. Šok u sudnici među pripadnicima jevrejskih organizacija, burno odobravanje pripadnika ekstremne desnice.

Sud u Budimpešti oslobodio je optužbi bivšeg kapetana mađarske žandarmerije Šandora Kepira (97), optuženog za ratni zločin protiv Srba, Jevreja i Roma tokom zloglasne Novosadske racije.

U raciji, u januaru 1942. godine, ubijeno je najmanje 1.200 civila, Jevreja i Srba, a Kepiro je optužen da je lično odgovoran za smrt 35 civila, čije je pogubljenje naredio.

Predsednik suda Bela Varga danas je objavio oslobađajuću presudu, a čitanje obrazloženja će, kako se očekuje, trajati do sutra ujutro. Nadležno tužilašt najavilo je da će uložiti žalbu na oslobađajući presudu bivšem oficiru mađarske žandarmerije.

Kepiro je iz sudnice odveden u bolnicu, gde je boravio poslednjih sedam dana, zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Direktor Centra "Simon Vizental" iz Jerusalima Efraim Zurof, koji je i pokrenuo ovo, treće suđenje Kepiru, novinarma je rekao da ne može da veruje šta se desilo. Zurof je u ruci držao crno-belu fotografiju jedne devojčice za koju je trvdio da je bila Kepirova žrtva u novosadskoj raciji.

Presuda je iznenadila pripadnike jevrejskih organizacija koji su se nalazili u sudnici.

Sa druge strane, pripadnici mađarske ekstremne desnice izuzetno burno su, uz aplauze, ispratili oslobađajuću presudu suda. Pripadnici desnice, koji nose bedževe i oznake takozvane Velike Mađarske, povremeno su prekidali čitanje presude, pa ih je sudija opominjao.

Prema optužnici budimpeštanskog tužilaštva, podnetoj 14. februara ove godine, Kepiro je kao kapetan mađarske žandarmerije učestvovao u raciji u Novom Sadu i okolnim naseljima, od 21. do 23. januara 1942. godine, kada je pod led bačeno najmanje 1.200 Srba, Jevreja i Roma.

Slika

Citiraj:
Krajem Drugog svetskog rata, Kepiro je dva puta osuđivan na zatvorske kazne od deset, odnosno, 14 godina zbog tih zločina, ali je uspeo da ih izbegne bekstvom, najpre u Austriju, a u leto 1948. godine u Argentinu. U Mađarsku se vratio 1996. godine da u domovini provede poslednje dane svog života.

Kepiro je osumnjičen i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic, 1944. godine.

Suđenje u Budimpešti počelo je 5. maja ove godine, kada je Kepiro izjavio da je nevin, da nije učestvovao u krvoproliću, niti da je tada dobio naređenje da ga izvrši. Prvom saslušanju prisustvovao je i srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine je 2008. godine pokrenulo istragu protiv Kepira, a u međuvremenu je ustupilo predmet mađarskom pravosuđu, jer je i tužilaštvo te države pokrenulo postupak protiv Kepira.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... %91en.html

Mamu im mađarsku.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2011, 02:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
(utorak, 19. jul 2011, 21:44)
anonymous [neregistrovani] pošalji odgovor
nesrećna i uplasena
Sa vekikom brigom i tugom sam pratila sudjenje Kepiru u Budimpešti. Osećaj gorčine, tuge i zabrinutosti je najblaže rečeno bilo moje osećanje na izricanju presude. Kepir jeste zločinac , ali neljudi koji su ga podržavali tokom jučerašnjeg sudjenja su nešto što ću pamtiti za sva vremena. Celog jučerašnjeg prepodneva se videlo da je sve jedna velika farsa počevši od infuzije koju je Kepir navodno primao ( ni jedna kap nije kanula) .
Jeza svakog slobodoumnog , poštenog , i čoveka koji veruje u život, ljubav i vodi se mišlju da je na ovaj svet došao da podari nešto lepo da širi ljubav , znanje , pozitivnu energiju mogao je samo ostati zgrožen, ponižen i uplašen!
Kada je izrečena oslobadjajuća presuda jedna grupa mladih ljudi je likovala , aplaudirala i smejala se svima nama koji smo bili na drugoj strani ,skamenjeni ovom odlukom. To je poražavajuće ! Zar je njihov moto zločin? U vazduhu se sve vreme osećala napetost i moje mišljenej je da je moglo da dodje i do incidenta da mi koji smo bili za osudu zločina nismo bili dovoljno mirni . Izuzetno je neprijatno kada vam ispred nosa gurnu kamere, fotoaparate i gledaju vas sa prezirom , pretnjom(Kepirove pristalice) jednostavno vas provociraju .S obzirom da smo sudnicu napustili kada je pročitana presuda , Kepirovi sledbenici su tapšali, dobacivali i gestikulacijom pokazivali na pogrdan način na nas. U meni bura osećanja ,koja traje ceo dan. Tuga, nemir, žalost , nemoć i briga, velika briga kuda ide ovaj SVET??? Ljudi , ne dozvolite više nikada i nigde da se radja i neguje mržnja zato što neko ne misli kao vi ili nije iste rase, nacije , ne sluša istu muziku, ne govori kao vi .Drage moje komšije ne gajite nove Kepire .


Citiraj:
(ponedeljak, 18. jul 2011, 12:31)
Voroncov [neregistrovani] pošalji odgovor
Jasna poruka
Suviše je star i naravno bolestan da od njega više neke koristi može biti. No ovaj događaj pokazuje na kakvim temeljima i na kakvim vrednostima se zasniva današnje pravosuđe u Mađarskoj. Dakle ratnom zločincu se opraštaju zločini, u takvu idluku snažno odobravaju desničarske snage. Jasna poruka nema šta. Pa čoveku je mogla da se izrekne kazna za zločine, pa kako je već star i bolestan da mu se iz tih razloga da i pomilovanje, ali to bi bila drugačija poruka od ovako izrečene oslobađajuće presude.Jasno je o kakvim se snagama dakle radi.


Citiraj:
(ponedeljak, 18. jul 2011, 13:01)
Milan [neregistrovani] pošalji odgovor
Tocak istorije
Tocak istorije je okrenuo "pun krug" i sada su na vlasti u svetu oni cije je ideje Kepir zastupao. Sada su ova sudjenja jedna vrsta rehabilitacija II svetskog rata a ne pravda.
Kada budemo ponovo pobedili mi vise ne smemo oprastati svojim krvnicima i time pokazivati svoju glupost,bahatost i nepostovanje svojih zrtava.


Citiraj:
(ponedeljak, 18. jul 2011, 14:18)
anonymous [neregistrovani] pošalji odgovor
suprotna strana
Ako je oslobodjen verovatno je bio nevin. Nego kada cete vi vec jednom poceti osudjivati ubice madjara po vojvodini tokom 1945. Ubijeno je vise od 20.000 neduznih ljudi kao odgovor na raciju.


Citiraj:
(ponedeljak, 18. jul 2011, 18:15)
anonymous [neregistrovani] pošalji odgovor
Jos jedan poraz
Ovo je jos jedan poraz Bruna Vekarica, Malovicke, i ostalih nesposobnih sluzbenika u pravosudju Srbije. Dakle oni su totalno nesposobni da ikoga osude (ili dostave valjane dokaze drugima da oni osude) za zlocine nad Srbima. U normalnim zemljama posle tako katastrofalnog ucinka odavno bi pale ostavke ili otkazi.


Citiraj:
Саопштење
Меморијално друштво „Рација 1942.“ Чуруг поводом одлуке Суда у Будимпешти да Шандор Кепиро није крив, издаје следеће САОПШТЕЊЕ:
Сам ток суђења главнокомандујућем жандармеријских патрола које су починиле Новосадску рацију 1942. године указивао је на релативизацију злочина и злочинца.
Остала је неизречена суштина кривице Шандора Кепиро, једног од архитеката Рације у Новом Саду, који је директно предводио патроле на потезу од Улице Цара Душана дуж Футошке и Јеврејске до главног новосадској трга, односно да су његове патроле починиле геноцид у самом срцу Новог Сада.
Патње жртава и њихов идентитет запали су у запећак током судског поступка у Будимпешти. То извртање правде није преседан када су у питању злочини мађарских фашиста, пошто се сам мађарски регент Миклош Хорти после рата извукао од судског процеса и умро као слободан човек.
Меморијално друштво „Рација 1942.“ подсећа грађане Србије, да је према подацима из мађарских војних кругова до којих је дошао народни посланик Странке малих поседника, Ендре Бајчи Жилински, јануарска геноцидна рација 1942. године у Чуругу, Жабљу, Ђурђеву, Госпођинцима, Гардиновцима, Вилову, Локу, Тителу, Мошорину, Шајкашу, Кисачу, Србобрану, Темерину, Новом Саду и Бечеју однела је најмање 12.763 недужне жртве, које су бачене под лед Тисе, Јегричке и Дунава, те се ником гроба не зна.


Председник
Меморијалног друштва „Рација 1942.“
Милан Радомир


Citiraj:
Kriv ili ne, ostaje strašna mrlja u mađarskoj istoriji, a to je zločinačka racija u južnoj Bačkoj. Skoro 4.000 ljudi je ubijeno, uglavnom Srba. U nekim mestima, poput Žablja, Đurđeva, Čuruga i Mošorina, je desetkovano stanovništvo - to bi po analogiji Srebrenice bio genocid. I kako to biva, nije važno ko počinje. Jugoslovenska vojska je pod generalom Rukavinom 1944. i 1945. počinila zločine protiv Mađara zvanično u znak odmazde - bilo je stravičnih zločina u selima Bačke – pojeno je 40 hiljada Madjara.
Šta znaju nevini civili na bilo kojoj strani šta je odmazda. A Kepiro je lepo proveo svoj život i sad može mirno da umre. Da ima duše, sam bi osećao krivicu što je bio u Novom Sadu, a ne da priča da ne zna šta se dešavalo "tamo na Štrandu" ili na Uspenskom groblju. A i Srbi i Mađari i bilo koji drugi, prosti ljudi, vide samo svoja stradanja.


Citiraj:
Dragi sugradjani!

Ne mogu da te burne komentare ostavim bez glasa mog misljenje.
Na pocetku bih rekao da po meni ratni zlocini isti, nebitno sa koje strane su vrseni.
Uvek velika paznja kad je u pitanju novosadska racija. Ubijen 1200-1300 jevrej, srbin, roma.

A ko prica o odmazdi sa cim su odgovorili partizani za ovo?! Ko prica o 20 000 - 40 000 madjarima, koji su bili takodje nevini kao zrtve racije. Ko prica o ovoj terori sto su vrsili partizani?!
Ja smatram, ako pricamo o raciji moramo da pricamo i o odmazdi! Zajednicko secanje o svim zrtvama ili nista!
To je bilo isti rat, isti monstrumi sa obe strane. Nemoguce da secanje i zesca za pravde bude tolko jednostrani.

vojvodjanski madjar


Citiraj:
ponedeljak, 18. jul 2011, 22:32)
anonymous [neregistrovani] pošalji odgovor
Kako su o ovome izvjestili mediji u regionu
HRT kratko pri kraju "Dnevnika" samo jednom recenicom o oslobadanju zandarmskog zapovjednika ne objasnjavajuci uopce za sto mu se sudilo, ali su lice ostarjelog zlocinca zasjenili kao da je nevino dijete.

hrvatski Srbin


Citiraj:
Pa bogme i nije bio isti rat: s jedne strane su bili agresori među njima i Mađarska koja je samo čekala neki pogranični incident da izvrši agresiju na Jugoslaviju s kojoj je neki mesec ranije sklopila ugovor u večnom prijateljstvu. Koliko je mađarska pozicija bila ispravna svedoči najbolje telekijevo samoubistvu nekoliko dana pre agresije. I zat pozicij jugoslovenske vojske koja je oslobađala teritoriju Jugoslavij nikako nije ista kao mađarska pozicija. Nije ista zato što je u drugom slučaju reč o odmazdi, nepravednoj, surovoj, ponekad i sadističkoj ali koja nije imala političku pozadinu i jasno izgrađen sistematični plan, koja nije bila genocid mađarskog naroda i to je svima jasno. Jedna od najvećih laži je da je svaki zločin isti, svaka žrtva jeste ali zločini se itekako razlikuju: nije isto odžepariti nekog na pijaci i sistamatski ubacivati falsifikovane monete u stranu državu.



Moje lično mišljenje da zločine komunista takođe treba kazniti, a ne dobijati poene na oslobađanju nacista.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2011, 15:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
BUDIMPEŠTA, 03.09.2011
Umro Šandor Kepiro
Jutros je u Budimpešti, u 98. godini, preminuo Šandor Kepiro, jedan od poslednjih učesnika Drugog svetskog rata koji je optužen za ratne zločine
.

Kepiro je preminuo u jednoj budimpeštanskoj bolnici, o čemu su javnost obavestili njegov advokat i članovi porodice.

Time je definitivno i okončan proces protiv nekadašnjeg oficira Hortijeve okupatorske vojske, kojeg je Budimpeštanski sud 18. jula ove godine, u prvostepenom postupku, oslobodio optužbe zbog nedostatka dokaza.

Na tu presudu žalili su se i Kepirov advokat i tužilac - koji je smatrao da je bilo dovoljno pisanog materijala da se donese drugačija odluka.

Advokat Žolt Zetenji je zatražio da se njegov sada već pokojni klijent ekplicitno proglasi nevinim, dok je tužilac Žolt Halvai tražio zatvorsku kaznu, uprkos godinama i zdravstvenom stanju optuženika.

Tužbu je podneo direktor jerusalimskog centra “Simon Vizental” Efraim Zurof, koji je pre pet godina otkrio da se Kepiro nalazi u Budimpešti.

Optužen je za aktivno učešće u zloglasnoj novosadskoj raciji januara 1942. godine, kada je ubijeno na ulicama ili bačeno pod led Dunava najmanje 1.500 nedužnih civila, mahom Jevreja, Srba i Roma. Kepiro je tada bio komandant jedne vojno-policijske patrole, a smatra se da je neposredno odgovoran za smrt desetak ljudi.

U sastavljanju optužnice aktivno je učestvovala i naša zemlja, od Ministarstva inostranih poslova do Specijalnog tužilaštva za ratne zločine.

Kepiro je 1943. godine bio unapređen u poručnika, a godinu dana kasnije, kada je Mađarska pokušavala da “iskoči” iz rata i pređe na stranu saveznika, osuđen je zajedno sa još 13 oficira na 10 godina zatvora zbog toga što su doprineli lošem glasu Mađarske vojske na okupiranim područjima.

Čim je Gestapo izvršio prevrat u Mađarskoj, dajući vlast domaćim fašistima s Ferencom Salašijem na čelu, pomenuta presuda je poništena. Kepiro je to iskoristio i pobegao u Austriju, a 1948. je, uz pomoć Argentinske katoličke crkve, dospeo u Buenos Aires.

U međuvremenu, Narodni sud Mađarske je 1946. osudio Kepira u odsustvu na 14 godina zatvora zbog ratnih zločina.

Vratio se u Budimpeštu 1996. godine pošto je dobio uveravanja tadašnjih mađarskih vlasti da mu se neće suditi i da će mirno moća da provede ostatak života u domovini.

Tu ga je, 2006. godine, pronašao Zurof i počeo da prikuplja dokaze kako bi Kepiro, makar i posle toliko vremena, izašao pred lice pravde - jer ratni zločini nikada ne zastarevaju.


Vukčević: Za Kepira nismo dobili pravosnažnu istinu


Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izrazio je ogorčenje što u postupku protiv Šandora Kepira, koji je danas preminuo, nije došlo do pravosnažne presude, kojom bi se potvrdila njegova odgovornost za zločine u "Novosadskoj raciji".

"Žao nam je što nismo dobili pravosnažnu istinu u vezi sa tim zločinom i što nije zadovoljena pravda za žrtve", rekao je Vukčević Tanjugu.

Bivši oficir mađarske žandarmerije Šandor Kepiro umro je jutros u 98. godini u Budimpešti, nepun mesec i po pošto je u sudu u Mađarskoj oslobođen optužbi da je kao kapetan mađarske žandarmerije učestvovao u ubistvima Srba, Jevreja i Roma tokom Novosadske racije u januaru 1942. godine.
Zahtev za sprovođenje istrage protiv Kepira podnelo je 2008. godine i Tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji.

Proces protiv njega nastavljen je u maju ove godine, pošto su medicinski stručnjaci pravosudnih organa ustanovili da je fizički i mentalno sposoban da shvati šta se u sudnici dešava.

Kepiro se direktno teretio za ubistvo više desetina ljudi, čiji je identitet utvrđen, tokom Novosadske racije, među njima je bilo i jedanaestoro dece


Ne bi me začudilo da mu u krvi nađu arsen ili cijanid. Gori u paklu životinjo.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2011, 15:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Nek je govnetu fašističkom teška crna zemlja :angry4: crna zemljo dobro ga pritisni, nadam se da će se peći u najdubljem paklenom ognju za vječnost i dok čeka na ulaz u pakao sjedi golim dupetom na užarenoj peći :evil:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs