banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 22:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Dec 2011, 23:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Gledao sam dokumentarac na Al Džaziri Balkan o stanovnicima Grenlanda, Inuitima. Vrlo organizovan i radan narod. U jednom trenutku spomenut je pojam Eskim, uglavnom mi svi koristimo taj univerzalni naziv za narode koji žive iznad 60. paralele, međutim to je pogrešno. Eskim označava čovjeka koji jede prijesnu ribu, prostak, neznalica...

Osjetio sam potrebu da to sa vama podjelim i ja ću tu riječ definitivno da izbacim iz svog rječnika.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 03:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
filozof sa vrbasa je napisao:
Eskim označava čovjeka koji jede prijesnu ribu, prostak, neznalica... ja ću tu riječ definitivno da izbacim iz svog rječnika.

Идиот означава човјека који има IQ испод 20... Пошто сваки дан сусрећем такве људе - да ли и ја да избацим из свог рјечника тај појам? Оно... да се не увриједе, не дао лијепи трансцендентни субјект у којег већ вјерујете... (бог, ђаво, буда, мјењач од тамића или CSS стандард...) :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 03:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja mislim da je ovo Eskim analogno Baliji i generalizuje se čitava jedna populacija.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 03:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
А кад кажемо Нијемац (мутавац), онда не генерализујемо цијелу једну нацију?
Не контам!? :о

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 04:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Two principal competing etymologies have been proposed for the name "Eskimo", both from the Innu-aimun (Montagnais) language. The most commonly accepted today appears to be the proposal of Ives Goddard at the Smithsonian Institution, who derives it from the Montagnais word meaning "snowshoe-netter". The word assime·w means "she laces a snowshoe" in Montagnais. Montagnais speakers refer to the neighbouring Mi'kmaq people using words that sound very much like eskimo.
Jose Mailhot, a Quebec anthropologist who speaks Montagnais, however, published a paper in 1978 which suggested that the meaning is "people who speak a different language".
The primary reason that Eskimo is considered derogatory is the arguable, but widespread perception that in Algonkian languages it means "eaters of raw meat." One Cree speaker suggested the original word that became corrupted to Eskimo might indeed have been askamiciw (which means "he eats it raw"), and the Inuit are referred to in some Cree texts as askipiw (which means "eats something raw.") The majority of academic linguists do not agree. Nevertheless, it is commonly felt in Canada and Greenland that the term Eskimo is pejorative.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2011, 21:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
filozof sa vrbasa je napisao:
ja ću tu riječ definitivno da izbacim iz svog rječnika.

A šta sa ovim:
Lik krene u Indiju i dođe do kopna, misli da je došao u Indiju, onda taj idiot, narod koji je tu zatekao nazove "Indijanci" i do dan danas svi taj narod zovu Indijancima, šta ćemo sa ovim?
Da stvar bude još gora, kasnije drugi lik provali da to nije indija i tu zemlju na kojoj ljudi sa svojom civilizacijom obitavaju hiljadama godina i koja ima svoje ime nazovu po ovome koji je provalio da to nije Indija, a taj narod i dalje ostane Indijanci :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2012, 15:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
Nekad je bilo mnogo jednostavnije... svi koji nisu bijelci, bili su obojeni. Danas ne smiješ reći liku sa Ade da je iz Borika!

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs