banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 18:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Jao majko mila jesu me smorili na RTL-u sa ovim vulkanom, ljudi pola vesti pricaju o ovome i blokadi aerodroma u HR, pa onda svakih 3-4 minuta ukljucenje sa aerodroma da "vide" kakvo je stanje, kao da je vulkan u najmanju ruku pored zagreba, a oni kao da imaju frankfurtski ili new york-ski aerodrom... Debilni kopleksasi. Ja mislim da London nije napravio ovolike reportaze, kakvi moroni, poleti im 10ak aviona dnevno a guraju se kao da imaju 10.000 letova, samo da budu sto blize evropi :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 18:17 
Hertzog je napisao:
Jao majko mila jesu me smorili na RTL-u sa ovim vulkanom, ljudi pola vesti pricaju o ovome i blokadi aerodroma u HR, pa onda svakih 3-4 minuta ukljucenje sa aerodroma da "vide" kakvo je stanje, kao da je vulkan u najmanju ruku pored zagreba, a oni kao da imaju frankfurtski ili new york-ski aerodrom... Debilni kopleksasi. Ja mislim da London nije napravio ovolike reportaze, kakvi moroni, poleti im 10ak aviona dnevno a guraju se kao da imaju 10.000 letova, samo da budu sto blize evropi :roll:

Nista novo...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 18:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ma znam brale, ali zanima me ovo oko vulkana i sve mislim da cu dobiti neku novu informaciju, a oni tupe kako je Pleso u "kolapsu"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 19:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
fu, fu, bjezite oblaci...

Ja moram u Kinu pocetkom maja, a ako se do tad ne razbistri, cu da budem tuzna :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 20:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Pa to je RTL. Ni njemacki nije nista bolji, smece obicno senzacionalisticko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 23:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Ajde šta kukaju, otkazali par letova pa šta? Kod nas avioni ne polijeću po nekoliko godina (ako izuzmemo onaj jedan od vlade koji leti svakih nekoliko mjeseci) pa ne pravimo toliku buku :D

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 17 Apr 2010, 23:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
prasica je napisao:
Ja moram u Kinu pocetkom maja


Samo se umrijeti mora u životu :P

Ja taman mislio čistiti prašinu danas po sobi, a sad ću onda sačekati da prođe ovaj oblak pa ću onda sve zajedno :D

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 18 Apr 2010, 10:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Slika

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 18 Apr 2010, 10:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
guess who je napisao:
prasica je napisao:
Ja moram u Kinu pocetkom maja


Samo se umrijeti mora u životu :P

Ja taman mislio čistiti prašinu danas po sobi, a sad ću onda sačekati da prođe ovaj oblak pa ću onda sve zajedno :D

Isti sam ti... Stara juce htela usisavati i brisati prasinu u mojoj sobi ali joj nisam dao, znao sam da ce ovaj oblak i nas zahvatiti :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 18 Apr 2010, 12:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
ha danas cuo od momka da taxisti u Kbh uzimaju do Amsterdama 3000 km...........a avionska karta oko 250km i to povratna....
Sad ko ima cuku da moze ici po Evropi uzme auto i udri od aeodroma do gradova i cukaj lovu :wink:

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 00:25 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
I sarajevski aerodrom je zatvoren...

Inace, otkrio se uzrok erupcije - za sve je kriva serija Lost:
http://www.huffingtonpost.com/andy-boro ... 40283.html

:D

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
Nasmijah se sinoc dobro, kada na tv-u rekose..na Banjaluckom aerodromu avioni ionako ne polijecu :lol: :lol: :lol:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
blackrose je napisao:
Nasmijah se sinoc dobro, kada na tv-u rekose..na Banjaluckom aerodromu avioni ionako ne polijecu :lol: :lol: :lol:


Kako ne polijecu....a Mile kad ide na cevape u Sarajevo sa Harisom i Draganom?!? :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
skypostman je napisao:
Slika

mostar se izvuko... :lol: :lol: :lol:
cao prasinari... :lol: :lol: :lol:

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
nije cicak se mostar izvukao.....sve zavisi na kojoj si strani neretve :P :lol:

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
cvox je napisao:
nije cicak se mostar izvukao.....sve zavisi na kojoj si strani neretve :P :lol:


da i ja kazem...iz ove karte se to jasno vidi znaci jedna obala je sa a jedna bez prasine.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
do duse garavi cicak ti je skutor i za njega prasina nije nista.......on ce na njoj i da zaradi koju marku :lol: :lol: :lol:

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 11:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
cvox je napisao:
do duse garavi cicak ti je skutor i za njega prasina nije nista.......on ce na njoj i da zaradi koju marku :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: .....znaci skrtica prava!! :D :D :D

Ma nije bona on ti je raja iz grada....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 19 Apr 2010, 12:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kome je dosadan RTL i sl u vezi vulkana, neka gledaju Live 24/7 :)
http://eldgos.mila.is/eyjafjallajokull- ... olfsfelli/

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vulkanska prasina
PostPoslato: 20 Apr 2010, 17:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Erupcija vulkana – zašto je pepeo opasan?


Slika
Odavde je sve krenulo, Vulkanski pepeo sa Islanda (Photo: Árni Sæberg, Icelandic Coast Guard)

Tokom poslednjih par dana podigla se prašina iznad Evrope, bukvalno, i svuda se priča o ogromnom oblaku vulkanskog pepela, aerodromi su zatvoreni, avioni ne lete. Haos na aerodromima i putevima širom Evrope a razlog je jedan "običan" vulkan. Kao i uvek u sličnim situacijama mnogo je onih koji tvrde da su sve mere predostrožnosti nepotrebne, problem preuveličan, da se ništa ne vidi u vazduhu i da problema nema, ali da li je stvarno tako.

U periodu od 14. do 17. aprila dokodila se snažna erupcija vulkana Eyjafjallajokull na Islandu. Ovaj vulkan koji je "spavao" prethodnih 200 godina ponovo je proradio. Prvog dana erupcije lava je topila lednike i izazvala veliki porast nivoa vode (oko 80cm). Evakuisano je oko 800 ljudi koji žive u toj oblasti. Tokom erupcije, pored lave, vulkan izbacuje ogromne količine pepela u atmosferu do visine od oko 10000 metara. Izbačeni pepeop je, nošen vazdušnim strujama, krenuo prema Velikoj britaniji i Evropi. Ovaj oblak doveo je do otkazivanja svih letova u oblastima iznad kojih se nalazi.
Ovo je samo jedna od vulkanskih erupcija. Vulkani su postojali mnogo pre čoveka i postojaće još dugo. Erupicije su normalna pojava i odigravaju se na sličan način. Lokalni problemi koji nastaju zbog erupcije vulkana su zemljotresi, lava i kamenje koje leti kroz vazduh, ali vulkani mogu da dovedu do problema mnogo većih razmera, na mnogo većim rastojanjima, pa čak i do globalnih promena (u slučajevima izuzetno snažnih erupcija).

Koliko god nekima otkazivanje letova i preduzete mere opreza deluju nepotrebno vulkanski pepeop može da dovede do ozbiljnih problema. Bez obzira što je nevidljiv (neke druge najopasnije stvari ne možete da vidite, osetite, omirišete), oblak pepela postoji i ne treba ga zanemarivati.

Slika
Čestica vulkanskog pepela uvećana 200 puta (Photo: USGS)

Tokom erupcije u vazduh se izbacuju čestice različitih dimenziha. Teže i veće čestice brže padaju na zemlju i najčešće ne dostižu velike visine i rastojanja. Najsitnije čestice mogu, nošene vetrom, da putuju dosta daleko i da ostanu u vazduhu nekoliko dana, pa čak i nedelja. U proseku čestice pepela imaju dimenzije od 2 milimetara, a izgrađene su od topljene stene ili stakla. Gustina oblaka je mala pa ga je skoro nemoguće videti. Procenjuje se da maksimalna gustina oblaka iznad Evrope neće preći 0,001 g/m3. Jedna od (lepših) pojava koja se može videti kao posledica prisustva čestica pepela u vazduhu su izrazito crvena boja oblaka za vreme izlaska i zalaska Sunca.

Spoiler:
Slika

Oblak iznad Evrope (Izvor: Met Office, London)

Ovaj oblak najčešće nema direktne posledice na ljude na zemlji, zbog visine na kojoj se nalazi, ali za avione je opasan pošto je najveća gustina oblaka najčešće na visinama komercijalnih letova. Na prvi pogled čestice od 2 milimetara deluju potpuno bezopasno, ali ove čestice mogu da dovedu do otkazivanja motora i čak rušenja aviona.

Dok avion leti njegovi motori uvlače vazduh. Tako usisan vazduh se komprimuje i prolazi kroz motor, do dela gde dolazi do sagorevanja. Ako se u vazduhu nalaze čestice pepela one normalno prolaze kroz motor i dolaze do komore za sagorevanje. Tu nastaje problem! Visoka temeratura topi čestice koje se talože na turbine i sprečavaju dalji protok vazduha. Kad se protok vazduha smanji, avion gubi potisak i motor se gasi. Isto se dešava ostalim motorima pa avion u kratkom vremenskom intervalu ostaje bez svih motora i bukvalno postaje jedrilica.

Tokom poslednjih 30 godina zabeleženo je oko 90 slučajeva otkazivanja motora zbog prisustva vulkanskog pepela u vazduhu. U većini slučajeva oštećenja na avionima bila su mala i avioni su sleteli bez većih problema. U nekim slučajevima bilo je velikih problema. Juna 1982. godine avion Boing 747 uleteo je u oblak pepela iznad Indonezije. Otkazala su sva četiri motora, a avion je padao oko 8 kilometara pre dok su piloti uspeli da restartuju motore. Pepeo je takođe probio staklo pilotske kabine, pa je i to dodatno otežalo situaciju pilotima. Avion je uz velika oštećenja prinudno sleteo na jedan od indonežanskih aerodroma.

Tešku situaciju u avio saobraćaju dodatno komplikuje činjenica da standardni radari na avionima ne mogu da registruju oblake vulkanskog pepela. Po strukturi čestice pepela spadaju u dielektrike, a to je upravo tip materijala koji se koristi za izradu "stelth" aviona. Nevidljivosti oblaka pepela pomažu i dimenzije čestica, koje su mnogo manje od talasne dužine radarskih talasa.

Da bi sprečili moguće probleme u avio saobraćaju oblaci vulkanskog pepela se stalno prate. Praćenje je počelo 90-tih godina prošlog veka i vrši se iz devet centara, od kojih svaki pokriva određenu oblast površine Zemlje.Trenutno su najznačajniji podaci koje daje VAAC MetOffice, u Britaniji, i ažuriraju se svakih šest sati.

Vulkanski pepeo može dugo da ostane u atmosferi. Trenutno je nemoguće dati bilo kakvu prognozu daljeg razvoja događaja, pošto je i aktivnost vulkana nepredvidljiva. Poslednja erupcija ovog vulkana dogodila se 1821. godine i trajala je nešto više od godinu dana, od decembra 1821. do januara 1823. godine. Vulkanolozi još uvek ne znaju kakav tok će erupcija imati ovog puta pa u narednom perodiu, dok erupcija traje, treba očekivati povremene zastoje u avio saobraćaju (najverovatnije u trajanju od par dana, dok se oblak pepela ne "raziđe").

Slika
Matematički model kretanja vulkanskog pepela iznad Evrope

Osim ovih, zanemarljivo malih, problema u avio saobraćaju oblaci vulkanskog pepela, izbačeni tokom snažnih erupcija, mogu da izazovu i mnogo veće probleme. Jedna takva erupcija vulkana Laki dogodila se 1783. godine isto na Islandu. Posledice ove erupcije bile su dramatične - 20-25% populacije Islanda umrlo je od trovanja. Od posledica trovanja stradalo je i 80% ovaca i polovina populacije konja na Islandu. Naravno, oblak pepela stigao je i do Velike britanije Evrope gde je takođe bilo ljudskih žrtava. Nastupile su i lokalne klimatske promene, tog leta u Evropi su zabeležene izrazito visoke temperature a naredna zima bila je jedna od najhladnijih u Severnoj Americi.

Razmere erupcije vulkana Laki bile su mnogo veće od ove koja je sad aktuelna. Prema trenutnom razvoju situacije najverovatnije neće biti nekih dramatičnih posledica, ali vulkani i priroda nisu za potcenjivanje a najveći problemi biće zastoj u aviosaobraćaju.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs