banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 95 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Pcelarstvo
PostPoslato: 02 Mar 2007, 02:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Puno sam razmisljao, gdje staviti ovaj naslov. Ipak mislim, da ne smeta ako ga stavim ovdje.

Uzgoj pasa, macaka, kanarinaca i egzoticnih ptica lijep je hobi, ali po mom misljenju, nema ljepseg hobija od pcelarenja. I sam sam imao psa, macku, kanarince, papagaje, ali papagaje samo jedno kratko vrijeme, ali pcele sam ima duzi period, i do pred rat bio sam dogurao do 12 jakih drustava. Volio sam sjediti piti kafu i posmatrati kako pcele dolaze i odlaze, kako donose polen. Ne znam, ali to me jako privlacilo, kao i skupljanje rojeva itd.

Za pocetnike evo jedan jako dobar link. Tu mozete saznati sve o pcelarenju za pocetak. Svakome bih preporucio ovaj hobi, pod uslovom da ima bar neku malu parcelu od 1000 m2.

http://209.85.165.104/search?q=cache:ty ... cd=1&gl=us


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2007, 09:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:16
Postovi: 4065
Lokacija: Banja Luka - Starcevica
Alo zah ti si totalno skrenuo.

Podforum je KUĆNI LJUBIMCI.

Ne ekonomija

Prvi put čujem da su kućni ljubimci pčele i ovce i koze.

Dođi sebi ako nemaš kome drugom

_________________
Srednjevekovni naucnik je tvrdio da je zemlja okrugla i da se okrece oko sunca. Za to je cula Sveta Inkvizicija i on beše izveden pred Sud i osuden. Kazna je bila strašna. Odveli su ga do kraja Sveta i gurnuli u ambis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Mar 2007, 01:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ne prenosi svoju mrznju sa politke na ovaj podforum. Ako si procitao moj uvodni komentar na temu pcelarstvo, mogao si izvuci pametniji zakljucak.


Nemam nista protiov da se na ovom podforumu otvori novi naslov, gdje bi se svrstale teme o: pcelama, konjima, ovacama itd. Mozda bi ti kao "posebno pametan" mogao dati prijedlog.

Sobzirom da sad imamo moderatora, bilo bi dobro da napravimo malo vise reda, samo je pitanje kako. Mozda bi bilo dobro otvoriti i jedan naslov na tu temu , prikupiti misljenja-prijedloge, i onda uraditi posao kako valja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Mar 2007, 13:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
zah je napisao:
S obzirom da sad imamo moderatora, bilo bi dobro da napravimo malo vise reda, samo je pitanje kako. Mozda bi bilo dobro otvoriti i jedan naslov na tu temu , prikupiti misljenja-prijedloge, i onda uraditi posao kako valja.


Eh, ko je moderator?
Piše "niko".

Možda bi ova tema bolje legla na "povratak prirodi"
Ili da se otvori podforum "agronomija" :P

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2007, 02:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ja msilim da bi morali imati moderatora kako bi ovaj podforum sredili. Svako zna da konji, ovce, pcele ne spadaju u kucnje ljubimce, ali mi nemamo adekvatan podnaslov .

Sta mislite o prezentiranom tekstu. Meni se jako dopada, jer nudi puno sadrzaja o pcelama. Svi oni koji se misle baviti pcelarstvom iz hobija, trebaju znati da su pocetna ulaganja prilicno velika. Navratite u Pcelarsku zadrugu u Banja luci, pa vidite koliko kostaju kosnice, jer je to ono od cega se pocinje. Rojevi se za pocetak obicno dobiju na poklon .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Mar 2007, 13:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Moj stari se dugo bavio pčelarstvom, imao je košnice u Motikama ali se nešto čudno desilo s tim podnebljem, nestalo je pčelinje paše jer je bagrem podbacio nekih 6-7 godina zaredom a, budući da se selo lagano napušta, livade su se počele pretvarati u šume i šikare, tako da nema ni livadske paše... Uglavnom, izdaci su postali višestruko veći od dobitka, znalo se dešavati da mora da prihranjuje pčele u sred jula, tako da je batalio to sve i dao košnice stricu...
A stric drži košnice u Strigovi ispod Kozare, tamo još uvijek ima dovoljno paše.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Mar 2007, 02:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Tesko se moze dogoditi da pcele na nsem podrucju uginu zbog slabe ispase. Obicno se radi o varoi. Ako se pcele ne tretiraju blagovremeno, ako se ne koriste sigurni i provjereni lijekovi, pcelnja drustva jednostavno postaju sve slabija i slabija, da bi na kraju potpuno nestala. Ovako slabo drustvo obicno napadne neko jace pcelnje drustvo, pobije pcele slabijeg drustva i pokupi med. Zato je blagovremeno tretiranje neophodno i to provjerenim zastitnim sredstvima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Mar 2007, 03:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ta društva su oslabila upravo zbog slabe paše niz godina zaredom... ko što rekoh podbacivali su konstantno bagrem i livada, dve glavne paše na tom području... takođe je bilo kestenove paše ali kesten je zadnjih godina napala neka bolest (virusi?) od koje se stabla suše... onda na to sve dođu bolesti, pa grabež... povećavali se izdaci za zaštitu, liječenje i prihranu, a sve to džaba kad paše jednostavno nema :-? bar u tom kraju. Tužno.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Mar 2007, 21:55 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Kad se za 2-3 godine vratim pokusat cu ponovo, jer mi se cini da ljepseg hobija nema. Probao sam svasta, a najvise sam zavolio pcele, iako ih je sad tesko drzati, jer su ljeta susna, komsije sve priskaju , a to unistava pcele. Pokusat cu nci neko zgodno mjesto, kupiti plac i poceti sve ispocetka. Necu puno ulagati, probat cu sa 2 kosnice. Ako vidim da ide, onda cu napraviti pcelnjak sa AZ kosnicama.
Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar 2007, 01:39 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2007, 13:39
Postovi: 67
Pcele su rijetki insekti koje volim... valjda zato sto su tako nekako krhke i fine, i daju nam med :D

Predlog: Da se umjesto "Kucni ljubimci" podforum preimenuje u "Domace zivotinje" ili da se doda novi sa istim imenom. Pa se onda shodno tome napravi i recimo "Wildlife". Ali nema dovoljno tema o tome za jedan cijeli podforum... to je problem.

Edit: evo ovako: Da se "Povratak prirodi" preimenuje u "Wildlife" a "Kucni ljubimci" u "Domace zivotinje" recimo... i sve ostane kao do sada, samo se promijeni naziv :angel: a?

_________________
Too good to be trvv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar 2007, 22:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2006, 22:11
Postovi: 1122
Lokacija: borik
i ja nesto sam slicno kontala kucni ljubimci samo se preimenuje u zivotinje svih vrsta pa da se pise
na ovom podforumu je micelijus bio rigorozan po tom pitanju neko je bio postavio temu konji ja se ismijala ko prava zbog naziva podforuma i dam ovaj predlog i on me iz cenzurise i obrise :roll:
ovdje treba i moderator sto jest jest
pcele -hmmm pa ne bih se bas bavila njima mrzim insekte -ali volim med- moj kum se bavi tim fazonicima u selu i pcele bome donose gotiva med -mljac-
pa ko se ne boji neka izvoli i ode u lov na pcele ----
p.s. oduvjek gotivim onu radnju matica -- ima bas poseban smek

_________________
PANK nije mrtav,samo je jednom nogom u grobu,a drugom na kori od banane ; ),ali i dalje je fin!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2007, 01:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Jedan savjet.
Ako vas ubode pcela, dovoljno je nakvasiti vrh drvceta od sibice, to je onaj premazani dio obicno crveni ili crni, i sa njim protrljati malo po mjestu uboda, i otok se nece pojaviti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Apr 2007, 17:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Jedan tekst iz Monitora hr.

Masovni nestanak pčela u svijetu uzokuju - mobiteli?

Neki znanstvenici smatraju da u radijaciji mobitela leži odgovor tajanstvenog nestanka pčela koje zaprašuju usjeve. Naime, fenomen iznenadnog nestanka rojeva pčela, koji je započeo u SAD-u i zahvatio polovicu američkih država, proširio se kontinentalnom Europom (Njemačka, Švicarska, Španjolska, Portugal, Italija i Grčka), a krajem tjedna je zahvatio i Veliku Britaniju. Zasad je najuvjerljivije objašnjenje da radijacija mobitela ometa navigacijske sustave pčela, pomoću kojih one uvijek pronalaze put do matičnih košnica. Kada pčele napuste maticu, nikada se više ne pronađu i vjeruje se kako umiru pojedinačno, izgubljene daleko od doma, a paraziti, životinje i druge pčele izbjegavaju napuštenu košnicu u kojoj su preostali samo matica, jaja i ponešto nedoraslih pčela-radnika. Koliko bi problem nestanka pčela mogao biti ozbiljan? Albert Einstein je jednom rekao da bi u slučaju nestanka pčela "čovjeku ostalo samo četiri godine života"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2007, 19:25 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Dec 2006, 22:28
Postovi: 37
Lokacija: banja luka
pcele daju med!
0X

_________________
Linkin Park Rulz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jul 2007, 09:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2007, 09:29
Postovi: 431
zah je napisao:
Jedan savjet.
Ako vas ubode pcela, dovoljno je nakvasiti vrh drvceta od sibice, to je onaj premazani dio obicno crveni ili crni, i sa njim protrljati malo po mjestu uboda, i otok se nece pojaviti.


jesi li ti siguran za to? moj stari se bavi pčelarastvom tako da te u potpunosti podržavam po tom pitanju. jebeš ove životinje što se drže na lancu, sa njima zna svako. ali pčele burazeru, to ti je viša matematika.

_________________
ako ne znaą ąta pričaą onda ne laprdaj!!!
kaľe naą narod


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jul 2007, 17:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Siguran sam 100%. Mozes probati. Uzmi pcelu i nek te ubode npr. u ruku. Postupi onako kako sam napisao i sam ces se uvjeriti da je efikasno. Mene je nzalo ubosti i po 20 pcela, pa nista.

Jednom sam skidao roj sa mladog drveta sa jednim kako sam ja mislio iskuisnim pcelarom. On mi je savjetovao nesto sto ja znam da nije dobro,ali nisam htio da mu se suprostavljam. Njemu je dio roja pao na ledja, a mene su pcele dobro izujedale.On je odmah pobjegao na jednu a ja na drugu stranu. Uzeli smo sibicu i nasli spas.

Sutra sam pogledao, roj se vratio na staro mjesto, skinuo sam ga onako kako sam mislio da ga treba skinuti i to bez ikakvih problema.

Imao sam kanaricnce, pse, macke, ali pcelarstvo je za mene najbolji hobi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jul 2007, 15:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2007, 08:12
Postovi: 182
rekao sam ti: na psa stavis lanac i uzmes neku motku i on te slusa ko najveci rob. ali sa pcelama je nesto drugo. moras biti mudriji od njih i ne biti nervozan jer onda postaju ljute do zla boga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2007, 12:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Jun 2003, 01:17
Postovi: 374
'Bes stoku kad je nem'res vezat'!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Avg 2007, 02:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Sta mislite, da li se sve ovo moglo izvesti na jednostavniji nacin?
http://www.youtube.com/watch?v=xbnLhzGNwPo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Okt 2007, 02:29 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Ovo se pocesto dogadja na pcelnjaku.

http://64.233.169.104/search?q=cache:wq ... cd=1&gl=us


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 95 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs