banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 08:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Mar 2010, 00:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Najveće smetlište na svijetu je veličine SAD-a i pluta Tihim oceanom
NAJVEĆE smetlište na svijetu je veličine SAD-a i pliva po površini Tihog oceana. U posljednjem desetljeću se "plutajuće smeće" udvostručilo te stručnjaci ocjenjuju da je veliko otprilike kao šest Velikih Britanija. Oceanograf Simon Boxal je kazao da smeće koje trenutno pluta Pacifikom bi zauzelo površinu SAD-a i konstantno raste, piše Telegraph.

Većina smeća, oko 90 posto su plastični otpaci, koji su dospjeli u more na način da su izravno bačeni ili ih je vjetar odnio. Urbanistički program SAD-a je 2006. godine zaključio da na svakoj kvadratnoj milji oceana pliva 46.000 komada plastike te da oko 70 posto te iste plastike potone na dno. Ostali komadi plastičnog smeća kruže oceanom.

Oceanolog Boxal tvrdi da se na svakom oceanu nalazi jedno takvo smetlište, ali da niti jedno nije veliko kao ono na Tihom oceanu. Boxal kaže da vjetrovi i struje smeće skupljaju prema središtu. Naime, radi se o malim komadima plastike koje je teško satelitski snimiti i zbog toga je vrlo teško ocijeniti katastrofalne posljedice "oceanskog smetlišta" za ljude i okoliš. Procjenjuje se da je sveukupna težina odbačene plastike oko 100 milijuna tona.

Trebamo početi s malim stvarima, ne koristiti plastične vrećice

Ljudi moraju početi razmišljati o tome i ponašati se odgovorno, zaključuju znanstvenici. "Četiri najveće 'plastične opasnosti' za more su: plastične vrećice, boce, zatvarači na bocama i stiropor. "To je sve ono bez čega bismo mogli samo da malo više pazimo. Trebamo se svi potruditi i promijeniti svoje navike, od malih stvari, kao što je nekorištenje plastičnih vrećica", kazala je stručnjakinja za okoliš, Jo Royle.

Mnogi su čak razmišljali o tome da se smeće iz oceana skupi i spali te da se to iskoristi kao gorivo, ali Royle tvrdi da to nije ispravan način jer se tada sagorijevanjem plastičnog otpada zagađuje atmosfera. "Mislim da rješenje mora doći s obale. Mi trebamo prestati koristiti nepotrebnu plastiku", kazala je.

Boxal naime nije toliko pozitivan kao ona, on smatra kako se tu ništa ne može učiniti. "To smeće je preveliko, to je kao nuklearni otpad, ne može se ništa. On je tu da ostane. Moramo smisliti na koji način odlagati plastiku", kazao je.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/najv ... 81291.aspx


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2010, 10:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ček malo, prvo kažu veličine 6 Velikih Britanija, pa veličina SAD-a :confused1:

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2010, 10:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
to dodje tu negde.... na isto :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2010, 10:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Čitala sam o ovome prije, a i bilo je na tv, da ogromna količina smeća (mahom plastike) pluta Tihim okeanom.
Ako je period poluraspada plastike oko 300 godina (ako ne i više) onda je to zaista problem.

Citiraj:
Istraživački tim je nakon trotjedne ekspedicije pod nazivom "Velika pacifička zona smeća" ocijenio da treba još dosta toga učiniti kako bi se utvrdila točna količina i razmjeri zone smeće te utjecaj otpada na život u podmorju.

Ostaci su koncentrirani u kružnom području koje se rotira u smjeru kazaljke na satu, a zajedno tvore "zonu konvergencije" koja započinje u blizini Havajskog otočja i rasprostire se do sredine puta između američke zapadne obale i Japana.

Čišćenje će biti teško zbog toga što je "velika većina otpada koji smo vidjeli mala - veličine nokta ili čak manja", izjavila je Miriam Goldstein, glavna znanstvenica ekspedicije.

"Pronašli smo puno čestica koje su bile veličine životinja koje tamo žive tako da da će njihovo uklanjanje svakako predstavljati izazov"

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Mar 2010, 12:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
Mislim da sa vidio nesto o tome na Discovery-u ili tako nekom kanalu.. I to prije nekoliko godina, i svake godine enormno raste..

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pacific_Garbage_Patch


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs