banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 83 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 25 Mar 2012, 17:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ovo je zamišljeno kao neki "know how" o psima. Od odabira pasmine do pravilnog odgoja psa. Sve u svrhu uživanja u vremenu provedenom sa svojim novim prijateljem.

-KAKO ODABRATI PSA ZA SEBE

Većina ljudi bira psa prema njegovom izgledu ili prema trendu,bez da razmišlja da li taj pas zadovoljava njihove potrebe i da li oni mogu tome psu da pruže ono što on treba. Zato se u zadnje vrijeme sreće sve više napuštenih pasa. Pasa u koje su se gazde razočarale (objektivno gledano,ne krivicom psa) ili čiji su vlasnici shvatili da ne mogu držati baš tu vrstu psa.
Prije odabira psa treba dobro razmisliti i još bolje se inforimisati. Psa treba odabrati prema stilu života koji vodite. Ako vodite aktivan život i puno se krećete,odlazite u prirodu,bavite se rekreativno sportom i sl nećete izabrati psa koji ne voli da se kreće i kome je ležanje pred kaminom idealna razbibriga (engl.buldog npr.). Ako imate bebu ili malo dijete ne biste trebali izabrati prevelikog psa jer bi on svojom trapavošću mogao povrijediti dijete. Isto tako ko ima malu djecu ne treba uzimati minijaturne pse (pinčeve,maltezere) zbog njihove nervozne prirode i neodstatka stprljenja. Ako vam pojam idealno veče znači ostanak ispred televizora uz kokice i film razne vrste terijera nisu za vas. Uz odabir rase psa koji odgovara vašem stilu života trebate obratiti pažnju i na sledeće detalje:

-odrastao pas ili štene (ako psa poklanjate nekoj starijoj osobi bolje je da to bude odrastao pas koji je već naučio i savladao ponašanje u društvu ljudi i u kući)

-mužijak ili ženka (ženke su privrženije porodici ali se tjeraju dva puta godišnje po tri sedmice što privlači razne pse lutalice u vaše dvorište ili pred zgradu. Muški psi su samostalniji,nezavisniji i malo agresivniji.)

-jedan ili dva psa (ako nemate dovoljno vremena za psa,a možete to da si priuštite odlučite se za dva psa - manje će zavisiti od vašeg društva. Pas je društvena životinja,samoća mu teško pada. Ako se odlučite za dva psa,birajte dvije ženke,mirnije su.)

-koliko je psu potrebno vježbanja i da li mu to možete pružiti

Kako odabrati štene? Postoje više različitih mišljenja o tome. Neko predlaže da uzmete prvo štene koje kod odgajivača priđe do vas,onjuši vas i lizne. To štene je ustvari izabralo vas,ne vi njega. Nije preporučljivo da u odabri šteneta idete sa nekim članom porodice ili prijateljem da njegovo mišljenje ne bi uticalo na vašu odluku. Nakon što izaberete štene trebate ga dobro pregledati. Treba da bude debeljuškasto ali da nema prevelik stomak jer bi to mogao biti znak da ima crijevne parazite. Koža mu mora biti elastična i sjajna,čista i bez bolnih ili crvenkastih dijelova,naročito po stomaku ili među šapama. Crne tačke mogu značiti da pas ima buve. Mrlje ispod repa mogu biti znak da ima dijareju. Ako je ikako moguće dogovorite se sa odgajivačem da vam dopusti da psa odvedete na pregled kod veterinara. Imajte na umu da i ako je štene savršeno zdravo,njegovo odvođenje od čopora i dolazak u novu sredinu predstavlja jedan vid traume pa nemojte dizati uzbunu ako prvi dan-dva bude bezvoljno,uplašeno i sl.

OPREMA ZA VAŠEG PSA

Osnovna oprema koja vam treba i koju moraju imati svi je sledeća : ogrlica,povodac,krevet i posude za vodu i hranu.
Krevet mora biti udoban i lak za čišćenje. Najbolja varijanta su plastični kreveti. Kada pas malo naraste treba ga navići na brnjicu. Postoje razne igračke koje možete nabaviti svome psu ali za to radije sačekajte da napuni barem četiri mjeseca.
Za početak ogrlica i povodac trebaju biti mekani i savitljivi. Pamučne ili pletene kožne ogrlice su idealan izbor. Ako je pas veće rase preporučljivo je preći i na ogrlicu od lanca tzv davilicu koja će vam uveliko olakšati dresuru i šetnju psa.
Posude iz kojih pas jede i pije moraju biti čvrste,čiste i masivne.


Toliko za sada.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 31 Jul 2012, 18:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Jan 2009, 00:24
Postovi: 65
Najbitnija stvar je zapamtiti da bio pas veliki ili mali, zivjet ce jako dugo. To je zivo bice sa kojim cete zivjeti zajednicki zivot, to znaci setanje svaki dan, igranje svaki dan, socijalizacija sa drugim psima, sto cesce.

Primjer: moj pas ima bolji drustveni zivot nega ja, on se seta svaki dan dva puta dnevno, ide u komsiluk na igranje jednom sedmicno, ide u grad na igranje barem jednom sedmicno, onda ima frenda sa kojim ide u setnju barem 2 puta sedmicno, + ostalo neplanirano. Ako je vrucina, moram ustati najkasnije u 6 i 30, uzeti biciko i u setnju. Ako izlazim uvece on se mora ili tokom dana prosetati, ili kada dodjem iz grada. Setanje je obavezno i po snjegu, i kisi, i ledu, i na minus 20 i na +40, cim se temperatura spusti na normalu. Zimi poludi svaku vece u 19 i 15, kako zna koliko je sati nemam pojma, jer se u pola 8 skupljaju psi na igranje u komsiluku. Tako da nas 5-6 stojimo i smrzavamo se dok se oni igraju, to je naravno super opcija jer se on za pola sata igranja vise izmori nego nakon 2 sata setnje.

Zimovanje, ljetovanje, rostilji, krstenja, vikendi - imate jos jednog clana kojeg vodite.

Gomila ljudi koja vas pljuje, dovikuje za vama gluposti - svakodnevica (a ja imam rotvajlera, to znaci da se samo malo vise odmaknu prije nego sto pocnu sa tiradama)


* meni spasava zivot cinjenica da je Carli super sa skoro svim psima i to sto mogu da ga vezem ispred poste, banke, prodavnice i odem obaviti svoje, a da se on ne pomjeri (osim ako prodje kuja)


Pas nije djete, ali zahtjeva mnogo duze vremena veliku paznju, on vam ne moze reci kada ga nesto boli, a moze se razboliti na smrt od virusa, ujeda krpelja, jer se porezao, i milion drugih stvari. Carli je zimus na - 15, kad je bio snjeg do koljena pokupio krpelja, nisam skontala sve dok nije poceo piskiti krv, jedva ga je veterinar spasio. To je uzasan momenat...posebno kada imate velikog psa kojega ne mozete odneti veterinaru, koji je na 5 minuta od kuce, a vasem psu treba pola sata da dodje to njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 31 Jul 2012, 19:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Sjećam se knjige koja je odlično opisivala rase i osnovne potrebe istih.
Rado ću je predložiti svima kao pomoć pri biranju ljubimca.
Radi se o autoru Đino Punjeti, a knjiga se zove Sve o psima.
Sigurno ima još puno dobrih, možda boljih rješenja, pa čak i od istog autora, zapamtio sam ovu kao dobar uvod u svijet pasa.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 12 Avg 2012, 22:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
koliko kosta stene labradora?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 13 Avg 2012, 00:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ja sam moju curu platila 200 Eu a muzjaci su bili 250. Ako ti treba kontakt odgajivaca dacu ti, za koji dan bi kuja trebala okotiti novo leglo. Ako od tog lika kupis stene, neces se pokajati.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 13 Avg 2012, 00:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Odlicno. Budi dusa pa mi dobaci kontakt u pp.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 13 Avg 2012, 11:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
ajkula, kako tvoje pašče :D ? Kamo slike, iskustva i sl?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 13 Avg 2012, 11:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Obecavam da cu ovih dana da okacim koju sliku, bas sam ju za vikend slikala a ima gospoja slika i iz Pariza i Venecije :lol: Super je jednostavna, umiljata ( ista gazdarica :D ) zeza oko hrane tj jela bi ono sto mi jedemo a ja kao pokusavam da budem konsekventna ( al' zamalo :lol: ). Sve u svemu, unijela je srecu u moj zivot :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 05 Sep 2012, 20:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Nisu slike ali jeste jedan predivan tekst pa ko ima volje da procita :)


Maltretira me pas
Saša Zorkić

Slažem se ja da životinje ne treba mučiti, već da ih treba čuvati i da je zakonska zaštita životinja civilizacijsko dostignuće, jer svi delimo ovu planetu i jedni bez drugih me možemo i tako to - samo, vidite, moj slučaj je sasvim drugačiji. Ne treba nikakva zaštita mom keriću, nego zaštita treba meni. Jer ne malteretiram ja njega, nego on, napast jedna, maltretira mene! Verujem da ima mnogo ovakvih slučajeva samo o tome se ne priča. Pa, ne mogu, bre, na miru kiflu da pojedem da se on, proždrljivac i predator jedan, ne stvori ispred mene i gleda me. I mljacka ustima i maše repićem. Poslednji zalogaj bi mi oteo. Uhvatio sam sebe kako krišom, na prstima, polako idem u kuhinju, tiho otvaram frižider da me bitanga ne čuje. U sopstvenoj kući! Kao da sam lopov bre. Ali ne vredi. Kad se okrenem on već sedi i gleda me. I maše repićem. Kroz zid namiriše hranu, alava životinja jedna. A da on nešto podeli sa mnom, to mu ni na pamet ne padne. Kad on dobije lopticu onda je to samo njegova loptica. O kobasici da i ne govorim. Zgrabi je šapama i ne da. Ili je uzme i juriš pod krevet. Proždrljivac jedan. Vodim ga na predavanja da demonstrira proždrljivost crne rupe. A magarac jedan jede sve: rezance, salamu, kupus, kelerabu, travu, peteljke od jabuke, parizer, keks, malter, kreč, rotkvice, jagode, višnje, sir, paštetu, sardine i da ne nabrajam više, spisak je beskonačan. Ne pamtim kada sam jeo prženu džigericu jer "to on voli". Navukao je podršku cele porodice, lobirao na vreme, dok je bio mali. Kažu mi, "ti si debeo, a on tako voli džigericu. Vidi kako skače od sreće. Mora da je gladan". Pa on je UVEK gladan! I kao da on nije debeo. Pa čoveče on sedi na stomaku koliko ima sala!
Kažu mi prijatelji da mu suviše popuštam, ali kako da budem strog kad me tako gleda. Ma to je evolucija izvajala. Nabrojao sam 37 njegova pogleda u po tri varijante. Kad vidi da se sprema hrana onda uzme pogled: „Ljudi vidite kako sam ja najbolja kuca na svetu, daj kobasicu". Pa čovek treba da bude pas pa da mu ne da.
A pre neki dan išli mi i videli mačku. Mačka bila neka glupava pa mesto da pobegne ona se ukopala i nakostrešila i sve frkće. Ja mislio, sad će da bude svašta, ali kerić, molim vas lepo, okrenuo glavu na drugu stranu i napravio se da je ne vidi. A laže. E što me bilo sramota, sve sam se osvrtao da vidim da l' nas neko gleda. A on ništa. Uplašio se mačke i ne stidi se posle u oči da me pogleda.
A što se pravi važan! Ponekad kad ga četkam, tako digne glavu i gordo gleda u plafon da lepo vidim kako se pravi važan.
- Ma šta ti imaš da se praviš važan, kažem mu, magare jedno blesavo. Pokupili smo te sa ulice u Temerinu, nisi čak ni avlijaner, nego običan ulični probisvet. Da smo te ostavili do sad bi te već sto puta zgazio kamion kako si blesav.
Ali on ništa. Navređam ga ja, a on još maše repićem, džukac jedan magareći, i liže mi cipelu. Bog zna šta mu se mota u glavi. On inače ima jako komplikovanu psihu. Umišlja da je lav, a boji se kišobrana. Najveća avantura mu je kad napadne ćebe i sav cveta od ponosa kada pobedi, mada se dva puta desilo da je ćebe njega pobedilo.
A prošlog meseca, bandit jedan, ukrao mi digitron i pojeo tastere. Video sam ga da je pobegao pod krevet, lopuža jedna, ali nisam znao da je ukrao digitron. On, mufljuz jedan, tačno zna kada radi nešto što ne sme pa se zato brzo zavukao u svoj apartman u suterenu (to je njegova baza pod krevetom, a pored toga ima i letnju rezidenciju tj. kupatilo, jer mu je tu najhladnije u letnje dane). Tek posle jedne inspekcije video sam svoj digitron raskomadan. E što sam ga tada izgrdio, razbojnika.
- Pa, kažem mu, je si li ti kriminalac, bitango jedna?! Je l' se to sme raditi?!
Baš me je naljutio. Nikad ga tako nisam grdio. Ali ne vredi. On, gluperda jedna kereća, mislio da se mi to igramo, pa je počeo da skače i maše repićem. Nemam osećaj za pedagogiju pa to ti je. Nisam autoritet.
Kad idemo napolje on ne zna kao ostali kerići da ide lepo, pored. Ne, to podivlja, vuče na sve strane, laje, nasrće...vagabunda jedna i vandrokaš, i svađa se sa uličnim psima. On inače misli da to on mene izvodi napolje. Hm, u osnovi i jeste tako.
A tek što je noću grozan. Zna da ne sme da se penje na krevet, ali svako jutro se budim s njegovim repom pod nosom. Jednom sam se pretvarao da spavam, reko baš da vidim postupak. Ovako: kad misli da sam zaspao, on poolako stavi jednu šapu na krevet pa me onda posmatra. Zatim stavi i drugu, pa se ceo prebaci na krevet. E onda mu više ništa ne mogu. Ugnjezdi se i neće da se pomeri. I bar da je onda miran nego kad zaspi stalo se nešto rita nogama. Valda sanja da nešto lovi. I onda bar da ne hrče! Jeste, hrče, mljacka, reži, mrče, kija probisvet. Ako se rasanim ja ga uzmem i odnesem u drugu sobu, ali brži je magarac jedan i dok se ja vratim on je već dotrčao i bacio se na krevet i to popreko. Onda ne smem više da ga diram jer bi se skroz rasanio i mislio da se to igramo.
A gosti kad dođu više i ne pričaju sa mnom. Svu pažnju pokupi on, probisvet, a ja samo točim piće, k'o da sam kelner.
I onda, koga treba zaštiti? Da je na baterije već odavno bih ga isključio i stavio u orman.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 05 Sep 2012, 20:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
kako me nasmija :)
divan text.

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 05 Sep 2012, 20:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Ijooooj! Pseto jedno malo blesavo! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 00:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Koje rase je ona mala budala iz filma The Artist?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 00:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ja sam pitao za rasu Jezovuka iz GoT, ali niko ne odgovara...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 00:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
iz čega?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 01:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Game of Thrones


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 01:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ako mislimo na istog psa, onda je to ovaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Inuit_Dog


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 01:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
To lutko! Hvala :*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 01:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
shakal je napisao:
Game of Thrones

Ovo je vuk.
Slika

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 01:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ne lazi Talija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PSI ZA NEUPUĆENE
PostPoslato: 06 Okt 2012, 13:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2009, 20:51
Postovi: 638
Lokacija: Banja Luka
MonaLisa je napisao:
Koje rase je ona mala budala iz filma The Artist?


http://www.imdb.com/name/nm4398171/ :)

Jack Russell terrier


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 83 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs