banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 10:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Apr 2010, 16:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Slika

Citiraj:
The oil-drilling rig that that blew up and sank last week off the coast of Louisiana continues to leak about 1,000 barrels of crude daily into the Gulf of Mexico.

Citiraj:
Crna mrlja u Meksičkom zalivu je iz dana u dan sve veća. Nafta je već prekrila prostor veličine američke države Roud Ajlenda i kako dani prolaze ova katastrofa poprima sve veće razmere. Američke vlasti se pribojavaju da bi izlivanje nafte moglo dovesti do najveće ekološke katastrofe u istoriji.

Citiraj:
U međuvremenu stručnjaci naftne kompanije BP i izvođača radova pokušavaju da izvedu jedan težak eksperiment. Po prvi put do sada će pokušaj sprečavanja izlivanja nafte bit izveden postavljanjem šatora u obliku kupole, nedaleko od same bušotine. Teoretski bi time bilo sprečeno dalje direktno izlivanje crnog zlata.
„Nikada do sada, na tako velikoj dubini nije urađen ovakav eksperiment“, priznaje Gaj Čazan, ekspert Vol Strita za naftno tržište.
Upravo zato niko ne može ni da proceni da li će eksperiment biti uspešan. A ukoliko se to i dogodi, već sada je jasno da bi realizacije te ideje bila moguća tek za četiri sedmice. Paralelno sa tom akcijom, BP planira da napravi drugu bušotinu, kako bi umanjila pritisak daljeg izlivanja nafte. Doduše i taj projekat vredan 100 miliona dolara podrazumeva vremenski period od par meseci. Nafta će se do tada i dalje izlivati.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2010, 18:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2009, 09:39
Postovi: 281
Najebali, kako god da okreneš....
A kreteni ne znaju ni naftu vaditi.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2010, 19:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Samo od sebe neće prestati da ispušta sirovu naftu. Bar u dogledno vrijeme. Sezona uragana se približava. Pošto sa različitih dubina nafta isitiče u more. Cijev je deformisana i oštećena na par mjesta, i nije fiksirana za platformu. Ne može se jednostavno ograditi oblast zagađenja... Kada morske struje i vjetar okrenu smijet naftne mrlje prema kopnu biće veoma zanimljivo.
Zanima me koliki je pritisak pod kojim nafta izlazi iz cijevi. Pošto je hidrostatički pritisak negdje oko 1 bar za 10 m dubine. Ako je bušotina na 1500. Onda bi pritisak bio na dnu približno 150 bara=150*100000 N/m^2=15MN/m^2.
Pa neka Ameri urade ono što najbolje znaju. :) Imaju klasu podmornica koje mogu i do 1500m.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Apr 2010, 10:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Citiraj:
The US Coast Guard says five times as much oil as previously thought could be leaking from a well beneath where a rig sank in the Gulf of Mexico last week.

Rear Admiral Mary Landry said 5,000 barrels (210,000 gallons) a day were now thought to be gushing into the sea 50 miles (80km) off Louisiana's coast.


A ovo je zanimljivo
Citiraj:
OIL SPILL DISASTERS
1991: 520m gallons were deliberately released from Iraqi oil tankers during the first Gulf War to impede the US invasion
1979: 140m gallons were spilt over nine months after a well blow-out in the Bay of Campeche off Mexico's coast
1979: 90m gallons leaked from a Greek oil tanker after it collided with another ship off the coast of Trinidad
1983: 80m gallons leaked into the Gulf over several months after a tanker collided with a drilling platform
1989: 11m gallons were spilt into Alaska's Prince William Sound in the Exxon Valdez disaster

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2010, 12:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Приближава се обали:

Slika

Slika

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2010, 13:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sam Bog zna koliko je živog svijeta izginulo u morskom ekosistemu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2010, 16:37 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Doctor Who je napisao:
Najebali, kako god da okreneš....
A kreteni ne znaju ni naftu vaditi.....



Vlasnici i busaci su Englezi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Apr 2010, 19:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2009, 09:39
Postovi: 281
Hm...ozbiljno??
Pa tu tom slučaju:
ENGLESKI KRETENI!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2010, 13:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Citiraj:
Pre tačno osam meseci, ova platforma je pisala istoriju: njena ekipa je naišla na naftu ispod 1259 metara vode i 9426 metara stena.

Izgleda da su otišli preduboko...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2010, 18:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ovaj jadni New Orleans opet naje*bao... Taman ih prosle one poplave i sada opet sranje, a dole sve sama crnacka sirotinja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2010, 14:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Zanimljivo resenje:

Citiraj:
Metalnim zvonom na bušotinu

Stručnjaci tvrtke British Petroleum (BP) spustili su u petak ogromno metalno-betonsko zvono na naftnu bušotinu u vodama Meksičkog zaljeva, nadajući se da će na taj način spriječiti daljnje nekontrolirano istjecanje nafte koja prijeti izazivanjem ekološke katastrofe na južnim obalama Sjedinjenih Država, izvijestile su agencije.
Četveroslojno zvono od betona i čelika, težine 100 tona, koje bi trebalo spriječiti istjecanje nafte na mjestu srušene naftne platforme, spušteno je uz pomoć podvodnih robota na rupu na dubini od 1,6 kilometara, javio je Reuters.

Agencija prenosi izjave dužnosnika BP-a koji se nadaju da će uz pomoć zvona uspjeti ispumpavati naftu na površinu.

Slična naprava još nikad nije isprobana na toj dubini, gdje posebne izazove predstavljaju nedostatak svjetla, morske struje i tlak vode.

"Tlak i temperatura dolje su drugačiji nego drugdje i stoga ne možemo biti sigurni da će ovo funkcionirati", izjavio je izvršni direktor BP-a Tony Hayward za televizijsku mrežu CNN.

Agencija AP prenijela je riječi glasnogovornika BP-a Billa Salvina, koji je izjavio da će biti potrebno do 12 sati da se zvono smjesti u mulju na dnu mora, ali da se čini kako zatvaranje rupe ide po planu.

Dužnosnici su izjavili kako će u iduća dva dana radnici montirati crpku koja će ispumpavati naftu na površinu.

Nakon eksplozije i potonuća naftne platforme Horizon 20. travnja, pri čemu je poginulo 11 radnika, nafta je počela nekontrolirano istjecati ugrozivši ekološki sustav u Meksičkom zaljevu i na južnim obalama Sjedinjenih Država.

Oceanograf iz Miamija Ian MacDonald izjavio je za Reuters da bi količina razlivene nafte u Meksičkom zaljevu nakon katastrofe Horizona mogla već sada biti veća od nafte koja je istekla nakon katastrofe naftnog tankera Exxon Valdez pred obalom Aljaske 1989. Prema njegovim procjenama, u Meksički je zaljev od eksplozije na platformi do sada isteklo oko 49 milijuna litara nafte. (H)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2010, 15:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
mislim da novine malo preuvelicavaju tu naftnu mrlju...

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2010, 17:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12393
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Спустили су то "звоно" на бушотину...

Slika

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Maj 2010, 17:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Citam danas da ce kosom da pokupe naftu, navodno mala kolicina kose moze da upije veeeliku kolicinu nafte, pa sada "skupljaju" kosu po frizerskim salonima :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Maj 2010, 18:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
http://www.boston.com/bigpicture/2010/0 ... n_the.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 22:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Rusi savjetovali su Amerikancima koji muku muče s ekološkom katastrofom u Meksičkom zaljevu da curenje nafte zaustave atomskom bombom! Naime, Rusi svoj savjet Amerikancima daju na temelju svoga višegodišnjeg iskustva korištenja nuklearnih bombi u sličnim situacijama.

Prema pisanju ruske Komsomolskaya pravde, atomska bomba je u čak 169 slučajeva korištena u mirnodopske svrhe. Rusi su njima zatvarali podzemne spremnike plina, kopali kanale, ali i više puta činili upravo ono što Amerikancima sada treba - zaustavljali curenje nafte iz otvorene bušotine. Portal navodi da je taj postupak s naftnom bušotinom izveden pet puta, a da se samo jednom na taj način nije uspjelo zaustaviti curenje.

Rusi su prvi put nuklearnom bombom zaustavili curenje iz bušotine 1966. godine u Uzbekistanu (tadašnji SSSR). Tada je bombom 1,5 puta jačom od one koja je razorila Hirošimu na dubini od 1,5 kilometara zaustavljeno curenje nafte. Atomska bomba se u svrhu zaustavljanja curenja nafte posljednji put koristila 1979. godine.

Možda je jedino rješenje za čelnike British Petroleuma, koji kupolama različitih veličina već danima pokušavaju spriječiti curenje nafte, da nabave atomsku bombu i u tren oka riješe problem koji im sjedi za vratom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2010, 23:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Najlakše je od toga napraviti grčku vatru i zapaliti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2010, 11:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Feb 2009, 15:22
Postovi: 48
Osim one financijske, upravo je u toku i ekološka katastrofa u Meksičkom zaljevu.
Ne postoje riječi koje bi mogle opisati opseg štete.
U čije smo ruke prepustili ovaj prekrasan planet?

Video: Ekološka Katastrofa - Rekvijem Za Meksički Zaljev

_________________
Crom Alternative News


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2010, 18:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Operacija "Top Kill" za sada bez rezultata. Sada se nagađa da ističe mnogo više nafte nego što se u početku mislilo.
Prvo su spominjali 1000 barela dnevno, pa 5000, a sada su stigli i do 20000 barela dnevno.
Izgleda da se BP-u ne odustaje od te bušotine, ali kada svima bude svega dosta onda im preostaje ruski recept :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qDMUekfOR-E[/youtube]

Evo i live prenos
http://www.wkrg.com/gulf_oil_spill/spill_cam/

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2010, 19:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Mar 2010, 14:09
Postovi: 493
Britanci vrše ubrizgavanje šute u bušotine i kažu da je šteta procjenjena na milijardu dolara (do sada)

http://www.vijesti.ba/hot-news/12785-Br ... olara.html

Ljudska pohlepa nema granica a rezultati pohlepe nažalost su uvijek tragični

_________________
Slika
Samo najmudriji i najgluplji ne mogu se promijeniti. - Konfučije


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs