banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 95 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 07 Apr 2016, 19:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Gdje ste kolega pčelari. Ja imam skoro svu opremu, samo nemam više toliko pčela, medvjed mi sredio prije dvije godine, ostale samo 2 košnice, a prošle godine nisam bio kući pa nisam obnavljao. Komisija izvršila uviđaj, ministarstvo odobrilo naplatu štete, a nisu još isplatili. EEEj 2 godine.
A u lokalnom udruženju pčelara imamo i topionik, i presu za izradu satnih osnova. Tako da mi ne gine nabavljanje rojeva i jovo nanovo.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 07 Apr 2016, 20:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
E moj brate...5 kosnica meni satrao medo ima mislim 4 godine...jos nisu platili


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 07 Apr 2016, 20:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Ma dio plaća šumsko gazdinstvo, dio opština a dio ministarstvo, jedino od šumskog gazdinstva ispoštovali odmah.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 11 Maj 2016, 16:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Бањалука - Многи пчелари у РС ове године би могли остати без багремовог меда, јер су киша и мраз испрали и уништили багремов цвијет.

Пчеле радилице ових дана убрзано скупљају полен, јер су коначно дочекале да гране сунце, али ниске температуре, мраз и град који су се смјењивали протеклих дана, оставиле су велике посљедице. За пчеларе у подручјима гдје багрем преовладава ова година ће бити "горка" за разлику од 2015. године када је багремовог меда било у изобиљу. Због великих падавина за вријеме медобрања пчеле су остале у кошницама.

Пчелар из Удружења "Маслачак" из Шамца Светозар Евђић каже да је багрем на подручју Посавине готово сто одсто прошао и да већ сада могу констатовати драстичне губитке.

- Багремова паша је нажалост пропала јер је природа тако посложила своје коцкице. Било је доста уноса прије кише али пчеле су доста тога што су унијеле и потрошиле. Најгоре је што је на подручју Шамца багрем доминантан и учествује са 50 одсто у укупној паши ћемо тако имати и до једну трећину мање приноса у првом врцању - каже Евђић.

За Душана Милуна из Чађевице прошла година је била изразито медоносна. Његових 260 пчелињих друштава лани му је произвело четири тоне меда, а ове године се не нада ни близу тако добрим резултатима.

- Због кишовитог прољећа нећемо имати само губитке у меду већ и у пчелама, које су дуго биле блокиране и нису радиле оно што су навикле. За седам дана, док је киша падала изгубио сам три килограма меда по друштву јер све што убрано почетком априла тих кишних дана пчеле су потрошиле - прича Милун и додаје да је пчеле извео на пашу багрема у Лијевче поље, али да ће багремовог меда бити упола мање него лани.

- За ових неколико дана док је било сунчано вријеме пчеле су уносиле од 1,5 до два килограма меда у кошницу, али сад опет најављују три дана кише која би могла сапрати биљке и додатно умањити рад пчела - говори Милун.

И код Новака Бојанића из Агиног Села пчеле посљедњих дана вриједно раде послије дуготрајног одмарања.

- За сада су здраве и раде, то је најбитније, али будући да се друштва нису повећавала и да су трошила залихе имаћу губитке од минимално 20 одсто током првог врцања - прича Бојанић.

Он ће, за разлику од колега из Посавине, највјероватније имати багремовог меда, који још није у пуној фази цвјетања због високе надморске висине.

- Моје пчеле су на висини од око 500 метара надморске висине и багрем ту још није процвјетао. Ако лијепо вријеме потраје багремова паша ће код мене бити медоносна, а ни мање кише неће много нашкодити - прича Бојанић.

Предсједник скупштине Савеза Удружења пчелара РС Обрад Нинковић каже да су кише и ниске температуре проузроковале лоше стање, али тврди да има времена за поправке.

- Година је почела обећавајуће, многи пчелари су причали да не памте овако добро прољеће, нису чак морали давати пчелама ни подстицајну прихрану, али нагло захлађење прије 15 дана готово да је све уништило - рекао је Нинковић.

Он је истакао да је ова година потврдила да пчелари могу све учинити у пчелињацима, али медобрање зависи искључиво од природе и временских услова.

- Надамо се да ће ливада добро да замеди, а нешто касније код нас у Херцеговини и жалфија, што ће сигурно поправити почетак године и донијети меда у изобиљу - нада се Нинковић.

Медобрање
Обрад Нинковић рекао да се медобрање обавља од два до три пута годишње. Први пут мед се врца средином јуна, у неким крајевима, ако је добра година и крајем маја.

- Ове године прво врцање ћемо имати тек у јуну, а ако буде добра ливада друго врцање ће бити у јулу, и можда још једно у јесен. Међутим, то је све под знаком питања и зависи искључиво од временских услова - каже Обрад Нинковић.


Kad sam vidio juče na Pavlovcu bagrem i njegove cvjetove sve mi se razjasnilo.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 13:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Да се ја мало похвалим: Постао сам пчелар прије петнаестак дана :)
Знао сам да ће бити занимљиво бавити се њима, али нисам очекивао да ће имати тако добар резулат у борби против свакодневног стреса! Ја сједнем испред кошнице и одмарам гледајући их како лете око мене...
Сви се жале да је година лоша, багрем је пропао, али ове пчеле граде саће и развијају легло. Надам се да ће тако и наставити, као и да ће успјети да искористе ову липу која треба да крене ових дана.

Slika
pic hosting

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 13:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Neka mi se jave na jesen svi forumski pčelari,dajem gratis po pet sadnica Tomentose.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 13:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Može li se saditi na 800m nv?

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 14:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Tomentosa može

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 14:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Onda da rezervišem 5 sadnica. :D

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 14:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
U krajnjem slučaju ne gubiš ništa :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 14:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
I to što kažeš.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 16:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Čiča iz Rogače je napisao:
Neka mi se jave na jesen svi forumski pčelari,dajem gratis po pet sadnica Tomentose.

ја се пријављујем :)

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 17:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Mr Jack Lumber je napisao:
Može li se saditi na 800m nv?


I kod mene su pcele na preko 800 mnm :). Cemo u julu da vidimo jesu li bile vrijedne :D.
Elem, nepovjerljiva sam prema paulovniji. Jednu sam mislila posaditi u vocnjaku zbog hladovine, ali odustala. Hvala Spijo, ali neka hvala :).

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 17:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Štooo?
Podjeli sa nama svoje strahove i nepovjerenje. :D
Čuj jednu htjela posaditi pa se rasperila :lol:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 18:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
kiovva je napisao:
Да се ја мало похвалим: Постао сам пчелар прије петнаестак дана :)


Pošto i ja kontam da probam dogodine, šta m je sve potrebno za početak?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 18:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja taj bagremov med ne bih jela nema šanse. Ni po ukusu ni viskoznosti ni kvalitetu nije dobar.
(Za slučaj da me opet Krol napadne da pametujem - Krole imam 'čele! I to tri pčelara u familiji i kad se sastanu smaraju tako da mogu traktat napisati)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 18:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Svaki je med dobar na svoj način.

A.J.V.A.R. je napisao:
Mr Jack Lumber je napisao:
Može li se saditi na 800m nv?


I kod mene su pcele na preko 800 mnm :). Cemo u julu da vidimo jesu li bile vrijedne :D.
Elem, nepovjerljiva sam prema paulovniji. Jednu sam mislila posaditi u vocnjaku zbog hladovine, ali odustala. Hvala Spijo, ali neka hvala :).


Jel to metara ili milimetara :lol:

Ovo je prilično loša godina za sada, ali nadam se da će biti vrcanja. Ja sam imao štetu od medvjeda pa sam trenutno na samo jednom društvu, ali planiram uzeti još koji roj.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 18:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Meni to izgleda kao "mini nanometara"

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 19:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Drage kolege forumasi mnm = metara nad morem.
Odustala sam od te jedne pulovnije jer sam htjela sadnicu, okrenula 10 brojeva, ljudi me mahom iskulirali zbog kolicine :D.
Spijo, otac od moje kolegice je bio lovac i svojevremeno sadio hektare fazanuse kad se tek pojavila :D.
Sto se tice mojih pcela, ispasa je livadsko bilje (bude vrijeksa u obilju;)) i pcelice vec neko vrijeme vrijedno unose :).

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pcelarstvo
PostPoslato: 05 Jun 2016, 19:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
I kod mene je uglavnom livadsko bilje, i gomila divlje kupine u šumi. Pčele su imale dobar start sa voćnom pašom, međutim ovo vrijeme (mraz, snijeg, a sada kiša) dosta utiču na unos, moglo je to biti mnogo bolje.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 95 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs