banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 14:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Колико дјеце имате/желите имати?
Немам дјеце 13%  13%  [ 8 ]
Имам једно 14%  14%  [ 9 ]
Имам двоје 8%  8%  [ 5 ]
Имам троје 0%  0%  [ 0 ]
Имам више од троје 0%  0%  [ 0 ]
Не желим дјецу 3%  3%  [ 2 ]
Желим једно 0%  0%  [ 0 ]
Желим двоје 16%  16%  [ 10 ]
Желим троје 34%  34%  [ 22 ]
Желим више од троје 13%  13%  [ 8 ]
Ukupno glasova : 64
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jun 2009, 16:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Број становника:
2003 - 1 452 351
2004 - 1 449 897
2005 - 1 446 417
2006 - 1 443 709
2007 - 1 439 673

Рођених:
2003 - 10 537
2004 - 10 628
2005 - 10 322
2006 - 10 524
2007 - 10 110

Умрлих:
2003 - 12 988
2004 - 13 082
2005 - 13 802
2006 - 13 232
2007 - 14 146

Колико је алармантан тренд опадања наталитета и пораст морталитета у Републици Српској свједочи податак да након сваког петогодишта "губимо" око 10.000 школараца, што је скоро цијела једна генерација која се уписује у основну школу.
Према подацима за 2007. годину, само су четири општине и то Бањалука, Зворник, Петровац и Устипрача имале позитиван природни прираштај, док је у свим другим општинама у РС забиљежена негативна стопа.
Ипак, најозбиљнија ситуација је у овим општинама које су популационо мале, гдје се рађа врло мало дјеце, повећава смртност становништва и које се демографски празне врло брзо усљед негативног миграционог салда. У тим општинама све је неповољнија старосна структура становништва, што оставља бројне посљедице на њихов свеукупан развој.

Подаци које објављује Републички завод за статистику из виталне статистике, односно рођени и умрли, за 2007. годину показују да је и даље присутан тренд опадања наталитета и пораст морталитета. Тако смо заокружили једно петогодиште с негативном стопом природног прираштаја. Стопа наталитета је у сталном паду и већ се спустила до 7,5 промила, а не тако давно, односно 1999. године, на примјер, износила је 10 промила. Истовремено, стопа морталитета је у сталном порасту и 2007. године достигла је 9,9 промила и то је уједно и највећа стопа од 1996. године.

Неповољне тенденције у природном кретању становништва РС, а посебно регионалне разлике могу се знатно потпуније сагледати преласком са агрегатног на нижи ниво посматрања, односно на ниво општина. Према подацима за 2007. годину, само су двије популационо веће општине, односно једна општина и један град имали позитиван природни прираштај, а то су Зворник и Бањалука, те двије популационо врло мале општине Петровац и Устипрача. Прије 11 година било је 27 општина с негативним природним прираштајем, а 2004. године било их је 52. Зворник је једина општина која константно биљежи позитиван природни прираштај, а углавном су то биле до 2007. године и Лакташи, Котор Варош, Кнежево, Теслић, Гацко и друге. Ако говоримо о најтежим случајевима, онда се прво морамо осврнути на популационо веће општине и ту је на првом мјесту општина Приједор, па низ других, као што су Добој, Градишка, Козарска Дубица, Требиње, Модрича, Прњавор, па чак и Бијељина, али која негативну стопу природног прираштаја "покрива" позитивним миграционим салдом. Ипак, најозбиљнија ситуација је у овим општинама које су популационо мале, гдје се рађа врло мало дјеце, повећава смртност становништва и које се демографски празне врло брзо усљед негативног миграционог салда. У тим општинама све је неповољнија старосна структура становништва, што оставља бројне посљедице на њихов свеукупан развој.

Депопулација је, уз старење становништва, главни процес који даје обиљежја савременом демографском развоју Републике Српске, али и земаља у нашем окружењу, па и читавог европског континента. Наша депопулација посљедица је заједничког дјеловања природног кретања, миграција и спољних фактора, односно ратова. Депопулациона тенденција на нивоу наше популације индикована је, прије свега, непрестаним исељавањима и његовим директним дјеловањем на промјене у старосној доби становништва и на смањење фертилитета. Односно, код нас би се могли још издвојити биолошки фактори, односно неплодност, економски и друштвени фактори, који чине значајну одредницу рађања, као и психолошки фактори, који се огледају у ширењу идеја у вези с планирањем породице.

Стање у Федерацији БиХ је у погледу природног кретања становништва нешто повољније него у РС. Стопа природног прираштаја је још позитивна и износи 1,2 промила. Међутим, у 2007. години БиХ је по први пут имала негативну стопу природног прираштаја. Узимајући у обзир ту чињеницу, може се закључити да је стопа природног прираштаја у БиХ значајно смањена у односу на, рецимо, период од 1991. године, када је она износила близу 9,0 промила. У кантонима, гдје већину становништва чине Бошњаци, још је стопа природног прираштаја позитивна, док је у свим кантонима, гдје већинску популацију чине Хрвати, стопа природног прираштаја негативна.

Етнички састав БиХ по општинама 2006.(процјена):
Spoiler:
Slika


Процентуални удио Срба у општинама БиХ:
Spoiler:
Slika


Процентуални удио Бошњака у општинама БиХ:
Spoiler:
Slika


Процентуални удио Хрвата у општинама БиХ:
Spoiler:
Slika


Полно старосна пирамида БиХ 1991.
Slika

Полно старосна пирамида Бих 2009.
Slika

Полно старосна пирамида БиХ 2025(прогноза)
Slika

Полно старосна пирамида БиХ 2050(прогноза)
Slika

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 22:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Уколико се наставе тренутни трендови наталитета и морталитета (односно природног прираштаја) Р.Српска ће за 60-ак година имати око 700.000 становника!!!

Што значи да полако нестајемо...

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 22:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
Што значи да треба што више да се карамо.........

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 22:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Shabban je napisao:
Што значи да треба што више да се карамо.........


Просто речено, али тачно!

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 22:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
А видиш занимљива чињеница је та да обично породице које живе у јако лошим условима и које једва преживљавају имају много дјеце (преко 6 углавном)..... Да би некако поправили тај наш пр. прираштај морамо помоћи и њима а и младим људима који тек треба да оснују породицу......

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 23:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Да али како помоћи? Кад млади образовани људи, поготово жене стављају каријеру на прво мјесто, а тек онда долазе дјеца. Мајке у просјеку рађају прво дјете у 28. години(нисам сигуран али провјерићу податак), док је прије та граница била знатно нижа. Даље, данашње породице(мајке) се углавном одлучују за двоје или чак једно дјете, а нама треба троје да би само одржали тренутни број становника, јер смо већ у великим проблемима... Ситуација је крајње озбиљна.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 23:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
Ту би доста и држава требала да се умијеша ал како кад главоње боли ку*** за народ... Они су себе и своје потомке обезбиједили.....

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 23:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2006, 12:58
Postovi: 10625
Lokacija: Banjaluka
Bila je neka prica da ce se placati porez za ne ozenjene/udane preko 30ak godina starosti isto tako i za dijete. Cinimi se da sam to negdje procitao nemoj te mi vjerovati

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 23:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Mar 2009, 22:01
Postovi: 126
Треба нешто чинит. Мој дјед је имао 56 година када му се родио најмлађи син 1937.године.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jun 2009, 23:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Проблем је што се нико у држави није озбиљније посветио овоме, постоје некакви видови помоћи породицама са више дјеце и чак постоје неки стимуланси младим брачним паровима, али све то је једно велико ништа. А и проблем је што се са тим требало почети прије, а не сад кад је ситуација већ алармантна. А власт гледа само те своје четири године(а четири године су недовољне за било какве видове популационе политике), а посље тога шта буде...

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2009, 12:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jan 2009, 12:54
Postovi: 785
Lokacija: Бања Лука
skypostman gdje si našao ove podatke. Da li bi mogao nekako dati izvor, link ili nešto. potrebni su mi. Neke od ovih podataka gore mi se nisu prikazali, mislim na ove grafikone.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2009, 12:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
nemz je napisao:
skypostman gdje si našao ove podatke. Da li bi mogao nekako dati izvor, link ili nešto. potrebni su mi. Neke od ovih podataka gore mi se nisu prikazali, mislim na ove grafikone.
Hvala


Билтен демографске статистике можеш скинути овде: http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Demogr ... lten11.zip

А ове полно-старосне пирамиде овде: http://www.census.gov/ipc/www/idb/

Карте имаш на википедији.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Samo da opet skrenem paznju na onu emisiju "Stop bijeloj kugi".
Ono je uzas...horor od emisije.Pa da li su oni normalni,sta im je bilo na pameti kad su pravili onu emisiju???

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 22:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Нисам гледао ту емисију, о чему се ради???

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 22:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009, 16:34
Postovi: 1091
Lokacija: Lociran sa kriglom u ruci :)
skypostman, kad je bio popis stanovništva u RS? :wink:

Samo tako ćemo znati koliko nas ima...

_________________
majstor je napisao:
e jebem mu mater ja kad otvorim ovaj poznatebanjalucanke.com pise mi da je ta stranica for sale kao za prodaju i nema nista tu za download!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 22:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
A jbg nekad se to prikazivalo na RTRS.... Cini mi se da posjecuju porodice sa puno djece i valjda im pomazu.... E sad sta Elvis vidi lose u tome bas me zanima :-? :-?

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 22:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
muT@_6€kpuJ@ je napisao:
skypostman, kad je bio popis stanovništva u RS? :wink:

Samo tako ćemo znati koliko nas ima...


Никад, а надамо се да ће бити 2011. Постоји витална статистика и на основу ње се дају предпоставке о броју становника. Ја се бојим да кад додђе тај попис, да ће нам фалити одприлике 150.000 људи, и све указује на такав развој ситуације.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 22:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2009, 13:46
Postovi: 2437
Lokacija: Bandza Luka
A zadnji popis je bio 1991-e..... Jel tako?

_________________
Ja sam Sotir zvani đubre,stara majko


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jun 2009, 22:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12394
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Shabban je napisao:
A zadnji popis je bio 1991-e..... Jel tako?


Да, на нивоу СР БиХ.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2009, 13:42 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Apr 2007, 16:49
Postovi: 38
Uglavnom se odlučuju za samo jedno eventualno dvoje djece...eh sad, neki govore da je kriva kriza, kao neće da djecu rađaju u siromaštvu, moraju naći stabilan posao, pa kupiti stan...ima svašta... ili je upitanju karijera- nakon što se majka vrati sa bolovanja(koje traje oko godinu dana nakon rođenja djeteta) na posao, razmišlja da ionako ima dovoljno posla oko bebe i sad kad pomisli na još jednu..... :D Ne znam, meni je tu i tamo ovo razumljivo..opet se zna da je trudnoća poslije 35-e rizičnija...hm :angry3:
Za emisiju ,,Stop bijeloj kugi"...nisam baš sigurna na šta je Elvis Presley mislio, ali meni je bilo malo neshvatljivo da porodice koje žive u toliko lošim uslovima, nerijetko su i oba roditelja nezaposlena,a uglavnom žive na selu, imaju 6+ djece...ali ova emisija po meni nikako nije bila promašaj, jer su većini tih porodica mnogo pomogli.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs