banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Jan 2025, 00:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Dragulji i Nafta
PostPoslato: 02 Okt 2010, 10:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2009, 20:54
Postovi: 101
Plodovi utrobe zemlje zagolicaju maštu svakog sanjara avanturiste.
Ovih dana novine pune priče o tome kako BL leži na velikim zalihama nafte, ali i o tome kako seljaci u podnožju planine kozare umjesto vrganja traže dijamante.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dragulji i Nafta
PostPoslato: 30 Nov 2024, 23:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31408
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Nazivi brojnih gradova i mjesta svjedoci su da je BiH prebogata rudama. Međutim, određene rude postaju popularnije usljed potrebe Evropske unije da pređe na zelenu energiju. To sa sobom povlači i nova istraživanja u BiH, s ciljem iskopavanja rijetkih minerala poput litijuma, kobalta ili nikla.

Centar za politike i upravljanje je objavio analizu “Kritični materijali u Bosni i Hercegovini – potencijal, perspektive i izazovi”, u kojem se, pored tema iz naslova analize, bave i trenutnim projektima u BiH na istraživanju ruda.

Obim novih projekata na istraživanju i ekstrakciji kritičnih minerala u BiH je povećan u posljednje vrijeme, uključujući nedavno otvoreni rudnik srebra, cinka, olova i zlata u Varešu, te rudnik olova u Olovu.

Nekoliko kompanija trenutno provode istraživanja s ciljem pronalaska sirovina koje su kritične i strateške, a potencijalno se nalaze na prostoru BiH.

Kako se navodi u analizi, Lykos Metals, australska kompanija, istražuje minerale poput olova, cinka, bakra, barita i srodnih metala u opštinama Jezero, Šipovo i Mrkonjić Grad u Republici Srpskoj. Takođe, istražuju bakar, olovo, cink i litijum u Čajniču, te nikal, bakar, kobalt, cink, olovo, srebro i zlato u opštini Petrovo.

Pored njih, kanadska kompanija EMX Royalty radi preliminarna geološka istraživanja širom BiH. Seven Plus Sarajevo istražuje pojave hroma u opštini Vareš. Terra Balcanica je zainteresovana za pojave olova u regiji oko Foče, dok BBM Sarajevo nastoji da radi istraživanja srebra i zlata u opštini Fojnica.

Arcore Ltd iz Švicarske je završila fazu istraživanja litijuma u Loparama. Dodatna preliminarna istraživanja ove sirovine podstaknuta su na području opština Čajniče, Jezero i Šipovo kao i u Bijeljini, Zvorniku i Brčkom, a operiše se brojkom od ukupno 20 potencijalnih nalazišta.

“Litijum nije do kraja istražen, oko Lopara pronađeno je milion i nešto tona koncentrata, no ima ga i dalje uz Drinu te u središnjem dijelu zemlje pa sve do Hercegovine”, kazao je novinarima Haris Abaspahić iz CPU-a.

Geološki potencijal BiH
BiH posjeduje značajne rezerve uglja, željeza i aluminija. Rezerve uglja, iznose oko pet milijardi metričkih tona, a tokom 2022. godine, proizvedeno je 6,6 miliona tona mrkog uglja i 7,1 milion tona lignita, koji se uglavnom koristi u proizvodnji električne energije. Od 14 aktivnih rudnika uglja, 10 je u većinskom državnom, a četiri u privatnom vlasništvu.

U aprilu 2024. godine prekinut je rad rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica, na osnovu tehno-ekonomskih pokazatelja stanja u ovom rudniku. Pored uglja, ukupne rezerve željeza iznose 653 miliona tona, a proizvodnja željeznih ruda i koncentrata je u 2022. godini iznosila blizu 1,3 miliona tona. Sa gledišta kritičnih i strateških mineralnih sirovina, BiH ima najizgledniji potencijal u plasmanu mangana, aluminija, barita, silicija, antimona (kritične) te željeza, cinka i olova (strateške).

Značajne rezerve boksita procijenjene su na 120 miliona tona. U BiH se nalazi 53 nalazišta boksita, od kojih se još sedam vodi kao aktivnih iskopa rude, mada je proizvodnja znatno smanjena. Procjenjuje se da je i na ležištima na kojim je prekinuta eksploatacija u Bosanskoj Krupi i Sanskom Mostu, preostalo u resursima još približno 15 miliona tona boksita. Proizvodnja rude i koncentrata aluminija su zabilježili obim od 1,3 miliona tona u 2022. godini.
Rezerve cinka i olova od po 56 miliona tona su raspoređene u geografski rasprostranjenim pojavama i utvrđenim ležištima. Operativni rudnici su u Srebrenici u Republici Srpskoj i Olovu, u FBiH, te projekti u razvoju Rupice i Veovača u Varešu. Proizvodnja olovnih ruda i koncentrata u 2022. godini iznosila je skromnih 9000 tona, dok je proizvodnja cinkovih ruda i koncentrata iznosila 15 tona. Obzirom na utvrđene i potencijalne rezerve, postoji ozbiljan potencijal za razvoj ovih mineralnih sirovina.
Potencijalna nalazišta litijuma se nalaze na sjeveru, srednjoj i istočnoj BiH, no potrebno je provesti dodatna istraživanja po pitanju koncentracije i u kontinuitetu rudnog tijela. Firma Arcore AG je sprovela istraživanja i procijenila da se na području Lopara i Ugljevika nalaze rezerve od 1,5 miliona tona litij karbonata (pored 94 miliona tona magnezijum sulfata i 17 miliona tona bora).

“Istraživanja litijuma, kao i srodnih kritičnih mineralnih sirovina se obavljaju i u sklopu preliminarnih geoloških istraživanja u Čajniču, Jezeru i Šipovu, a interes za istraživanje je iskazan u nizu drugih opština kao što su Ugljevik, Bijeljina, Zvornik i Brčko”, navodi se u analizi.

Resursi magnezijuma u BiH se nalaze u malim i napuštenim depozitima u Republici Srpskoj, kao što su Čelinac, Teslić i Rudo. Potrebna su detaljna istraživanja za preciznije procjene njihovog potencijala. Kompanija BH Magnezij i Minerali d.o.o. članica grupacije MFE “Magnezij za Evropu” pokrenula je projekat izdvajanja Magnezija iz kamena dolomita, koji je već eksploatiran na području Kupresa.

Resursi i pojave mangana su raspoređeni širom BiH sa nekoliko malih depozita, uključujući lokacije Banja Luka, Čelinac, Rudo i Gacko u Republici Srpskoj, te Bužim, Velika Kladuša, Čevljanovići, Konjic i Vareš u FBiH. Rudnik Popović Polje je jedini trenutno povremeno operativan. Posebno se izdvajaju depoziti mangana u Velikoj Kladuši i Čevljanovićima, sa potencijalnim rezervama do 9 miliona tona, što predstavlja značajne vrijednosti zbog visokog sadržaja mangana.

Rezerve antimona su procijenjene na 200.000 tona, s primarnim nalazištima u Čemernici (opština Fojnica) i pratećim pojavama uz eksploataciju olova, cinka i srebra u Srebrenici i Varešu (rudnik Rupice)12. Takođe je vidljiv značajan potencijal za plemenite i rijetke metale, uključujući zlato, nikl i kobalt. Utvrđene rezerve zlata nalaze se u Fojnici, Kreševu, Gornjem Vakufu, te riječnim slivovima rijeka Lepenice, Lašve i Fojnice.

Potencijalne rezerve nikla i kobalta iznose oko tri miliona tona u blizini Živinica, kao i na sjevernim obroncima planine Ozren. Prema nezvaničnim informacijama Klix.ba, određena istraživanja provode se i na području ove planine.





Ima li negdje nešto da niste bušili?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dragulji i Nafta
PostPoslato: 30 Nov 2024, 23:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9996
Lokacija: Далеко од раја
Вареш је занимљив. Некад ми је то било једно од најјаднијих мјеста у БиХ, потпуно заборављено.
Одем прије два мјесеца, на све стране се ради. Стари погони рудника потпуно срушени и изграђени нови, једино управна зграда остала на мјесту. Жељезничка пруга обновљена, све утегнуто, праве се нови путеви, чини ми се да су помињали неких 450 милиона улагања.

Занимљивост је да су експлоатацију дигли на далеко виши ниво, копа се пар стотина метара дубље него прије рата. У јаме сада силазе дампери, али све што ископају иде возом у луку Плоче и даље у Аустралију на прераду. Не знамо ми направити и продати финални производ, потомци највећих енглеских криминалаца то ипак раде боље. Званично рудник барита, али се и тамо помињу сребро, злато и други племенити метали.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs